Ranking płyt gazowych do zabudowy 2025
Płyta gazowa do zabudowy to typ kuchenki, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Wpływ na to mają jej zalety: prosta obsługa, łatwe czyszczenie, często atrakcyjna cena. Dlatego, aby ułatwić Ci wybór modelu łączącego w sobie te cechy, stworzyliśmy ranking płyt gazowych do zabudowy. To najlepsze produkty podzielone na dwie grupy: klasyczne płyty gazowe oraz urządzenia typu „gaz na szkle”. Do wyboru masz kuchenki wyposażone w 4 bądź w 5 palników, łącznie 12 modeli. Sprawdź, które z nich uzyskały najwięcej pozytywnych opinii i zdecyduj, jaką płytę gazową wybrać.

Najlepsze płyty gazowe do zabudowy 2025
Płyty gazowe do zabudowy 4-palnikowe (gaz na szkle)

Whirlpool AKT 6465/NB

Amica PGCD6111AOW
Płyty gazowe do zabudowy 5-palnikowe (gaz na szkle)

Teka GZC 95320 XBN

Electrolux EGG7536SK
Electrolux EGG7536SK to płyta gazowa do zabudowy o szerokości 75 cm. Została wyposażona w 5 palników, w tym palnik Speed Burner oraz Wok, którego moc wynosi 4 kW. Dzięki temu zapewnia energooszczędne przyrządzenie posiłków. Zaletą płyty gazowejElectrolux EGG7536SK są też stabilne, żeliwne ruszty oraz czarny kolor. Za bezpieczeństwo odpowiada mechanizm odcinający dopływ gazu w przypadku, gdy płomień zgaśnie. Z kolei za jego regulację – precyzyjnie działające pokrętła.
Płyty gazowe do zabudowy 4-palnikowe (klasyczne)

Whirlpool AKR 361/IX

Bosch PBP6B5B80
Płyty gazowe do zabudowy 5-palnikowe (klasyczne)

Teka EFX 90 5G AI AL DR

Amica PG9511XPR
Wyjaśniamy w nim, jakie są rodzaje płyt gazowych, omawiamy też kwestie bezpieczeństwa i przydatne funkcje. W końcu sprawdzamy, który producent oferuje nowoczesne płyty gazowe i w jakim sklepie można je kupić. Zobacz, jakie cechy wzięliśmy pod uwagę, tworząc ranking najlepszych modeli na rynku.
Nowoczesne i funkcjonalne płyty do zabudowy 2025 – opinie i recenzje

Bosch POH6B6B10
Bosch POH6B6B10 to nasz numer jeden wśród płyt do zabudowy z rodzaju ,,gaz na szkle”. Wyróżnia się funkcjonalnością i prostą obsługą, ale użytkownicy podkreślają też jej elegancki wygląd i przystępną cenę. Dzięki temu najlepsza płyta gazowa może się sprawdzić niemal w każdej kuchni.
Funkcjonalna i wygodna w obsłudze
Najlepsza płyta gazowa do zabudowy to urządzenie o szerokości 59 cm, które można zamontować zarówno w tradycyjny sposób, jak i na równi z blatem. Dlaczego znalazła się na podium? Przede wszystkim ze względu na połączenie funkcjonalności i nowoczesnego designu. Prezentowana płyta gazowa została wyposażona w 4 palniki umieszczone na powierzchni ze szkła hartowanego. Są to: 2 palniki standardowe, 1 oszczędny oraz palnik Wok z podwójnym płomieniem o mocy 3,3 kW. Jego zastosowanie sprawia, że naczynia szybciej się nagrzewają, a w rezultacie gotowanie nawet większych posiłków nie zajmuje dużo czasu. I jest po prostu wygodniejsze. A skoro o wygodzie mowa, to tę zapewniają 4 pokrętła z zapalarkami umiejscowione z boku płyty.
Elegancki wygląd płyty
Prezentowaną płytę do zabudowy oprócz funkcjonalności cechuje też nowoczesny design. Kolor czarny, minimalizm oraz szklana powierzchnia znacząco wpływają na elegancki wygląd urządzenia. Oczywiście, opisując najlepszą płytę w rankingu, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie jego użytkowania. W przypadku tego modelu jest to zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Z kolei łatwość czyszczenia to zasługa szklanej powierzchni i emaliowanych rusztów, które można bez trudu wyczyścić. Ale ich zaletą jest też stabilność, więc bez obaw możemy ustawiać na nich różnej wielkości naczynia. Na koniec warto nadmienić, że zaletą kuchenki jest też przystępna cena. Wśród użytkowników nie brak opinii, że to dobry stosunek ceny do jakości.
Zalety:
- liczba palników na płycie gazowej – 4
- płyta gazowa posiada palnik Wok o mocy 3,3 kW
- nowoczesny design płyty
- łatwe do czyszczenia emaliowane ruszty
- dobra cena w stosunku do jakości
Wady:
- czarny kolor sprawia, że powierzchnia szybko się brudzi

