Zaznacz stronę

Dlaczego odkurzacz słabo ciągnie?

Duża siła ssania to efektowne odkurzanie. Dzięki niej urządzenie dokładnie zbiera większe zanieczyszczenia, sierść i włosy. Poza tym świetnie sobie radzi zarówno na podłogach twardych, jak i dywanach z długim włosiem. Problem pojawia się wtedy, gdy odkurzacz przestaje zasysać.

W niniejszym artykule zebraliśmy wszystkie przyczyny spadku siły ssącej w odkurzaczu. Zaczynając od niewłaściwego użytkowania sprzętu, a kończąc na poważniejszych usterkach w silniku. Zobacz, co sprawia, że odkurzacz słabo ciągnie, a efekty sprzątania są niezadowalające.

Dlaczego odkurzacz słabo ciągnie

Odkurzacz nie zasysa – przyczyny

Nieszczelny suwak w uchwycie

Niektóre modele odkurzaczy są wyposażone w specjalny suwak. Jest on umieszczony na rurze i reguluje siłę ssania. Jego otwarcie oznacza, że odkurzacz ma słabszą siłę ssania, powierzchownie zbiera zanieczyszczenia. Zamknięcie natomiast błyskawicznie zwiększa siłę ssącą.

Suwak jest zasunięty, a mimo tego odkurzacz słabo ciągnie? W takim razie sprawdź, czy jest szczelny. Być może powietrze wydostaje się na zewnątrz poprzez niewidoczną na pierwszy rzut oka szczelinę.

W takim przypadku możesz spróbować zasklepić ją domowymi sposobami. Oznacza to jednak, że w dalszym etapie sprzątania nie będzie możliwa regulacja mocy.

Niesprawny wąż ssący

Jeśli odkurzacz słabo ciągnie, to czasem przyczyną jest zatkany wąż ssący.

Najczęściej winny temu jest niewielki przedmiot, który zatyka rurę w czasie sprzątania. W takiej sytuacji należy odłączyć wąż i przywrócić jego drożność.

Nieco trudniejszą do naprawienia usterką jest pęknięcie węża. Jeśli więc podejrzewasz, że to właściwa przyczyna awarii, sprawdź wygląd węża. Nawet jego niewielkie uszkodzenie może negatywnie odbić się na pracy odkurzacza.

Gdy okaże się, że wąż faktycznie jest uszkodzony, to konieczna będzie jego wymiana. W tym przypadku samodzielna próba naprawy może skończyć się niepowodzeniem.

Zablokowana ssawka

Poza wężem w odkurzaczu, zablokować może się również ssawka. Wystarczy, że urządzenie spotka na swojej drodze większy element i awaria gotowa. W przypadku turboszczotek winne usterki są najczęściej włosy lub sierść. W efekcie wałek nie jest w stanie się obracać i odkurzacz słabo ciągnie.

Aby uniknąć tego typu problemów, regularnie czyść szczotkę. Szczególnie jeśli po Twoim domu kręci się czworonożny pupil o długiej sierści.

Uszkodzona obudowa odkurzacza

Każda nieszczelność w odkurzaczu sprawia, że spada siła ssąca. Dotyczy to nie tylko węża czy suwaka, ale również obudowy sprzętu.

Dlatego, jeśli odkurzacz słabo ciągnie, sprawdź, czy nie jest uszkodzony, a przez to nieszczelny. Jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą, możesz spróbować załatać nieszczelność.

Przepełniony worek

Nowy odkurzacz słabo ciągnie i zostawia wiele zanieczyszczeń? Prawdopodobnie winny jest zapchany worek.

Co istotne, nie musi być on zapełniony w 100%. Już zapełnienie worka w połowie może skutkować spadkiem mocy ssania i niedokładnie odkurzoną podłogą.

Aby tego uniknąć, nie czekaj aż worek będzie wypełniony po brzegi. Staraj się, aby to było maksimum 3/4 jego pojemności.

Taką samą zasadę stosuj, jeśli posiadasz odkurzacz bezworkowy. Opróżniaj pojemnik na kurz, zanim ten wypełni się zanieczyszczeniami do granic możliwości.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Awaria silnika

Jeśli odkurzacz słabo ciągnie, to jedną z najpoważniejszych przyczyn może być uszkodzony silnik. Weź to pod uwagę, jeśli Twój sprzęt jest mocno wyeksploatowany i lata świetności ma już dawno za sobą.

