Zaznacz stronę

Czyszczenie katalityczne, pyrolityczne czy parowe

Piekarnik jest jednym z ważniejszych i droższych domowych urządzeń AGD. Aby mógł bezawaryjnie służyć nam przez długi czas, musimy zadbać o jego prawidłową konserwację. Jedną z istotnych kwestii jest utrzymywanie piekarnika w czystości. Niestety, podczas pieczenia, bardzo szybko dochodzi do powstania uporczywych zabrudzeń. Mozolne szorowanie wnętrza urządzenia z użyciem silnych detergentów wymaga sporo wysiłku.

Producenci nowoczesnych piekarników wyszli jednak naprzeciw temu problemowi. Dodali do urządzeń nową funkcję – samoczyszczenie piekarnika. W niniejszym tekście wyjaśnimy, na czym polega ta innowacja. Podpowiemy także jaki piekarnik samoczyszczący będzie dla Ciebie najlepszy.

Czyszczenie katalityczne, pyrolityczne czy parowe

Brudny piekarnik – czyszczenie

Niestety piekarniki, a dokładnie ich wnętrza, są bardzo narażone na powstawanie zabrudzeń. Przypalone resztki jedzenia, kapiący tłuszcz, zadymiona szyba… Wszystkie te zabrudzenia mogą pojawić się szybko i mogą być trudne w czyszczeniu. Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć tego problemu, jest piekarnik z funkcją samoczyszczenia. Istnieją jednak różne technologie samoistnego usuwania brudu z piekarnika. Nie wiesz którą opcję wybrać? Lepsza pyroliza czy kataliza? Zastanawiasz się, czy lepiej sprawdzi się czyszczenie katalityczne czy parowe? A może to wszystko brzmi dla Ciebie jak czarna magia? Zaraz wyjaśnimy, na czym polegają poszczególne rodzaje technologii czyszczenia piekarnika.

Czyszczenie katalityczne piekarnika

Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego to jedne z najbardziej popularnych urządzeń. Na czym polega katalityczne czyszczenie piekarnika? Sednem sprawy są tu wkłady katalityczne, zwane także panelami. Zazwyczaj są umieszczane na bocznych ściankach piekarnika – w jego wewnętrznej komorze.

Wkłady katalityczne posiadają specjalną warstwę mikrootworów, które wyłapują zanieczyszczenia. Ogromną zaletą tej metody jest fakt, że kataliza w piekarniku odbywa się wtedy, kiedy go po prostu używamy. Jedynie po zakończeniu pieczenia rozpoczyna się drugi etap czyszczenia, czyli dopalanie katalityczne. Pozwala ono usunąć bardziej uporczywe zanieczyszczenia. Temperatura w piekarniku wzrasta wówczas do 300-350 stopni.

To wystarczy, żeby spalić i spopielić wszelkie osady. Cała procedura nie trwa długo. Po jej zakończeniu wystarczy po prostu otworzyć wnętrze piekarnika i zebrać popiół ściereczką z odrobiną wody. W przypadku czyszczenia katalitycznego nie ma potrzeby używania chemicznych środków czystości. Same wkłady katalityczne można wyjąć, aby umyć je ręcznie lub w zmywarce.

Wady wkładów katalitycznych

Funkcja katalityczna jest jedną z najpopularniejszych opcji stosowanych w piekarnikach z automatycznym czyszczeniem. Nic dziwnego! Jest ona dość skutecznym i wygodnym sposobem na pozbycie się zaschniętego tłuszczu oraz innych zabrudzeń. I to w stosunkowo niskiej temperaturze. Niemniej jednak rozwiązanie to posiada drobne wady. Przede wszystkim, wkłady katalityczne się zużywają i należy je regularnie wymieniać.

Jaką żywotność ma wkład katalityczny? To zależy od jego jakości i częstotliwości użytkowania piekarnika. Jeżeli pieczesz często, to powłoka katalityczna może zużyć się już po kilkunastu miesiącach. Plusem jest to, że wkłady katalityczne możemy wymienić samodzielnie. Ich koszt może się wahać od 30 do 100 zł.

Czyszczenie pyrolityczne

Inną opcją na zapewnienie skutecznego czyszczenia zabrudzeń jest kupno piekarnika z funkcją pyrolizy. Pyroliza jest metodą czyszczenia wnętrza piekarników z pomocą bardzo wysokiej temperatury. Warto podkreślić, że ten proces działa na podobnych zasadach co kataliza. Różnice są dwie. Po pierwsze, do czyszczenia nie dochodzi podczas pieczenia. Po drugie – temperatura potrzebna do pyrolizy będzie znacznie wyższa i wyniesie nawet 500 stopni. Dzięki temu możliwe jest spalenie wszelkich zanieczyszczeń. Pozostaje po nich jedynie popiół, który wystarczy usunąć z pomocą zwilżonej szmatki. Taki program pyrolitycznego usuwania zanieczyszczeń trwa nawet około 2 godzin, podczas których drzwiczki piekarnika pozostają zablokowane.

Piekarnik z pyrolizą – istotne kwestie

Pyroliza jest z pewnością bardzo skutecznym sposobem czyszczenia piekarników. Dzięki zastosowaniu bardzo wysokiej temperatury rzędu 500 stopni mamy pewność, że wszelkie zabrudzenia zamienią się w popiół. Niemniej jednak, decydując się na pyrolizę, warto pamiętać kilku ważnych sprawach. Przed rozpoczęciem procesu konieczne jest specjalne przygotowanie urządzenia. Przede wszystkim, należy oczyścić piekarnik z większych resztek jedzenia. Pozostawienie ich mogłoby spowodować powstanie dymu.

Aby czyszczenie przebiegło sprawnie i bezpiecznie należy także zadbać o usunięcie wszelkich pozostałości po kwaśnych produktach (przykładem może być ketchup). W innym przypadku wysoka temperatura mogłaby wyzwolić reakcję chemiczną. W jej efekcie ścianki piekarnika mogłyby odbarwić się na biało. Jeśli planujemy kupić piekarnik z pyrolizą to warto także rozsądnie rozplanować układ kuchni. Należy unikać stawiania piekarnika koło lodówki, by nie dopuścić do jej uszkodzenia.

Czyszczenie parowe piekarnika

Na rynku znaleźć można także szeroką ofertę piekarników z opcją czyszczenia parowego. W takich piekarnikach zamontowany jest specjalny pojemnik z wodą. Program czyszczenia, po uruchomieniu, podgrzewa wodę, z której powstaje para wodna. Parując, zmiękcza ona zanieczyszczenia wewnątrz urządzenia. Czas trwania tego procesu to 30 minut. Po jego upływie piekarnik należy nadal ręcznie czyścić. Wymaga to pewnej dawki wysiłku. Czyszczenie parowe nie zapewni tak spektakularnych efektów jak pyrolityczne lub katalityczne czyszczenie piekarnika.

Ceny piekarników z funkcją czyszczenia – porównanie

Jednym z kluczowych aspektów podczas podejmowania decyzji o zakupie urządzenia jest jego cena. Choć funkcja automatycznego czyszczenia piekarnika wydaje się sporą innowacją, to nie wymaga o wiele większych nakładów finansowych. Najtańsze oferty znajdziemy w przypadku piekarnika z funkcją czyszczenia parowego. Ceny będą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przyzwoity piekarnik z katalizą dostaniemy w przedziale cenowym 1000-1500 zł. Z kolei, dobre modele oferujące czyszczenie pyrolityczne oscylują w przedziale cenowym 1000-2000 zł. Jak widać, nie są to spore różnice.

Koszty eksploatacji – porównanie

O głębsze rozważania możemy się pokusić w kwestii porównania kosztów eksploatacji. Czyszczenie piekarnika z pomocą wody i pary będzie najtańsze pod kątem zużycia energii. Jednakże, aby do końca wyczyścić zabrudzenia, potrzebujemy poświęcić dodatkowy czas. Najwięcej energii pochłaniają piekarniki z opcją pyrolizy, gdyż proces ten przebiega przez dłuższy czas w wyższej temperaturze. Pamiętajmy jednak, że czyszczenie to wykonuje się zazwyczaj raz na 2 miesiące. Pod kątem samego zużycia energii oraz wygody użytkowania najlepsze wydaje się jednak rozwiązanie katalityczne.

Wybór piekarnika – czyszczenie i jego rodzaj. Podsumowanie

Znasz już różnice i mechanizmy działania poszczególnych metod czyszczenia piekarnika, ale wciąż nie wiesz, co wybrać? Lepsze będzie czyszczenie katalityczne czy parowe? Usuwanie zabrudzeń z pomocą wody warto rozważyć, jeżeli Twój piekarnik wykorzystywany jest jedynie „od święta”. Nie musisz zatem ani często, ani mozolnie go czyścić. Kataliza będzie lepszą opcją, jeżeli piekarnik uruchamiasz często, ale nie masz zbytnio czasu i chęci na zabawę w jego czyszczenie.

Dla tych, co lubią dużo piec

Pieczesz dużo, ale ciągle wahasz się, czy lepsze będzie czyszczenie katalityczne czy pyrolityczne? Pyroliza będzie właściwym sposobem jeżeli bardzo często zabierasz się do pieczenia. To również dobre rozwiązanie, jeżeli nie zniechęca Cię konieczność przygotowania piekarnika do tego, aby móc go wyczyścić. Wysoka temperatura tego procesu da Ci gwarancję, że na ściankach piekarnika nie zostanie ani zaschnięty tłuszcz, ani inne resztki jedzenia. Czyszczenie katalityczne natomiast wymaga najmniej zaangażowania użytkownika. Oczyszczanie za pomocą wkładów do katalizy jest również dość skuteczne. Żyjesz w biegu, lecz mimo wszystko nie przeraża Cię wizja okresowej wymiany wkładów w piekarniku? W takim razie czyszczenie katalityczne będzie dla Ciebie odpowiednie!

Jak znaleźć najlepsze piekarniki?

Zawsze głowiłeś się nad tym, jak dobrze umyć piekarnik? Dzięki powyższym podpowiedziom będziesz wiedzieć już, jak wyczyścić piekarnik z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Wiesz już, jaka metoda usuwania zabrudzeń będzie dla Ciebie właściwa, ale wciąż nie masz pojęcia, jaki konkretny model urządzenia wybrać? Sprawdź zatem ranking piekarników! Znajdziesz w nim istotne podpowiedzi dotyczące zakupu piekarnika oraz praktyczne rady ekspertów. Pomogą Ci one podjąć właściwą decyzję podczas zakupu.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: