Zaznacz stronę

Dlaczego mikrofala nie grzeje?

Zauważasz, że Twoja kuchenka mikrofalowa nie podgrzewa jedzenia? Talerz się kręci, światło świeci, urządzenie cicho buczy, ale potrawy są nadal zimne? Zmieniasz tryby pracy lub wydłużasz grzanie o kolejne minuty, ale sytuacja się powtarza? Diagnoza w takim razie jest jedna – Twoja mikrofalówka nie grzeje! Co może być przyczyną i jak rozwiązać ten problem? Postaramy się dziś znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Dlaczego mikrofala nie grzeje

Gdy kuchenka mikrofalowa przestała grzać…

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kuchenki mikrofalowej! W końcu jest to urządzenie, które w ciągu minuty podgrzewa nasze jedzenie i znacznie ułatwia naszą codzienność. Co jednak zrobić, jeśli mikrofalówka nie działa poprawnie i masz wrażenie, że przestała grzać?

Wyciąganie zimnych potraw z kuchenki mikrofalowej to chyba jedna z najbardziej irytujących sytuacji, jakie mogą zdarzyć się w naszej kuchni. Zazwyczaj wielu szuka winy po stronie talerza, który „zgarnął” większość ciepła. Zwłaszcza że podczas grzania talerz się obraca, światełko wewnątrz się świeci i mikrofala zdaje się pracować właściwie. Przyczyna sytuacji może być jednak inna niż zwykła „złośliwość praw fizyki”. Twój sprzęt mógł ulec awarii, w której efekcie Twoja kuchenka po prostu przestała grzać. Wtedy zarówno jedzenie, jak i talerz, będą zimne. Nie załamuj się, tylko sprawdź, jakie mogą być przyczyny awarii. Być może Twoją mikrofalę da się jeszcze naprawić!

Po pierwsze – przepalony bezpiecznik

Bezpiecznik to pierwszy element, który należy sprawdzić. Najczęściej to właśnie spalone bezpieczniki są przyczyną, dla której mikrofalówka nie grzeje. Spalenie się bezpiecznika następuje w momencie, gdy dochodzi do przegrzania naszej kuchenki. Wówczas, spalając się, odcina on zasilanie. W efekcie nasza kuchenka mikrofalowa przestanie podgrzewać pokarmy. Jednak dzięki temu obejdzie się bez znacznie poważniejszych zniszczeń.

Bezpieczniki najlepiej sprawdzać omomierzem. Jeżeli ciągłość bezpiecznika jest przerwana, oznacza to jego zniszczenie. Jego naprawa jest niemożliwa, więc pozostaje nam tylko wymienić bezpiecznik na nowy. Na szczęście, nie jest to ani trudne, ani drogie. Po wymianie nasza kuchenka znów powinna poprawnie działać.

Gdy problem nagminnie się powtarza…

Wymieniłeś bezpiecznik w mikrofali, ale po niedługim czasie znów się przepalił? Kuchenka ponownie nie działa tak, jak trzeba i przestała grzać? Powód musi leżeć w innej części. Nierzadko przyczyną przegrzewania się w mikrofalówce jest zepsuty wentylator. To właśnie on bezpośrednio odpowiada za to, by ochłodzić magnetron i uchronić urządzenie przed spaleniem. Na pewno możesz sprawdzić, czy nic nie blokuje śmigła wentylatora. Jeżeli może się ono poruszać swobodnie, to prawdopodobnie uszkodzony został moduł sterowania. Nie zalecamy naprawiać go samodzielnie, gdyż jest to niebezpieczne. Tu znacznie lepiej zasięgnąć pomocy fachowego elektryka.

Inną przyczyną powodującą problem z bezpiecznikiem może być spalony magnetron. Na temat tej części urządzenia powiemy trochę więcej w dalszej części tekstu.

Po drugie – zepsuta dioda kondensatora

Zepsuta dioda kondensatora jest kolejną z częstych przyczyn usterek kuchenki mikrofalowej. Co to w ogóle za część i do czego służy? Dioda współpracuje z inną ważną częścią mikrofalówki, czyli z transformatorem. Konwertuje ona moc wyjściową transformatora z AC do DC. W rezultacie tego działania napięcie zostaje podwojone, aż do mocy 5000 V. Z kolei, to wysokie napięcie jest źródłem zasilania magnetronu. W efekcie przepalenia diody zabraknie wystarczającego napięcia. W następstwie tego kuchenka mikrofalowa przestanie grzać.

Jak sprawdzić diodę kondensatora?

