Zaznacz stronę

Dlaczego zmywarka nie grzeje wody? Najczęstsze przyczyny

Twoja zmywarka po raz kolejny nie domyła naczyń? Irytujesz się i próbujesz kupować coraz droższe tabletki do zmywarki, ale nic to nie daje? Najprawdopodobniej przyczyną problemu nie jest zły detergent! Jeśli po raz kolejny zdarzyło ci się wyciągnąć brudną zastawę po skończeniu cyklu, to najpewniej Twoja zmywarka nie grzeje wody! Jak to ustalić? Co może być przyczyną, że nie działa ona poprawnie? Dowiesz się tego w tym tekście! Podpowiemy także, co robić w przypadku takiej awarii urządzenia.

Zmywarka nie grzeje wody

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Zastanawiasz się, dlaczego niedomyte naczynia mogą być objawem wadliwej temperatury wody? Dlatego, że to właśnie ciepła woda w dużej mierze odpowiada za skuteczne mycie naczyń. W usunięciu zabrudzeń i tłuszczu pomoże woda mająca 40 stopni lub więcej. W przypadku niższej temperatury cykl zmywania zwyczajnie nie poradzi sobie z zabrudzeniami.

Czy problem z zimną wodą w zmywarce jest poważny? Możliwa jest jej naprawa, czy lepiej od razu wymienić ją na nową? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zależy ona od skali problemu. Podpowiemy zaraz jakie są najczęstsze przyczyny takiej usterki oraz jak sprawę własnoręcznie sprawdzić.

Zmywarka nie grzeje wody – dodatkowy objaw

W diagnostyce problemów pomoże Ci wnikliwa obserwacja zachowania urządzenia. Brak skutecznego mycia naczyń nie jest jedynym objawem tego, że zmywarka nie grzeje wody. Zimna woda w zmywarce dość często rzutuje także na skuteczność suszenia. Sprawdź zatem, czy zaraz po myciu Twoje naczynia są suche. Jeśli po skończeniu programu czyszczenia są brudne, mokre, a do tego zimne, to możesz mieć pewność, że wystąpił jakiś problem z grzaniem wody w zmywarce!

Urządzenie nie domywa, ale suszy

Gdy Twoje talerze są suche, ale mycie nie daje satysfakcjonujących rezultatów, to Twoim pierwszym krokiem powinno być… przeczytanie instrukcji obsługi. Sprawdzić bowiem należy, czy w Twoim urządzeniu ustawiony jest odpowiedni program. Być może nieodpowiednia temperatura wody wynika z nieprawidłowej obsługi zmywarki. W instrukcji znajdziesz wszystkie potrzebne wytyczne.

Uszkodzona grzałka przepływowa

Bardzo często przyczyna zimnej wody w zmywarce leży w grzałce przepływowej. To właśnie po stronie grzałki leży odpowiedzialność za prawidłowe grzanie wody. Jest to także część, która ma wpływ na prawidłowe suszenie naczyń. Jak sprawdzić, że zmywarka nie grzeje wody z powodu uszkodzonej grzałki? Najlepszą metodą będzie sprawdzenie temperatury. Jak to jednak zrobić? Są dwa sposoby:

  • Zanim uruchomisz zmywarkę, umieść w jej wnętrzu termometr piekarniczy. Wyjmij go w trakcie zmywania i sprawdź pomiar. Jeżeli temperatura nie jest tak wysoka, jak powinna być – grzałka prawdopodobnie nie działa.
  • Jeżeli posiadasz termometr laserowy, możesz po prostu otworzyć drzwi zmywarki w trakcie trwania programu zmywania i szybko dokonać pomiaru.

Jeżeli nie posiadasz termometru, ale masz miernik, możesz wymontować grzałkę przepływową i zmierzyć w niej napięcie. Jeżeli potwierdzi się, że grzałka jest powodem braku ciepłej wody, to nie pozostaje nic innego, jak grzałkę wymienić.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury, czyli inaczej termostat lub termistor NTC, również może być przyczyną tego, że zmywarka nie grzeje wody. Moduł ten odpowiedzialny jest za pracę zmywarki zgodnie z programem. W przypadku awarii uszkodzony czujnik temperatury nie „dopilnuje” prawidłowej pracy grzałki. W efekcie takiej usterki urządzenie może zbytnio grzać wodę lub nie podgrzewać wody w ogóle.

Jak sprawdzić działanie tej części? Najlepiej poprzez zmierzenie napięcia miernikiem. Jeżeli oporność czujnika będzie wadliwa, to awaria jest rzeczą oczywistą. Wówczas zajdzie konieczność wymiany tej części na nową.

Źródło błędów – wadliwy programator

Awaria ciepłej wody może być spowodowana przez uszkodzony programator. Moduł sterujący kontroluje całą pracę suszarki – od startu cyklu po koniec suszenia. Jest też przekaźnikiem informacji dla innych podzespołów (w tym – dla grzałki). W sytuacji usterki modułu zmywarka może samoistnie zmienić program, wstrzymać cykl mycia lub wysyłać błędne komunikaty do pozostałych części. W efekcie nasze naczynia mogą zostać umyte w zimnej wodzie.

Podejrzewasz wystąpienie problemów z programatorem? Spróbuj na początek odłączyć od zmywarki zasilanie na, chociażby, minutę. Czasami taki reset wystarczy, by pozbyć się usterki i przekaźnik działał prawidłowo.

Odcięte zasilanie nie pomogło, ale nadal podejrzewasz uszkodzony przekaźnik? Pozostaje zweryfikować problem u fachowca. Jeśli awaria zostanie potwierdzona, jedynym wyjściem jest wymiana programatora na nowy.

Problemy ze zmywarką są zbyt częste?

Twoja zmywarka nie grzeje wody po raz pierwszy i co chwile zmagasz się z inną przyczyną? Jeżeli Twój sprzęt ma już swoje lata, to zużyciu mogą ulegać kolejne części. Czasami najlepszym wyjściem może być po prostu nowe urządzenie. Czasami też koszty naprawy są wyższe, niż wymiana sprzętu na nowy. W takiej sytuacji raczej nie ma się co zastanawiać. Ciągłe awarie i niedomyte w zimnej wodzie naczynia będą tylko powodowały frustrację.

Nowa zmywarka? Jak wybrać najlepszą?

Zastanawiasz się jak wybrać zmywarkę, aby był to produkt AGD dobrej jakości? Po doświadczeniu z wyżej wymienionymi usterkami chciałbyś mieć gwarancję bezawaryjnego mycia, sprawnej grzałki i odpowiednio ciepłej wody przez długi czas? Jak podejść do wymiany sprzętu na nowy, aby zrobić to dobrze? Najlepiej sprawdź nasz ranking zmywarek! Nasi eksperci od sprzętów AGD przygotowali go w związku z licznymi zapytaniami o najmniej awaryjne modele na rynku. Skorzystaj z ich wiedzy, aby mieć pewność, że wymiana Twojego sprzętu na nowy będzie wyborem w pełni trafionym!

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: