Zaznacz stronę

Pralka – wymiary modeli ładowanych od góry i od frontu

Pralka to urządzenie niezbędne w naszym gospodarstwie domowym. Niemniej jednak wybór odpowiedniego urządzenia może stanowić nie lada zadanie! A zwłaszcza, jeżeli nasza przestrzeń w łazience lub w kuchni jest ograniczona.

Na szczęście na rynku znaleźć możemy wiele inteligentnych rozwiązań. Pozwalają one na dobranie pralki odpowiedniej do naszych potrzeb i posiadanego miejsca. Zastanawiasz się, jaki typ pralki będzie dla Ciebie najlepszy oraz jakie są standardowe wymiary pralek? Postaramy się trochę rozjaśnić tę kwestię!

Standardowe wymiary pralki

Co ma znaczenie przy wyborze pralki?

Pralkę należy wybierać rozsądnie – to nie ulega wątpliwości. Zanim zainwestujemy nasze pieniądze w urządzenie, warto uświadomić sobie swoje potrzeby i możliwości. A zwłaszcza te przestrzenne! Jak podejść do wyboru pralki pod kątem naszych potrzeb?

Przede wszystkim spróbuj określić, jak często zachodzi u Ciebie konieczność prania. Jeżeli robisz je często i masz większą rodzinę, to optymalnym rozwiązaniem będzie pralka o większej ładowności. Warto wówczas pomyśleć także o urządzeniu energooszczędnym. Będzie ono być może droższe w momencie zakupu, ale wydatek ten zwróci się podczas eksploatacji.

Posiadasz małą rodzinę? W Twoim gospodarstwie domowym mieszkają 2 osoby? A może jesteś singlem? Jeśli tak, to możesz ze spokojem zainwestować w mniejszą i nieco tańszą pralkę, gdyż całkowicie zaspokoi ona Twoje potrzeby. W końcu nie będziesz robić prania codziennie, prawda?

Pralka a wielkość mieszkania

Potrzeby pojemności naszej pralki to jedno… Zawsze trzeba ją dostosować do posiadanej przez nas przestrzeni. W przypadku dużych domów i mieszkań nie będzie to problemem – tam zawsze znajdzie się miejsce na dużą pralkę, a być może nawet na suszarkę. Większy dylemat zaczyna się w przypadku mniejszego mieszkania, gdzie wielkość i rozstaw elementów wyposażenia trzeba już planować rozsądnie.

Na szczęście w ofercie producentów dostępne są pralki, które ze spokojem zmieszczą się nawet w najmniejszej kawalerce. Wymiary pralki będą się różniły w zależności od rodzaju i modelu. Poniżej proponujemy listę najpopularniejszych typów pralek o standardowych wymiarach. Zestawienie to ułatwi Ci porównanie upatrzonego urządzenia z innymi modelami. Zaczniemy od tych najbardziej kompaktowych urządzeń!

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jak zmierzyć wymiary pralki?

Wielkość pralek określa się na podstawie czterech parametrów. Są nimi: wysokość pralki, szerokość pralki, głębokość pralki oraz pojemność. O ile wysokość i szerokość są dość jasne, to niektórych może zastanawiać kwestia właściwego wymierzenia dwóch pozostałych parametrów.

Pojemność określa ilość wsadu, która zmieści się w pralce. Wyrażana jest zazwyczaj w kilogramach i wynosi od 3 do nawet kilkunastu kg. Drugim parametrem jest głębokość pralki – jak zmierzyć ją właściwie? Trzeba sprawdzić długość pralki po przekątnej krawędzi.

Pralka ładowana od góry

Pralki ładowane od góry to najmniejsze urządzenia całej kategorii. Z powodu swoich niewielkich wymiarów często trafiają do malutkich mieszkań. Łatwo bowiem „wcisnąć” je w ułamek przestrzeni w ciasnym pomieszczeniu, gdzieś pomiędzy umywalką a łazienkową szafką.

Jakie są typowe wymiary pralki ładowanej od góry?

  • szerokość – 40-45 cm;
  • wysokość – 85-90 cm;
  • głębokość – 60-65 cm.

Pralki ładowane od góry są wyższe niż szersze. I choć są stosunkowo małe, to pamiętaj, że potrzebne są dodatkowe centymetry (ok. 50 cm – 60 cm) wolnej przestrzeni ponad pralką, aby móc umieścić w niej pranie, a później je wyciągnąć. Z tego względu pralka ładowana od góry, nie może być zainstalowana pod żadnym blatem. Dlatego nie do wszystkich łazienek będą odpowiednim wyborem – wiele zależy od Twojej zabudowy pomieszczenia.

Standardowo, pralka ładowana od góry posiada bęben o pojemności 5 kg lub 6 kg. Choć są i modele oferujące 7 kg wsadu, przy czym ich wymiary nie są dużo większe. Pośród pralek ładowanych od górny znajdziesz tanie i proste modele oraz urządzenia nieco droższe. Będą one posiadały większą ilość programów i wyboru opcji prania (np. szybkości wirowania)

Zastanawiasz się nad zakupem pralki ładowanej od góry, ale nie wiesz jaki model dobrać do swojej łazienki. Sprawdź nasz ranking tych urządzeń AGD! Znajdziesz w nim modele najlepszych pralek ładowanych od góry, ich istotne parametry oraz wymiary.

Pralki typu slim

Jeżeli nie masz przestrzennej możliwości kupna urządzenia ładowanego od góry lub po prostu wolisz pralki ładowane od frontu, to rozwiązaniem dla Ciebie może być pralka typu slim. Jest to dość innowacyjny produkt na rynku. Niemniej jednak producenci coraz częściej wprowadzają go do oferty (np. Siemens lub Electrolux).

Na czym polega pralka typu slim?

Pralka typu slim to bardzo wygodne rozwiązanie dla małej łazienki. Dostępne są modele ładowane od góry, choć coraz częściej spotkać można także takie pralki ładowane od przodu. Innowacyjne są wymiary pralek slim. Urządzenia te mają niewielkie gabaryty, przy czym oferują pojemność od 4 kg do nawet 7 kg. Wymiary pralki slim pozwalają na jej umieszczenie nawet na skrawku przestrzeni. Dostępne są nawet modele o głębokości 33 cm!

Pralka slim – wymiary

Standardowe wymiary pralek typu slim wynoszą:

  • Głębokość: od 33 do 49,9 cm
  • Wysokość: 85 cm -95 cm
  • Szerokość: 55 cm – 60 cm

Niewątpliwym plusem pralek slim jest możliwość umieszczenia ich pod blatem oraz możliwość otwierania ich drzwiczek od frontu. Jeżeli interesują Cię te urządzenia, sprawdź koniecznie nasz ranking pralek slim.

Pralki ładowane od frontu

Automatyczne pralki ładowane od przodu to chyba najbardziej popularny produkt w tej grupie urządzeń AGD. Uchodzą za najwygodniejsze do obsługi. Zwykle posiadają również rozbudowane menu oraz liczne kategorie prania. Producenci oferują także coraz więcej specjalnych programów prania, dedykowanych na przykład do tkanin delikatnych. Nietrudno też znaleźć model, którego klasa energetyczna będzie wysoka.

Dla kogo pralka ładowana od góry?

Rozmiary pralek ładowanych od góry mogą się różnić w zależności od wielkości wsadu. Standardem w ofercie producentów tego rodzaju pralek będzie pojemność 8 kg. Istnieją jednak większe modele. Taka pralka sprawdzi się przede wszystkim dla dużej rodziny. Jednakże, aby się na nią zdecydować, musimy posiadać odpowiednią przestrzeń. W domu jednorodzinnym zwykle nie stanowi to problemu. W przypadku części mieszkań również będziemy w stanie dobrać odpowiedni model, który bez problemu wejdzie do naszej łazienki.

Wymiary pralek automatycznych

Standardowe wymiary pralki automatycznej będą wynosiły:

  • Wysokość pralki automatycznej: 85-90 cm
  • Szerokość: 50 – 60 cm
  • Głębokość: 50 -65 cm

Jeżeli tylko posiadasz miejsce, zalecamy pralkę automatyczną ładowaną od przodu. Najlepsze urządzenia możesz sprawdzić w rankingach pralek. Jeżeli zależy Ci na trwałym i solidnym urządzeniu o długiej żywotności, szukaj z kolei pralek z wymiennymi łożyskami.

Wymiary pralki do zabudowy

Wiele osób szuka pralki pod zabudowę. Generalnie, pod uwagę wziąć można żarówo pralki ładowane od przodu, jak i od góry. Jedne i drugie można umieścić pod zabudowę, wszystko zależy od miejsca i aranżacji w naszej łazience. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu danych o wymiarach naszej zabudowy, należy po prostu znaleźć odpowiedni model. Standardowo jednak znajdziemy urządzenia do zabudowy o szerokości 50-60 cm, głębokości 40 cm – 55 cm wysokości 83 -85 cm.

A może pralko-suszarka?

Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie osobnej pralki i osobnej suszarki. Zwykle jednak brakuje miejsca na ustawienie obydwu urządzeń. Dobrym rozwiązaniem może być opcja 2 w 1! Suszarko-pralkę zmieszczą wówczas nawet małe łazienki, znajdzie się i model do zabudowy. Istnieje jednak pewien minus, który posiada ten produkt. Zazwyczaj bowiem dostępna w urządzeniu objętość suszenia jest mniejsza od objętości prania – należy wziąć to pod uwagę.

Suszarko-pralka wymiary

Suszarko-pralkę wielkością porównać można do pralki ładowanej od przodu. Typowe urządzenie to sprzęt o wymiarach od 40 cm do 63 głębokości, 50-65 cm szerokości oraz wysokości ok 80-85 cm.

Kategorie suszarko pralek

Jeżeli przekonuje Cię pomysł suszarko-pralki to sprawdź w rankingu, jakie modele przodują obecnie na rynku oraz jakie parametry mają konkretne urządzenia. Jeżeli wysoka efektywność suszenia ma dla Ciebie znaczenie, możesz z kolei zainwestować w pralko-suszarkę z pompą ciepła. Pompa ciepła zwiększy efektywność i ekonomiczność prania oraz lepiej sprawdzi się w przypadku dużej rodziny.