Zaznacz stronę

Zmywarka – wymiary zmywarek do zabudowy i wolnostojących

Zmywarki to urządzenia różniące się między sobą różnymi technicznymi parametrami oraz posiadanymi funkcjami. Jednakże zarówno wymiary, jak i pojemność zmywarki są tym, co ostatecznie wpływa na nasz wybór. W końcu o ile brak niektórych, dodatkowych opcji ostatecznie nie wpływa na samą funkcjonalność, o tyle wielkość zmywarki jest po prostu kluczowa. Dlatego planując zakup urządzenia, warto wymierzyć posiadane przez nas miejsce oraz dowiedzieć się, jakie wymiary znajdziemy w poszczególnych modelach sprzętów. Dziś przybliżymy ten temat, zarówno pod kątem sprzętów wolnostojących, jak i zmywarek do zabudowy!

Wymiary zmywarek do zabudowy i wolnostojących

Wybór zmywarki a jej wymiary

Wielkość zmywarki to kluczowy parametr decydujący o wyborze konkretnego modelu. I dotyczy to zarówno niewielkiej kuchni, jak i pomieszczeń oferujących więcej wolnej przestrzeni. Te urządzenia AGD powinny bowiem dobrze wpisywać się w kuchenną aranżację i właściwie komponować z resztą wyposażenia. Na szczęście na rynku znajdziemy urządzenia o różnych wymiarach. Tyczy się zarówno zmywarek wolnostojących jak i zmywarek do zabudowy.

Często najważniejszym i podstawowym parametrem jest szerokość zmywarki. Najpopularniejsze są dwa wymiary: szerokość 45 cm oraz 60 cm. Oczywiście zdarzają się urządzenia odbiegające od tych standardów. Warto również pamiętać, że niektóre modele są kilka o kilka milimetrów mniejsze. Producenci zaniżają po prostu rozmiary zmywarek, aby bez problemu dało się je wpasować pomiędzy kuchenne meble. Mając na oku konkretny model, warto sprawdzić, czy tak jest w jego przypadku.

Wymiary zmywarki do zabudowy

Jak już wspomnieliśmy, zmywarki do zabudowy, podobnie do urządzeń wolnostojących, produkuje się w dwóch szerokościach: 45 oraz 60 cm. Choć oczywiście, coraz częściej w ofercie producentów czy na wyposażeniu sklepu znaleźć można urządzenia szersze lub węższe. Najmniejsza zmywarka do zabudowy może mieć szerokość 35 cm, a największa – nawet 90! Przyjrzyjmy się jednak najbardziej typowym parametrom.

Wymiary zmywarki do zabudowy – szerokość 45 cm

Jeżeli nie posiadamy dużo miejsca, to dobrym rozwiązaniem będzie zmywarka o szerokości 45 cm. Zazwyczaj oferuje ona te same programy co zmywarki większe. Głębokość zmywarki wynieść tu może od 55 cm do 57 cm oraz wysokości od 81,5 cm do 82 cm.

Wymiary zmywarki do zabudowy – szerokość 60 cm

Szerokość 60 cm to drugi najczęściej spotykany wymiar w zmywarkach pod zabudowę. Ich głębokość zazwyczaj wynosi 55 cm – 57 cm oraz wysokość 80-82 cm.

Mniejsze rozmiary zmywarek

Jeszcze kilka lat temu naprawdę małe kuchnie nie pozwalały w ogóle zmieścić żadnej zmywarki. Dzisiaj na szczęście możemy spotkać już urządzenie kompaktowe – także pod zabudowę! Najwęższa zmywarka pod zabudowę może mieć nawet mniej niż 40 cm szerokości. Z kolei zabudować także można modele, które mają standardową szerokość, ale są niższe. Taka niska zmywarka do zabudowy (tzw. podblatowa) może mieć wysokość od 60 do 80 cm.

Wymiary zmywarek wolnostojących

Najpopularniejsze zmywarki wolnostojące nie różnią się dużo wymiarami od modeli przeznaczonych pod zabudowę. I choć modele wpasowane w nasze meble mogą wyglądać bardziej elegancko, to jednak czasami ułożenie oraz wielkość kuchni wpływa na wybór urządzenia wolnostojącego.

Urządzenia wolnostojące dostępne są także w wielu mniej standardowych rozmiarach, które można wybrać, w zależności od tego, ile mamy miejsca do dyspozycji. Nie jest problemem znalezienie modelu o szerokości 55 cm lub nawet duże zmywarki o szerokości 90 cm. W ofercie producentów znajdziemy też niezwykle małe zmywarki. Zastosować je można nawet w niewielkim domku letniskowym! Ale o nich opowiemy za chwilę.

Zmywarka wolnostojąca 45 cm wymiary

Oto standardowe wymiary zmywarek wolnostojących o szerokości 45 cm:

  • Głębokość: 55 cm – 60 cm
  • Wysokość: 81,5 – 85 cm

Jak widać, wysokość zmywarki wolnostojącej może być nieznacznie większa od zmywarek pod zabudowę. Wynika to z faktu, iż nie muszą się one zmieścić pod kuchennym blatem, dzięki czemu ich pojemność może być nieco większa.

Zmywarka wolnostojąca 60 cm wymiary

Standardowe wymiary zmywarek wolnostojących o szerokości 60 cm:

  • Głębokość: 55 – 60 cm
  • Wysokość: 81, 85 cm

Jakie są najmniejsze zmywarki?

Choć niewielu zdaje sobie sprawę, to obecnie na rynku dostać możemy zmywarkę o naprawdę niewielkich wymiarach. Są to tzw. zmywarki nadblatowe – przypominają nieco piekarniki wolnostojące. Takie zmywarki kompaktowe to urządzenia o szerokości 55 cm, głębokości 55 cm oraz wysokości zaledwie 45 cm! Funkcje takiej małej zmywarki zazwyczaj nie są inne niż w „dużych” odpowiednikach. A podstawowe modele posiadają przynajmniej uniwersalny program automatyczny.

Interesują Cię takie kompaktowe i niskie urządzenia, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Najlepsze małe zmywarki wolnostojące znajdziesz w naszym rankingu!

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Wymiary zmywarek, a ich pojemność

Należy pamiętać, że takie wartości jak pojemność zmywarki czy zużycie wody nie zawsze zależą od wymiarów wewnętrznych samego urządzenia. Jego pojemność zależy od ułożenia koszy we wnętrzu zmywarki. Tak – to właśnie kosz wpływa na to co zmieści się w zmywarce!

Oczywiście, istnieją pewne szacunkowe dane odnośnie tego, ile kompletów można załadować we wnętrzu zmywarek o standardowych wymiarach. Czym dokładnie jest ten komplet naczyń? W jego skład wchodzą:

  • Talerze (głęboki do zupy oraz talerz płytki na drugie danie);
  • Talerzyk deserowy;
  • Sztućce (Nóż, duża łyżka, widelec, mała łyżeczka);
  • Zestaw naczyń stołowych (szklanka, kieliszek do wina, filiżanka do kawy)

W przypadku szerokości zmywarek 45 cm możemy zmieścić od 8 do 10 kompletów naczyń. Z kolei w pełni załadowana zmywarka 60 cm zmieści się nawet 15 kompletów zabrudzonych naczyń. Małe zmywarki pomieszczą najczęściej do 6 kompletów naczyń. Urządzenia te posiadają zazwyczaj jeden kosz w swoim wnętrzu.

Kiedy warto wybrac dużą zmywarkę?

Duża zmywarka pozwala zmieścić więcej kompletów naczyń, gdyż ze względu na większe wymiary urządzenia jego pojemność jest większa. Nierzadko posiada też bardziej komfortowe rozwiązania, np. górny kosz dostosowany pod zestaw naczyń szklanych. Bez problemu do wnętrza dużego sprzętu wejdą też garnki czy patelnie.

Duża zmywarka to dobre rozwiązanie, jeżeli w naszym gospodarstwie domowym jest więcej domowników. Większy sprzęt pozwoli bowiem spełnić oczekiwania nie tylko pod względem komfortu, ale i oszczędności. I to zarówno wody, jak i energii. Możliwość umycia jednorazowo większej ilości naczyń powoduje, że w efekcie ich zużycie jest mniejsze! Wbrew pozorom częste użytkowanie mniejszej zmywarki zużywa więcej wody, niż rzadsze uruchamianie dużej.

Pojemność zmywarki a mycie strefowe

Wiele osób, mimo posiadanego miejsca, boi się wybierać większe rodzaje zmywarek ze względu na ryzyko ich zbyt powolnego zapełniania. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne sprzęty posiadają wiele programów, w tym programy do tzw. mycia strefowego. Ich użycie daje możliwość zmywania naczyń znajdujących się tylko w jednej części zmywarki. Wystarczy tylko umieścić naczynia w określonym polu, np. w dolnym koszu. Pozwala to znacząco zaoszczędzić wodę.

Dla kogo małe urządzenie?

Niewielką zmywarką powinni zadowolić się właściciele małej kuchni. Nowoczesne urządzenia o mniejszych sprawdzą się nawet w rodzinach! Będą bowiem w stanie obsłużyć nawet kilkuosobowe gospodarstwo. W nowoczesnych modelach zmywarek znajdziemy chociażby możliwość ustawiania koszy w różnych wariantach. A to pozwoli na zmieszczenie całkiem sporej ilości kompletów naczyń.

Niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze będzie to sprzęt AGD o mniejszej głębokości czy wysokości, więc niektóre duże naczynia mogą już stanowić problem. Jak jednak pokazują statystyki, najczęściej do zmywarki i tak wkładamy naczynia takie jak talerz (głęboki lub obiadowy) czy sztućce, kubki lub szklanki. A z tym poradzi sobie każda zmywarka!

Jak kupić dobrą zmywarkę?

Zastanawiasz się nad kupnem zmywarki pod zabudowę lub wolnostojącej? Wiesz już, jakie są najczęściej wybierane wymiary zmywarek, ale nie masz pewności, jakie modele są najlepsze na rynku? W takim razie sprawdź koniecznie nasz najnowszy ranking zmywarek wolnostojących i pod zabudowę!