Pranie wstępne, a pranie zasadnicze. Czym się różnią?
Pranie wstępne i pranie zasadnicze to funkcje, które ułatwiają pranie. Dzięki nim nawet trudna do wyprania odzież może wyglądać jak nowa. Jednak nie każdy użytkownik pralki wie, kiedy się na nie zdecydować. A szkoda. W końcu samo uruchomienie pralki to zdecydowanie za mało.
Czym więc różni się pranie wstępne od prania zasadniczego? Kiedy warto uruchomić funkcję prania wstępnego, a kiedy lepiej z niej zrezygnować? Jak wygląda proces prania krok po kroku? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.
Pranie wstępne i pranie zasadnicze – różnice
Pranie wstępne to tryb działania, który oferuje większość pralek. Poprzedza cykl prania zasadniczego i wpływa na skuteczność prania. Przed jego uruchomieniem należy umieścić środek piorący w szufladzie pralki oznaczonej symbolem I. Co ważne, pranie wstępne i pranie zasadnicze nie wymagają stosowania różnych detergentów.
Celem prania wstępnego jest usuwanie zabrudzeń z odzieży. Po jego zakończeniu woda z pralki zostaje odpompowana i automatycznie włącza się pranie zasadnicze.
Cykl prania wstępnego jest więc bardzo przydatny. Jego zastosowanie pozwala doprać bardzo brudne ubrania i usunąć uporczywe plamy. Jedyną wadą prania wstępnego jest długi czas prania.
Kiedy wykonać pranie wstępne?
Pranie wstępne wykonuje się wtedy, gdy odzież jest mocno zabrudzona. Nie należy więc uruchamiać go za każdym razem. Stosowanie cyklu prania wstępnego zaleca się na przykład do prania pieluch wielorazowych. Tak tryb pracy jest też skutecznym sposobem na usuwanie plam z trawy.
Jak zrobić pranie? Najważniejsze zasady
Wiesz już, czym różni się pranie wstępne od prania zasadniczego. Aby jednak ubrania po praniu zawsze były czyste, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Sprawdź, jak w łatwy sposób przywrócić ubraniom świetny wygląd.
Segregacja ubrań
Segregowanie ubrań to czynność, którą należy wykonać przed każdym praniem wstępnym i zasadniczym. Odpowiednio wykonana wpływa na zachowanie jakości ubrań. Ponadto zapobiega farbowaniu pranych ubrań. Odzież segregujemy w zależności od kolorów, stopnia zabrudzenia, rodzaju materiału i temperatury prania. Jeśli nie jesteś pewny, jak to zrobić, sprawdź opisy na metce. Znajdziesz tam najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji ubrań.
Jeśli pierzesz ubrania z aplikacjami, wywiń je na lewą stronę. Dzięki temu w czasie cyklu prania nie ulegną zniszczeniu. Bieliznę możesz prać w specjalnym woreczku.
Niekiedy zaleca się rezygnację z prania wstępnego i zasadniczego. Wtedy pozostaje pranie ręczne, które najlepiej chroni tkaniny.
Przed uruchomieniem prania wstępnego możesz też wykonać odplamianie. Dzięki temu usuniesz stare plamy i zaschnięte zabrudzenia. Wystarczy wlać odplamiacz na plamę i zastawić na kilkanaście minut w wodzie.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Jakich środków piorących używać?
Podczas prania zasadniczego możemy używać różnego rodzaju detergentów. Do wyboru jest proszek do prania, płyn do prania lub kapsułki. Ponadto warto regularnie korzystać z płynu do płukania.
Zanim przejdziemy do uruchomienia sprzętu, warto dowiedzieć się, gdzie wlać płyn do prania. Odpowiednio zaaplikowane płyny chronią odzież i wpływają na skuteczność prania. Ponadto resztki proszku zostają dokładnie wypłukane. Dzięki temu nie osiadają na materiałach. Sam wybór przegrody jest zawsze uzależniony od cyklu prania. Jak to wygląda w praktyce?
Każda pralka posiada pojemnik na detergenty podzielony na trzy przegrody. Jeśli decydujesz się na pranie wstępne, wlej detergent do szuflady oznaczonej ikoną I. Inną komorę należy wybrać w przypadku prania zasadniczego. Do tego służy szuflada pralki oznaczona symbolem II. Symbol kwiatka na szufladzie oznacza, że w to miejsce należy wlać płyn zmiękczający. Detergentów w żadnym razie nie wolno wsypywać bezpośrednio do bębna.
Należy również pamiętać, by proszek do prania był dopasowany do naszych potrzeb. W przypadku alergików i dzieci zaleca się stosowanie łagodnych dla skóry środków piorących. Do wyboru są również detergenty przeznaczone do konkretnych kolorów lub rodzajów tkanin. Zawsze jednak ilość proszku musi być dostosowana do programu prania oraz stopnia zabrudzeń. Zbyt duża ilość detergentu może zostawiać ślady na materiałach.
Wybór odpowiedniego programu prania
Wybór właściwego programu prania ma wpływ na jego efekty. Programy w pralce są bowiem dostosowane do różnych materiałów.
Najczęściej pranie odbywa się w temperaturze 40 stopni i trwa około 1 godziny. Taki cykl prania jest bezpieczny dla większości tkanin. Do tkanin delikatnych właściwych jest program piorący w 30 stopniach. Dzięki temu ubrania są chronione przed zniszczeniem i zmechaceniem. Z kolei ręczniki czy pościel najlepiej prać w temperaturze 60 stopni.
Najlepsze pralki oferują programy do prania ubrań niemowlęcych, odzieży sportowej czy ubrań dla alergików. Wybierając pralkę do domu, warto uwzględnić ten aspekt w swoich poszukiwaniach. Programy prania oraz niektóre funkcje są umieszczone na panelu sterowania.
Płukanie i wirowanie
Jak powiedzieliśmy wcześniej, po praniu wstępnym następuje pranie zasadnicze. W tym czasie z ubrań są usuwane wszystkie zabrudzenia. Kolejnym krokiem jest płukanie. W tym etapie ubrania zostają zmiękczone i nabierają przyjemnego zapachu. Służy do tego płyn do płukania. Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, niektóre modele pralek oferują dodatkowe płukanie. Warto z niej skorzystać, chociażby w przypadku ubrań dla niemowląt.
Po płukaniu następuje wirowanie. Prędkość wirowania uzależniona jest od modelu pralki i może wynosić nawet 1600 obrotów na minutę. Dzięki temu znacznie skraca się czas suszenia. Ostatnim etapem jest odpompowanie wody. Po praniu wszystkie ubrania należy jak najszybciej wyjąć z bębna. W przeciwnym razie mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu.
Pranie wstępne i pranie zasadnicze – podsumowanie
Pranie wstępne to tryb, który poprzedza pranie zasadnicze. Jest niezastąpiony do usuwania mocnych zabrudzeń. Przed jego uruchomieniem należy posegregować ubrania, co zapewni ochronę materiałów. Następnie wystarczy wsypać detergent do odpowiedniej przegrody i ustawić właściwy program prania. Równie ważne jest nieprzeładowanie pralki. Jeśli włożysz za dużo ubrań, pranie wstępne nie przyniesie spodziewanego efektu. Pamiętaj również, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej sięgnąć po instrukcję obsługi.