Zaznacz stronę

Patelnia granitowa czy ceramiczna

Patelnia to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchennego. Umożliwia przyrządzanie wielu różnych potraw, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Często to właśnie od niej zależy kulinarny sukces.

Obecnie, do najpopularniejszych rodzajów patelni zaliczamy patelnię ceramiczną i granitową. W naszym artykule sprawdzamy właściwości każdej z nich. Prezentujemy przydatne informacje, dzięki którym wybierzesz dobrą patelnię do swojego domu.

Zobacz już teraz, kto jest zwycięzcą porównania: patelnia granitowa czy ceramiczna.

Patelnia granitowa czy ceramiczna

Patelnia granitowa

Patelnia granitowa to produkt o szerokim zastosowaniu. Nadaje się do smażenia naleśników, ryb, grillowania mięsa i duszenia warzyw. Dodatkowo niektóre modele można używać w piekarniku.

Największym atutem patelni granitowej jest nieprzywierająca powłoka (non-stick), która umożliwia smażenie z niewielką ilością oleju. Dzięki temu żywność nie przywiera do powierzchni patelni. Ryzyko przypalenia jest więc minimalne, a smażone potrawy – znacznie zdrowsze.

Powierzchnia jest wzmocniona drobinkami granitu, co sprawia, że jest odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jednak podczas smażenia czy grillowania należy używać wyłącznie drewnianych lub plastikowych akcesoriów. Co istotne, skład powłoki nie zawiera toksycznych dla zdrowia substancji, gotowanie jest więc całkowicie bezpieczne.

Większość patelni granitowych jest dostosowana do różnych typów kuchenek, nawet indukcyjnych. Niektóre modele nadają się do czyszczenia w zmywarce, chociaż ręczne mycie patelni nie trwa zbyt długo. Wystarczy po skończonym smażeniu usunąć w powierzchni resztki jedzenia. Rozgrzanej patelni nie wolno natomiast polewać zimną wodą, bo skoki temperatur mogą uszkadzać jej powłokę.

Patelnie granitowe posiadają grube, kilkuwarstwowe dno. Im grubsze, tym naczynie dłużej się nagrzewa. Niestety, patelnie wykonane z granitu sporo ważą. Z drugiej strony są to niezwykle wytrzymałe produkty, które mogą służyć nam przez lata.

Patelnia ceramiczna

Dobra patelnia ceramiczna to produkt przeznaczony do codziennego użytku. Możesz na nim smażyć naleśniki, dusić warzywa, a na patelni typu WOK przygotowywać dania kuchni azjatyckiej. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych naczyń w domu i coraz więcej osób decyduje się na taki zakup.

Patelnie ceramiczne to naczynia z nieprzywierającą powłoką. Oznacza to, że do przyrządzania potraw wystarczy niewielka ilość oleju. Dzięki temu produkty nie przywierają do powłoki patelni. Jest to zatem idealna opcja dla osób, które chcą jeść zdrowe i smaczne posiłki.

Powierzchnia patelni powstaje w procesie wypalania gliny i minerałów. Tak wykonane patelnie są więc odporne na zarysowania i wysokie temperatury. Oznacza to, że mogą nagrzewać się aż do temperatury 400 stopni i co ważne, równomiernie rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują. Z drugiej strony gwałtowne zmiany temperatur mogą skutkować deformacją powłoki.

Patelnie ceramiczne nie wchodzą w reakcję ze składnikami spożywczymi. Gotowanie na patelniach ceramicznych jest więc całkowicie bezpieczne. Należy jedynie pamiętać, aby do mieszania potraw używać drewnianych lub plastikowych akcesoriów. To uchroni powłokę przed niewielkimi zarysowaniami.

Część modeli jest dostosowana do różnego rodzaju płyt grzewczych: elektrycznych, ceramicznych czy indukcyjnych. Atutem tego typu patelni jest też łatwe czyszczenie, choć nie wszystkie modele nadają się do mycia w zmywarce.

Patelnia granitowa czy ceramiczna – którą wybrać?

Jaką patelnię wybrać do codziennego użytku: patelnię ceramiczną czy z granitu? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, porównaliśmy 3 kluczowe elementy: właściwości, przeznaczenie i cenę dostępnych modeli.

Właściwości

Tym, co cechuje zarówno patelnie ceramiczne, jak i granitowe, jest odporność na wysokie temperatury. Naczynia są bardzo trwałe, nie ma mowy o zarysowaniach czy uszkodzonej powłoce… pod warunkiem, że mamy pod ręką plastikowe czy drewniane akcesoria do mieszania składników. Ponadto patelnie są wykonane z bezpiecznych materiałów, które nie wchodzą w interakcję z żywnością.

Przeznaczenie

Jaka patelnia lepsza: granitowa czy ceramiczna?

Obydwie patelnie mają szerokie zastosowanie w kuchni i przy ich użyciu możemy przygotować różne smażone potrawy. Patelnie granitowe posiadają powłokę non-stick. Dzięki temu nie musimy używać na nich oleju, a składniki nie przywierają do dna naczynia. W przypadku patelni ceramicznej do przygotowania posiłku niezbędna jest niewielka ilość tłuszczu.

Cena

Patelnia ceramiczna czy granitowa? Który produkt opłaca się bardziej kupić?

Patelnie z powłoką granitową kosztują nieco więcej. Najdroższe modele na rynku to wydatek rzędu 400 zł. Patelnia ceramiczna jest dostępna w niższej cenie, choć oczywiście zależy to od wybranego modelu.

Jedno nie ulega wątpliwości. W przypadku tych dwóch rodzajów patelni możemy być pewni, że to dobre jakościowo produkty dostępne w rozsądnej cenie.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: