Zaznacz stronę

Rodzaje herbat, właściwości herbat i temperatura parzenia

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zachwyca różnorodnością smaków, poprawia koncentrację, dodaje energii albo… uspokaja. Efekt? Każdego dnia na całym świecie wypija się aż 3 000 000 000 filiżanek herbaty!

Niestety, znalezienie swojego smaku wcale nie jest proste! Do wyboru mamy herbaty czarne, czerwone, zielone, białe, do tego Rooibos i matchę, które są herbatami… ale tylko z nazwy. Dlatego w jednym miejscu zebraliśmy wszystkie rodzaje herbat i ich właściwości. Które z nich warto wybrać? Tego dowiesz się z naszego tekstu!

Rodzaje herbat

Rodzaje herbat i ich właściwości

Przyjmuje się, że na świecie istnieje aż 1500 rodzajów herbat. Prawdopodobnie wszystkie pochodzą z tego samego krzewu: Camellia Sinensis. Prawdopodobnie, bo nie ma co do tego pewności.

Inną trudność sprawia klasyfikacja herbat. Najprościej można podzielić herbatę na tę w saszetkach i liściastą. Zwykle jednak herbaty dzielimy w zależności od:

  • wielkości liści
  • sposobu przygotowania suszu
  • czasu zbioru
  • kraju pochodzenia

Najwięcej herbaty produkuje się w Chinach. Jednak co ciekawe, za najlepsze uznaje się te uprawiane w Japonii. Wśród największych producentów herbat wymienić należy jeszcze Indie i Sri Lankę. Łącznie każdego roku produkuje się prawie 6 milionów ton herbaty!

Czarna herbata

Czarna herbata to najpopularniejsza herbata w Europie. Około 80% konsumowanych herbat to właśnie odmiany herbaty czarnej. Jej największe plantacje znajdują się w Indiach, Chinach, Kenii i na Sri Lance.

Co ciekawe, czarna herbata swoją nazwę zawdzięcza nie barwie, ale wysuszonym liściom. Przy czym za najbardziej wartościowe uznaje się drobne listki rosnące na samej górze krzewu. Inną kategorią są spore liście, które rosną w środkowej i dolnej części krzewu.

Powstawanie czarnej herbaty obejmuje 4 różne procesy. Jest to więdnięcie liści, skręcanie, oksydacja, czyli utlenianie i suszenie. Po całkowitym utlenianiu herbata uzyskuje swoją charakterystyczną barwę, czyli… czerwony kolor.

Aby zaparzyć czarną herbatę, nie należy używać wrzątku. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 98 stopni, natomiast czas parzenia 3 – 4 minuty zależnie od gatunku. W efekcie powstaje napój o dość mocnym smaku. Z tego powodu ten rodzaj herbaty nie jest polecany dla osób z nadciśnieniem i seniorów.

Czarna herbata

Właściwości czarnej herbaty

Czarna herbata pita w umiarkowanych ilościach polepsza samopoczucie.

Przede wszystkim działa pobudzająco, dzięki czemu może z powodzeniem zastąpić kawę. Zapewnia dobre trawienie ciężkostrawnych posiłków, zapobiegając niestrawności. Chroni dziąsła przed krwawieniem i paradontozą. Poza tym czarna herbata obniża poziom cholesterolu i jest niezawodna w usuwaniu z organizmu toksyn. Jest polecana dla osób, które pracują w jednej pozycji, ponieważ pobudza krążenie krwi.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Herbata zielona

O zielonej herbacie nie bez powodu mówi się, że jest najzdrowszą z herbat. Ułatwia odchudzanie, spowalnia procesy starzenia, chroni przed nowotworami skóry… i ma wiele innych zalet.

Co ciekawe, liście tej herbaty nie wymagają fermentacji. Są od razu suszone. Dzięki temu napój wyróżnia się subtelnym smakiem i zawiera wiele cennych składników.

Jedną z najpopularniejszych odmian zielonej herbaty jest sencha. Jest to napój znany na całym świecie, szczególnie chętnie wybierany w Japonii, skąd pochodzi. Wpływ na popularność herbaty ma jej smak i aromat: dość intensywny i wyrazisty z dużą zawartością kofeiny. Co ważne, sencha dodaje energii, ale w przeciwieństwie do kawy nie powoduje poczucia niepokoju.

Kolejną propozycją jest matcha, która uchodzi za najzdrowszą z zielonych herbat. Proces produkcji matchy polega na rozdrobnieniu liści na proszek. W ten sposób powstaje zielona herbata o wielu cennych właściwościach. Picie tego naparu pomaga utrzymać prawidłowy poziom serotoniny i dopaminy w organizmie. Poza tym wspomaga odchudzanie, wpływa na budowanie odporności oraz pobudza, ponieważ jedna filiżanka matchy zawiera tyle samo kofeiny co filiżanka kawy!

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Hamuje procesy starzenia, szczególnie mózgu. Ponadto chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi i działa przeciwnowotworowo.

Można ją pić rankami zamiast kawy. Dlaczego? Ponieważ obecna w jej składzie teina jest odpowiednikiem kofeiny. Poza tym pierwsze parzenie herbaty sprawia, że napar ma właściwości pobudzające. Dodaje energii i przywraca siły. Drugie parzenie powoduje, że herbata działa kojąco na układ nerwowy.

Co ciekawe, herbatę zieloną można pić o każdej porze, również przed snem. Szczególnie dotyczy to osób stosujących diety. Napar bowiem przyspiesza spalanie tłuszczu i zmniejsza jego wchłanianie.

Zielona herbata dla kogo?

Herbata zielona mimo wielu cennych właściwości nie jest dla wszystkich. Ze względu na obecność w składzie teiny nie powinny jej pić osoby z anemią. Napój nie jest też polecany dla seniorów, kobiet w ciąży, osób z nadciśnieniem tętniczym i dzieci do 10 roku życia.

Parzenie zielonej herbaty

Zielona herbata powinna być parzona w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Z kolei czas parzenia powinien wynosić od 2 do 3 minut. Jeśli uzyskany napój ma posmak goryczki, można go rozcieńczyć wodą.

Ponadto zaleca się, by liście herbaty zielonej parzyć kilkukrotnie. Dzięki temu napar zyska cenne składniki mineralne.

Czerwona herbata

Kolejna na naszej liście jest herbata czerwona a właściwie Pu Erh, bo tak brzmi jej prawidłowa nazwa. W porównaniu do herbaty czarnej jest ciemniejsza, a powstaje z liści zielonej herbaty rosnącej w prowincji Yunnan. Dodatkowy proces fermentacji sprawia, że ma bardzo silny ziemisty smak i aromat. Z tego powodu herbata Pu Erh jest nazywana przez Chińczyków smoczą herbatą.

Czerwona herbata wymaga wyższej temperatury parzenia. Temperatura wody powinna wynosić 90 – 96 stopni Celsjusza, zaś samo parzenie naparu powinno trwać około 3 minut.

Czerwona herbata

Właściwości herbaty Pu Erh

Herbata Pu Erh to napój pobudzający, choć jest nieco słabszy od kawy. Ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Podobnie jak herbata czarna obniża cholesterol i oczyszcza organizm z toksyn. Herbata czerwona jest szczególnie polecana dla osób stosujących diety. Ułatwia spalanie tłuszczu i wspomaga pracę układu pokarmowego. Ponadto napój warto pić w czasie przeziębienia.

Biała herbata

Biała herbata jest przyrządzana z młodych pączków i liści, które są suszone od razu po zebraniu. Jest najmniej przetworzona ze wszystkich rodzajów herbaty. Nie jest poddawana fermentacji, dlatego jest wyjątkowo delikatna. Jej nazwa wzięła się od białego meszku, który jest widoczny na liściach. W rzeczywistości kolor naparu jest jasnosłomkowy.

Ten rodzaj herbaty należy parzyć w temperaturze 80 – 90 stopni Celsjusza. Czas parzenia wynosi od 3 do 5 minut, przy czym każde kolejne parzenie powinno być dłuższe o minutę.

Biała herbata

Właściwości białej herbaty

Biała herbata jest produkowana w niewielu miejscach na świecie. To jeden z czynników, który wpływa na jej wysoką cenę. Jednak ze względu na właściwości warto od czasu do czasu jej zasmakować.

Biała herbata pozytywnie wpływa na samopoczucie. Hamuje procesy starzenia, normalizuje ciśnienie krwi, poprawia pamięć i koncentrację. Działa kojąco na nerwy, obniżając poziom stresu. Poza tym biała herbata wykazuje działanie antynowotworowe i wzmacnia kości.

Żółta herbata

Najrzadziej spotykany rodzaj herbaty, mało popularny w Europie. Często nazywany cesarską herbatą.

Smak herbaty żółtej jest owocowy, trochę cierpki. Poza tym w zależności od rodzaju w napoju wyczuwalne są nuty kwiatowe, orzechowe a nawet czekoladowe.

Jak powstaje napar? W początkowej fazie proces produkcji przypomina powstawanie zielonej herbaty. W kolejnych etapach młode liście i pączki układa się na słońcu, co prowadzi do eliminacji enzymów i poddaje procesowi fermentacji. W ten sposób liście herbaty uzyskują żółty kolor.

Co ciekawe, napój nie zawsze ma żółtą barwę. Często jest zielony, co oznacza, że w suszu dominują liście.

A jak się ją przygotowuje? Podobnie jak w przypadku innych herbat cesarskiej herbaty nie należy zalewać wrzątkiem. Jej parzenie powinno odbywać się w temperaturze 80 – 85 stopni Celsjusza przez 3 minuty. Co ważne, można ją parzyć kilka razy.

Żółta herbata

Właściwości żółtej herbaty

Herbata żółta podobnie jak herbata czarna usuwa toksyny z organizmu. Zawiera jednak dużo mniej kofeiny, niecały 1%, dlatego nadaje się do picia nawet przed snem. Niewielka ilość garbników sprawia, że działa odświeżająco. Ponadto żółta herbata wspomaga pracę układu pokarmowego i wzmacnia organizm. Chroni przed łamliwością kości i bólem stawów, obniża ciśnienie krwi.

Herbata Oolong

Nazywana jest herbatą niebieską, szmaragdową, turkusową, smoczą i ulongiem. Mówi się, że łączy w sobie dwa rodzaje herbat: czarną herbatę i zieloną, zawiera bowiem podobny zestaw witamin i minerałów. W jej składzie nie ma jednak tak dużo kofeiny.

Herbata Oolong ma charakterystyczny smak: trochę trawiasty, trochę orzechowy z nutami kwiatowymi. Co ciekawe, liście herbaty Oolong są skręcone i trochę przypominają liście herbaty czarnej. Po więdnięciu i wytrząsaniu poddawane są częściowej fermentacji. Z tego powodu Oolong jest nazywana herbatą półfermentowaną.

A w jaki sposób ją parzyć?

Najlepszą temperaturą parzenia herbaty jest 90 stopni Celsjusza. Czas parzenia z kolei powinien wynosić od 2 do 4 minut.

Herbata Oolong

Herbata Oolong – właściwości

Nie bez przyczyny o herbacie Oolong mówi się „morderca tłuszczu”. Napój poprawia metabolizm i korzystnie wpływa na trawienie. Ponadto wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe i reguluje florę bakteryjną w jelicie grubym. Herbata jest szczególnie polecana osobom z cukrzycą typu drugiego. Nie zaleca się jej natomiast osobom wrażliwym na działanie teiny.

Herbata aromatyzowana naturalna

Herbata z dodatkiem substancji zapachowej. Co ważne, substancje używane do produkcji aromatyzowanych herbat są pochodzenia naturalnego.

Aromatyzowaniu są poddawane przede wszystkim rodzaje herbat czarnych, zielonych i czerwonych. W wyniku tego procesu herbata nie traci cech charakterystycznych dla swojego gatunku. Wręcz przeciwnie, zyskuje nowe właściwości, na przykład ciekawy aromat.

Jeśli nie herbata, to co?

Oprócz wymienionych rodzajów herbaty do wyboru mamy aromatyczne napary. Najpopularniejsze z nich to Yerba Mate, Rooibos oraz herbaty ziołowe. Zwyczajowo nazywa się je herbatami, ponieważ wymagają parzenia i pije się je na ciepło. Jest to oczywiście pewne uproszczenie. Niemniej ze względu na popularność zdecydowaliśmy się je umieścić w naszym zestawieniu.

Rooibos

Rooibos to popularna nazwa czerwonokrzewu afrykańskiego. Z jego liści przygotowuje się napój, który ma słodkawy, delikatny smak i aromat. Jego znakiem rozpoznawczym jest bursztynowy kolor.

Regularne picie Rooibos jest dobre dla kondycji organizmu. Napar posiada przeciwutleniacze, które chronią przed wolnymi rodnikami i zapobiegają zmianom DNA. Ponadto Rooibos korzystnie wpływa na pracę serca. Co ważne, w napoju nie ma kofeiny, dlatego bez obaw można go pić nawet wieczorami.

Yerba mate

Drugim popularnym napojem obok Rooibos jest Yerba mate, czyli napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Zawiera wiele wartości odżywczych, dzięki czemu ma dobroczynny wpływ na zdrowie: reguluje ciśnienie krwi, usuwa toksyny z organizmu i wzmacnia odporność.

Generalnie Yerba Mate jest gorzka w smaku, choć wiele zależy od odmiany. Dla przykładu Yerba argentyńska wyróżnia się łagodnym smakiem z lekką nutą goryczki, natomiast Yerba paragwajska posiada wędzony smak i aromat.

Herbaty ziołowe i ich właściwości

Herbaty ziołowe to napary powstałe na bazie ziół. Do najpopularniejszych herbat ziołowych zaliczamy te z dzikiej róży, bzu czarnego, dziurawca czy mięty. Napary można też przygotować z owocu jarzębiny, rumianku, lipy i maliny.

O tym, jakie są ich właściwości, decyduje skład herbaty. Zioła wykazują między innymi działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i uspokajające.

Do tej kategorii naparów możemy zaliczyć herbaty owocowe. Wbrew nazwie, nie zawierają herbaty. Są to suszone owoce zwykle z dodatkiem ziół. Herbaty owocowe są więc zdrowe i stanowią doskonałą alternatywę dla sklepowych napojów. Ponadto zawierają więcej substancji odżywczych niż popularna herbata czarna.

Po czym poznać dobrą herbatę?

Picie herbaty korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że herbata herbacie nierówna. Dobrej jakości produkty da się rozpoznać kilka minut od zaparzenia.

Przede wszystkim zwróć uwagę na liście herbaty. Nie mogą się rozpadać, powinny być czyste, całe i nienaruszone. Pamiętaj jednak, że niektóre rodzaje herbat powstają poprzez łamanie liści. W ten sposób wzmacnia się moc naparu. Dotyczy to między innymi herbat czarnych i Oolongów.

Herbata należy do naparów o wyraźnym aromacie. Jeśli zapach jest ledwo wyczuwalny lub w ogóle go nie czuć, to mamy do czynienia z produktem gorszej jakości. Dobra herbata zależnie od rodzaju jest cierpka, trawiasta, delikatna albo ziemista. Po prostu pachnie. Podobnie jej smak, musi być intensywny i rozpoznawalny. Poza tym w napoju wyczuwalne są różne nuty smakowe.

Nie zapominaj o sposobach przechowywania herbaty. Najlepiej wykorzystać do tego szczelne słoje, które chronią susz przed wysuszaniem i przenikaniem innych zapachów. Ponadto, jeśli susz jest długo przechowywany, to słoje powinny być odpowiednio zacienione.

Do zaparzenia herbaty potrzebna jest odpowiednia temperatura wody, a więc dobry czajnik! Ranking czajników elektrycznych prezentuje najlepsze produkty na rynku. Znajdziesz w nim modele z regulacją temperatury idealne do przyrządzania ulubionych herbat.