Zaznacz stronę

Osuszacz powietrza. Opinie i ranking 2024

Wszyscy wiemy, jak bardzo suche powietrze może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niestety, równie niekorzystna dla zdrowia jest zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniu. Taki stan przyczynia się do rozwoju grzybów na ścianach, bakterii i pleśni. Rozwiązaniem jest zakup dobrego pochłaniacza wilgoci, a pomóc może w tym ranking osuszaczy powietrza. Znajdziesz w nim najlepsze modele dostępne na rynku, o dużej wydajności, przeznaczone do różnego rodzaju pomieszczeń. Sprawdź, które z nich są bezkonkurencyjne i zdecyduj, jaki osuszacz powietrza kupić do swojego domu.

Ranking osuszaczy powietrza

Najlepszy osuszacz powietrza ranking 2024

Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Classic

Ecoair DD3 Classic to najlepszy osuszacz powietrza w rankingu. O jego miejscu na podium zdecydowały dzienna wydajność – do 10 l oraz możliwość regulacji siły i kierunku podmuchu. Urządzenie zostało też wyposażone w timer i funkcję ciągłego odprowadzania wody. Sprawdza się w domu do 120 m2, garażu lub łodzi. Nie produkuje też szkodliwych gazów, jest więc bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Osuszacz powietrza Meaco 20L Platinum

Meaco 20L Platinum to dobry osuszacz powietrza przeznaczony do pomieszczeń do 40 m2. Został wyposażony w higrostat, który zapewnia 3-stopniową regulację poziomu wilgoci. Zaletą urządzenia jest też timer oraz funkcja osuszania prania. Jego wydajność wynosi do 20 l/24h, a zakres temperatur, w jakich działa – od 5 do 35 stopni C. Wygodę obsługi zapewnia elektroniczny panel sterowania.

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo

Numer trzy to Stadler Form Theo, kondensacyjny osuszacz powietrza do mieszkania o powierzchni 40 m2. Został wyposażony w higrostat, który utrzymuje wilgotność na poziomie 40%, 50% lub 60%. W zależności od ustawień pracuje od godziny do 7 godzin, może też ciągle odprowadzać wodę. Produkt Stadler Form jest też dość wydajny (pochłania 10 l na dobę) i energooszczędny. Jego moc wynosi 280 W.

Osuszacz powietrza Ecoair DD1 Simple

Ecoair DD1 Simple to nowoczesny powietrza osuszacz, którego wydajność wynosi 7 l/24h. Cechuje go niski poziom głośności (tylko 34 dB) i pobór mocy od 300 W. Sprzęt oferuje 3 tryby osuszania (w tym turbo i ekonomiczny), które odbywa się w pomieszczeniu do 45 m2. Posiada też 2- litrowy zbiornik na wodę, którego zapełnienie natychmiast kończy działanie osuszacza oraz elektroniczny panel.

Osuszacz powietrza Meaco DD8L Junior
Meaco DD8L Junior to osuszacz do domu o powierzchni do 30 m2. Posiada higrostat, który reguluje poziom wilgotności powietrza. Jego zaletą jest możliwość ciągłego działania, co umożliwia dostępny w zestawie wąż oraz trzy tryby osuszania. Wydajność urządzenia wynosi 8 l na dzień, zaś pojemność zbiornika na wodę – 2 l. Gdy wody jest zbyt dużo, pochłaniacz wilgoci samoistnie się wyłącza.
Osuszacz powietrza Dedra Descon DA-R020

Dedra Descon DA-R020 to dobrej jakości osuszacz przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Oferuje 4 tryby działania, cechuje go też duża wydajność do 20 l/24h oraz spora pojemność zbiornika – 3 l. Prezentowane urządzenie jest energooszczędne, pobór mocy wynosi w tym przypadku 320 W. Inną jego zaletą jest przystępna cena, dzięki której jest jednym z tańszych urządzeń w rankingu.

Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-10

Haus & Luft HL-OS-10 to osuszacz wyposażony w higrometr, który kontroluje poziom wilgotności. Dzięki funkcji DEFROST informuje o spadkach temperatury. Sprawdza się w pomieszczeniu do 20 m2, posiada zbiornik na wodę o pojemności 2 5 l. Cechuje go też niewielki pobór mocy – 265 W i wydajność na poziomie 10 l na dobę. Jego zakup to dobry wybór, tym bardziej że cena nie jest zbyt wygórowana.

Czym charakteryzują się topowe osuszacze powietrza? Które modele są lepsze: kondensacyjne czy adsorpcyjne? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, mając do wyboru dwa dobre sprzęty tego samego producenta? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradniku zakupowym. To lektura dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jakie parametry mają wpływ na prawidłową pracę urządzenia. Podajemy w nim wszystkie ważne informacje, łącznie z tą, gdzie i za ile kupić nowoczesny pochłaniacz wilgoci. Mamy pewność, że dzięki nim dowiesz się, jaki osuszacz powietrza wybrać do swojego mieszkania.

Osuszacz powietrza ranking

  1. Ecoair DD3 Classic
  2. Meaco 20L Platinum
  3. Stadler Form Theo
  4. Ecoair DD1 Simple
  5. Meaco DD8L Junior
  6. Dedra Descon DA-R020
  7. Haus & Luft HL-OS-10

Ranking osuszaczy powietrza – opinie i recenzje

Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Classic

Ecoair DD3 Classic

Ecoair DD3 Classic nie bez powodu jest liderem rankingu osuszaczy powietrza. Jego zaletą są 4 tryby pracy, w tym jeden do suszenia prania. Cechuje go też spora wydajność i cicha praca. Dzięki temu jest urządzeniem, które najlepiej zadba o optymalny poziom wilgoci w domu.

4 tryby osuszania

Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Classic to kompaktowe urządzenie przeznaczone do pomieszczeń do 120 m2. Zostało wyposażone w regulację siły i kierunku podmuchu powietrza. Do wyboru mamy 4 tryby działania: automatyczny, ekonomiczny, intensywny oraz do suszenia prania. Ten ostatni możesz ustawić w opcji Turbo (np. do dużej ilości prania) lub Normal. Tym, co wyróżnia ten osuszacz wśród innych urządzeń, jest dość spory zakres temperatur, w jakich pracuje: od 1 do 40 stopni C. Jeśli chodzi o wydajność osuszania w pomieszczeniu, to wynosi ona do 10l/24h. Pobór mocy zaś mieści się w granicach od 420 do 670 W.

Nieprzerwany czas działania

Domowy osuszacz powietrza marki EcoAir może być w pełni dopasowany do Twoich potrzeb. Posiada timer, który pozwala ustawić czas pracy na 2, 4 lub 8 godzin. Dodatkowo elektroniczny wskaźnik informuje o zapełnieniu zbiornika na wodę (3,5 l) lub jego nieprawidłowym montażu. Urządzenie oferuje również osuszanie pomieszczenia w sposób ciągły, odprowadzając wodę za metrowego pomocą wężyka. Podczas pracy nie generuje hałasu, maksymalnie jest to 42 dB. Osuszacz powietrza jest też bezpieczny dla zdrowia i środowiska, ponieważ nie produkuje szkodliwych gazów.

Zalety:

  • 4 tryby osuszania powietrza
  • wydajność 10l na dzień
  • działa w temperaturze od 1 do 40 stopni C
  • osuszanie czasowe (przez 2, 4 i 8 godzin) lub w sposób ciągły
  • osuszacz powietrza jest bezpieczny dla zdrowia

Wady:

  • dość wysoka cena produktu
Osuszacz powietrza Meaco 20L Platinum

Meaco 20L Platinum

Meaco 20L Platinum to wydajny osuszacz powietrza, który może działać nieprzerwanie nawet przez dobę. Umożliwia suszenie prania, regulację poziomu wilgoci w domu, a jeśli dokupisz filtr HEPA – również oczyszczenie powietrza. Jest idealnym rozwiązaniem, nie tylko wtedy, gdy mamy małe dzieci.

3 poziomy osuszania

Meaco 20L Platinum to model, który skutecznie reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu. Odpowiada za to higrostat, który informuje o 3 poziomach osuszenia w zakresie 30-80%. Po ich osiągnięciu sprzęt automatycznie się wyłącza. Inną zaletą produktu jest spora wydajność. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza to może być nawet do 20 l na dobę. A skoro o temperaturze mowa, to ten osuszacz domowy może pracować w zakresie od 5 do 35 stopni C. Jego pobór mocy wynosi 255 W, zaś przepływ powietrza 160 m3/h.

Osusza i nawilża powietrze

Osuszacz powietrza domowy marki Meaco nadaje się do pomieszczeń nie większych niż 40 m2. Wpływ na wygodę jego użytkowania ma elektroniczny panel sterowania i timer. Ten drugi umożliwia ustawienie czasu pracy nawet do 24 godzin. Inną funkcją jest tryb „suszenie prania”, dzięki czemu odzież jest szybciej gotowa do założenia. To idealne rozwiązanie, jeśli masz małe dzieci, szczególnie że pochłaniacz wilgoci posiada blokadę przed najmłodszymi. Możesz go też łatwo przenosić albo zamienić w urządzenie do oczyszczania powietrza. W tym przypadku wystarczy, że wyposażysz je w filtr HEPA przeznaczony do usuwania wirusów, pleśni i bakterii w pomieszczeniach.

Zalety:

  • wbudowany higrostat informuje o 3 poziomach osuszenia (30-80%)
  • wydajność do 20 l w ciągu doby
  • osuszacz posiada elektroniczny panel sterowania
  • tryb ,,suszenie prania”
  • możliwość zakupu filtru HEPA do równoczesnego oczyszczania powietrza

Wady:

  • szumi w trakcie osuszania powietrza w pomieszczeniach
Osuszacz powietrza Stadler Form Theo

Stadler Form Theo

Trzeci w rankingu domowy osuszacz powietrza to Stadler Form Theo. Jest to dobrej jakości urządzenie, które po zaprogramowaniu może pracować przez 7 godzin. Sprzęt ten jest też energooszczędny, cechuje go skuteczność działania i co równie ważne, na tym nie kończy się lista jego zalet.

Niewielki osuszacz powietrza

Stadler Form Theo to niewielki osuszacz kondensacyjny, którego wydajność wynosi 10l na dobę. O skuteczności sprzętu decyduje wbudowany higrostat, który pomaga utrzymać wilgotność powietrza na poziomie 40%, 50% lub 60%. Osuszacz oferuje również możliwość decydowania o czasie pracy. W zależności od ustawienia minutnika jest to od godziny do 7 godzin. Gdy czas dobiega końca lub gdy zbiornik na wodę jest pełny, pochłaniacz wilgoci samoistnie się wyłącza. Inną opcją jest wykorzystanie węża do automatycznego odprowadzania wody. Takie rozwiązanie pozwala na pracę osuszacza, nawet wtedy, gdy w domu nie ma żadnego z domowników.

Małe zużycie energii

Osuszacz powietrza marki Stadler Form to produkt przeznaczony do pomieszczeń nie większych niż 40 m2. Posiada wygodny uchwyt do przenoszenia i zbiornik na wodę o pojemności 2,1 l. Model cechuje też ciche działanie, maksymalnie jest to 42 dB. Inną zaletą osuszacza jest niewielki pobór energii, jego moc wynosi 280 W. A minusy? Urządzenie zostało wyposażone w 1 tryb działania. Oznacza to, że bez względu na poziom wilgotności zawsze osusza pomieszczenie w ten sam sposób.

Zalety:

  • utrzymuje wilgoć z powietrza na poziomie 40%, 50% lub 60%
  • osuszacz może pracować od 1 do 7 godzin
  • sprzęt o wydajności 10 l na dzień
  • pojemność zbiornika na wodę 2,1 l
  • moc urządzenia – 280 W

Wady:

  • 1 tryb pracy urządzenia
Osuszacz powietrza Ecoair DD1 Simple

Ecoair DD1 Simple

Interesują Cię osuszacze powietrza, które cicho pracują? Model Ecoair DD1 Simple jest jednym z nich. Oprócz cichej pracy cechuje go niezła wydajność i trzy tryby działania. I chociaż znalazł się poza podium, to i tak warto na niego zwrócić uwagę.

Bardzo ciche urządzenie

Model Ecoair DD1 Simple to godny polecenia adsorpcyjny osuszacz powietrza do domu o powierzchni do 45 m2. Został wyposażony w higrostat, dzięki któremu oferuje trzy tryby osuszania. Są to: tryb turbo zapewniający błyskawiczne osuszanie, ekonomiczny, który pozwala zmniejszyć zużycie prądu i tryb pranie do suszenia mokrej odzieży. Tym, co go wyróżnia wśród dostępnych urządzeń na rynku, jest cicha praca. Ten kompaktowy model generuje hałas na poziomie 34 dB, co odpowiada cichej rozmowie. Inną zaletą osuszacza jest niski pobór mocy (od 300 W), przy wydajności 7 l na 24 h.

Kompaktowy osuszacz powietrza

Prezentowany pochłaniacz powietrza posiada 2-litrowy pojemnik na wodę pokryty powłoką z nanosrebra. Dzięki temu bakterie po zetknięciu z nią natychmiast giną. Urządzenie po zapełnieniu zbiornika automatycznie się wyłącza. Oczywiście to nie jedyna opcja, ponieważ dostępny w zestawie wąż umożliwia ciągłe odprowadzanie wody. Ty wybierasz, które rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze. Mówiąc o wygodzie, nie możemy nie wspomnieć o pokrętle do sterowania i poręcznym uchwycie. Dodatkowe punkty dorzucamy za kompaktowe wymiary sprzętu, dzięki którym łatwo go przenieść w dowolne miejsce.

Zalety:

  • trzy tryby osuszania powietrza w domu
  • osuszacz generuje hałas na poziomie 34 dB
  • wydajność modelu – 7 l na dobę
  • powłoka pojemnika na wodę pokryta nanosrebrem
  • kompaktowe wymiary

Wady:

  • nie informuje, jak duża jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach
Osuszacz powietrza Meaco DD8L Junior

Meaco DD8L Junior

Aby pochłaniacz wilgoci zaliczył nasz test osuszaczy powietrza, musi się cechować między innymi małym zużyciem energii. Dobrze, jeśli ma kilka trybów pracy i kompaktowe wymiary. Dlatego, jeżeli szukasz właśnie takiego urządzenia, to sprawdź, co oferuje osuszacz Meaco DD8L Junior.

Automatycznie zaczyna pracę

Meaco DD8L Junior to domowy osuszacz powietrza przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Został wyposażony w higrostat, który kontroluje wilgotność powietrza. Gdy wartość jest prawidłowa, wentylator automatycznie się wyłącza, aby zmniejszyć pobór prądu. Jednak już po półgodzinie ponownie zaczyna pracę i jeszcze raz sprawdza wilgoć w powietrzu. Kompaktowy model Meaco posiada też timer, dzięki czemu możemy ustawić czas pracy urządzenia- maksymalnie jest to 8 godzin. Oczywiście, gdy 2-litrowy zbiornik na wodę jest zapełniony, pochłaniacz wilgoci sam się wyłącza. Jednak warto podkreślić, że może też pracować bez ingerencji z zewnątrz, dzięki funkcji ciągłego osuszania. Umożliwia to dostępny w zestawie wąż.

Posiada filtr przeciwpyłowy

Co jeszcze może skłonić niezdecydowanych konsumentów do zakupu osuszacza powietrza marki Meaco? Trzy tryby pracy, w tym funkcja suszenia prania. Przy czym najważniejsza i tak jest wydajność urządzenia, a ta wynosi 8 l na dobę. Na plus zapisać możemy prostą obsługę za pomocą systemu sterowania oraz filtr przeciwpyłowy. Czyli rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu. Za to minusem jest cecha, która dotyczy nie tylko tego modelu: wyższy poziom głośności w przyspieszonym trybie.

Zalety:

  • higrostat odpowiada za kontrolę poziomu wilgotności
  • funkcja ciągłego odprowadzania wody
  • gwarantuje mniejsze zużycie prądu
  • trzy tryby osuszania
  • wydajność osuszacza powietrza – 8 l/24h

Wady:

  • generuje hałas w szybszym trybie pracy
Osuszacz powietrza Dedra Descon DA-R020

Dedra Descon DA-R020

Jaki osuszacz powietrza wybrać do niewielkiego pomieszczenia? Może model Dedra Descon DA-R020? Za jego wyborem przemawia przede wszystkim spora wydajność, prosta obsługa i kilka trybów osuszania. A także cena, która nie powinna nadwyrężyć domowego budżetu.

4 tryby osuszania

Dedra Descon DA-R020 to osuszacz wilgoci, który doceniliśmy przede wszystkim za 4 tryby działania. Są to: intensywne osuszanie, cicha praca w trybie nocnym, tryb wentylatora oraz tryb automatyczny. Urządzenie, dzięki czujnikowi, utrzymuje optymalny dla domowników poziom wilgotności. Zaletą osuszacza powietrza jest też duża wydajność – do 20 l w ciągu doby oraz spory zbiornik na wodę – 3 l. Przy czym warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku innych urządzeń, również i tutaj mamy zabezpieczanie przed przepełnieniem pojemnika. Różnica? W zestawie nie ma wężyka, mimo że sprzęt oferuje możliwość stałego odprowadzania wody.

Dobra cena dobrego produktu

Czym jeszcze charakteryzuje się ten domowy osuszacz powietrza? Łatwym montażem filtra, którego czyszczenie nie powinno zająć Ci dużo czasu. Poza tym model tego producenta posiada przejrzysty wyświetlacz oraz timer 24h. Sprzęt generuje hałas na poziomie 45 dB i cechuje go niewielki pobór mocy 320 – W. A jak duży jest jego przepływ powietrza? Sprzęt jest w stanie osuszyć w ciągu godziny powietrze o objętości 160 m3. Nadaje się więc do mniejszych pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Warto więc rozważyć jego zakup, tym bardziej że w tym przypadku cena jest jednym atutów.

Zalety:

  • 4 tryby osuszania
  • osuszacz powietrza o wydajności do 20 l na dobę
  • zbiornik na wodę – 3 l
  • posiada zmywalny filtr
  • przystępna cena urządzenia

Wady:

  • brak węża do odprowadzania wody w zestawie
Osuszacz powietrza Haus & Luft HL-OS-10

Haus & Luft HL-OS-10

Interesują Cię, niedrogie domowe osuszacze powietrza? Haus & Luft HL-OS-10 jest jednym z nich. Ale o umieszczeniu go w rankingu zdecydowała nie tylko cena. Wśród jego zalet należy wymienić też informowanie o poziomie wilgotności i spadku temperatury, a także sporą wydajność.

Informuje o wilgotności powietrza

Pochłaniacz wilgoci Haus & Luft HL-OS-10 to urządzenie, które świetnie sprawdza się w pomieszczeniu do 20 m2. Jego zaletą jest wbudowany higrometr. Za pomocą kolorów informuje użytkownika, jaki poziom wilgotności jest w danym miejscu. Niebieski wskazuje na suche powietrze, zielony – wilgotne powietrze, a czerwony na nadmiar wilgoci. Sprzęt posiada też elektroniczny timer, który pozwala ustawić czas sprzętu, nawet do 24 godzin. Równie przydatna jest funkcja SMART, dzięki której możemy wskazać optymalny dla nas poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dodatkowo funkcja DEFROST ostrzega przed spadkiem temperatury. Jeśli do tego dojdzie, nastąpi przyspieszenie osuszania.

Dobry stosunek ceny do jakości

Ten domowy osuszacz powietrza jest przyjazny dla alergików. Został wyposażony w filtr wstępny i węglowy, skutecznie likwiduje bakterie i roztocza. Model posiada też cztery kółka, zbiornik na wodę o pojemności 2,5 l oraz wskaźnik, który informuje o zapełnieniu zbiornika lub o jego niewłaściwym montażu. A jakie są parametry prezentowanego osuszacza powietrza? Moc urządzenia wynosi 265 W, zaś poziom głośności – 40 dB. Wydajność osuszania to z kolei 10 l na dobę. Nie bez znaczenia jest też cena – jedna z najniższych. W rezultacie jest to ten z osuszaczy powietrza, który warto mieć w swoim domu.

Zalety:

  • podaje informację dotyczącą poziomu wilgotności
  • funkcja SMART – utrzymuje wskazaną wartość wilgoci
  • zbiornik na wodę o pojemności 2,5 l
  • ·wydajność – 10 l
  • cena – jedna z najniższych

Wady:

  • osuszacz sprawdza się tylko w niewielkich pomieszczeniach 

Poradnik zakupowy

Jaki sprzęt do osuszania powietrza wybrać? Na co szczególnie należy zwrócić uwagę i co gwarantuje skuteczność działania? Czy mniejszy sprzęt to dobry wybór? Aby znaleźć odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie, przeczytaj nasz poradnik zakupowy.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

Najpierw jednak zastanówmy się, czy warto zainwestować w osuszacz powietrza. Nasze opinie co do tego są zgodne: zdecydowanie tak. Bo choć zwykle wilgoć w mieszkaniu jest niewidoczna, jej oznaką jest często skroplona woda na szybkach. O tym, że jest jej za dużo, sugeruje też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i czarne plamy na ścianach pomieszczenia. Woda sprzyja pojawianiu się grzybów, negatywnie wpływa zarówno na domowników, jak i na znajdujące się w każdym pokoju przedmioty. Rozwiązać ten problem może więc tylko dobry osuszacz powietrza.

Jego zastosowanie sprawia, że powietrze utrzymuje optymalną dla zdrowia wilgotność na poziomie 40%-60%. Nadmierna wilgoć przestaje być problemem, w takich warunkach nie rozwijają się groźne dla zdrowia patogeny. Nasze pomieszczenie staje się przyjazne dla domowników. Dlatego, jeżeli chcesz wybrać urządzenie do swojego domu, sprawdź, od czego zależy skuteczność suszenia powietrza w pomieszczeniu.

Wydajność

Wartość podawana w litrach na godzinę lub na dobę. Ściśle wiąże się z wielkością pomieszczenia do osuszania. Oznacza to, że w niedużym pokoju sprawdzi się pochłaniacz wilgoci o wydajności kilku litrów na dobę. Bardziej wydajny powinien być osuszacz powietrza do łazienki. A gdy mamy więcej niż jedno pomieszczenie do osuszenia np. w dużym, piętrowym domu? Wtedy wydajność powinna mieć dwucyfrową wartość. W takiej sytuacji szczególnie polecamy osuszacze powietrza kondensacyjne, które są najbardziej wydajne… lub zakup dwóch mniejszych sprzętów. Tak, aby każdy z nich mógł osuszać nadmiernie wilgotne powietrze na innym piętrze. Należy przy tym pamiętać, że część modeli jest najbardziej wydajna w określonej temperaturze i wilgotności względnej.

Przepływ powietrza

Wartość podawana w m3/h. Oznacza objętość powietrza, jaką osusza sprzęt w określonym czasie. Najlepsze osuszacze mają przepływ powietrza wynoszący ponad 800 m3/h i znajdują zastosowanie w większych pomieszczeniach. W niezbyt dużym pokoju świetnie sprawdzi się urządzenie, które cechuje mniejszy przepływ powietrza.

Zakres temperatur

W jakiej temperaturze i wilgotności względnej może pracować wybrane urządzenie? Rekomendowane przez nas domowe osuszacze powietrza działają nawet w temperaturach do 40 stopni C! Jednak w domowych warunkach świetnie sprawdzi się sprzęt do 35 stopni C i wilgotności względnej od 50%.

Zbiornik na wodę

A dokładnie jego pojemność. Na rynku znajdziemy domowe osuszacze powietrza, które zostały wyposażone w 8-litrowe zbiorniki. Tego typu sprzęty nadają się do osuszania powietrza w dużym i wilgotnym pomieszczeniu. Zasada jest taka, że im większa wilgoć w powietrzu, tym większy musi być zbiornik na wodę.

Głośność pracy

Dość często producenci zapewniają, że ich elektryczne osuszacze powietrza nie generują hałasu. Jak jest naprawdę? To zależy tylko od nas. Czy jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do szumu podczas osuszania powietrza w pomieszczeniu? Jeśli nie, to dobrze wybrać urządzenie, które generuje dźwięk nie większy niż 40 dB.

Komfort obsługi

Nowoczesny domowy osuszacz powietrza powinien być zarówno wydajny, jak i wygodny w użytkowaniu. Komfort obsługi zwykle zapewnia elektroniczny panel sterowania czy opcja ciągłego odprowadzania wody. Jeśli w urządzeniu znajduje się higrometr, to będziemy wiedzieć, jak duża jest wilgotność w mieszkaniu. Jeśli zaś posiada specjalny filtr, to osuszone powietrze będzie też oczyszczane. Urządzenie może być dodatkowo wyposażone w lampę UV i kółka, które podobnie jak kompaktowe wymiary, mogą ułatwiać jego przenoszenie w mieszkaniu.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Osuszacze adsorpcyjne. Na ich pracę nie wpływa ani wilgotność, ani temperatura powietrza. Cechuje je dość dobra wydajność, dodatkowo niewiele ważą i są poręczne.
Osuszacze kondensacyjne. Pracują w zależności od poziomu wilgotności i temperatury, najlepiej sprawdzają się, gdy obydwie te wartości są wysokie. Tego typu osuszacze cechuje spora wydajność, dobrze osuszają powietrze. Niestety, mają też wady: ze względu na spore wymiary, nie są zbyt poręczne.
Osuszacze z granulatem. Cechuje je najmniejsza wydajność, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach. Można je wybrać np. do osuszania piwnicy.

Ile kosztują osuszacze powietrza?

Gdzie warto kupić osuszacz powietrza? W tych miejscach, w których mamy duży wybór modeli. Jeśli szczególnie lubisz zakupy w Internecie, to proponujemy Allegro, OLX lub Ceneo. Dodatkowo możesz sprawdzić, jakie osuszacze mają w ofercie najbardziej liczące się sklepy ze sprzętem AGD: Media Expert, RTV Euro AGD, MediaMarkt czy Avans. Tam znajduje się wybór sprzętów do każdego rodzaju pomieszczenia.

Ile w takim razie kosztują domowe pochłaniacze wilgoci o niezłej wydajności? Modele z granulatem są najtańsze. Jeśli chodzi o osuszacze kondensacyjne lub adsorpcyjne, to średnio jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. (Choć oczywiście na rynku znajdziemy tego typu urządzenia kosztujące powyżej 1000 zł. I takie osuszacze powietrza też umieściliśmy w zestawieniu). Najczęściej cena zależy od parametrów i funkcji sprzętu. Jednak zanim zaczniemy je analizować, powinniśmy sprawdzić, jak duże pomieszczenie ma być osuszane. To da nam gwarancję, że mamy szansę skutecznie rozwiązać problem z nadmierną wilgocią w powietrzu.

A jeżeli Twoją zmorą jest suche powietrze, to możesz je rozwiązać w równie łatwy sposób. Wystarczy, że sprawdzisz nasz ranking nawilżaczy powietrza.