Bosch PPS9A6B90
Spora moc, funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania – oto zalety kolejnej płyty gazowej do zabudowy. Naszym zdaniem ten czarny model sprawdzi się nie tylko w większych gospodarstwach domowych, ale wszędzie tam, gdzie gotowanie jest pasją. Sprawdźmy więc, dlaczego wyróżnił go nasz ranking.
Precyzyjne ustawienie mocy
Wśród modeli z kategorii ,,gaz na szkle” na uwagę zasługuje Bosch PPS9A6B90. Jest to bardzo dobra płyta gazowa do zabudowy, której szerokość wynosi 60 cm. Została wyposażona w 5 palników, w tym palnik Wok, którego cechuje dość spora moc – 4 kW. W rezultacie urządzenie zapewnia szybkie gotowanie, bez ryzyka przypalenia składników. Wpływ na przyrządzanie potraw ma również technologia FlameSelect. Co oznacza? W odróżnieniu od płyty gazowej z płynną regulacją gazu, ten produkt oferuje precyzyjne określenie mocy gotowania. Służy do tego 9-stopniowa skala zawarta w każdym pokrętle. Dodatkowo wybrany poziom mocy jest wyświetlany na elektronicznym ekranie.
Szkło na równi z blatem
Ranking płyt gazowych wyróżnił modele, które cechuje prosta obsługa, a zarazem bezpieczeństwo użytkowania. Jak pod tym względem wypadła płyta gazowa Bosch PPS9A6B90? W naszej opinii: bardzo dobrze. I tak zapalarka w mgnieniu oka dostarcza płomień, dlatego nie potrzebujesz ani zapałek, ani zapalniczki. Równie proste jest wyłączenie wszystkich palników. Odpowiada za to wyłącznik główny, który sprawdza się nie tylko wtedy, gdy w naszej kuchni bawią się małe dzieci. Inną ochronę stanowi zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu oraz informacja o gorącym palniku (na wyświetlaczu). Ale mówiąc o zaletach urządzenia, musimy wskazać też na… szkło. Płyta gazowa bowiem została wykonana ze szkła hartowanego z systemem piano-a-filo. Oznacza to, że można ją w zależności od preferencji, umieścić na równi z blatem, jak i na jego powierzchni.
Zalety:
- płyta gazowa z 5 palnikami
- technologia FlameSelect – precyzyjnie regulowana moc
- elektroniczny wyświetlacz na płycie
- bezpieczeństwo użytkowania zapewnia m.in.: wyłącznik główny
- szkło hartowane z systemem piano-a-filo
Wady:
- wyższa cena płyty

