Zaznacz stronę

Płyta indukcyjna – wymiary standardowe

Płyta indukcyjna stanowi coraz częstszy wybór Polaków jako wyposażenie domu. Jest to nowoczesne rozwiązanie mające wiele zalet. Jest to sprzęt łatwy w obsłudze, umożliwia szybkie gotowanie, a przede wszystkim – jest niezwykle bezpieczna! Nie bez znaczenia są także walory estetyczne.

Płyta indukcyjna wygląda elegancko i zawsze doskonale wpisuje się w styl nowoczesnej kuchni. Jej zalety i funkcjonalność do Ciebie przemówiły? To teraz koniecznie musisz zapoznać się z innym parametrem. A mianowicie z wymiarami płyt indukcyjnych! Bo w końcu właściwe dopasowanie płyty do naszej przestrzeni stanowi podstawę dla stworzenia estetycznej i funkcjonalnej kuchni.

Wymiary płyt indukcyjnych

Gabaryty płyty indukcyjnej

Przed zakupem warto zapoznać się ze standardowymi gabarytami płyty indukcyjnej. Ich wymiary to nie tylko wysokość i szerokość, istotna jest także głębokość płyty! Wynosi ona zazwyczaj 50 cm, jednakże i od tej reguły są odstępstwa.

Ważną kwestią, na którą trzeba zawrócić uwagę, jest ilość oraz wielkość pól grzejnych. Ich obecność i rodzaj powinny być bowiem dostosowane zarówno do naszej przestrzeni, jak i preferencji pod kątem przygotowywania posiłków.

Standardowe wymiary płyty indukcyjnej

Choć płyty grzewcze indukcyjne dostępne są w różnych wymiarach i kształtach, to wyróżnić można najczęściej spotykane gabaryty:

  • Szerokość: 57 cm – 60 cm
  • Wysokość: 47 cm – 52 cm
  • Głębokość: ok. 50 cm.

A zatem przykładowa płyta prostokątna może mieć wymiary 60 cm x 52 m x 50 cm.

Szerokość gra główną rolę – płyta indukcyjna prostokątna

Tak naprawdę najważniejszym parametrem jest szerokość. Głębokości i wysokości płyt indukcyjnych są na tyle standardowe, że dopasują się do prawie każdej kuchennej zabudowy. Kuchenka indukcyjna ma najczęściej szerokość 60 cm. Niemniej jednak obecnie coraz częściej spotkać można także płytę szerszą lub węższą.

Płyta indukcyjna wąska o szerokości do 45 cm będzie idealnym rozwiązaniem do mniejszej kuchni. Z kolei jeżeli masz więcej przestrzeni oraz dużą rodzinę to praktycznym wyborem będzie duża płyta indukcyjna o szerokości 77 lub 87 cm. Taki typ płyty charakteryzuje się zazwyczaj obecnością dodatkowych pól grzejnych.

Rozmiary płyty indukcyjnej a pola grzewcze

Płyta indukcyjna zawiera zazwyczaj 4 pola grzewcze. Czasami jednak, wybierając mniejszą płytę indukcyjną, możemy mieć do dyspozycji zaledwie 2 lub 3 pola. Takie urządzenia to dobre rozwiązanie do małych blatów kuchennych. Choć niewielkie, to są funkcjonalne: pozwalają na przyrządzenia potraw i jednocześnie nie zabierają miejsca na kuchennym blacie.

Z kolei duże płyty indukcyjne mogą oferować więcej pól grzejnych o różnych kształtach – zarówno okrągłych, jak i kwadratowych. To idealna opcja do gotowania większej ilości posiłków na raz.

Płyta indukcyjna – wymiary pól grzewczych

Oto kilka standardowych wymiarów pól grzejnych, jakie oferują dostępne na rynku produkty:

  • 2 x okrągłe pole o średnicy 16 cm oraz 2 x okrągłe pola o średnicy 21 cm
  • 2 x okrągłe pole o średnicy 18 cm oraz 2 x okrągłe pola o średnicy 22 cm
  • 2 pola o średnicy 16 cm, 22 cm oraz duże pole prostokątne 18,5 cm x 38, 5 cm
  • 2 pola okrągłe o średnicy 21 cm, 26 cm oraz 2 prostokątne 22 cm x 19 cm
  • 4 prostokątne pola indukcyjne o wymiarach 22 cm x 19 cm lub 22 cm x 39 cm

Nowoczesna płyta indukcyjna często wyposażona jest w tzw. łączenie pola. Poprzez dotykowe sterowanie możesz uruchomić konkretną część strefy grzejnej. Pozwala to dopasować płytę i jej funkcje do naszych aktualnych potrzeb.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Płyty indukcyjne – nietypowe wymiary

Współczesne kuchnie bywają coraz bardziej spersonalizowane. W związku z tym także nowoczesna kuchenka wymaga dopasowania do indywidualnych potrzeb. W ofercie producentów coraz częściej możemy zetknąć się z nietypową płytą indukcyjną. Wąska płyta indukcyjna zmieści się nawet w zabudowie najmniejszego aneksu kuchennego.

Znajdziemy także szereg nietypowo dużych płyt indukcyjnych, o czym wspominaliśmy. Nowoczesna płyta indukcyjna może mieć na przykład wymiary 100 cm x 51 cm!

A może płytę w rogu?

Sprytnym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest także płyta indukcyjna w rogu. Tak umieszczony sprzęt to przede wszystkim łatwość dostępu do płyty i oszczędność miejsca. Płyty umieszczane w rogu mają mniejszą powierzchnię, ale oferują standardowe 4 pola grzewcze!

Płyta indukcyjna… do przenoszenia?

To nie abstrakcja! Wolnostojące urządzenia również znajdziemy coraz częściej na rynku. Wymiary płyty indukcyjnej wolnostojącej mogą być różne. Mamy zarówno małe, jednopalnikowe modele (dadzą nam one możliwość komfortowego gotowania, chociażby w domku letniskowym), jak i sprzęt o wymiarach standardowej płyty do zabudowy!

Płyta indukcyjna – 50 cm głębokości. Czy to konieczne?

50 cm to standardowa głębokość płyty. Czyli to, ile miejsca zajmować będzie po wpuszczeniu w blat. Nie zawsze jednak w naszych kuchniach istnieje możliwość, aby wygospodarować aż 50 cm przestrzeni pod blatem. Inne wymiary otworu pod płytę indukcyjną zdarzają się, chociażby na tzw. wyspach kuchennych. Na szczęście producenci szybko wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów! Dziś bez trudu możesz znaleźć sprzęt o grubości mniejszej niż standardowa.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Wiesz już, że chcesz zainwestować w sprzęt indukcyjny, ale nie wiesz który model wybrać? Zastanawiasz się, która marka produkuje najlepsze urządzenia? Nie wiesz, jaka jest najlepsza moc przyłączeniowa oraz które płyty indukcyjne zawierają filtry przeciwzakłóceniowe? Bosch, Electrolux, a może Amica X-Type? A może lepiej wybrać 2 w 1 – piekarnik z indukcją?

Sprawdź nasz ranking!

Zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu! Znajdziesz w nim najlepsze i najmniej awaryjne płyty indukcyjne, które z pewnością posłużą Ci wiele lat bez konieczności wzywania serwisu!