Zaznacz stronę

Pakowanie próżniowe

Próżniowe pakowanie żywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego — pozwala ono znacznie przedłużyć świeżość produktów spożywczych. O ile wcześniej pakowanie próżniowe zarezerwowane było na potrzeby przemysłowe, o tyle obecnie coraz częściej stosujemy je w domu. Zwłaszcza że jak się okazuje, pakować próżniowo możemy nie tylko żywność, ale także domowe tekstylia! Na czym dokładnie polega pakowanie hermetyczne? Jakie pakowarki próżniowe możemy wykorzystać w domu? O tym opowiemy w tym artykule!

Sposoby na pakowanie próżniowe

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Żywność psuje się szybciej pod wpływem powietrza. A dokładnie zawartego w nim tlenu. To on ma negatywny wpływ na stan jedzenia, jego smak, trwałość i wartości odżywcze. Powoduje wysychanie, rozwój pleśni, zmianę smaku czy jełczenie. Pakowanie próżniowe żywności umożliwia zamknięcie jej w szczelnym opakowaniu, z którego odsysa się powietrze. Ilość tlenu w środku zostaje zatem ograniczona do minimum.

Inaczej mówiąc, produkt spożywczy pakuje się w foliowe worki, w których dokonuje się zmiany ciśnienia poprzez zmniejszenie ilości tlenu i podniesienie poziomu dwutlenku węgla. Następnie opakowania te zamyka się hermetycznie.

Skuteczność pakowania próżniowego żywności

Czy pakowanie próżniowe żywności jest skuteczne? Bez wątpienia! Przechowywanie produktów w szczelnym opakowaniu foliowym pozwala na zachowanie ich właściwości i świeżości przez dłuższy czas. Dlatego właśnie hermetyczne pakowanie jedzenie staje się coraz bardziej popularne. I to także w domowych warunkach. Pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze. Przede wszystkim zapobiega marnowaniu żywności. A to chyba wystarczający powód, aby tym tematem się zainteresować!

Co można pakować próżniowo?

Najczęściej stosuje się pakowanie próżniowe jedzenia. Opakowanie próżniowe pomaga zachować świeżość żywności na dłużej. Zastanawiasz się, jakie dokładnie produkty możesz wsadzić w pojemniki próżniowe? Lista jest naprawdę długa. Mogą to być zarówno surowe warzywa, gotowane warzywa, owoce, pieczywo, jak i mięso: wędliny czy surowy drób. Co więcej, zapakować próżniowo możesz nawet całe gotowe dania! Niektórzy idą o krok dalej i z pomocą pakowania próżniowego przechowują nawet wyroby cukiernicze, sosy czy płyny — chociażby wino.

Tak jak wspomnieliśmy, pakowanie próżniowe jest szczególnie przydatne w przypadku żywności. Nie stanowi ona jednak jedynej kategorii produktów, które można przechowywać w opakowaniach próżniowych.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Pakowanie próżniowe pościeli i ubrań?

Próżniowe pakowanie szeroko pojętych tekstyliów cieszy się coraz większą popularnością. Mowa tutaj o pościelach, ręcznikach czy ubraniach! Dlaczego się to stosuje? Bo pomaga to zarówno w przechowywaniu, jak i dbaniu o higienę! Dzięki odessaniu powietrza ze specjalnych próżniowych worków oszczędzamy przestrzeń. Chronimy także materiały przed roztoczami, molami, sierścią i kurzem. A to może być szczególnie istotne w przypadku alergików.

Jak zapakować próżniowo przedmioty tekstylne? Wystarczy kupić specjalne worki próżniowe, w których do odsysania powietrza użyjesz zwykłego odkurzacza. Istnieją także specjalnie opakowania próżniowe do tekstyliów. Posiadają one specjalną pompkę umieszczoną przy górnej krawędzi.

Jak prawidłowo zapakować próżniowo jedzenie?

Pakowanie próżniowe produktów spożywczych jest już nieco bardziej skomplikowane. Nie oznacza to jednak, że jest szczególnie trudne — po prostu, trzeba wiedzieć co i jak. Jak prawidłowo zapakować próżniowo jedzenie, aby zachowało swoje wartości odżywcze i smak na dłużej? Musisz koniecznie przestrzegać kilku zasad, aby nie zmarnować swojej żywności!

Zasady prawidłowego pakowania żywności

Przede wszystkim, żywność, którą chcesz spakować do worka próżniowego, musi być czysta i świeża! Dokładnie umyj owoce, mięso czy warzywa! Nie pakuj do worków nieco podeschniętych owoców czy niezbyt świeżych wędlin, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi.

Pakowane jedzenie powinno być także odpowiednio wysuszone oraz pakowane w odpowiedniej temperaturze. Co ważne, pakowanie produktów w temperaturze pokojowej nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej, aby pakowany produkt był, choć lekko schłodzony. Pakować w woreczki próżniowe można nawet mrożone produkty.

Żywność pakowana próżniowo – o czym należy pamiętać?

Choć możliwość próżniowego pakowania sprzyja wydłużaniu przydatności do spożycia, to pamiętaj, że worki próżniowe nie są panaceum na wszystko! Opakowanie próżniowe nie może być zamiennikiem lodówki. Jedzenie samo w sobie zawiera wodę i z tego względu musi być przechowywane we właściwej temperaturze. Podobna zasada tyczy się promieniowania UV. Produkty w próżniowych opakowaniach nie powinny być kładzione na słońcu. Najlepiej przechowywać je w zacienionym i chłodnym miejscu.

Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać żywność pakowaną próżniowo?

Zadaniem pakowania próżniowego jest ochrona jedzenia przed utratą świeżości. Jednakże trwałość produktu, choć przedłużona (i to nawet pięciokrotnie!), to nadal nie jest wieczna. Nawet jeśli zapakowane produkty będziemy przechowywać prawidłowo, w zimnym i ciemnym miejscu. Jak długo można przechowywać wybrane produkty w próżniowych opakowaniach?

Najdłuższy termin przydatności do spożycia mają produkty takie jak kawa, herbata, makarony czy ryż. Można je bez obaw przechowywać nawet 12 miesięcy! Podobną trwałość mogą mieć także ryby, wędliny czy mięso pakowane próżniowo, o ile wsadzimy je do zamrażarki.

Podwójna moc próżni i zamrażarki

Warto tu podkreślić, że zamrożone, ale nie zapakowane próżniowo mięso może wytrzymać w dobrym stanie około 6 miesięcy. Czyli dzięki zmniejszeniu ilości tlenu ten czas wydłuża się nawet dwukrotnie!

Pakowane próżniowo owoce i warzywa można trzymać w lodówce nawet do miesiąca. Jeśli dodatkowo je zamrozimy, to okres przydatności do spożycia wydłużymy do 6 miesięcy. Próżniowo pakowane sery, przechowywane w lodówce zachowają świeżość i smak na 40-60 dni. Zupy oraz sosy mają trwałość od 8 do 12 dni. Z kolei pakowane próżniowo pieczywo, przechowywane w temperaturze pokojowej, wytrzyma około 7 dni.

Co ciekawe, możemy znacznie przedłużyć trwałość produktu, wsadzając go do zamrażarki. Zamrożony i zapakowany próżniowo chleb zachowa świeżość tak długo, jak mięso — od 6 miesięcy do 12 miesięcy.

Próżniowe pakowanie żywności – czy jest zdrowe?

Niektórzy mają wątpliwości czy pakowanie przeznaczonych do spożycia produktów do próżniowego opakowania jest zdrowe. Samo pakowani jedzenia w pozbawione powietrza pojemniki nie wyrządza produktom żadnej szkody. A wręcz może przedłużyć ich trwałość oraz świeżość — tak jak to było wspomniane. Aby jednak tak się stało, istotne jest właściwe przechowywanie żywności pakowanej próżniowo. Dopiero wówczas będziemy mieć gwarancję, że dany produkt nie zepsuje się przedwcześnie.

Pakowanie próżniowe – wady i zalety?

Jak wszystko, opakowania próżniowe mają swoje wady oraz zalety. Podstawowe zalety pakowania próżniowego to przede wszystkim dłuższe zachowanie świeżości produktów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Dzięki próżniowemu pakowaniu jedzenie chronione jest przed bakteriami, grzybami czy insektami. Zachowuje także swoje właściwości odżywcze, smak i aromat bez użycia chemicznych konserwantów. Dlatego właśnie metodę tę wykorzystuje się nie tylko na masową skalę, ale także w warunkach domowych.

Gotowanie w próżniowych opakowaniach

Jedną z zalet umieszczania żywności w opakowaniach próżniowych jest możliwość nie tylko ich przechowywania, ale także gotowania! Warto o tym wspomnieć, gdyż nie wszyscy są świadomi takiej metody przyrządzania pożywienia.

