Zaznacz stronę

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Trudno ukryć rozgoryczenie, gdy po zakończeniu programu zmywania, zamiast czystych i lśniących naczyń wita nas stojąca woda w zmywarce. W końcu nikt nie lubi awarii domowych sprzętów. A zwłaszcza, jeśli jest to zmywarka – urządzenie niezwykle istotne w naszym gospodarstwie. Należy podejść do sprawy z rozsądkiem. Wbrew pozorom, sprzęty AGD nierzadko nas zawodzą. Zastanawiasz się, co należy zrobić, jeżeli woda stoi w zmywarce? W niniejszym tekście podpowiemy Ci, jak znaleźć przyczynę tej usterki i poradzić sobie z tym mokrym problemem.

Wyjaśniamy dlaczego zmywarka nie odprowadza wody

Co zrobić, gdy zmywarka nie odprowadza wody?

Zdarzyło Ci się, że woda nie spływa ze zmywarki? Przede wszystkim odłącz urządzenie od prądu i przyłącza wody! Jest to podstawowy krok, który zapewni Ci bezpieczeństwo, zanim zaczniesz samodzielnie szukać źródeł problemu. W końcu nie ma co ryzykować zalania całej kuchni albo, co gorsza, porażenia prądem. Urządzenie odłączone? To teraz pozostaje Ci opróżnić zawartość zmywarki ze wszystkich naczyń, półek i koszyczków, a następnie usunąć resztki stojącej wody. Możesz wspomóc się miską do prania, menażką czy innym naczyniem. Jest to mozolne, ale konieczne działanie. Najprawdopodobniej będziesz musiał wymontować całą zmywarkę, by sprawdzić, dlaczego nie odprowadza ona wody.

Najczęstsze przyczyny awarii

Sytuacja, w której zmywarka nie odpompowuje wody, ma zazwyczaj swoje konkretne przyczyny. I jest to względnie popularna awaria! Dobra wiadomość jest też taka, że prawdopodobnie obejdziemy się bez pomocy fachowca. Często przyczyna jest błaha i poradzimy sobie z nią sami. Nie znasz się na konstrukcji zmywarki? Nie szkodzi! Zaraz podpowiemy Ci, na co należy zwrócić uwagę!

Powodem stojącej w zmywarce wody może być poskręcany albo zapchany wąż odpływowy. Cóż, zdarza się, że resztki jedzenia zawieruszą się w zmywarce. Potem skutecznie zatykają one odpływ wody i ta w efekcie nie opuszcza komory głównej urządzenia. Jeżeli przyczyną faktycznie jest zatkany wąż, to należy go przepłukać, aby oczyścić z zanieczyszczeń i udrożnić odpływ. Bywa też tak, że wąż jest zbyt poskręcany i blokuje to płynącą wodę. Sprawdź go, a w razie potrzeby – ułóż na nowo, prostując.

W sytuacji, w której zmywarka nie wypuszcza wody i w dodatku wylewa, problem stanowić może zatkany filtr. Niestety, nierzadko dostają się do niego resztki jedzenia. Awaria zmywarki jest wówczas jedynie kwestią czasu. Jeżeli doszło do tego, że woda stoi w zmywarce, należy odkręcić filtr z urządzenia i dokładnie przemyć z wykorzystaniem bieżącej wody. Na szczęście, w maszynach popularnych marek filtry są bardzo łatwo dostępne. Profilaktyczne czyszczenie filtra zmywarki zaleca się robić raz na jakiś czas. Pozwala to uchronić nasze urządzenie przed awarią. Warto też zwracać uwagę, czy wkładane naczynia są pozbawione większych resztek jedzenia.

Kiedy wezwać serwisanta do zmywarki?

Najczęściej w przypadku, w którym zmywarka nie odprowadza wody, przyczyny stają się błahe i nawet oczywiste. Niekiedy jednak okazuje się, że uszkodzony lub zanieczyszczony element jest osadzony głębiej. Potrzeba wówczas nieco więcej umiejętności i wiedzy, aby go wymienić. W jakiej sytuacji najlepiej wezwać serwisanta?

Na pewno będziemy potrzebować pomocy, jeżeli zatkał się nam wąż odpływowy typu aquastop. Wąż odpływowy aquastop zabezpiecza zmywarkę przed wylaniem. Dzięki niemu można pozostawić urządzenie samo w trakcie cyklu zmywania. Niestety ten typ węża nie jest rozbieralny. Nie możemy zrobić tak jak w przypadku zwykłego przewodu, gdyż nie damy rady wymontować go i przepłukać wodą. Zostaje nam wezwanie fachowca, który kompleksowo wymontuje go z urządzenia.

Sprawdziłeś wszystkie wspomniane elementy, a zmywarka nie wypompowuje wody? Jeśli tak, to cień podejrzeń spada na pompę spustową. Niestety, tu zaczyna się pewna trudność. Pompa odpływowa znajduje się głęboko wewnątrz zmywarki i należy trochę się napocić, aby samodzielnie się do niej dostać. Konieczny jest demontaż górnej pokrywy, odwrócenie urządzenia do góry dnem i demontaż pokrywy dolnej. Dopiero wówczas możemy z bliska spojrzeć na pompę i sprawdzić, dlaczego zmywarka nie odprowadza wody. Sprawdź na początku, czy pompa nie jest brudna lub czymś zatkana. Jeżeli wirnik nie obraca się swobodnie, oznacza to, że coś go blokuje. Jeśli natomiast wirnik śmiga bez zarzutu, pompa spustowa prawdopodobnie również działa.

Pompę odpływową zasila specjalny silnik. Podobnie jest zresztą w przypadku pompy myjącej. Do spalenia silnika zarówno w jednej, jak i w drugiej pompie dochodzi niezwykle rzadko. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeżeli silnik uległ uszkodzeniu, to zmywarka ani nie pobiera, ani nie odprowadza wody – po prostu nie nadaje się do mycia.

Zatkany odpływ źródłem problemu

Sprawdziłeś wszystkie elementy, nawet pompę spustową i nic? Nadal nie masz pojęcia, dlaczego zmywarka nie odprowadza wody? Problem może nie leżeć w obrębie samej zmywarki, ale jej odpływu. Bywa, że to nawet nie sam przewód, ale dochodzące do zmywarki rury, zostały zapchane przez resztki jedzenia lub naniesiony przez wodę osad. Można próbować oczyścić instalację sprężyną hydrauliczną lub specjalnymi detergentami. Jeżeli jednak nie znasz się na tych czynnościach, lepiej nie ryzykować. Źle dobrane środki mogą uszkodzić rury, a to spowoduje nowy, większy problem.

Woda zbyt często nie spływa ze zmywarki?

Twoja zmywarka coraz częściej nie odprowadza wody? A może zauważyłeś, że naczynia bywają niedomyte? Może to zwyczajnie oznaczać zużycie naszego sprzętu. Wówczas wymiany pompy czy filtra nie mają większego sensu. Bardziej będzie opłacało się po prostu kupić nową zmywarkę. Jak, spośród wszystkich modeli zmywarek, wybrać tę, która posłuży nam bez szwanku przez parę dobrych lat? Przyda się sprawdzić ranking zmywarek. Znajdziesz w nim opinie o urządzeniach takich marek AGD jak Bosch, Indesit, Siemens czy Beko.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: