Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu
Uczucie chłodu, duszności i nieprzyjemna woń stęchlizny w mieszkaniu? A może niekończące się choroby układu oddechowego i alergie? Przyczyną każdej z tych rzeczy może być nieprawidłowy poziom wilgotności powietrza.
Nasz artykuł podpowiada, jak skutecznie rozprawić się z tym problemem. Z lektury dowiesz się, jaka powinna być wilgotność w domu i co wpływa na nieprawidłowe nawilżenie. Sprawdzisz też, co można zrobić, aby poprawić stan powietrza w domu. Dzięki temu Twoje samopoczucie szybko wróci do normy.
Jak powinna być wilgotność powietrza w domu
Wilgotność powietrza to procentowa zawartość cząstek wody w powietrzu. Przy czym warto zaznaczyć, że wyróżniamy wilgotność bezwzględną i wilgotność względną. Jakie zachodzą między nimi różnice?
Wilgotność bezwzględna to ilość wody rozpuszczona w objętości powietrza równej 1 m³. Jest wyrażana w g/m³ .
Wilgotność względna oznacza ilość wody w powietrzu, ale w porównaniu do maksymalnej ilości wody, jaka mogłaby się znaleźć w powietrzu w danej temperaturze. Wilgotność względna jest wyrażana w procentach i to ona ma dla nas kluczowe znaczenie.
Optymalna wilgotność powietrza powinna oscylować w granicy 35-60%. Równocześnie optymalna temperatura w domu powinna wynosić od 20 do 22 stopni. Wyjątkiem od tej zasady jest sypiania, w której zaleca się utrzymanie jeszcze niższej temperatury ok. 18 stopni.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ poziom wilgotności powietrza wpływa na nasze samopoczucie. Oznacza to, że zarówno zbyt niska jak i zbyt duża wilgotność w domu negatywnie wpływa na zdrowie. Sprawdźmy, jakie są tego objawy.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Suche powietrze – przyczyny
Suche powietrze w domu wysusza skórę i prowadzi do jej szybszego starzenia się. Powoduje wysuszenie błon śluzowych, bo śluzówka zaczyna wysychać już przy poziomie wilgotności 40%. Zbyt niskie nawilżenie może potęgować reakcje alergiczne, ponieważ w suchym powietrzu unosi się więcej kurzu i drobnoustrojów. Ponadto suche powietrze osłabia system immunologiczny i zwiększa podatność na infekcje. U dzieci pojawia się katar, który skutkuje oddychaniem przez nos.
Wilgotne powietrze – przyczyny
A co się dzieje przy zbyt wysokim poziomie wilgotności? Taki stan również nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Następuje rozwój bakterii i wirusów, co z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Objawy nadmiaru wilgoci to przede wszystkim zawroty głowy, problemy z oddychaniem oraz infekcje dróg oddechowych. Ponadto towarzyszyć nam może uczucie dyskomfortu i zmęczenie. Niektóre osoby mogą odczuwać wzmożoną duszność.
Wysoka wilgotność powietrza wpływa też na nasze otoczenie. Może niszczyć drewniane meble poprzez ich puchnięcie i rozklejanie poszczególnych elementów. Ponadto powoduje korozję części metalowych i uszkodzenie urządzeń elektronicznych. Nadmiar pary wodnej w powietrzu niekorzystnie wpływa też na rośliny w domu. Sygnałem alarmującym jest nieprzyjemny zapach stęchlizny w mieszkaniu i wrażenie wszechobecnego chłodu. Wilgotność powierzchni ściany to widoczny grzyb i rozwijająca się pleśń.
Szczególną uwagę należy zwrócić również na przekroczenie tzw. punktu rosy. W takiej sytuacji dochodzi do skraplania pary wodnej. Para najczęściej osadza się na szybach, ale też na ścianach czy butelkach gazowanych. To wyraźny sygnał, że mamy do czynienia ze zbyt dużą wilgotnością powietrza w mieszkaniu.
Jak widać zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność powietrza negatywnie wpływają na nasze zdrowie i otoczenie. Wpływ na nieprawidłowości ma wiele różnych czynników: wentylacja, lokalizacja budynku, a także pora roku. Warto poznać najważniejsze przyczyny, aby ostatecznie rozwiązać problem z wilgotnością powietrza w mieszkaniu.
Jak zmienia się wilgotność powietrza w zależności od sezonu
Poziom wilgotności powietrza naturalnie zmienia się podczas kolejnych pór roku. Latem maksymalnie może dojść nawet do 90%, choć zazwyczaj osiąga pułap 50%. Jest to związane z częstszymi opadami, które występują o tej porze roku.
Zimą poziom wilgotności nie przekracza 20%. Dlaczego jest tak niski? Bo, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni, wilgoć w powietrzu osadza się jako szron. Drugim powodem jest intensywne ogrzewanie mieszkań. To z kolei utrudnia ich wentylację i prowadzi do wysuszenia.
Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu
Prawidłowa wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na funkcjonowanie domowników. Ułatwia wykonywanie codziennych czynności, ponadto zapewnia zdrowy sen. Jak w takim razie zmierzyć wilgotność powietrza w domu?
Do tego zadania potrzebny będzie nam higrometr, którego inna nazwa to wilgotnościomierz. To niewielkie urządzenie elektroniczne do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza. Sprzęt określa również tzw. punkt rosy, czyli wartość temperatury, od której zaczyna się proces skraplania pary wodnej.
Aby jednak wynik był miarodajny, pomiary wilgotności powietrza muszą być robione w różnych punktach: w kuchni, pokojach czy sypialni. Równocześnie należy pamiętać, aby nie umieszczać urządzenia w pobliżu grzejnika czy kaloryfera. Wyniki może też zaburzyć długotrwała ekspozycja higrometru na światło słoneczne.
Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu
Wysoka wilgotność powietrza w mieszaniu może mieć wiele przyczyn. Do takich zaliczyć można wysoki poziom wód gruntowych, a także bliską obecność zbiorników wodnych. W konsekwencji może dochodzić do podtopień czy lokalnych powodzi, które również skutkują wilgotnym powietrzem w pomieszczeniach.
Wśród innych przyczyn należy wskazać niewłaściwą hydroizolację fundamentów budynków. Wiąże się to z wystąpieniem wilgoci w piwnicy. Z kolei brak izolacji budynku może skutkować przemarzaniem ścian.
Za wysoki poziom wilgotności odpowiadają też nieszczelne rury. Te mogą być powodem awarii sprzętów AGD (pralka, zmywarka), czego konsekwencją jest wyczuwalna wilgoć w danym pomieszczeniu. W tym przypadku naprawy uszkodzeń mogą przywrócić prawidłowe nawilżenie.
Jak widać wilgoć może pojawić się zarówno z przyczyn od nas niezależnych, jak i w wyniku codziennych czynności domowych. Aby ją zmniejszyć, wystarczy na początek drobna zmiana nawyków. To między innymi krótszy prysznic oraz przykrywanie garnków pokrywką w czasie gotowania. Dobre efekty daje regularne wietrzenie pomieszczeń w szczególności kuchni i łazienki.
Problem nadmiernej wilgotności powietrza może też rozwiązać klimatyzacja. Klimatyzator osusza powietrze w mieszkaniu i dzięki temu zmniejsza jego wilgotność.
Tańszą opcją jest dobry pochłaniacz wilgoci zwany też osuszaczem powietrza. Urządzenie pozwala utrzymać wilgotność względną na poziomie 40-60%. Takie wartości są uznawane za optymalne dla dobrego samopoczucia. Ponadto urządzenie pochłania nieprzyjemne zapachy.
Nasz ranking osuszaczy powietrza podpowiada, które osuszacze powietrza warto kupić. To modele, które są w stanie działać w temperaturze nawet do 40 stopni Celsjusza.
Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu
Zbyt suche powietrze jest dokuczliwe szczególnie zimą. Jako przyczynę można wskazać ogrzewanie budynków, które często kończy się problemem przesuszenia powietrza. A niska wilgotność powietrza, jak powiedzieliśmy wcześniej, negatywnie wpływa na układ oddechowy. Może też objawiać się alergiami skórnymi. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do przesuszenia pomieszczeń. W tym celu można kłaść na grzejnikach wilgotne ręczniki. To sprawdzony sposób na zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Jedyne, o czym należy pamiętać, to zmiana ręczników w ciągu dnia.
Innym dobrym rozwiązaniem jest odpowiedni nawilżacz powietrza. To sprzęt, który zapewnia prawidłową wilgotność powietrza w domu. Do wyboru mamy aż trzy rodzaje urządzeń: nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz parowe. Zobaczmy, jakie są między nimi różnice.
Nawilżacze ewaporacyjne
Uznane przez wielu użytkowników za najlepszy typ nawilżaczy. Mechanizm ich działania jest prosty: wentylator zasysa powietrze, które przechodzi przez matę nawilżającą, a następnie wydostaje się na zewnątrz. Ich największe zalety to niski koszt eksploatacji i bezpieczeństwo użytkowania.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Kolejnym typem są nawilżacze ultradźwiękowe. To zaawansowane urządzenia, które rozbijają cząsteczki wody. W tym celu wykorzystują fale o niskiej częstotliwości. Aby jednak nawilżenie powietrza było bezpieczne, należy regularnie wymieniać filtry. W przeciwnym razie bakterie z wody mogą dostać się do naszych płuc.
Nawilżacze parowe
Nawilżacze powietrza parowe to niedrogie urządzenia, które do nawilżenia wykorzystują gorącą parę. Para skutecznie nawilża powietrze i usuwa drobnoustroje. Minusem takich urządzeń jest jednak ryzyko poparzenia.
Więcej na temat urządzeń i szczegółowe recenzje najlepszych produktów zawiera ranking nawilżaczy powietrza.
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Najlepsze dla zdrowia jest utrzymanie wilgotności względnej na poziomie 40-60% przy optymalnej temperaturze 20-22 stopni. Aby utrzymać takie wartości, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Przede wszystkim należy kilka razy dziennie wietrzyć mieszkanie. To powinno skutecznie rozwiązać problem zbyt suchego powietrza. Równie ważne jest zadbanie o prawidłową wentylację. Jeśli problemem jest wentylacja grawitacyjna, to rozwiązaniem mogą być zamontowane w kanałach wentylatory mechaniczne.
Mówiąc o wentylacji, nie możemy pominąć okien, na których powierzchni lubi zbierać się wilgoć. Najlepiej, jeśli okna można rozszczelnić, co ułatwi wymianę powietrza. Jeśli jednak jest to niemożliwe, to dobrym rozwiązaniem jest montaż nawiewników. To elementy, których zadaniem jest doprowadzanie powietrza przy zamkniętych oknach. Do wyboru są trzy rodzaje nawiewników:
- nawiewniki higrosterowane sterowane automatycznie
- nawiewniki ciśnieniowe z opcją samoregulacji
- nawiewniki sterowane ręcznie przez użytkownika
Montaż nawiewników sprawia, że powietrze zewnętrzne dostaje się do domu i cyrkuluje w jego wnętrzu.
Aby zadbać o prawidłową wilgotność powietrza, możemy też zainwestować w oczyszczacz powietrza. To kolejne urządzenie, które warto mieć w swoim domu. Oczyszczacz powietrza nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale też dba o optymalne nawilżenie powietrza.
Jeśli więc szukasz modelu do swojego domu, sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza. To najlepsze oczyszczacze powietrza na rynku, które usuwają niemal 100% zanieczyszczeń z mieszkania.
Jest co najmniej kilka sprawdzonych sposobów na poprawę poziomu nawilżenia. Czasami wystarczy zmiana nawyków i zakup odpowiedniego urządzenia. Warto je wziąć pod uwagę, nawet jeśli na pierwszy rzut oka problem nie istnieje. W końcu prawidłowa wilgotność powietrza to lepsze samopoczucie i zdrowszy sen.