W przypadku awarii silnika sygnałem alarmowym jest nie tylko słabsza moc ssania. Dodatkowo urządzenie buczy, czuć woń spalenizny i pojawia się dymek. To znak, że zużyły się szczotki węglowe.

Niestety, naprawa silnika zazwyczaj jest nieopłacalna. Dużo lepszych rozwiązaniem jest zakup nowego modelu odkurzacza. Podjęcie decyzji zakupowej z pewnością ułatwi ranking odkurzaczy pionowych.

Zanieczyszczenie filtra

Każdy typ odkurzacza posiada filtr, który znajduje się tuż przy silniku lub przy worku. Najczęściej spotykane typy filtrów w odkurzaczu to:

Filtr cylindryczny

Doskonale zbiera zanieczyszczenia. Ponadto modele wyposażone w filtr cylindryczny są niezawodne w wyłapywaniu alergenów i bakterii.

Filtr HEPA

Tego typu filtry są wyjątkowo wydajne. Ich skuteczność w zbieraniu cząstek brudu i kurzu wynosi ponad 99,99%. Dzięki temu najlepsze odkurzacze wodne, w których są montowane, skutecznie usuwają alergeny i bakterie.

Filtr EPA

Nieco tańszy niż filtr HEPA. Cechuje się też niższą skutecznością, na poziomie poniżej 90%.

Filtr gąbkowy

Chroni silnik i inne elementy odkurzacza przez zanieczyszczeniami.

Zadaniem filtra jest wyłapywanie zanieczyszczeń. Zabrudzony filtr HEPA, cylindryczny czy gąbkowy sprawia więc, że odkurzacz słabo ciągnie. Ponadto zabrudzony filtr silnika może skończyć się awarią odkurzacza. Jak temu przeciwdziałać?

Zanim po raz pierwszy uruchomisz odkurzacz, zajrzyj do instrukcji obsługi. Sprawdź, jaki typ filtra znajduje się w odkurzaczu i kiedy trzeba go wymienić. Jeśli jest zmywalny, to pamiętaj, że kluczowe jest jego systematyczne czyszczenie.

Czyszcząc zabrudzony filtr, kieruj się zaleceniami producenta. Myj go pod bieżącą wodą i cierpliwie czekaj, aż wyschnie.

Pamiętaj również, że filtr należy wymienić, jeśli mimo czyszczenia, nadal jest zabrudzony. Dzięki temu sprzęt zachowa wysoką moc ssania i będzie skutecznie zbierał zabrudzenia.

Słaby akumulator

Jeśli posiadasz odkurzacz bezprzewodowy, to koniecznie zwróć uwagę na stan jego akumulatora.

Z biegiem lat wydajność tego typu odkurzacza spada. Sprzęt dłużej się ładuje, krócej działa, a moc ssania nie jest już tak imponująca. Winny temu jest zużyty akumulator.

W takiej sytuacji możesz go wymienić lub zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Jeśli wybrałeś tę drugą opcję, to koniecznie sprawdź nasz ranking odkurzaczy bezprzewodowych oraz najlepsze odkurzacz pionowe. Znajdziesz w nim modele, które cechuje długi czas pracy na baterii i wysoka skuteczność odkurzania.

Odkurzacz słabo ciągnie – podsumowanie

Spadek siły ssania nie zawsze oznacza poważną awarię. Przyczyną nieefektywnej pracy odkurzacza może być zabrudzony filtr, przepełniony worek czy zablokowanie węża. Gorszy przepływ powietrza w odkurzaczu to też rezultat nieszczelności w jego obudowie.

Na szczęście likwidacja tego typu usterek nie zajmuje wiele czasu. Często wystarczy opróżnić z zanieczyszczeń worek lub umyć pod bieżącą wodą brudny filtr.

Zdecydowanie dużo gorszą sytuacją jest zepsuty silnik odkurzacza. Bo zepsuty silnik zazwyczaj oznacza konieczność zakupu nowego sprzętu.

Dlatego, jeśli stoisz przed wyborem urządzenia, to zobacz jak na tle innych modeli, wypadają najlepsze roboty sprzątające. Możesz też sprawdzić polecane przez nas odkurzacze tradycyjne do domu.