Electrolux EGS6436WW
Dlaczego zakup płyty gazowej Electrolux EGS6436WW to dobry wybór? Powodów jest co najmniej kilka. Jest wygodna w obsłudze, daje możliwość przygotowania potraw kuchni azjatyckiej i całkiem nieźle wygląda. Sprawdź, dlaczego jeszcze została wyróżniona przez nasz ranking płyt gazowych do zabudowy.
Palniki Wok i Speed
Electrolux EGS6436WW to numer jeden wybrany przez nasz ranking płyt gazowych (w kategorii modeli klasycznych). Jakie zalety zdecydowały o jego miejscu na podium? Przede wszystkim 2 specjalne palniki: Speed oraz Wok. Ten pierwszy umożliwia szybsze nagrzewanie naczyń, a w konsekwencji – większą oszczędność energii w trakcie gotowania. Ten drugi jest niezastąpiony, gdy mamy w planach przyrządzanie potraw kuchni azjatyckiej. Ułatwia to m.in.: jego spora moc – 4 kW. Wśród innych zalet płyty gazowej Electrolux wymienić należy żeliwne ruszty, które cechuje duża wytrzymałość. W praktyce oznacza to, że każdy ruszt zapewnia stabilność nawet ciężkim naczyniom i sprawdza się podczas gotowania większej liczby potraw.
Nie tylko do klasycznej kuchni
Podobnie jak inne najlepsze modele w rankingu, tak i ta płyta do zabudowy Electrolux jest całkowicie bezpieczna. Została wyposażona w inteligentny czujnik, który automatycznie odcina dopływ gazu z chwilą, gdy przypadkowo zgaśnie płomień. (A to może być efektem zalania palnika lub nagłego podmuchu powietrza). Z drugiej strony zapalanie palnika ułatwia automatyczna zapalarka w pokrętle. Za sterowanie i regulację intensywności płomienia odpowiadają pokrętła umieszczone z prawej strony płyty. Do zalet musimy też dopisać klasyczny wygląd kuchenki. Biały kolor, eleganckie wykończenie oraz płaska powierzchnia grzewcza świetnie się sprawdzą w tradycyjnej kuchni. Dlatego, jeżeli szukasz prostych, ponadczasowych rozwiązań, to warto zdecydować się na zakup modelu Electrolux.
Zalety:
- liczba palników – 4 (w tym palnik Wok i Speed)
- płyta gazowa ze stabilnymi rusztami
- automatyczne odcięcie dopływu gazu
- zapalarka w pokrętle
- biały kolor wpływa na klasyczny wygląd płyty gazowej
Wady:
- nieco wyższa cena płyty w porównaniu do innych modeli klasycznych

