Zaznacz stronę

Moc odkurzacza a moc ssania. Na co zwrócić uwagę?

Moc jest jednym z najważniejszych parametrów uwzględnianych przy zakupie odkurzacza. Większość ludzi uważa, że od tego zależy skuteczność odkurzania. W praktyce mocny silnik nie zawsze decyduje o jakości pracy. Większe znaczenie ma moc ssania odkurzacza.

Czym w takim razie jest moc odkurzacza a moc ssania? Który z tych dwóch parametrów przekłada się na wydajność odkurzacza? I jaka moc odkurzacza zapewni dokładne czyszczenie? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Moc odkurzacza a moc ssania

Moc odkurzacza a moc ssania – na czym polega różnica?

Moc odkurzacza i moc ssania odkurzacza to dwa różne parametry. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup odkurzacza, sprawdź jaka jest między nimi różnica.

Wbrew powszechnej opinii moc silnika (moc znamionowa) nie jest najważniejszym parametrem. Co to oznacza w praktyce? A no to, że wysoka moc odkurzacza nie zawsze przekłada się na wysoką skuteczność odkurzania.

Przede wszystkim moc urządzenia informuje, ile dany model pobiera energii elektrycznej. Nie mówi natomiast nic o zasysaniu zabrudzeń. Im wyższa moc znamionowa, tym więcej odkurzacz pobiera prądu. Odkurzacz o większej mocy silnika jest więc droższy w eksploatacji.

Znacznie ważniejsza dla skuteczności odkurzania jest siła ssania odkurzacza. Zasadniczo im wyższa moc ssania odkurzacza, tym lepszy efekt sprzątania: odkurzacz lepiej zbiera kurz, włosy i inne zanieczyszczenia w mieszkaniu. Oprócz mocy ssania kluczowy dla efektywności jest maksymalny przepływ powietrza.

Wpływ na siłę ssącą w odkurzaczu ma nie tylko moc silnika. Zależy też od konstrukcji urządzenia (w szczególności od kształtu ssawy) i wszystkich elementów, przez które przechodzi powietrze.

Najczęściej producenci do opisania siły ssania używają paskali (Pa). Nie jest to do końca właściwe określenie. Paskale odnoszą się bowiem do ciśnienia. Jeśli chodzi o odkurzacz pionowy, to paskale określają z jaką mocą zostaną wciągnięte zabrudzenia.

Co oczywiste, dostępne na rynku odkurzacze mają różną moc ssącą. Ponadto często oferują kilka trybów pracy. Zwykle wśród funkcji możemy wyróżnić tryb eko i tryb maksymalny. Mając to na względzie, musimy pamiętać, że producenci podają wartość najwyższej siły ssącej, czyli najgłośniejszego i najbardziej energochłonnego trybu działania.

Jak to wygląda w przypadku konkretnych modeli? Siła ssąca robotów sprzątających waha się od 1500 Pa do nawet 3000 Pa. Dla porównania dobre odkurzacze pionowe mają ok. 20 000 Pa i takie modele rekomendują sprzedawcy. Poza tym każdy z tych produktów ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór konkretnego modelu powinien uwzględniać przede wszystkim nasze potrzeby.

Jak widzisz, urządzenie o dużej mocy silnika, ale z małą mocą ssania może się okazać mniej dokładne od modelu z większym podciśnieniem, ale mniejszą mocą. Jest to nieco bardziej skomplikowane niż wynika z reklam. Pamiętaj więc, że określenia typu „duża moc ssąca” czy „większa siła ssania” nic nie mówią o skuteczności sprzętu. Taki produkt mimo najlepszych rekomendacji może sobie nie poradzić ze zbieraniem sierści czy włosów.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Moc odkurzacza – regulacje Unii Europejskiej

Jeszcze do 2014 r. maksymalna moc odkurzacza wynosiła aż 2700 W. Wszystko zmieniło się w ciągu kolejnych kilku lat. W roku 2014 została zakazana sprzedaż odkurzaczy o mocy przekraczającej 1600 W. Trzy lata później została wydana dyrektywa unijna, która nakładała kolejne ograniczenia na producentów odkurzaczy. Od tej pory zakazano produkcji i sprzedaży urządzeń o mocy przekraczającej 900 W. Wyjątkiem objęto te modele, które zostały wyprodukowane przed wprowadzeniem przepisów.

Efekt? Dzięki wprowadzeniu regulacji udało się zaoszczędzić aż 20 terawatogodzin energii elektrycznej w ciągu roku!

Co ważne, zmiany nie dotyczyły wyłącznie ograniczenia mocy odkurzaczy. Od tamtej pory roczne zużycie energii nie mogło być wyższe niż 43 kWh. Z kolei hałas generowany przez odkurzacz nie powinien przekraczać 80 decybeli.

Jaka moc odkurzacza do odkurzania domu?

Wiesz już, że moc dostępnych na rynku odkurzaczy wynosi maksymalnie 900 W. Czy więc najlepiej wybrać do swojego domu odkurzacz o najwyżej mocy? Nie zawsze. Czasami mniej oznacza lepiej. Ale po kolei.

Obecnie odkurzacze skutecznie czyszczą różnego rodzaju powierzchnie. Włosy, sierść, kłębki kurzu czy piasek, właściwie nie ma zanieczyszczeń, z którymi sobie nie poradzą. Przy czym moc silnika jest tu sprawą drugorzędną. Dlaczego? Ponieważ ograniczenie mocy odkurzaczy zaowocowało rozwinięciem nowoczesnych technologii. Producenci zaczęli szukać rozwiązań, które zapewniałyby skuteczność sprzątania przy mniejszej mocy sprzętu.

Dlatego, przy wyborze nowego odkurzacza, warto zaznajomić się z nowymi pojęciami. Są to:

Wskaźnik zbierania kurzu – (ang. dust pick-up) – im wyższa klasa sprzętu, tym łatwiej odkurzacz upora się z zanieczyszczeniami. I tak klasa A w przypadku podłogi twardej oznacza zebranie aż 111% kurzu (z podłogi i z jej boków). Natomiast w przypadku dywanów klasa A to zebranie co najmniej 91% kurzu.

Klasa reemisji kurzu – parametr, który wpływa na czystość powietrza wydobywającego się z odkurzacza: zarówno tego, które wydobywa się przez wylot, jak i uciekającego przez nieszczelności w sprzęcie. Z tego powodu to niezwykle ważna wartość dla alergików. Producenci wyróżniają 7 klas reemisji kurzu: A, B, C, D, E, F oraz G. Przy czym najczystsze wydmuchiwane powietrze zapewnia odkurzacz z klasą A.

Energooszczędność – pozwala nie tylko zaoszczędzić konkretne sumy na rachunkach za prąd. Jest też wyrazem naszej troski o środowisko naturalne.

Poza tym wpływ na wybór odkurzacza ma rodzaj powierzchni do czyszczenia. W przypadku dywanów z długim włosiem najlepiej kupić sprzęt o większej mocy ssania. Podobnie, gdy jesteś właścicielem czworonoga i sprzęt posłuży do usuwania sierści. W tej sytuacji optymalna moc odkurzacza to 400 W.

Pamiętaj jednak, że taki odkurzacz będzie pobierał sporo prądu.

Dlatego do czyszczenia podłóg twardych, wybierz model o mniejszej mocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz o mocy 300 W – 350 W. Taki sprzęt będzie efektywniej korzystał z energii elektrycznej, a Ciebie nie zaskoczy wysokość rachunków.

Jaki odkurzacz wybrać? Inne parametry

Moc ssania odkurzacza to nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że dobrej jakości urządzenie nie tylko skuteczne, ale też wygodne w obsłudze i niezwykle ciche.

Przy wyborze produktu ważny jest sposób filtrowania powietrza w domu. Najlepsze odkurzacze workowe są wyposażone w filtr HEPA. Jest to filtr, który z wydmuchiwanego powietrza usuwa kurz, alergeny czy mikroorganizmy. Do dyspozycji masz też odkurzacze bezworkowe, w których zabrudzenia trafiają do pojemnika. Oddzielną kategorią są odkurzacze wodne, czyli modele z filtrem wodnym. Tego typu produkty są szczególnie polecane dla alergików.

Kolejna kwestia to sposób zasilania. Do sprzątania małego mieszkania sprawdzi się sprzęt zasilany z gniazdka. Co oczywiste, im dłuższy przewód, tym sprzątanie będzie wygodniejsze. Zwykle odkurzacze tradycyjne są wyposażone w kilkumetrowy kabel. „Rekordziści” mają kabel o długości ponad 10 metrów!

A co z czyszczeniem większych powierzchni? Tu świetnie poradzi sobie odkurzacz bezprzewodowy. Jeśli planujesz zakupić taki model, sprawdź ile działa po jednym ładowaniu. Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe mogą pracować nawet 2 godziny po naładowaniu!

Nie bez znaczenia jest też waga urządzenia. Od ciężaru w dużej mierze zależy to, ile wysiłku włożysz w odkurzanie. Lekkie sprzęty lepiej sprawdzą się podczas przenoszenia czy manewrowania. Do takich możemy zaliczyć na przykład odkurzacze ręczne.

Do odkurzania różnych zakamarków niezbędne będą odpowiednie końcówki. Jeśli masz w domu grubsze dywany, to raczej nie obejdzie się bez szczotek. Inne praktyczne akcesoria to ssawki do czyszczenia półek, sufitów czy wąskich przestrzeni. Niestety, dodatkowe gadżety mają jeden spory minus: trzeba znaleźć miejsce do ich przechowywania.

Parametr, o którym chyba najczęściej zapominamy, to poziom hałasu. A przecież modele odkurzaczy wyposażone w dużą siłę ssania, wcale nie muszą być głośne! Ciche odkurzacze znajdziemy zarówno wśród modeli bezworkowych jak i urządzeń z workiem. Generowany przez nie hałas nie przekracza 65 decybeli.

Zastanawiasz się, jaka moc odkurzacza jest najlepsza? Odpowiedź jest przede wszystkim zależna od Twoich potrzeb. Jeśli szukasz energooszczędnego urządzenia, kup model o mniejszej mocy. Jeśli zależy Ci na wydajności sprzętu, zainwestuj w produkt z dużą siłą ssania. Spory wybór sprzętów ułatwi osiągnięcie kompromisu między energooszczędnością a efektywnym działaniem.

Dodatkowo w czasie zakupów uwzględnij przepływ powietrza i inne parametry: hałas, wagę czy rodzaj filtra. Pamiętaj też, że wpływ na efekty odkurzania ma konstrukcja urządzeń. Szczelna obudowa sprawia, że odkurzacz dokładnie zbiera wszystkie zanieczyszczenia, nawet te, których nie widać na pierwszy rzut oka.