Zaznacz stronę

Piekarnik obok lodówki. Czy to dobre rozwiązanie?

Czy piekarnik koło lodówki to dobry pomysł? Czy takie ustawienie sprzętów AGD nie wpłynie negatywnie na ich pracę? Tego typu wątpliwości spędzają sen z powiek nie tylko właścicielom niewielkich kuchni. Dlatego, jeżeli chcesz wiedzieć, czy możesz ustawić lodówkę obok piekarnika, przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy w nim, czy to bezpieczne rozwiązanie, zarówno w przypadku urządzeń wolnostojących, jak i tych w zabudowie.
Czy piekarnik obok lodówki to dobre rozwiązanie

Czy piekarnik może stać obok lodówki?

Jeszcze kilka lat temu ustawienie piekarnika obok lodówki było nie do pomyślenia. Obowiązywała zasada, że sprzęty z funkcją chłodzenia nie powinny znajdować się blisko urządzeń grzejących. Pomiędzy nimi musiała być zachowana odpowiednia odległość. Sprzęty, aby prawidłowo działać, musiały być więc oddzielone co najmniej jedną szafką od siebie. A to dla osób, które posiadały niewielkie bądź nieustawne kuchnie, często oznaczało dodatkowe problemy.

Na szczęście dziś urządzenia AGD są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. Większość z nich posiada zabezpieczenia i funkcje, które pozwalają na większą swobodę podczas aranżacji. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy piekarnik może być koło lodówki, jest twierdząca. Chociaż od tej zasady są małe wyjątki. Warto je poznać, zanim zdecydujesz się na zakup sprzętów do swojego domu i nowy ład w kuchni.

Lodówka obok piekarnika – urządzenia wolnostojące

Twój pomysł na nową kuchnię to piekarnik przy lodówce? Najpierw upewnij się, że to na 100% bezpieczne rozwiązanie i czy wysokie temperatury powietrza nie wpłyną na chłodzenie lodówki. Aby to zrobić, należy przeczytać informacje zawarte w instrukcji obsługi. Producenci zawsze jasno określają warunki prawidłowego korzystania ze swoich urządzeń. Podają też wytyczne dotyczące odległości pomiędzy sprzętami. To, czy możesz umieścić piekarnik obok lodówki, zależy więc od tego, jakie masz sprzęty. Im bardziej nowoczesne, tym większe prawdopodobieństwo, że takie rozmieszczenie urządzeń w kuchni jest możliwe.

Chociaż jeżeli masz piekarnik z pyrolizą, to raczej nie ustawiaj go blisko lodówki. Pyroliza to rozgrzanie piekarnika do temperatury 500 stopni Celsjusza w celu pozbycia się tłuszczu i innych zabrudzeń. I naprawdę świetnie się sprawdza, gdy mowa o czyszczeniu sprzętu. Niestety, tak wysoka temperatura może też negatywnie wpływać na pracę innych urządzeń AGD. W tym lodówki. Dlatego przed zakupem modelu warto sprawdzić, jakie funkcje oferują obecnie najlepsze piekarniki na rynku.

A co w przypadku, gdy nie mamy w planach zakupów, ale chcemy tylko zmienić układ sprzętów AGD w kuchni? Wtedy, tak jak już wspominaliśmy, wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi. Znajdziesz tam wszystkie wytyczne. Czasami producent zaleca, by chcąc umieścić piekarnik obok lodówki, zastosować dodatkową izolację termiczną. Taka ochrona da nam pewność, że emisja ciepła nie wpłynie negatywnie na działanie drugiego urządzenia.

Niestosowanie się do tych zaleceń może być przyczyną poważnych problemów z lodówką. Jakich? W kolejnych podpunktach znajdziesz odpowiedź, czyli możliwe scenariusze takiego działania.

Wadliwe działanie sprzętu

Jeżeli producenci zalecają, aby ,,rozdzielić” sprzęty, to warto zastosować się do ich wytycznych. W przeciwnym razie ustawienie lodówki koło piekarnika może skutkować wadliwym działaniem urządzenia. Nagle może się okazać, że nasza lodówka nie chłodzi i temperatura wewnątrz chłodziarki jest za wysoka. Z pewnością domyślasz się, co w takiej sytuacji dzieje się z jedzeniem… Dlatego chcąc uniknąć niespodziewanej awarii sprzętu, zawsze stosuj się do zaleceń podanych w instrukcji.

Utrata gwarancji

Niektóre piekarniki nie powinny stać w pobliżu lodówki. Najczęściej są to starsze sprzęty, które nie posiadają nowoczesnego systemu chłodzenia obudowy. O co konkretnie chodzi? Otóż rozgrzany piekarnik wytwarza ciepło, które dociera do sąsiadujących z nim sprzętów. W takim przypadku umieszczenie w pobliżu lodówki może negatywnie odbijać się na jej pracy. A w konsekwencji – utratą gwarancji na urządzenie.

Większy pobór energii

Umieszczenie dwóch tak różnych urządzeń obok siebie nie zawsze musi oznaczać awarię sprzętu. Często jednak może być przyczyną większego zużycia energii przez lodówkę. Dzieje się tak wtedy, gdy do jej wnętrza dostanie się dużo ciepłego powietrza z rozgrzanego piekarnika. W takiej sytuacji lodówka musi pobrać więcej prądu, aby utrzymać prawidłowe chłodzenie. Konsekwencją są niestety większe rachunki.

Oczywiście, energooszczędność to temat, który zawsze jest na czasie. Dlatego jeżeli interesuje Cię zakup dobrego, energooszczędnego sprzętu – sprawdź, jakie produkty prezentuje ranking najlepszych lodówek.

Piekarnik koło lodówki do zabudowy

Urządzenia do zabudowy w kuchni zdobywają coraz więcej zwolenników. Ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca w pomieszczeniu i są bardziej funkcjonalne. Być może i Ty zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem w swoim domu. Jeśli tak, to na pewno zadajesz sobie pytanie, czy można mieć lodówkę z piekarnikiem obok siebie w zabudowie? A jeśli tak, to jakie są dobre strony takiego ustawienia?

Zasadniczo umieszczenie sprzętów do zabudowy obok siebie nie powinno odbijać się na ich pracy. Dlaczego? Powód jest prozaiczny – urządzenia w zabudowie posiadają znaczenie lepszą izolację termiczną niż sprzęty wolnostojące. Umieszczona między nimi płyta meblowa ma grubość dochodzącą do 4 cm. Dzięki temu ciepło z piekarnika nie dociera do innych urządzeń. A Twoja lodówka działa bez zarzutu, również wtedy, gdy piekarnik znajduje się w słupku.

Lodówka przy piekarniku – korzyści

Lodówka koło piekarnika może być dobrym rozwiązaniem do Twojej kuchni. Bez względu na to, czy chodzi o ustawienia sprzętów wolnostojących, czy do zabudowy. Z pewnością dla wielu osób jest to element wymarzonej aranżacji pomieszczenia. Ale taka opcja posiada też inne plusy. Jednym z nich jest wygoda użytkowania, czyli szybkie przekładanie produktów z lodówki do pieczenia. Komfort pracy będzie jeszcze większy, jeżeli zdecydujesz się na rozwiązanie z piekarnikiem w słupku. Dzięki temu przygotowanie potraw stanie się jeszcze wygodniejsze.

Oczywiście, zawsze przed ustawieniem należy sprawdzić zalecenia producenta i upewnić się, że piekarnik może stać koło lodówki. Ewentualnie czy jest potrzebna dodatkowa izolacja, która zapewni ochronę przed nadmiernym rozchodzeniem się ciepła. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że Twoja lodówka pracuje, jak należy.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: