Zaznacz stronę

Pralka skacze przy wirowaniu – co robić?

To jedna z najczęstszych usterek: kiedy tylko zaczyna się wirowanie, pralka… skacze. A raczej trzęsie się i przesuwa do przodu lub do tyłu. Czasami tak bardzo, że położone na niej przedmioty po prostu spadają. Na szczęście najczęściej nie oznacza to poważnej awarii systemu, więc spokojnie. Większość tego rodzaju usterek możesz naprawić samodzielnie. Dowiedz się, co zrobić, by pralka już nie „skakała” po łazience.
Co zrobić jeśli pralka skacze przy wirowaniu

Dlaczego pralka skacze – najczęstsze przyczyny

Regulacja nóżek w pralce

Najczęstszą przyczyną wibrowania pralki w czasie wirowania jest nieprawidłowe ustawienie pralki. W tym przypadku należy dokładnie trzymać się instrukcji. Pralka musi stabilnie stać na nóżkach, inaczej jest duże prawdopodobieństwo, że przy każdym wirowaniu będzie podskakiwać. Najczęściej sklepy AGD w cenie dostarczenia urządzenia do domu proponują usługę ustawienia, podłączenia i wypoziomowania pralki. Warto z niej skorzystać, ponieważ samodzielne wypoziomowanie pralki nie jest zbyt łatwe. Potrzebujesz do tego poziomicy i zestawu kluczy.

Największym problemem jest nierówne podłoże lub drobne nierówności. Można je zniwelować ustawiając ruchome nóżki na różnych wysokościach. W starych budynkach, gdzie wylewki często są nierówne, idealnie wypoziomowana pralka to nie lada wyzwanie, ale warto próbować.

Pralka skacze na śliskim podłożu

Może także okazać się, że przyczyną wcale nie jest nierówność podłogi czy zła wysokość nóżek pralki. Problemem często okazuje się ruszające się podłoże – na przykład panele czy drewno. Taka podłoga ciągle pracuje, jest ułożona na matach lub korkowych podkładach, które lekko poruszają się i drgają pod wpływem ruchów bębna.

W takim wypadku powinieneś kupić coś, czym zniwelujesz nierówności. Najlepiej sprawdzi się mata antywibracyjna pod pralkę. Dzięki temu wypoziomowanie pralki będzie łatwiejsze. Nie tylko zmniejsza hałas, lecz także zmniejsza nierówności podłoża. Matę możesz przyciąć w taki sposób, by nie była widoczna spod urządzenia.

Pralka skacze przy wirowaniu przez blokady transportowe

Czasami przyczyna problemu jest o wiele bardziej prozaiczna i łatwiejsza do wykrycia. Okazuje się bowiem, że pralka może zachowywać się dziwnie w czasie prania przez… niezdjęte blokady, które zostały założone przez sklep AGD na czas transportu. Niestety zabezpieczenia nie zawsze są zamontowane w widocznym miejscu i czasami trudno je zlokalizować. Jeśli urządzenie skacze już w czasie pierwszego prania, sprawdź, czy aby na pewno usunąłeś je wszystkie.

Sprawdź ilość prania

Zdarza się, że skoki pralki zdarzają się od czasu do czasu. Nie ma w tym nic zaskakującego – pralka skacze przy wirowaniu, jeśli do bębna zostało włożone zbyt dużo rzeczy. I nie chodzi tutaj oczywiście o liczbę ubrań, a raczej o ich wagę.

Jeśli załadujesz pralkę do pełna może okazać się, że bęben jest przeciążony. Tak samo może stać się, jeśli do prania włożysz duży koc czy wełniane swetry. Rzeczy te pod wpływem wody po prostu stają się bardzo ciężkie. To duże obciążenie dla amortyzatorów i sprężyn. Dlatego należy wcześniej sprawdzić w zaleceniach producenta, jakie może być obciążenie bębna w pralce. W tym przypadku nie możesz zbyt wiele poradzić – po prostu w przyszłości zwróć uwagę na stan zapełnienia w pralce.

Pralka skacze podczas wirowania – poszukaj problemu wewnątrz

Jeśli sprawdziłeś powyższe przyczyny i usunąłeś ewentualne problemy, ale nadal pralka zaczyna skakać, jak tylko włącza się wirowanie, być może niestety problem jest nieco poważniejszy. Może okazać się, że przyczyną są uszkodzone amortyzatory urządzenia lub rozciągnięte sprężyny bębna. Niestety w obu przypadkach może okazać się, że konieczne będzie wezwanie serwisu, by wymienić wadliwe części.

Naprawa powinna być skuteczna, ale tego rodzaju awaria czasami oznacza, że pralka jest już po prostu stara i urządzenia nie warto naprawiać. Zanim jednak pójdziesz do sklepu AGD na zakupy sprawdź jaką pralkę najlepiej wybrać. By pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji przygotowaliśmy ranking najlepszych pralek ładowanych od frontu jak również zestawienie topowych modeli pralek ładowanych od góry. Nie zapomnieliśmy także o osobach poszukujących pralki do małej łazienki. Z myślą o nich opublikowaliśmy ranking pralek slim.

Sprężyny bębna do wymiany

Problem skaczącej pralki podczas wirowania najczęściej pojawia się w starszych modelach. Odpowiedzialne są za to sprężyny bębna – to awaryjna cześć, która naturalnie się eksploatuje. Po upływie kilku lat mogą się po prostu wysłużyć i nie będą się już nadawały do użytku. Każde pranie ciężkich rzeczy i nastawienie całej pralki może spowodować, że sprężyny napinają się i rozprostowują. W pewnym momencie zwyczajnie nie są w stanie znieść już więcej obciążenia.

Z tą przyczyną stosunkowo łatwo sobie poradzić. Wymiana sprężyn może szybko sprawić, że urządzenie przestanie podskakiwać. W tym celu musisz jednak dotrzeć do wnętrza pralki – części znajdują się z reguły tuż pod obudową. Nie jest to łatwe, dlatego należy poszukać pomocy w serwisie AGD. Specjalista błyskawicznie wymieni sprężyny na nowe, a ty masz awarię z głowy.

Awaryjne amortyzatory

Czasami konieczna jest także wymiana amortyzatorów. Te niewielkie części są szczególnie narażone na awarie. A już zwłaszcza w modelach, w których bęben mocowany jest na amortyzatorach od dołu. Wibracje podczas wirowania mogą spowodować, że amortyzatory pod bębnem zaczną szwankować i naprawdę nie trzeba wiele, by pralka zaczęła skakać w łazience.

Aby mieć pewność, że to jest właśnie przyczyną problemu, sprawdź, czy podczas wirowania słychać jakieś trzaski i tajemnicze dźwięki. Jeśli tak, musisz liczyć się z tym, że konieczny będzie serwis pralki. Może także okazać się, że to nie w amortyzatorach leży problem, a uszkodzenia dotyczą łożysk. Na szczęście wymiana zarówno amortyzatorów, jak i wymiana łożysk w pralce nie jest ani szczególnie skomplikowana. Naprawienie awarii nie jest także szczególnie kosztowne.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: