Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania
Awaria pralki to zawsze duży problem. Czas oczekiwania na naprawę wynosi czasami nawet kilka tygodni! A to oznacza, że przez długi czas pozostajesz bez najważniejszego sprzętu AGD w domu. Na szczęście, jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania, nie musisz dzwonić do serwisu. Najczęściej przyczyna jest prosta do zdiagnozowania i możesz szybko wyeliminować ją samodzielnie.

Co zrobić gdy pralka nie pobiera płynu do płukania?
Problem z pobieraniem płynu do płukania może dotyczyć modeli wszystkich producentów, zarówno tych z wyższej, jak i tych ze średniej półki cenowej. Dotyczy to także tych najbardziej popularnych, jak Whirlpool, Beko, Indesit czy Electrolux. Jeśli pralka Bosch nie pobiera płynu do płukania, problemem nie jest producent czy błędy w konstrukcji modelu. Najczęściej przyczyną awarii jest zła eksploatacja i zanieczyszczenia.
Wbrew pozorom to dobra wiadomość, bo oznacza że szybko możesz samodzielnie poszukać przyczyny. Poczekaj z telefonem do serwisu. Sprawdź, czy przyczyną nie jest jeden z czterech najczęstszych powodów: awaria elektrozaworu, zanieczyszczenia w szufladzie, niesprawny wąż doprowadzający wodę lub zapchany dozownik.
Czemu pralka nie pobiera płynu do płukania?
Zanieczyszczenia w zasobniku
Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania, przyczyną są najczęściej po prostu zanieczyszczenia szuflady. Proszek i płyn nigdy nie są dokładnie wypłukiwane przez strumień wody (zwłaszcza, jeśli masz problemy z odpowiednim ciśnieniem). Początkowo niewidoczne resztki detergentów osadzają się w zasobniku, a w końcu tworzą większe zanieczyszczenia. Taki, wydawałoby się drobiazg, powoduje, że płyn nie może wydostać się z przegródki. Jeśli pranie nie jest świeże i pachnące, albo wręcz czujesz brzydki zapach z pralki, sprawdź stan szuflady. Brudna, z widocznymi śladami proszku do prania i płynu do płukania, może być przyczyną awarii.
Zapchany dozownik płynu
Płyn do płukania zalega w szufladce także z powodu zapchanego dozownika detergentów. To niewielka część szufladki – ta, która jest widoczna po zdjęciu górnej pokrywy pralki. Jego zadaniem jest regulacja strumienia wody. Dostosowuje ciśnienie wody, by wypłukać porcję proszku lub płynu. Jeśli jednak zostanie zabrudzony przez resztki detergentów, dozownik przestanie pompować wodę. A to oznacza, że pralka przestanie pobierać detergenty.
To częsty problem wielu pralek, niezależnie od modelu. Wspomniany element pralki można przeoczyć podczas wysuwania zasobnika. A wymaga on regularnego czyszczenia, należy więc często go sprawdzać. Z pewnością nie pomaga mu kamień. Jeśli woda jest twarda, przyczyn problemu warto doszukiwać się właśnie w nim. Co można zrobić w takiej sytuacji? Warto zamontować filtry do wody, by ograniczyć ryzyko odkładania się kamienia.
Niesprawny wąż doprowadzający wodę do urządzenia
To kolejna przyczyna, która sprawia, że pralka może nie pobrać płynu. Uszkodzony wąż lub zapchane sitko sprawiają, że ciśnienie jest zbyt niskie. Woda nie może pobrać proszku ani płynu, które pozostają w dozowniku. W takiej sytuacji także możesz sobie sam pomóc – wystarczy sprawdzić stan węża, wyeliminować zagniecenia lub przepłukać go wodą.
Awaria elektrozaworu
Przez usterkę zaworu woda nie wpływa do odpowiedniej komory w szufladce zasobnika. Co to oznacza w praktyce? Taka awaria sprawia, że płyn nie może przedostać się do wnętrza bębna. Pozostaje w zasobniku, podobnie zresztą jak proszek. To nie jest częsty problem, ponieważ większość producentów zrezygnowała ze stosowania tego rodzaju zaworów. W starszych modelach może to się jednak zdarzyć, więc trzeba to sprawdzić.
W tym wypadku czyszczenie pralki nie wystarczy. Czas na wezwanie serwisu, ale spokojnie – awaria nie jest zbyt poważna. Wymiana zaworu trwa tylko chwilę. Jeśli jednak okaże się, że usterka obejmuje więcej części, będziesz musiał pomyśleć o nowym sprzęcie. Sprawdź ranking pralek, by dowiedzieć się, który model jest najbardziej trwały.
Jak wyczyścić pralkę?
Kłopoty z pralką najczęściej oznaczają, że do środka urządzenia dostały się zanieczyszczenia i kamień. Dlatego najlepsze rozwiązanie wszelkich problemów to regularne czyszczenie pralki. Naprawdę może to zapobiec poważniejszej awarii (gdy pralka nie wiruje lub nie grzeje wody). Na dodatek od razu usunie usterkę, a pralka zacznie pobierać płyn.
Po każdym praniu sprawdzaj, czy w szufladzie pozostał proszek lub płyn. W większości modeli można łatwo ją wyjąć. Dokładnie wypłucz szufladkę czystą wodą, skutecznie usunie ona osadzające się detergenty. Należy to robić regularnie, najlepiej co kilka prań. Zerknij także do bębna. W pralce nie powinna zostawać woda, usuń także zanieczyszczenia spod uszczelek.