Podejrzewasz, że podgrzewanie w mikrofalówce nie działa właśnie przez przepaloną diodę, ale nie wiesz jak to sprawdzić? Zaleca się, aby zrobić to znów omomierzem zasilanym baterią 9 V. W sytuacji odwróconej kolejności przewodów miernika prawidłowo działająca dioda powinna posiadać ciągłość tylko w jednym kierunku. Jeżeli jest inaczej, to pozostaje nam jedynie przystąpić do wymiany diody.

Uszkodzony kondensator wysokiego napięcia

Spaleniu mógł ulec sam kondensator wysokonapięciowy. Jest to już nieco poważniejsza usterka. W przypadku jego zepsucia cały obwód w kuchence mikrofalowej nie będzie działał, a zatem w efekcie nie będzie ona grzać. Teoretycznie możesz samodzielnie sprawdzić kondensator, ale trzeba to zrobić bardzo ostrożnie. Jest to element urządzenia, który nawet po odłączeniu od prądu przechowuje w sobie śmiertelnie niebezpieczną ilość energii elektrycznej.

Jak bezpiecznie sprawdzić kondensator?

Po pierwsze – upewnij się, że kondensator jest całkowicie rozładowany. W innym przypadku ryzykujesz porażeniem przez prąd wysokiego napięcia! Co prawda kondensator powinien posiadać wbudowany rezystor rozładowujący. Niemniej jednak nigdy nie ma gwarancji, że nie uległ on uszkodzeniu. Zalecane jest, aby z pomocą dwóch wkrętarek zrobić zwarcie zacisków kondensatora. Upewnij się, że Twoje wkrętarki mają odpowiednio izolowane uchwyty, gdyż czasami w takiej sytuacji występuje zjawisko wyładowania iskrowego. Następnie musisz użyć multimetru wyposażonego w funkcję mierzenia pojemności. Oczywiście, gdy pomiary są nieprawidłowe, oznacza to uszkodzenie części. Czasami także, gdy kondensator jest zepsuty, słychać charakterystyczne buczenie.

Nie posiadasz multimetru lub nie czujesz się na tyle pewnie, by samodzielnie majsterkować przy kondensatorze wysokiego napięcia? Nie rób nic na siłę! Czasami do naprawy urządzenia lepiej wezwać fachowca, który posiada właściwą wiedzę oraz zabezpieczający sprzęt.

Zepsuty magnetron w kuchence mikrofalowej

Jeżeli kuchenka mikrofalowa przestała grzać, to przyczyny sytuacji można także upatrywać w uszkodzeniu magnetronu. Jest to element, który w mikrofalówce spełnia jedną z najważniejszych funkcji. Magnetron zawiera w sobie pierścienie ferrytowe. Jeżeli którykolwiek z nich został spalony, to pole magnetyczne urządzenia będzie zniekształcone. W efekcie zaburzone zostanie wytwarzanie mikrofal. A to właśnie dzięki nim kuchenka mikrofalowa podgrzewa jedzenie. Co ważne, zniekształcone mikrofale mogą także doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się cylindra magnetronu. Wówczas stopieniu ulec mogą umieszczone w magnetronie blaszki, co jeszcze poważniej uszkodzi naszą mikrofalówkę.

Jak zweryfikować, czy magnetron jest uszkodzony?

Musisz zdjąć obudowę kuchenki i wyciągnąć magnetron. Do sprawdzenia jego oporności potrzebny będzie Ci miernik. Objawem uszkodzenia tego elementu może być spalony bezpiecznik, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Ewentualne zwarcie można także rozpoznać, rzucając okiem na wsuwkę konwektorową. Mogła ona zwyczajnie ulec poluzowaniu. Zbyt słaby lut mógł także spowodować, że rozszczelnił się kabelek podpięty do wsuwki – powinno być to widać gołym okiem. W takiej sytuacji najprawdopodobniej to jest przyczyną problemu.

Sprawdź koniecznie także antenę magnetronu. Odchodzi ona do komory głównej kuchenki mikrofalowej. Jeżeli uległa ona spaleniu to należy bezdyskusyjnie wymienić magnetron na nowy – nie da się go bowiem naprawić. Jesteś w stanie kupić i wymienić nową część samodzielnie. Na starym magnetronie powinieneś znaleźć informację określające dany model. Na ich podstawie z łatwością znajdziesz właściwą część zamienną.

Zepsuty transformator w kuchence mikrofalowej

Jest to kolejna część o istotnej funkcji. Przekształca on, przechodzące przez uzwojenie pierwotne napięcie. Dzięki czemu jego finalna wartość jest odpowiednia dla działania mikrofali. Jeżeli kuchenka mikrofalowa buczy, włącza się, ale nie grzeje jedzenia lub przestała włączać się całkowicie to najprawdopodobniej przyczyny usterki należy dopatrywać się właśnie w uszkodzonym transformatorze. Transformator powinien także wzbudzić nasze podejrzenia, jeżeli podczas pracy kuchenki mikrofalowej wyczuwamy zapach palącej się instalacji.

Jak zweryfikować transformator i jego uzwojenie?

Na pewno należy zaopatrzyć się w multimetr i omomierz. Podczas pracy musisz być bardzo ostrożnym ze względu na niebezpieczne napięcie w badanej części. Zanim się do niej dobierzesz, musisz odłączyć mikrofalę od zasilania. Następnie należy zdjąć obudowę i rozładować kondensator. Dopiero wtedy możesz wyjąć zaciski z transformatora i sprawdzić jego uzwojenie. Jeżeli jest prawidłowe to powód, dla którego mikrofala przestała grzać, musi leżeć gdzieś indziej. Jeżeli jednak zauważysz, że transformator nie działa właściwie, pozostaje wymienić go na nowy lub podjąć się jego naprawy. Nie zawsze jednak opcja numer dwa będzie skuteczna i możliwa.

Awaria mikroprzełącznika drzwi

Przyczyny tego, że mikrofalówka nie grzeje, nie zawsze są bardzo poważne. Czasami chodzi o drobnostkę, taką jak mikro przełącznik w drzwiach kuchenki. Krótko mówiąc, to swego rodzaju czujnik, który kontroluje czy drzwi urządzenia są na pewno zamknięte. Jeśli się popsuł, to kuchenka mikrofalowa nie będzie działała poprawie, gdyż mechanizm otrzyma fałszywą informację o tym, że drzwiczki są otwarte. Sprawdź mikro przełącznik miernikiem. Jeżeli nie posiada on ciągłości, to konieczna będzie jego wymiana.

Uszkodzony moduł sterowania

Każda kuchenka mikrofalowa posiada swój moduł sterowania. Jeżeli uległ on uszkodzeniu i nie działa poprawnie to samo urządzenie również będzie szwankować. Awaria modułu sterowania jest jedną z najrzadszych przyczyn tego, że kuchenka mikrofalowa nie grzeje. Warto jednak zweryfikować i tę opcję. Zepsuty moduł sterowania nadaje się tylko do wymiany. Dobre wieści są takie, że po zainstalowaniu nowego, Twoja kuchenka mikrofalowa powinna znów zacząć działać poprawnie.

Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania i wiesz już, dlaczego Twoja kuchenka mikrofalowa nie grzeje. Jeżeli udało Ci się naprawić swoją kuchenkę, to spróbuj teraz zadbać o jej prawidłową eksploatację. Mikrofala jest sprzętem często eksploatowanym. Używana we właściwy sposób będzie Ci służyła znacznie dłużej.

Kuchenka mikrofalowa – czego w niej nie gotować?

Przede wszystkim, staraj się nie dopuścić do przegrzania urządzenia. To właśnie przegrzanie się wewnątrz mikrofalówki może doprowadzić do przepalenia którejś z kluczowych części. Zadajesz sobie pytania: ale jak zadbać o kuchenkę? Wielu nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystko można podgrzewać w mikrofali! Niebezpieczne jest, chociażby popularne podgrzewanie w niej wody! Podczas gotowania wody wnętrze kuchenki mikrofalowej grzeje się nadmiernie. W skrajnej sytuacji może nawet dość do eksplozji! Zwłaszcza jeżeli do naczynia z wodą dostanie się jakieś zanieczyszczenie.

Kuchenka mikrofalowa znowu nie grzeje?

Twoja kuchenka mikrofalowa po raz kolejny nie działa poprawnie? Nie grzeje, nie włącza się, światło w jej wnętrzu się nie świeci? Cóż, jeśli jesteś właścicielem krótki czas, to skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci gwarancja producenta. W takim wypadku tylko odeślesz urządzenie do serwisu. Tam dokonają jego naprawy lub przystąpią do całkowitej wymiany.

Jeżeli jednak Twoja kuchenka mikrofalowa ma już swoje lata i coraz częściej grzanie szwankuje lub całkowicie się ona nie włącza to… prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu nowa kuchenka. Sprzęty AGD mają to do siebie, że niestety ulegają eksploatacji. Czasami koszt zakupu nowego urządzenia może się okazać bardziej opłacalny od ciągłych napraw starej mikrofalówki.

Kuchenka mikrofalowa – jaką wybrać?

Planujesz wymienić kuchenkę mikrofalową na nową i nie wiesz, jaki model kupić? Sprawdź koniecznie nasz ranking najlepszych kuchenek mikrofalowych. Znajdziesz w nim modele, które uznaliśmy za najlepsze pod kątem funkcjonalności, jakości wykonania i bezawaryjności. To zestawienie z pewnością pomoże Ci wybrać dobrą kuchenkę mikrofalową, która bez szwanku będzie Ci służyć przez długie lata.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: