Co zrobić gdy zmywarka nie pobiera wody?
Urządzenia AGD w naszych domach ułatwiają codzienne życie, jednak czasami zdarzy się ich awaria. Jedną z częstych sytuacji jest ta, w której zmywarka nie pobiera wody. W efekcie cały proces mycia zostaje zakłócony, zmywarka nie domywa naczyń, czasami wydaje także niepokojące dźwięki. Zanim zawołasz fachowca lub odeślesz swój sprzęt do serwisu, spróbuj przyjrzeć się problemowi. Czasami naprawa jest prosta, a sęk leży w znalezieniu przyczyny sytuacji. Sprawdź, jakie działania możesz podjąć, gdy Twoja zmywarka nie pobiera wody. Dowiedz się też, które spośród przyczyn problemu, występują najczęściej.
Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?
Twoja zmywarka ma problem z pobieraniem wody i zastanawiasz się, co może być przyczyną takiej sytuacji? Wszystko zależy od tego, czy problem z poborem wody wystąpił po podłączeniu nowego sprzętu, czy pojawił się nagle w starej zmywarce. W przypadku starszych zmywarek awaria może się okazać poważniejsza. Jeżeli sytuacja dotyczy nowej maszyny, to warto sprawdzić, czy została ona prawidłowo podłączona. Jak to zrobić?
Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?
Prawidłowe działanie nowego sprzętu wymaga właściwego montażu. Ważne jest, aby po pierwszym podłączeniu zmywarki dać jej czas na autokonfigurację. Po chwili powinna ona zacząć poprawnie działać. Jeżeli jednak nowa zmywarka nie pobiera wody, należy wykonać określone działania. Przede wszystkim, sprawdź czy zawór wody jest odkręcony. Następnie skontroluj ciśnienie wody – jeśli jest odpowiednie, to po odkręceniu zaworu będzie się ona wylewała. Czasami zdarza się także, że wąż doprowadzający wodę do urządzenia jest zbyt wygięty. Należy wówczas wyprostować go, aby pozbyć się problemu.
Gdy stara zmywarka nie pobiera wody
Większy szkopuł może pojawić się w momencie, gdy awaria nastąpiła w zmywarce posiadanej przez nas od jakiegoś czasu. Jeżeli wody nie pobiera zmywarka będąca jeszcze na gwarancji, to nie ma się co zastanawiać. Należy skorzystać z przysługującego przywileju, wymontować zmywarkę i odesłać ją do serwisu urządzeń AGD. Sprawa trochę się komplikuje, jeśli czas gwarancji naszego urządzenia minął. W takim przypadku sami możemy podjąć próbę naprawy. Nie znasz się na konstrukcji zmywarki? Nie bój się! Nawet jeżeli nie jesteś ekspertem, możesz podjąć samodzielną próbę stwierdzenia przyczyn popularnych awarii.
Zmywarka nie pobiera wody?
Zmywarka nie pobiera wody i słychać z niej buczenie? Zmywarki niektórych renomowanych marek, takich jak Beko, Whirlpool, Bosch, czy Candy posiadają specjalne wewnętrzne zabezpieczenie przed zalaniem. Jeżeli posiadasz takie urządzenie, zacznij od sprawdzenia tego elementu. Są nim styki przełącznika, na których zwyczajnie może gromadzić się brud i resztki jedzenia. Jeżeli osadzą się one na wszystkich stykach przełącznika, to umieszczony nieopodal pływak uzna, że zmywarka jest przepełniona wodą. W efekcie dopływ na wodę zostanie skutecznie zablokowany. Ta przyczyna usterki często występuje, gdy zmywarka buczy ale nie pobiera wody. Aby pozbyć się problemu należy wyciągnąć pływak i dokładnie go przeczyścić. Czasami wystarczy do tego bieżąca woda. Styki są z nim połączone i po oczyszczeniu powinny już działać właściwie.
Krok podstawowy – sprawdzenie filtra
Zatkany filtr jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną różnych problemów ze zmywarkami. Mówi się, że w ramach prawidłowej konserwacji urządzenia, powinien być on czyszczony regularnie. W końcu to przez niego przepływa woda i na nim osadzają się różne resztki jedzenia czy detergentów! Nagromadzone, mogą powodować usterkę albo nawet uszkodzenie urządzenia. Należy wyjąć go i ręcznie oczyścić, a jeżeli jest zepsuty – wymienić. Co może się stać, jeśli filtr został zapchany lub uszkodzony? Możliwym tego skutkiem jest nie tylko zablokowany pobór wody, ale także zatkany odpływ! Wówczas zmywarka nie odprowadza wody.
Jeżeli zaobserwowałeś gromadzenie się wody w zmywarce, to przyczyna może leżeć po stronie pompy odpływowej lub przewodu. Należy wówczas sprawdzić i przeczyścić pompę (znajduje się wewnątrz urządzenia) oraz wąż odpływowy, aby przywrócić funkcjonalność zmywarki.
Inne przyczyny awarii zmywarki?
Pośród przyczyn niewłaściwego pobierania wody, wymienić można zapchany płaszcz wodny w zmywarce. Nie działa on właściwie, gdy doszło do zatkania jego kanalików. Aby oczyścić płaszcz wodny, wystarczy wyjąć go i wyczyścić jego elementy z pomocą specjalnego preparatu. Jak zapobiegać takiemu zatykaniu się płaszcza wodnego? Należy dbać o to, aby umieszczane w maszynie naczynia pozbawione były większych resztek jedzenia.
Poważniejszą, ale niestety popularną przyczyną awarii zmywarki jest zepsuty programator. W prawidłowym procesie zmywania steruje nim specjalny program. Jeżeli jednak wystąpił problem, programator zmieni ustawienia tego programu i zmywarka nie będzie pobierać wody. Uszkodzony element należy wymontować i dokonać wymiany na nowy.
Gdy zmywarka nie pobiera wody, przyczyną może być także uszkodzenie elektrozaworu. Elektrozawór w zmywarce znajduje się na końcu węża zasilającego urządzenie. Aby stwierdzić usterkę, trzeba go wyciągnąć. Element należy odłączyć od rur, węża, a następnie podłączyć do prądu. Jeżeli nie słychać żadnego dźwięku to elektrozawór jest uszkodzony. Wówczas jedynie wymiana na nowy wchodzi w grę, jeśli chcesz przedłużyć życie zmywarki.
Czy warto naprawiać stare urządzenie?
Może się okazać, że koszty wymiany elektrozaworu lub programatora wyniosą więcej, niż kupno nowej zmywarki. Wymiana urządzenia na nowe to dobry pomysł, zwłaszcza gdy zepsuta zmywarka dokucza nam ponownie. Na pewno warto zainwestować w nowoczesną zmywarkę, która posiada inteligentny programator z wyświetlaczem. Wówczas w razie wystąpienia problemu wyświetla on kod błędu. Pozwala to na szybkie postawienie diagnozy. Wystarczy sprawdzić kod i wiemy, czy to zepsuty elektrozawór, czy może płaszcz wodny powoduje problem.
Jeśli nie orientujesz się ofercie sprzętu AGD, koniecznie sprawdź ranking zmywarek. Porównujemy w nim modele takich marek jak Bosch, Beko, Siemens, Whirpool, Electrlux, Amica, Samsung czy Candy.