Samsung NA75J3030AS
Samsung NA75J3030AS to produkt ze stali nierdzewnej, który możemy polecić do większych kuchni. Pozwala przygotować dania z woku i obiad dla dużej rodziny, jest też łatwy do utrzymania w czystości. Warto przekonać się, dlaczego jeszcze stał się jednym z najlepszych urządzeń w rankingu.
Ergonomiczne ułożone palniki
Ranking płyt gazowych do zabudowy kończymy recenzją klasycznego modelu z 5 palnikami o łącznej mocy 11,8 kW. Samsung NA75J3030AS, bo o nim mowa to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w większej kuchni. Zostało wyposażone w potrójny palnik, dzięki czemu natychmiastowo generuje wysoką temperaturę i skraca czas gotowania. Poza tym pracę ułatwia żeliwny ruszt Endless Rail Grate, który odpowiada za stabilność garnków i pozwala na ich przesuwanie. Co istotne, podczas przyrządzania posiłku możemy wykorzystać kilka większych naczyń. Umożliwiają to symetrycznie rozłożone palniki. Dodatkowo wskaźniki informują o prawidłowym położeniu naczyń, co daje nam gwarancję równomiernego rozchodzenia się ciepła.
Płyta gazowa z nakładką
Jakie jeszcze rozwiązanie zwróciło naszą uwagę w tym modelu? Zapalarka w pokrętle. Dzięki niej szybko i bezpiecznie zapalisz wybrany palnik. Na plus zapisujemy też wbudowany czujnik, który odpowiada za bezpieczeństwo użytkowania kuchenki. Oznacza to, że gdy płomień przypadkowo zgaśnie, dopływ gazu zostanie automatycznie odcięty. Innym rozwiązaniem jest nakładka na ruszt do woku, coś nie tylko dla miłośników kuchni azjatyckiej. A jak wygląda czyszczenie prezentowanej płyty gazowej? W naszej opinii – całkiem nieźle. Urządzenie bowiem nie posiada zagłębień, co zdecydowanie skraca czas jego czyszczenia. Poza tym stal nierdzewna sprawia, że płyta gazowa po prostu dobrze się prezentuje. Dlatego szczególnie polecamy ją konsumentom, którzy chcą kupić dobre jakości produkt w rozsądnej cenie.
Zalety:
- płyta gazowa posiada 5 różnej wielkości palników
- żeliwny ruszt ułatwia przesuwanie naczyń
- zapalarka w pokrętle
- umożliwia równomierne rozchodzenie się ciepła
- materiał powierzchni płyty – stal nierdzewna
Wady:
- ryzyko zarysowania powierzchni płyty
Poradnik zakupowy
Płyta gazowa to urządzenie, które sprawdza się nie tylko w tradycyjnych wnętrzach. O jego popularności świadczy spora liczba dostępnych modeli i pozytywne opinie konsumentów. Jakie są więc jego zalety? Przede wszystkim płyta gazowa jest tania w eksploatacji. Zużywa niewiele gazu, nawet jeśli często gotujesz.
Tego rodzaju płyta jest też prosta w obsłudze i nawet brak prądu nie wyłącza jej z użytku. W takiej sytuacji musisz jedynie pamiętać o zapałkach. Płyta gazowa jest dostępna w wielu kolorach i wariantach, co pozwala wybrać model dopasowany do potrzeb domowników. Posiada zabezpieczenia, które chronią użytkowników przed ulatnianiem się gazu. W końcu w opinii niektórych konsumentów płyta gazowa zapewnia najlepszy smak potraw. Czy rzeczywiście?
W porównaniu do modeli na prąd oferuje więcej możliwości przyrządzania potraw, np. na palniku WOK. I można gotować na niej w dowolnych naczyniach, czego nie oferuje płyta indukcyjna.
Jaką płytę gazową kupić?
Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze płyty gazowej do swojej kuchni.
Ilość palników. Najpopularniejsze płyty gazowe posiadają 4 palniki, choć na rynku bez trudu znajdziemy modele wyposażone w 5 czy 6 pól grzewczych. Z drugiej strony, jeśli interesuje nas niewielka płyta gazowa, to możemy kupić produkt z 1 palnikiem. Warto pamiętać, że ilość pól zawsze będzie wpływać na wymiary urządzenia.
Wymiary i kształt. Do wyboru mamy płyty gazowe o szerokości od 30 cm do nawet 90 cm, choć popularne modele mają nie więcej niż 60 cm. Wpływ na wymiary płyty ma w dużej mierze ilość wolnego miejsca do zagospodarowania. A jeśli problemem jest brak przestrzeni w kuchni, to dobrym rozwiązaniem może być płyta gazowa o owalnym kształcie.
Rodzaj materiału. Do wyboru mamy przede wszystkim szklane płyty gazowe lub modele wykonane ze stali nierdzewnej. Ale na rynku znajdziemy też inny rodzaj kuchenki – płyty emaliowane. W opinii użytkowników są one łatwe do wyczyszczenia, jednak ich minusem jest niewielka trwałość. Z tego samego powodu ruszty emaliowane nie muszą być najlepszym rozwiązaniem. Lepiej zdecydować się na cięższe, ale bardziej stabilne ruszty żeliwne. Jeśli chodzi o wielkość rusztu, to jest on najczęściej dwuczęściowy lub czteroczęściowy. Oczywiście ilość elementów wpływa na łatwość czyszczenia płyty.
Kolor blatu. Kolor czarny? A może srebrny? Jakiego koloru płyta gazowa będzie idealna do Twojej kuchni? Wszystko zależy od kolorystki i aranżacji pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że oprócz wspominanych barw, na rynku są dostępne również płyty gazowe w odcieniach grafitu.
Zabezpieczenia. Dobrej jakości płyta gazowa jest bezpieczna w użytkowaniu. Odpowiada za to zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Oznacza to, że dopływ gazu zostanie automatycznie odcięty, gdy płomień przypadkowo zgaśnie. Dodatkowe zabezpieczenia, które posiadają najlepsze modele, to np. ochrona przez niezamierzonym uruchomieniem płyty.
Funkcje dodatkowe. Co znacznie ułatwia obsługę płyty gazowej? Zapalarka w pokrętle, czyli automatyczne zapalanie gazu. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, które posiadają polecane przez nas modele. Inne funkcje dodatkowe to wyświetlacz lub wskaźnik prawidłowego ustawienia naczyń na płycie.
Rodzaje płyt gazowych
Jaka płyta gazowa sprawdzi się we wnętrzu Twojego domu? Sprawdź, czym charakteryzują się płyty gazowe szklane, a czym modele klasyczne i jak materiał wpływa na łatwość czyszczenia.
Gaz na szkle. Na szklanej powierzchni płyty znajdują się palniki obsługiwane za pomocą pokręteł. Tego rodzaju płyta gazowa jest odporna na wysokie temperatury i zarysowania. Łatwo ją też wyczyścić, choć w opinii niektórych użytkowników widać na niej najmniejsze ślady.
Klasyczne. Stal nierdzewna sprawia, że tego typu płyta jest trwała i łatwo ją wyczyścić. Ale w przeciwieństwie do modelu ze szkła, wymaga zastosowania specjalnych środków czystości.
Gaz pod szkłem. W tej wersji palniki znajdują się nie na szklanej powierzchni, ale pod nią. W rezultacie tego rodzaju płytę wyróżnia łatwe czyszczenie i nowoczesny design – szkło sprawia, że na pierwszy rzut oka kuchenka wygląda jak płyta indukcyjna.
A skoro o płycie indukcyjnej mowa, to polecamy nasz ranking płyt indukcyjnych. Sprawdź, które produkty uzyskały najwięcej pozytywnych opinii i jakie modele sprawdzą się w każdym domu.
Ceny płyt gazowych
Który producent oferuje wysokiej klasy płyty kuchenne gazowe? Jeśli szukasz top modelu do swojej kuchni, to na pewno zwracasz uwagę na markę i ilość pozytywnych opinii. Dobra informacja jest taka, że do wyboru masz szeroką gamę produktów. Wystarczy wymienić marki Whirlpool, Solgaz, Gorenje, Beko, Teka czy Electrolux. To popularne i doceniane marki, które oferują różnego rodzaju funkcjonalne płyty gazowe. Gdzie w takim razie je znajdziesz?
Polecane przez nas płyty gazowe możesz kupić na Allegro, OLX lub Ceneo. Ale wysokiej jakości produktów szukaj też w sklepie Media Expert, poza tym w Media Markt, RTV Euro AGD, Neonet czy Avans.
A ile zapłacimy za upatrzoną płytę gazową? Od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przy czym warto podkreślić, że cena jest zależna od kilku czynników. Wśród nich wymienić możemy: ilość palników, a tym samym wymiary modelu, funkcje dodatkowe czy rodzaj płyty gazowej. Szklane modele są przeważnie droższe, płyty emaliowane są najtańsze. Ich zakup nie musi być więc odczuwalny w domowym budżecie. Poza tym w opinii wielu konsumentów tak duży wybór urządzeń ułatwia podjęcie decyzji zakupowej.