Pasteryzacja w piekarniku. Kompletny przewodnik
Pasteryzacja w piekarniku to świetny sposób na zachowanie smaków lata. Pozwala przygotować pyszne konfitury, sałatki i kompoty, a w efekcie cieszyć się domowymi przetworami nawet w zimę.
Co ważne, proces pasteryzacji nie jest skomplikowany. Nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy włożyć słoiki do chłodnego piekarnika, ustawić temperaturę i gotowe! Sprawdź już teraz, jak pasteryzować w piekarniku ulubione produkty spożywcze.

Na czym polega pasteryzacja słoików w piekarniku?
Pasteryzacja w piekarniku to jeden z domowych sposobów konserwowania żywności. Polega na podgrzaniu słoików do odpowiedniej temperatury. Maksymalnie jest to 130 stopni Celsjusza. Dzięki temu w wysokiej temperaturze usuwane są drobnoustroje i bakterie, a jedzenie dłużej zachowuje świeżość.
Jakie produkty nadają się do pasteryzacji?
Jakie produkty można pasteryzować w piekarniku? Odpowiedź zależy od naszych kulinarnych preferencji.
Najczęściej wybierane składniki to owoce i warzywa. Prym wiodą ogórki, buraki, dynia i grzyby. Ale w ten sposób możemy też zamknąć w słoikach paprykę, marchew i cukinię.
Pasteryzacja słoików w piekarniku to też świetny sposób na przygotowanie dań z mięsa. Wystarczy tylko wcześniej je upiec, ugotować lub usmażyć.
Ponadto pasteryzowanie w piekarniku elektrycznym pozwala przygotować domowe dżemy i kompot. W ten sposób zachowasz smak malin, truskawek, wiśni, jabłek czy gruszek. Pasteryzacja kompotów w piekarniku jest więc doskonałą alternatywą dla soków ze sklepowej półki.
W czym można pasteryzować przetwory?
Do pasteryzacji można użyć kilku rodzajów słoików. Najpopularniejsze są słoiki twist-off, czyli naczynia z metalowym wieczkiem. Nieco mniej popularne są klasyczne słoje z gumkami typu weck. To naczynia wykonane z grubego szkła odpornego na wysokie temperatury. Niestety, ze względu na gumowe uszczelki, słoików typu weck nie należy pasteryzować w piekarniku.
Do pasteryzacji można jednak wykorzystać butelki. To świetny sposób, aby pasteryzować soki z warzyw i owoców, które najbardziej lubisz. Butelki podobnie jak słoiki powinny być czyste i suche.
Wekowanie w piekarniku należy zacząć od przygotowania słoików twist-off. Nakrętki i słoiki powinny być umyte, wyparzone i suche. Jeśli zauważysz ślady uszkodzeń na słoikach, odłóż je na bok. W przeciwnym razie pasteryzacja w piekarniku może skończyć się niepowiedzeniem.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Jaki wpływ na żywność ma pasteryzacja na sucho?
Pasteryzacja słoików jest całkowicie bezpiecznym procesem. W żaden sposób wpływa na smak żywności, a produkty zachowują wartości odżywcze.
Przygotowując pasteryzację w warunkach domowych, wiesz, co jesz. Przetwory nie zawierają konserwantów i substancji zagęszczających. Najczęstszymi dodatkami są sól, ocet lub cukier.
Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?
Pasteryzacja przetworów nie jest skomplikowanym procesem. Aby pasteryzować przetwory, wystarczy odrobina chęci, trochę wolnego czasu i sprawny piekarnik.
Jak kroku po kroku przeprowadzić pasteryzację słoików w piekarniku?
Na początku włóż do piekarnika dużą blachę. Jej dno wyłóż ściereczką lub papierem do pieczenia. Następnie ułóż słoiki na blasze, tak aby nie stykały się ze sobą. Słoiki nie powinny dotykać również ścianek piekarnika.
Co w kolejnym kroku? Jeżeli słoiki są zimne, włóż je do zimnego piekarnika. Z kolei do nagrzanego piekarnika włóż ciepłe słoiki.
Ustaw temperaturę w piekarniku elektrycznym na maksymalnie 130 stopni. Jeśli masz piekarnik z termoobiegiem, to temperatura powinna wynosić 120 stopni.
Pasteryzuj weki przez minimum 15 minut. Po upływie tego czasu wyłącz piekarnik, otwórz szeroko drzwiczki piekarnika i pozostaw słoiki do całkowitego ostygnięcia. Gdy ostygną, odwróć je do góry dnem i pozostaw w tej pozycji na 24 godziny. Tak przygotowane przetwory możesz schować do spiżarni lub w inne chłodne miejsce.
Jak pasteryzować słoiki na mokro?
Pasteryzacja słoików w piekarniku to tylko jedna z metod przygotowania przetworów. Innym popularnym sposobem jest pasteryzacja na mokro. Proces pasteryzacji oznacza w tym przypadku gotowanie słoików w wodzie. Zobacz, jak krok po kroku przygotować domowe przetwory.
Na początku napełnij duży garnek gorącą wodą. Zachowując odstępy między ściankami i nakrętkami, ustaw weki wewnątrz garnka. Pamiętaj, że woda nie może sięgać do nakrętek. Aby zapobiec ich pękaniu, możesz położyć na dno garnka czystą ściereczkę.
Ustaw czas gotowania słoików na 20 minut. Po upływie tego czasu wyjmij słoiki i ostudź je. W tym celu zostaw je na blacie dnem do góry na 24 godziny. Po ostygnięciu wynieś przetwory do piwnicy lub do innego chłodnego miejsca.
Trwałość pasteryzowanych produktów
Jak powiedzieliśmy wcześniej, pasteryzacja w piekarniku wpływa na trwałość produktów. Jest jednak zależna od kilku czynników. Są to głównie odpowiednio wysoka temperatura, rodzaj przetworów oraz ilość powietrza w słoiku. Przyjmuje się jednak, że dzięki pasteryzacji w piekarniku przetwory nadają się do spożycia przez rok.
Pasteryzacja w piekarniku – co warto wiedzieć?
Jak pasteryzować w piekarniku ulubione potrawy? Jeśli planujesz zamknąć w słoikach dżem z brzoskwiń, sałatkę z papryką czy wiśniowy kompot, pamiętaj o kilku zasadach:
Do przygotowania przetworów używaj tylko świeżych warzyw i owoców. Śliwki, gruszki czy jabłka muszą być dojrzałe, bez plam. W przeciwnym razie pasteryzacja na sucho może skończyć się fiaskiem. Co ważne, możesz je włożyć do słoików w całości lub w kawałkach.
Przed wstawieniem słoików do ciepłego lub zimnego piekarnika, dobrze je zakręć. Ustawiając je na blaszce, zadbaj, by brzegi słoików z przetworami nie stykały się. Wcześniej blaszkę możesz wyłożyć papierem do pieczenia.
Po wyłączeniu piekarnika, nie zapomnij ustawić słoików na wieczkach, by mogły stygnąć. Pasteryzacja na sucho skończy się sukcesem, jeśli słoiki będą ściśle zamknięte.
Pasteryzacja na sucho w piekarniku elektrycznym polega na zniszczeniu drobnoustrojów. Proces ten następuje pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego czas pasteryzacji należy mierzyć od momentu osiągnięcia żądanej temperatury. Piekarnik musi się po prostu nagrzać.
Jak pasteryzować słoiki w piekarniku z termoobiegiem? Dokładny czas pasteryzacji na sucho zależy od rodzaju weków i wielkości słoików.
Na ogół warzywa należy dłużej pasteryzować w piekarniku niż owoce. Czas pasteryzowania jest najdłuższy w przypadku dania mięsnego. Proces ten należy przeprowadzić aż 3 razy! Jak pasteryzować w piekarniku mięso?
Pierwszego dnia należy pasteryzować potrawę przez 60 minut, drugiego 40 minut, a trzeciego przez 30 minut. Temperatura za każdym razem powinna wynosić 130 stopni. Z kolei tak popularna pasteryzacja ogórków w piekarniku jest znacznie krótsza. Trwa nie więcej niż 20 minut i odbywa się w temperaturze 130 stopni.
Pierwsze pasteryzowanie słoików w piekarniku elektrycznym można wykonać już w maju. Ostatni słoik z przetworami można zamknąć nawet w październiku.
Pasteryzacja na sucho to proste zadanie dla każdego! Wystarczy dobry przepis i sprawny piekarnik. W ten sposób można przygotować domowe konfitury, owocowy kompot i dania z grzybów. Dla miłośników tradycyjnej polskiej kuchni świetnym rozwiązaniem będzie pasteryzacja bigosu w piekarniku.
Wekowanie słoików w piekarniku sprawdza się więc w przypadku wielu popularnych składników. To najlepszy sposób, by nawet w zimę cieszyć się smakiem ulubionych przetworów.