Na czym to polega? Produkt umieszcza się w szczelnie zamkniętym, próżniowym worku. Istotne jest jednak, aby wybrać worki, które będą naprawdę szczelne! Następnie przystępuje się do dalszej obróbki z pomocą kąpieli wodnej lub parowej. Konieczne jest ścisłe trzymanie się wskazanej dla danego produktu temperatury i czasu gotowania. Z pomocą kąpieli wodnej możemy ugotować ryż, makaron, mięso czy nawet warzywa.

Pakowanie próżniowe żywności – główne wady

Za główną wadę uznaje się konieczność zakupu pakowarki próżniowej oraz specjalnych worków. Należy też wziąć pod uwagę, że choć jedzenie będzie zabezpieczone przed gniciem i czynnikami zewnętrznymi, to zapakowanie go w próżni uniemożliwi wysychanie. A to należy brać pod uwagę w przypadku niektórych produktów (np. szynek długo dojrzewających).

Przeciwnicy tej metody pakowania żywności wskazują także na konieczność wykorzystania plastiku do produkcji próżniowych opakowań. Niestety, jego nadmierna ilość negatywnie wpływa na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Z jednej strony jest to istotny argument. Aczkolwiek z drugiej użycie pakowarki próżniowej może skutecznie przeciwdziałać marnowaniu pożywienia. A ten proceder również jest plagą naszych czasów — zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

Urządzenia służące do pakowania próżniowego

Jeśli metoda próżniowego przechowywania żywności Cię przekonuje, to możesz nabyć specjalne urządzenie, które pozwoli Ci w domowych warunkach przedłużyć trwałość Twojego jedzenia. Pomogą Ci w tym pakowarki próżniowe, zwane także zgrzewarkami. Dzielą się one na dwa typy — dostaniemy na rynku zgrzewarki komorowe oraz listwowe.

Zgrzewarki komorowe

Jak sama nazwa wskazuje, sprzęty te wyposażone zostały w specjalną komorę. Umieszcza się w niej wybraną żywność (warzywa, owoce, mięsa, zmieszczą się nawet gotowe dania). Następnie wystarczy urządzenie po prostu uruchomić. Odessanie powietrza oraz zgrzanie folii wokół produktu nastąpi już samodzielnie. Cały proces jest bardzo szybki, w dodatku zgrzewarki komorowe umożliwiają stosowanie taniej, gładkiej folii.

Jakieś minusy? Tak. I to nawet dwa. Pierwszym jest wysoka cena urządzenia. Zgrzewarka komorowa może kosztować nawet 2-3 tysiące złotych. Drugim — gabaryt tego sprzętu. Jeśli nie posiadasz naprawdę sporej kuchni, to możesz mieć problem z jej komfortowym umiejscowieniem.

Pakowarki listwowe

Jest to drugi rodzaj zgrzewarek dostępnych na rynku. I trzeba zaznaczyć — to właśnie listwowa pakowarka próżniowa jest typem urządzenia cieszącym się największą popularnością pośród konsumentów. Przede wszystkim — są one dużo tańsze i dużo mniejsze! Można je kupić już za kilkaset złotych i zmieszczą się w każdej kuchni. Nawet tej najmniejszej! Praktycznie jedynym ich minusem jest konieczność stosowania specjalnej folii do pakowania.

Jak działa pakowarka listwowa?

Aby zapakować hermetycznie żywność z pomocą listwowej pakowarki, należy najpierw dociąć odpowiedni kawałek folii (rozmiar dobieramy do produktu) i zgrzać jeden z jego końców. Trwa to zaledwie kilka sekund. Następnie należy mieścić jedzenie wewnątrz worka foliowego i włożyć jego drugi koniec do zgrzewarki. Po uruchomieniu odpowiedniego trybu urządzenie odessie powietrze z worka oraz zgrzeje jego końce. Gotowe!

Jaką zgrzewarkę listwową kupić?

Temat próżniowego przechowywania żywności oraz możliwość samodzielnego pakowania produktów wzbudziły Twoje zainteresowanie? Świetnie! W takim razie pora rozejrzeć się za własną pakowarką listwową! Nie wiesz jednak, na jaki model warto zwrócić uwagę? W takim razie koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking zgrzewarek próżniowych! Dowiesz się z niego, w które konkretnie produkty warto zainwestować oraz jakie istotne cechy posiadają poszczególne sprzęty.