Zaznacz stronę

Czy mikrofala może stać na lodówce?

Niewielki metraż kuchni to wyzwanie dla każdego użytkownika. Wymaga zastosowania trików, dzięki którym na małej powierzchni zmieści się kilka większych urządzeń. Jednym z nich jest ustawienie kuchenki mikrofalowej na lodówce.

Czy takie rozwiązanie na pewno gwarantuje wygodę użytkowania? Czy rzeczywiście oba urządzenia mogą pracować w takim ustawieniu bez skutków ubocznych? Co, poza oszczędnością miejsca, gwarantuje taki układ sprzętów? Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy kuchenka mikrofalowa może stać na lodówce i jakie związane są z tym konsekwencje.

Mikrofala nad lodówką

Czy można postawić mikrofalówkę na lodówce?

Czy ustawienie kuchenki mikrofalowej na lodówce jest bezpieczne? Czy można bez obaw korzystać w obydwu sprzętów jednocześnie?

Być może spotkałeś się z odpowiedzią, że współczesna lodówka to sprzęt z dobrą izolacją cieplną i mikrofala w żaden sposób nie wpływa na jej pracę.

Z drugiej strony wiadomo, że lodówka nie powinna stać koło piekarnika. Czy ta sama zasada dotyczy mikrofali, skoro i tu kluczowa jest kwestia grzania? Czy w takim układzie kuchenka nie będzie “grzała” lodówki?

Jeśli zastanawiasz się nad odpowiedzią, to podpowiadamy: nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w ten sposób ustawić wymienione wyżej urządzenia.

Mikrofala i lodówka nie mogą sobie nawzajem zaszkodzić, bo fale elektromagnetyczne nie wydostają się poza mikrofalówkę. Jest to efekt dobrego ekranowania urządzenia. Ekranowanie chroni przed zakłóceniami, jakie powoduje sprzęt i jest wymagane prawem. Oznacza to, że Twoja mikrofalówka spełnia wymagania dyrektywy EMC.

Innymi słowy, praca mikrofalówki nie wpływa na działanie lodówki. Ponadto mikrofala nie nagrzewa się w czasie pracy. Z tego powodu takie ustawienie urządzeń może sprawdzić się w niewielkich kuchniach.

Kuchenka mikrofalowa na lodówce – zasady instalacji

Aby jednak mikrofala na lodówce działała doskonale, należy odpowiednio ją ustawić. Podczas aranżacji kuchni pamiętaj o dwóch zasadach:

Mikrofalówka nie powinna bezpośrednio stać na lodówce. Wynika to ze sporej wagi urządzenia. Dlatego zaleca się, aby między kuchenką a lodówką umieścić np. drewnianą płytę, która będzie chronić lodówkę przed powstawaniem zagnieceń.

Ponadto mikrofalówka nie powinna zasłaniać grawitacyjnego przepływu powietrza z lodówki. Musi więc być odsunięta od ściany. To gwarancja bezproblemowej, długotrwałej pracy każdego ze sprzętów. Bez ubocznych efektów w postaci awarii i usterek.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Ustawienie kuchenki mikrofalowej na lodówce – wady i zalety

Zanim zdecydujesz się umieścić mikrofalę na lodówce, zastanów się, czy to praktyczne rozwiązanie. Jest co najmniej kilka pytań, na które warto wcześniej sobie odpowiedzieć.

  • Czy mikrofala znajdzie się na odpowiedniej wysokości gwarantującej wygodę podczas podgrzewania posiłków?
  • Czy nie będzie żadnego problemu z dostępem do urządzenia?
  • Czy wkładanie i wyjmowanie gorącego jedzenia będzie bezpieczne?

Jak widzisz, ustawienie mikrofalówki na lodówce może wpływać na komfort użytkowania sprzętu.

Z jednej strony nie ma to większego znaczenia, jeśli do dyspozycji mamy niedużą, kompaktową lodówkę. W takim przypadku mikrofalówka powinna być w zasięgu ręki.

Problem zaczyna się wtedy, gdy lodówka jest dosyć wysoka i w efekcie mikrofala stoi nico wyżej niż zwykle. Wtedy wybieranie ustawień może stać się problematyczne. Nie mówiąc o wkładaniu gorących, płynnych potraw do wnętrza kuchenki.

Z drugiej strony mikrofalówka na lodówce to trafiony pomysł, gdy masz w domu małe dzieci. W takim układzie najmłodsi domownicy nie mają dostępu do samej mikrofali. To dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż kuchenka mikrofalowa umieszczona na kuchennym blacie.

Taki układ wpływa również na większą oszczędność miejsca. W niewielkiej kuchni trudniej znacznie wygospodarować wolną przestrzeń. Szczególnie gdy meble kuchenne są zrobione na wymiar. Aby umieścić kuchenkę mikrofalową na lodówce, wystarczy sprzątnąć leżące na górze bibeloty. A to dużo prostsze zadanie niż szukanie wolnego miejsca dla kolejnego sprzętu w kuchni.

Oprócz właściwego ustawienia wpływ na bezpieczeństwo pracy zapewnia odpowiednie użytkowanie urządzenia. Dlatego nigdy nie włączaj pustej kuchenki mikrofalowej i nie zostawiaj w jej wnętrzu jedzenia. Pamiętaj też o zachowaniu odstępów i niezastawianiu “wylotów powietrza”.

Przestrzeganie tych zasad da Ci pewność, że mikrofalówka na lodówce będzie działać przez lata.