Zaznacz stronę

Dlaczego pralka nie pobiera wody? 6 najczęstszych przyczyn.

Pralka to niezbędny sprzęt AGD w każdym domu. Oznacza to, że nawet drobna awaria urządzenia stanowi problem dla domowników. Na szczęście nie każda usterka wymaga kontaktu z serwisem. Jeśli więc nie wiesz, dlaczego pralka nie pobiera wody, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Wskazujemy w nim przyczyny awarii, jak również pokazujemy konkretne rozwiązania problemu. Warto je sprawdzić przed kontaktem z fachowcem. Tym bardziej że naprawa niektórych usterek nie wymaga wiedzy technicznej.

dlaczego pralka nie pobiera wody

1. Uszkodzenie elektrozaworu

Czemu pralka nie pobiera wody? Jeśli nie wiesz, sprawdź czy przyczyną awarii nie jest elektrozawór. Jest to niewielki element, odpowiadający za regulację wody. Jego uszkodzenie często wiąże się z wyciekającą wodą w tylnej części urządzenia. Aby go wymienić, należy odłączyć pralkę od prądu i zdjąć górny panel, gdzie znajduje się wspominany komponent. Po odpięciu kabla łączącego elektrozawór z silnikiem trzeba odłączyć gumowe wężyki (za pomocą kombinerek). Następnie elektrozawór można wyjąć i zastąpić nowym, sprawnym elementem. Oczywiście, to zadanie wymaga pewnych technicznych umiejętności i nie dla każdego będzie proste do wykonania. Dlatego, jeżeli podejrzewasz, że przyczyną usterki jest uszkodzony elektrozawór, ale nie wiesz, jak się zabrać do naprawy, wezwij fachowca. Tylko to da Ci gwarancję, że urządzenie AGD po serwisie będzie działać prawidłowo.

2. Uszkodzenie programatora

Programator to ten element pralki, który odpowiada za prawidłowe działanie elektrozaworu. Dlatego, gdy pralka nie pobiera wody, a w konsekwencji – nie pobiera płynu do płukania, można podejrzewać jego uszkodzenie. Jest to o tyle ważne, że taka usterka powoduje też problem z pralką w trakcie fazy wirowania. Z drugiej strony uszkodzony programator nie zawsze oznacza poważną awarię i konieczność wizyty fachowca. W niektórych przypadkach wystarczy samo jego zresetowanie. Aby to zrobić, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi.

3. Zniekształcenie węża dopływowego

Jeśli pralka nie pobiera wody i nie możesz zrobić prania, to koniecznie sprawdź wąż dopływowy. A dokładnie mówiąc jego ułożenie. Jest to o tyle ważne, że wystarczy zagięcie w jednym miejscu, aby woda nie docierała do bębna pralki. Dlatego wąż w żaden sposób nie może być skręcony, przygnieciony lub zablokowany. Kiedy akurat ten element może stać się przyczyną problemów z pobieraniem wody? Kiedy niedawno podłączyliśmy urządzenie lub gdy zmieniło się jego ustawienie w łazience. W takim przypadku wystarczy poprawić ułożenie węża, aby sprzęt mógł bezproblemowo działać. A, co w sytuacji, gdy pralka nie pobiera wody lub pobiera jej zbyt mało, mimo że wąż jest ułożony prawidłowo? Wtedy należy sprawdzić jego drożność. Szczególnie jeżeli użytkujemy pralkę od dłuższego czasu. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie przeczyszczenie węża lub jego wymiana.

4. Zamknięty zawór wody

Nie zawsze poważna usterka jest odpowiedzialna za wadliwe funkcjonowanie pralki. Zahamowany przepływ wody do bębna może mieć różne przyczyny. Również takie, które da się usunąć bez konieczności sięgania do instrukcji obsługi. Jedną z nich jest zamknięty zawór wody. W takim przypadku należy go odkręcić, a następnie sprawdzić, czy pralka działa prawidłowo. Podobnie musimy postąpić w sytuacji, kiedy pralka pobiera mało wody. Prawdopodobnie oznacza to, że sprzęt działa bez zarzutu, ale zawór wody jest nie w pełni otwarty. Inną przyczyną usterki może być kamień. Osadza się on na siatce zaworu i negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Siatka chroni przed zanieczyszczeniami i po latach użytkowania może wymagać przeczyszczenia. Oczywiście konieczność konserwacji nie dotyczy tylko siatki, ale wszystkich elementów sprzętu AGD. Dlaczego? Ponieważ tylko regularne czyszczenie pralki może uchronić ją przed poważniejszymi awariami i zapewnić długą i bezproblemową pracę.

5. Niedomknięte drzwiczki pralki

Temat ,,pralka nie pobiera wody – przyczyny” nie w każdym przypadku wiąże się z usterką urządzenia. Często jest efektem niewłaściwego użytkowania sprzętu przez domowników. Dlatego, jeśli pralka ma problem z pobieraniem wody, sprawdź czy jej drzwi są zamknięte. Wystarczy zbyt lekko je przymknąć, aby pralka nie zaczęła cyklu prania (Co z drugiej strony wcale nie jest takie złe, skoro zapewnia ochronę przed zalaniem łazienki wodą). Jeśli jednak mimo zamknięcia drzwi pralki, urządzenie dalej nie chce pobierać wody, to należy sprawdzić stan przewodów. Uszkodzone przewody odpowiadają za nieprawidłowe działanie sprzętu. I to nie tylko przy pobieraniu wody. Również wtedy, gdy pralka nie wiruje czy nie odpompowuje wody. Dlatego styki nie powinny być zaśniedziałe ani brudne, zaś kostka odpowiadająca za blokadę drzwi musi być dociśnięta. Poza tym uszkodzone przewody, bez względu na rodzaj awarii pralki, zawsze należy wymieniać.

6. Uszkodzenie hydrostatu

Hydrostat to ta część urządzenia, którego zadaniem jest regulacja ilości wody w pralce. Znajduje się w okolicach programatora, więc aby się do niego dotrzeć, należy rozebrać sprzęt od góry. Co się dzieje, gdy przyczyną usterki jest uszkodzony hydrostat? Przede wszystkim to, że pralka nie pobiera wody. Ewentualnie pralka pobiera wodę, ale ta jest ciągle odprowadzana. W rezultacie w pralce nie ma wody albo jest jej za mało. Innymi słowy, zrobienie prania jest niemożliwe. Aby naprawić tę usterkę, trzeba sprawdzić drożność rurki, która jest istotnym elementem hydrostatu. A następnie, w razie konieczności – przeczyścić ją poprzez dmuchnięcie. Czy to wystarczy, aby naprawić pralkę? Nie zawsze. Czasami konieczne jest sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się styki. Jeżeli są brudne – trzeba je wyczyścić, jeżeli zaś uszkodzone – to niestety, ale trzeba wymienić cały hydrostat.

Podsumowanie

Dlaczego pralka buczy i nie pobiera wody? Co zrobić, by urządzenie zaczęło pobierać wodę? Nasz artykuł wskazuje najważniejsze przyczyny i to, jak rozwiązać dany problem. Co istotne, nie każdy awaria wymaga dokładnej znajomości budowy pralki. Często naprawę usterki można zrobić „od ręki” (Np. samo sprawdzenie, czy zawór wody jest otwarty, nie powinno nikomu sprawić kłopotu). Z drugiej strony naprawa sprzętu AGD nierzadko zaczyna się od rozebrania pralki, a potem szukania niesprawnej części. Dowodem na to jest chociażby uszkodzony hydrostat.

Na pewno warto próbować samodzielnie rozwiązać problem z pralką. Tym bardziej że niemal każda awaria pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Czyli wtedy, kiedy pranie znajduje się już w bębnie pralki, wsypaliśmy proszek i ustawiliśmy program prania. Jeśli w takiej sytuacji chcemy uzyskać pomoc od fachowca, to musimy liczyć się tym, że to trochę potrwa. Może więc warto spróbować samemu uporać się z problemem?

Oczywiście, jeśli zdecydowałeś się samodzielnie naprawić pralkę, musisz pamiętać o jednym. Bez względu na to, czy problem dotyczy pobierania wody, czy innego rodzaju awarii. Przed rozpoczęciem naprawy musimy odłączyć sprzęt od prądu. To zagwarantuje nam bezpieczeństwo pracy.

Na koniec warto napisać, że problem z pobieraniem wody dotyczy wszystkich modeli pralek. Dlatego nieważne, jakiej marki masz sprzęt – Samsung, Electrolux, Bosch czy Whirlpool. Nawet najlepsza pralka może się zepsuć – i zamiast pobrać wodę, a potem rozpocząć pranie, zasygnalizuje usterkę. Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że nie każda naprawa się opłaca. Zwłaszcza po wielu latach użytkowania sprzętu. W takiej sytuacji można oczywiście naprawić czy wymienić wadliwą część i czekać na efekty.

Ale można też zerknąć na nasz ranking pralek i wybrać nowy, lepszy sprzęt. Tylko to da nam gwarancję, że pralka, jaką mamy w domu, działa bez zarzutu. Żeby pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji przygotowaliśmy serię zestawień i porównań obejmujących chociażby wąskie pralki slim do małych łazienek czy bardziej budżetowe rozwiązanie czyli dobre pralki do kwoty 1500 zł.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: