Zaznacz stronę

Smartwatch czy smartband? Co wybrać?

Inteligentne zegarki stały cieszą się od pewnego czasu dużą popularnością. W pewnym sensie wyparły nawet klasyczne zegarki. Wiele osób, planujących zakup takiego sprzętu staje przed wyborem modelu i… rodzaju. Najczęściej pod uwagę brane są smarbandy i smartwatche. Zastanawiasz się, czym jest smartband, a smartwatch oraz które z tych urządzeń jest lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wiele zależy od Twoich potrzeb. Dziś postaramy się pomóc Ci w wyborze i przybliżyć obydwa te gadżety.

Co wybrać smartwatch czy smartband

Co to jest smartband?

Smartband to urządzenie często wykorzystywane przez miłośników aktywności fizycznej. Smartbandy to inaczej opaski sportowe, których bransoleta wykonana jest z tworzywa sztucznego. Miejscem, na którym się je nosi jest nadgarstek.. Smartband to nic innego jak niewielka, silikonowa opaska fitness, której podstawowym zadaniem jest mierzyć aktywność fizyczną użytkownika. Jest to możliwe dzięki wbudowanym czujnikom. Nawet najprostsze smartbandy mogą stać się praktycznym gadżetem podczas uprawiania sportu.

Podstawowe funkcje opasek sportowych to pomiar aktualnej prędkości, mierzenie tętna, pulsu, przebytego dystansu czy spalonych kalorii. Zaletą smartbandów jest ich niewielki rozmiar i ergonomiczny kształt, który bywa zaletą podczas intensywnych treningów. Gadżet nie przeszkadza bowiem w intensywnym poruszaniu się.

Możliwości najlepszych smartbandów

Dokładne możliwości nowoczesnych smartbandów zależą oczywiście od konkretnego urządzenia – funkcjonalność ich potrafi być jednak spora. Inteligentne opaski, poza wymienionymi wcześniej podstawowymi funkcjami, oferują sporo dodatkowych opcji. Taka opaska sportowa umożliwia śledzenie przebytej trasy, liczenie kroków, liczenie kroków. Urządzenie takie może też być wyposażone w opcje opcję monitorowania parametrów snu oraz poziomu stresu. Co to daje? Pozwala nam kontrolować jakość snu, a tym samym dbać o jego poprawę, gdy zachodzi taka potrzeba.

Bardziej zaawansowana opaska sportowa będzie również mierzyć rytm serca. Ale nie w chwili wysiłku fizycznego, ale cały czas! W przypadku osób intensywnie uprawiających aktywność fizyczną znajomość parametrów całodobowej pracy serca może być kluczowa.

Smartbandy do zadań specjalnych

W zależność od konkretnego modelu, opaska fitness może oferować dodatkowe cechy dostosowane do konkretnej aktywności fizycznej. Niektóre modele cechuje wodoodporność, niektóre posiadają także sprawny moduł GPS, który może się okazać bardzo przydatny podczas jazdy na rowerze czy pieszych wędrówek. Zaletą dobrych smartbandów jest także dłuższy czas pracy baterii. Najlepsze z nich na jednym ładowaniu potrafią działać nawet kilkanaście dni!

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Najlepsze smartbandy – dla miłośników gadżetów

Droższe modele smartabandów mogą się stać prawdziwą gratką dla osób lubiących nowinki technologiczne. Nie tylko wyróżniają się one designerskim lub eleganckim wyglądem, choć i ten bywa atutem. Takie smartbandy działają przecież całą dobę, a jeśli wyglądają dobrze – możesz nosić je na nadgarstku nawet podczas pracy! O ile większość modeli posiada prosty ekran, to najlepsze smartwatche oferują kolorowy i dotykowy wyświetlacz.

Co potrafią modele z górnej półki?

Możliwości najbardziej zaawansowanych modeli wykraczają daleko poza parametry potrzebne wyłącznie do uprawiania sportów. Jedną z interesujących opcji jest chociażby…możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych! Dobra inteligentna opaska będzie też mogła połączyć się ze smartfonem za pomocą bluetooth. To znowu otworzy opcję odbierania połączeń telefonicznych czy otrzymywanie powiadomień na ekranie opaski.

Co to jest smartwatch i do czego służy?

Smartwatch to inaczej inteligentny zegarek. Wyglądam przypomina on klasyczny zegarek z cyfrową tarczą, niemniej jednak jest to znacznie bardziej zaawansowane inteligentne urządzenie. Jego możliwości dostępne są zwłaszcza po sparowaniu go z telefonem. Smartwatch może działać bez podłączenia do smartfona, ale wtedy traci on na funkcjonalności.

Jakie cechy są typowe dla tych urządzeń? Praktycznie wszystkie smartwatche posiadają dotykowy wyświetlacz. Na tym ekranie nie tylko odczytać można godzinę – pojawiają się na nich powiadomienia (z telefonu lub mediów społecznościowych), możliwe jest także odbieranie połączeń. Niektóre smartwatche pełnią funkcję zestawu głośnomówiącego. Choć tutaj jakość samego dźwięku bywa różna i zależna od konkretnego modelu.

Czy da się połączyć smartwatch z aktywnością fizyczną?

Smartwatche pozwalają na znacznie więcej niż klasyczne zegarki. Niektóre z nich zostały zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych. Takie modele wyposażone zostały w funkcje, które mogą okazać się przydatne zarówno miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu, jak i osobom uprawiającym sport w domu lub na siłowni!

Co potrafi smartwatch ze sportowymi opcjami? Wiele zależy w zależności od modelu, ale na pewno możemy sprawdzić na nim przebyte trasy, spalone kalorie, znajdziemy też akcelerometr, krokomierz czy monitorowanie pracy serca oraz jakości snu. A to parametry, które sprawdzą się w wielu sportach, począwszy od biegania a skończywszy na sportach zespołowych. Plusem smartwatcha jest jego zaawansowane oprogramowanie i możliwość podłączenia do smartfonu z dedykowaną aplikacją mobilna.

Smartwatch, a smartband różnice

Zastanawiacie się, czym się różni smartwatch od smartband? Jak pewnie już zdążyliście zauważyć, obydwa urządzenia mogą posiadać bardzo zbliżone funkcje. Nie należy jednak zapominać, że pewne cechy są charakterystyczne wyłącznie dla konkretnego produktu. Co jest bardziej zaawansowane, a co bardziej wytrzymałe – smartwatch czy smartband?

Przede wszystkim smartwatch to zaawansowany, inteligentny zegarek. Może, ale nie musi być to zegarek sportowy. Poza wspomnianymi wyżej funkcjami oferuje on znacznie więcej opcji, wykorzystywanej nie tylko podczas aktywności fizycznej. Najlepsze modele inteligentnych zegarków z powodzeniem zastąpić mogą nawet smatfona. Z ich pomocą odbierzesz połączenia, rozpoczniesz aktywność w mediach społecznościowych, sprawdzisz kalendarz, wyślesz wiadomość tekstową albo nawet otworzysz muzykę.

Dobre smartbandy owszem, mają część tych opcji, ale ich możliwości są znacznie bardziej okrojone. Gdy smartwatch dźwiękowo powiadomi Cię o połączeniu przychodzącym to smartband najprawdopodobniej tylko zasygnalizuje je z pomocą wibracji. to nawet, jeśli wybierzesz najlepszy model na rynku. Wynika to faktu, że samo oprogramowanie smartwatcha jest o wiele bardziej zaawansowane. Smartband może mniej, ale z kolei działa doskonale w konkretnym obszarze i jest urządzeniem bardziej trwałym.

Wygląd i konstrukcja – różnica między smartwatchem a smartbandem

Główna różnica pomiędzy smartwatchem a smartbandem to wygląd. Ogólnie rzecz ujmując, smartbandy są mniejsze. Zazwyczaj posiadają opaskę z tworzywa sztucznego oraz ekran. W zależności od modelu bywa on większy lub mniejszy. Czasami jest kolorowy, w najlepszych modelach zdarzają się także łatwiejsze w obsłudze wyświetlacze dotykowe. Dzięki swojej prostej, ale stosunkowo solidnej konstrukcji smartbandy są urządzeniami dość wytrzymałymi. Dzięki temu nie musisz obawiać się o urządzenie, nawet podczas intensywnych treningów.

Smartwatche, czyli inaczej inteligentne zegarki swoją konstrukcją przypominają bardziej zegarek cyfrowy. I w sumie nim są, tylko w wersji bardzo zaawansowanej. Urządzenia te, zamiast klasycznej tarczy, posiadają bardziej rozwinięty moduł cyfrowy, w który wbudowany jest kolorowy i dotykowy wyświetlacz. Jego rama może być wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium. Taki ekran potrafi z powodzeniem zastąpić smartfon. A dzięki połączeniu z zegarkiem możesz korzystać z telefonu bez konieczności wyciągania go z kieszeni. Smartwatche nierzadko mają bardziej formalny design i bez obaw można nosić je do najbardziej eleganckich stylizacji, co nie zawsze jest możliwe z opaską fitness.

Smartwatch vs smartband – wytrzymałość

Ze względu na swoją konstrukcję, za bardziej wytrzymałe urządzenia można uznać smartbandy. Inteligentna opaska sportowa po prostu posiada w środku „mniej”, przez co łatwiej jest stworzyć z niej bardzo wytrzymały gadżet. Nawet najbardziej polecane smartwatche będą nieco delikatniejsze z uwagi na bardziej rozbudowaną elektronikę. Nierzadko też posiadają materiałowy lub skórzany pasek. Jest to rozwiązanie bardziej stylowe i eleganckie od silikonowej opaski smartbandów. Niemniej jednak, materiał te szybciej mogą ulec zniszczeniu.

Należy też pamiętać, że z uwagi na bardziej zaawansowane działanie i większy wyświetlacz smartwatche będą potrzebowały częstszego ładowania. Większa żywotność baterii jest w smartbandach. Niektóre modele na jednym ładowaniu potrafią działać nawet dwa tygodnie.

Co jest bardziej eleganckie – smartband czy smartwatch?

Choć niektóre smartbandy mogą się pochwalić bardzo designerskim wyglądem, o tyle nie ulega wątpliwości, że wciąż są to urządzenia kojarzące się ze sportem. Porównując oba urządzenia bez wątpienia można stwierdzić, że smartwatch to znacznie bardziej elegancki sprzęt. W końcu to przede wszystkim nowoczesny zegarek, oferujący szeroki wachlarz możliwości. O ile smartbanda nie zauważymy podczas spotkań biznesowych, o tyle smartwatche nikogo nie zaskakują – nawet w najbardziej oficjalnych sytuacjach. Wiele modeli posiada niezwykle elegancką stylistykę, a same tarcze wyglądają niezwykle reprezentatywnie. Niestety, inteligentne opaski sportowe nie mogą się pochwalić aż takimi walorami estetycznymi.

Smartwatch czy smartband – podobieństwa

Obydwa urządzenia są w pewnym stopniu podobne, co często utrudnia wybór. Zarówno smartwatche, jak i smartbandy to urządzenia cyfrowe, noszone na nadgarstku. Możliwe jest sterowanie nimi z poziomu aplikacji mobilnej, tak samo posiadają Bluetooth i możliwość sparowania ze smartfonem. Zarówno smartbandy, jak i smartwatche są kompatybilne z systemami Android oraz iOS. Obydwa urządzenia pełnią funkcję nowoczesnego zegarka i charakteryzują się bardzo współczesnym wyglądem.

Jednakże najwięcej podobieństw znajdziemy w kontekście badania parametrów pracy naszego organizmu. Tutaj właśnie część funkcji może się pokrywać. Zarówno smartwatch, jak i smartband zmierzy ilość kroków, powiadomi o aktualnej godzinie, wskaże pokonany dystans czy też zaoferuje zapisywanie parametrów snu lub odbieranie połączeń. Niektóre smartbandy oraz smartwatche będą wyposażone w moduł GPS. Większość jednych i drugich urządzeń posiada także odpowiedni poziom wodoodporności, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet miłośnicy pływania.

Co lepsze smartwatch czy smartband?

Jak widzicie, wspólne cechy smartwatchów i smartbandów są liczne, ale urządzenia posiadają też zasadnicze różnice. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepsze. W dużym stopniu zależy to od indywidualnych oczekiwań odnośnie funkcji, jaką cyfrowy gadżet na nadgarstek powinien pełnić.

Choć zarówno smartwatch, jak i smartband posiadają funkcje „sportowe” (jak pomiar dystansu, planowanie trasy, mierzą tętno czy liczbę kroków), to jednak w naszej opinii do samego sportu lepsze są smartbandy. O smartwatchu powinien z kolei pomyśleć użytkownik, który chce mieć do dyspozycji także inne funkcje, które przydadzą mu się w innych aspektach życia lub pracy. W końcu smartwatch pełni funkcję drugiego telefonu lub nawet osobistego asystenta.

Co wybrać smartwatch czy smartband?

Nadal nie wiesz na co się zdecydować? Najpierw ustal do czego przede wszystkim będzie ci potrzebne dane urządzenie „wearables”. Jeśli szukasz lekkiego zegarka, który sprawdzi się w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, to większą funkcjonalność od smartwatchy będą miały smatbandy. Wybierz smartband, jeśli szukasz gadżetu, który sprawdzi się podczas uprawiania bardziej wymagających aktywności, a nie tylko podczas biegania czy jazdy na rowerze.

Z pomocą dobrego smartbandu również możesz odczytywać wiadomości lub informację o połączeniach. Smartband zsynchronizuje się z telefonem, dzięki czemu Twoje całodobowe pomiary (np. snu, tętna czy przebyty dystans) z łatwością odczytasz na smartfonie. Smartband w przypadku intensywnego sportu to także większa wygoda noszenia i większa wytrzymałość – w tym dłuższy czas pracy. W przypadku wyboru opasek smart konieczność ładowania będzie rzadsza.

Jeśli poszukujesz zegarka o wysokiej funkcjonalności, ze sporą ilością różnych funkcji, to lepszym wyborem będzie smartwatch. Smartwatche pozwalają na wygodniejszą obsługę: czytelniej wyświetlają powiadomienia o przychodzących połączeniach, wiadomościach itd. Z jego pomocą zmierzysz też parametry pracy swojego organizmu: monitorowanie tętna, pulsu, spalonych kalorii czy snu. Inteligentne zegarki sprawdzą się w trakcie biegania czy innych popularnych sportów.

Jaki model wybrać?

Wiesz już czy wolisz wybrać smartwatch czy smartband i czym się różnią? Doskonale! Teraz stoi przed Tobą zadanie wyboru odpowiedniego modelu któregoś z tych urządzeń? Powinniśmy być w stanie pomóc! Przeczytaj koniecznie nasze ranking najlepszych smartwatchy i najlepszych smartbandów! Nasze testy z pewnością pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytanie o odpowiedni model oraz pomogą finalnie zdecydować odnośnie zakupu.

Zobacz także nasze porównania najlepszych smartwatchy męskich oraz zestawienie smartwatchy najchętniej wybieranych przez kobiety.