Zaznacz stronę

Silnik inwerterowy w pralce. Czym jest, jak działa i czy warto go mieć.

Topowi producenci pralek często podkreślają, że ich urządzenia zostały wyposażone w silnik inwerterowy. To alternatywne rozwiązanie dla silników posiadających szczotki. Pozwala ograniczyć hałas i sprawia, że urządzenie znacznie dłużej pracuje bez szwanku. Czy rzeczywiście?

Z naszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się silnik inwerterowy w pralce. Sprawdzisz sposób jego działania i wynikające z tego korzyści. Zebrane informacje pozwolą Ci dokonać właściwego zakupu… i nie dać się nabrać reklamie.

Silnik inwerterowy w pralce

Silnik inwerterowy w pralce, co to znaczy i jak działa

Silnik inwerterowy, co to znaczy?

Silniki w pralkach można podzielić na silniki komutatorowe (szczotkowe) i silniki inwerterowe (bezszczotkowe). Sprawdźmy, jakie są między nimi różnice i jak budowa silnika wpływa na pracę urządzenia.

Silnik szczotkowy – co warto o nim wiedzieć?

Silniki szczotkowe produkują energię elektryczną za pomocą szczotek. W jaki sposób? Poprzez ich tarcie. Z tego powodu nagrzewają się podczas pracy i są podatne na awarie. W porównaniu do silników inwerterowych zużywają się dużo szybciej, dlatego po jakimś czasie wymagają naprawy lub wymiany. Tarcie między szczotkami powoduje też większy hałas. Pralki z silnikiem szczotkowym są więc dość głośne i po kilku latach pracy mogą odmówić posłuszeństwa.

Silnik inwerterowy – zasada działania

Silniki inwerterowe to z kolei silniki bezszczotkowe. Co to konkretnie oznacza? Silniki tego typu zamiast szybko zużywających się szczotek zostały wyposażone w magnesy. Czyli komponenty, które zamieniają energię elektryczną w mechaniczną. Brak tarcia sprawia, że praca urządzenia jest znacznie cichsza, a samo urządzenie cechuje większa bezawaryjność. Jedynymi elementami, które po latach użytkowania mogą wymagać wymiany, są łożyska. Z tego powodu pralki z silnikiem bezszczotkowym zyskały miano trwałych i niezawodnych urządzeń AGD.

Silnik inwerterowy, zalety i wady takiego rozwiązania w pralce

Pralka wyposażona w inwerterowy silnik to zdaniem wielu konsumentów najlepsza pralka do domu. W tej części artykułu sprawdzamy, jakie korzyści wynikają z zastosowania bezszczotkowego silnika w pralce.

Cicha praca

Jedną z zalet silnika inwerterowego jest cicha praca. Pralki inwerterowe w trakcie prania generują hałas nie większy niż 50 decybeli. Czyli mniej więcej tyle, ile zwykła rozmowa. Z kolei w czasie wirowania osiągają pułap jedynie 70 decybeli. Takie natężenie dźwięków można porównać z odgłosami z wnętrza restauracji. Dzięki temu praca pralki nie zakłóca odpoczynku i codziennej aktywności w kuchni.

Energooszczędność (niskie zużycie energii)

Silniki inwerterowe cechuje energooszczędność. Jak zapewniają producenci pralek, zużycie energii elektrycznej jest niższe nawet o 50%! A to w ciągu roku pozwala zaoszczędzić konkretną sumę pieniędzy.

Z tego powodu silniki bezszczotkowe są montowane w pralkach z najwyższej klasy energetycznej. Dlatego, jeśli szukasz ekonomicznego modelu pralki do swojego domu, to weź pod uwagę ten aspekt.

Wydajność

W porównaniu do silnika szczotkowego silnik inwerterowy pracuje z wyższą mocą – nawet o 30%. A wyższa moc oznacza, że pralka inwerterowa dokładnie usuwa zabrudzenia z ubrań. Co ważne, nawet podczas krótkotrwałych programów prania. Równocześnie zapewnia niskie zużycie prądu, które automatycznie przekłada się na niższe rachunki.

Spora prędkość wirowania

Silnik inwerterowy w pralce gwarantuje wysoką prędkość wirowania. Najlepsze modele mogą się poszczycić prędkością aż 1600 obrotów na minutę! Dzięki temu suszenie nawet tak ciężkich tkanin jak pościel czy narzuty, odbywa się bez problemu. Z drugiej strony już 1200 obrotów na minutę sprawdza się w przypadku codziennego użytkowania pralki.

Wysoka trwałość

Budowa silnika inwerterowego sprawia, że wyróżnia go trwałość i niezawodność. Jest to efekt zastąpienia szczotek magnesami, które nie powodują tarcia. Dodatkowo magnesy w inwerterowych pralkach są przeznaczone do intensywnej pracy i nie trzeba ich wymieniać. W efekcie sprzęt zużywa się dużo wolniej. Potwierdzeniem tego jest aż 10-letnia gwarancja, jaka obejmuje większość silników inwerterowych. Dzięki temu zakup takiego sprzętu to inwestycja na lata.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Czy warto kupić pralkę z silnikiem inwerterowym?

Kupując pralkę, najczęściej uwzględniamy pojemność, klasę efektywności energetycznej czy programy prania. Rzadko kiedy zwracamy uwagę, czy wybrany model został wyposażony w silnik inwerterowy. A ten aspekt warto mieć na uwadze. Kupując urządzenie z silnikiem inwerterowym, możemy wiele zyskać. Jakie korzyści wynikają z podjęcia takiej decyzji zakupowej?

Pralka z silnikiem inwerterowym generuje dużo mniej hałasu. To idealne rozwiązanie dla Ciebie jeśli masz małe dzieci lub pracujesz w domu. Albo, gdy zdarza Ci się wstawiać pranie w środku nocy. Jest to o tyle ważne, że pralka nie należy do najcichszych urządzeń AGD. Na pewno jednak jest jednym z najczęściej używanych i najbardziej potrzebnych. Dlatego warto zapewnić sobie codzienny komfort jej użytkowania i ograniczyć poziom generowanego hałasu.

Silnik inwerterowy to dodatkowe oszczędności w Twoim portfelu. To technologia, która gwarantuje niskie zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu wydajności prania. Dzięki temu zakup pralki inwerterowej, mimo że odczuwalny w budżecie, może się szybko zwrócić. Szczególnie w przypadku częstego użytkowania urządzenia.

Wymieniając zalety bezszczotkowego silnika, należy wspomnieć o wysokiej prędkości wirowania. Pralka inwerterowa wykonuje zazwyczaj powyżej 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu sprzęt umożliwia pranie ciężkich ubrań i tkanin: pościeli, koców czy ręczników. Nie mówiąc o tym, że dobrze odwirowane ubranie jest szybciej gotowe do założenia. Weź to pod uwagę, szczególnie gdy niewielki metraż łazienki nie pozwala Ci na zakup suszarki do prania. W takim przypadku rozwiązaniem może być urządzenie 2w1, czyli pralko-suszarka w wersji pełnowymiarowej lub w wersji slim.

Inwerterowy silnik gwarantuje niezawodność pralki. I nie jest to wyłącznie hasło reklamowe.

Wybierając pralkę do domu ładowaną od góry czy od frontu, chcemy wierzyć, że to produkt na lata. Tym bardziej że zakup sprzętu AGD to niemały wydatek. Z tego powodu porównujemy najważniejsze parametry: pojemność pralki, liczbę programów czy dodatkowe funkcje. Równocześnie chcemy mieć gwarancję, że model nie zawiedzie, nawet przy sporej częstotliwości prania.

Z pralką, która posiada silnik inwerterowy, jest to możliwe. 10-letnia gwarancja jest w tej sytuacji najlepszym dowodem niezawodności.

Co ważne, do wyboru masz modele od topowych producentów: Bosch, Beko, Electrolux, Siemens i wiele innych. Dzięki temu możesz wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb domowników: do niewielkiej łazienki, do mieszkania singla lub dla wielodzietnej rodziny. Ponadto ceny pralek inwerterowych są dość zróżnicowane, więc nietrudno znaleźć produkt dostosowany również do aktualnego budżetu.

Zatem, czy zakup pralki z silnikiem inwerterowym ma sens? Zdecydowanie tak. Nasz artykuł wnikliwie przedstawił zalety korzystania z tego typu urządzeń.

Sprawdź nasze rankingi

Jeśli po jego lekturze podejmiesz decyzję o zakupie pralki z silnikiem inwerterowym, to koniecznie sprawdź nasz stale zaktualizowany ranking pralek. Znajdziesz w nim przynajmniej kilka modeli wyposażonych w silnik inwerterowy. Silniki inwertorowe znajdziesz też w pralkach slim, czy nawet w niektórych tańszych pralkach do 1500 zł.