Na jakiej wysokości zamontować okap
Aby okap kuchenny mógł skutecznie usuwać opary z kuchni, musi być właściwie zamontowany. Podczas instalacji należy uwzględnić między innymi wybór solidnej ściany, podłączenie do wentylacji i montaż okapu na odpowiedniej wysokości. To ostatnie może przysporzyć niemało trudności, bo zależy od typu okapu i rodzaju kuchenki.
W artykule podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać wysokość okapu nad kuchenką. Łączymy różne modele okapów z trzema rodzajami płyt grzewczych. Zobacz, jak uniknąć błędów podczas instalacji i na jakiej wysokości okap pracuje najbardziej wydajnie.
Okap kuchenny – wyciągacz i pochłaniacz
Przed ustaleniem na jakiej wysokości okap kuchenny pracuje najlepiej, sprawdź jak działa.
Okap kuchenny może pracować jako wyciąg lub jako pochłaniacz.
W tym pierwszym przypadku opary tłuszczu, para wodna i nieprzyjemne zapachy są usuwane na zewnątrz budynku.
Pochłaniacz natomiast pracuje w trybie zamkniętym. Jest wyposażony w filtr węglowy, który oczyszcza powietrze z oparów. Powietrze po oczyszczeniu jest wydmuchiwane z urządzenia do kuchni.
Na jakiej wysokości okap – rodzaj okapu i typ kuchenki
Na jakiej wysokości zamontować okap? Podczas montażu weź pod uwagę nie tylko rodzaj okapu, ale również rodzaj płyty grzewczej.
Za wysoko zamontowany okap, może być nieskuteczny w usuwaniu oparów.
Z drugiej strony urządzenie umieszczone zbyt blisko kuchenki, może ulec uszkodzeniu. Weź to pod uwagę, gdy planujesz zamontować okap nad kuchenką gazową. W tym przypadku płomień z palników może stwarzać ryzyko stopienia jego elementów.
Wysokość okapu nad płytą indukcyjną
Jaka jest prawidłowa odległość okapu od płyty indukcyjnej? Sprawdź, jaką dobrać wysokość w zależności od rodzaju okapu.
- Okap przyścienny (inaczej okap kominowy) – wymagana wysokość nad płytą grzewczą wynosi 60-70 cm. W takiej odległości montujemy okap przyścienny okrągły, prostokątny, model retro oraz okap typu T-Line, czyli w kształcie odwróconej litery T.
- Okap skośny – to jeden z najpopularniejszych modeli na rynku. Ten typ urządzenia musimy zamontować 40-45 cm nad płytą indukcyjną.
- Okap sufitowy – w tym przypadku musimy uwzględnić dosyć sporą wysokość okapu od blatu – 150 cm. Bez względu na to, czy urządzenie montujemy na suficie podwieszanym czy właściwym.
- Okap wyspowy – ten model musi być umieszczony 60-70 cm nad kuchenką. Tak montujemy okapy wyspowe nowoczesne, rustykalne czy prostokątne.
- Okap do zabudowy musi się znajdować 50 cm kuchenką. Taka wysokość zalecana jest również w przypadku modeli teleskopowych.
Wysokość okapu nad kuchenką elektryczną
Na jakiej wysokości okap kuchenny w przypadku kuchenki ceramicznej i z palnikami elektrycznymi? Sprawdź, gdzie umieścić urządzenie, aby tłuszcz z gotowania nie osiadał na sprzętach i meblach w kuchni.
- Okap przyścienny musi być umieszczony na ścianie 60-70 cm nad płytą elektryczną. Dotyczy to okapów przyściennych standardowych, między innymi modelu typu T-Line oraz okapu przyściennego w kształcie prostokąta.
- Okap skośny – ten model powinien być zainstalowany 40-45 cm nad kuchenką elektryczną.
- Okap wyspowy – w tym przypadku musimy zachować 60-70 cm odległości między okapem a kuchenką.
- Okap sufitowy montujemy najwyżej ze wszystkich modeli, na wysokości 150 cm.
- Okap do zabudowy należy zamontować 50 cm nad płytą. Dotyczy to również modelu teleskopowego.
Wysokość okapu nad płytą gazową
Odległość okapu od kuchenki gazowej musi być większa niż w przypadku płyty indukcyjnej i elektrycznej. Zobacz, na jakiej wysokości montuje się okap, aby skutecznie eliminował nieprzyjemne zapachy i parę wodną.
- Okap do zabudowy musimy umieścić 60 cm nad kuchenką gazową. Taką samą wysokość musimy uwzględnić, montując okap teleskopowy.
- Okap przyścienny – urządzenie należy zainstalować na wysokości 70-75 cm nad kuchenką gazową.
- Okap skośny powinniśmy zamontować w odległości 40-50 cm nad płytą.
- Okap wyspowy – wymagana wysokość okapu nad blatem wynosi 70-75 cm. Dotyczy to modeli prostokątnych, okrągłych, nowoczesnych i rustykalnych.
- Okap sufitowy – w tym przypadku wysokość okapu nad kuchenką gazową wynosi aż 150 cm.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Jak zamontować okap kuchenny – praktyczne wskazówki
Co jeszcze warto wiedzieć podczas montażu urządzenia w kuchni?
Przede wszystkim należy sprawdzić, która ściana najlepiej się do tego nadaje. Wybór ogranicza się do ściany o solidnej konstrukcji z pustaków, betonu lub cegły.
Równie ważna jest szerokość okapu dostosowana do szerokości kuchenki. Kuchenka w żadnym razie nie może być szersza niż okap, bo opary rozprzestrzenią się po kuchni.
Podczas montażu okapu należy przestrzegać wytycznych producenta. W specyfikacji technicznej znajduje się między innymi informacja o wymaganej wysokości urządzenia.
Przestrzeganie zaleceń wpływa na bezpieczeństwo użytkowania okapu, jego wydajność, cichą pracę, a nawet wygląd kuchni.