Zaznacz stronę

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak bardzo praktycznym i potrzebnym domowym sprzętem jest piekarnik. Pyszne posiłki, smakowite wypieki, aromatyczne pieczywo – to tylko niektóre rzeczy, które mamy, dzięki jego obecności. Niemniej jednak częste pieczenie może sprawić, że wnętrze piekarnika stanie mocno zabrudzone. A zabrudzony piekarnik raczej nie zachęca do przyrządzania potraw. Zastanawiasz się, czym umyć piekarnik, by urządzenie znów było czyste i gotowe do pracy? Boisz się, że będzie to trudne zadanie? Głowa do góry! W niniejszym tekście przedstawimy najlepsze domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika. I to w kilka chwil, bez szorowania i nadludzkiego wysiłku!

Podpowiadamy jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami

Piekarnik – domowe sposoby czyszczenia

Jak wyczyścić piekarnik? Oto jest pytanie! Mocno zabrudzone urządzenie stanowi poważny problem. I to nie tylko problem natury estetycznej czy higienicznej, ale także bezpieczeństwa. Nagromadzone we wnętrzu zanieczyszczenia mogą nawet doprowadzić do pożaru piekarnika. A to, w najlepszym wypadku, oznacza konieczność kupna nowego sprzętu, nie mówiąc nawet o ryzyku pożaru całego mieszkania.

Regularne czyszczenie piekarnika jest ważne. Pozwoli zachować właściwą higienę i nie doprowadzić do powstania uporczywych osadów. Nie masz akurat przy sobie żadnych specjalistycznych środków? A może nie chcesz używać silnych chemicznych produktów, lecz mimo to zastanawiasz się jak sprawnie i skutecznie domyć piekarnik? Można to zrobić z wykorzystaniem środków, które masz pod ręką!

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik domowym sposobem to odpowiedzią może być wykorzystanie tabletki do zmywarki! Jest to sposób, który pozwoli łatwo zmyć wszelki brud – nawet zaschnięte zacieki tłuszczu. Żeby oczyścić kuchenkę z użyciem kostki do zmywarki, wystarczy umieścić ją na blaszce do pieczenia, zalać wrzącą wodą i rozgrzać środek piekarnika do temperatury 100 stopni. Pod wpływem ciepła tabletka rozpuści się, a czyszcząca para osiądzie na wszystkich elementach we wnętrzu piekarnika. Po dwóch godzinach możesz wyłączyć grzanie, wyjąć naczynie i wylać wodę. W ostatnim etapie działania wystarczy przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką i wytrzeć suchą ściereczką. Efekt będzie spektakularny!

Jak wyczyścić piekarnik sodą?

Zastanawiasz się czym najlepiej wyczyścić przypalony piekarnik? Jednym ze sprawdzonych metod jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Sodę zastosować można na kilka sposobów. Najprostszy z nich to ¼ szklanki sody rozpuścić w ½ szklanki wody oraz dodać do tego odrobinę płynu do mycia naczyń. Mieszankę tę należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni wnętrza piekarnika. Później trzeba jedynie odczekać kilkanaście minut, aby papka rozpuściła wszystkie zabrudzenia. W kolejnym kroku wystarczy tylko przetrzeć wewnętrzną powierzchnię piekarnika wilgotną ściereczką, aby dokładnie usunąć zarówno resztki mieszanki, jak i brudu. Jeśli środek piekarnika okaże się mocno zabrudzony, konieczne może być powtórzenie czynności, aby go dobrze wyczyścić. Soda jest doskonałym sposobem na czyszczenie piekarnika elektrycznego.

Jak skutecznie wyczyścić szybę piekarnika?

Mycie piekarnika zazwyczaj nie ogranicza się do oczyszczenia samych ścianek. Duże i nieestetyczne zabrudzenia pochodzące z przypalonego tłuszczu czy dymu osadzają się także na wewnętrznej stronie szyby. Nie potrzebujemy silnych środków chemicznych, aby ją oczyścić. Z pomocą przyjdzie wspomniana wyżej soda. Wystarczy wymieszać ją z odpowiednią ilością wody, aby powstała gęsta pasta. Pastą tą pokryj całą szybę piekarnika. W trudno dostępne miejsca nałóż ją przy pomocy szczoteczki do zębów. Pozostaw na kilkanaście minut, by substancja mogła rozpuścić resztki jedzenia i zaschnięty tłuszcz z szyby. Następnie wystarczy przetrzeć szybę ręcznikiem papierowym izmyć ją ciepłą wodą. Na sam koniec możesz spryskać ją płynem do mycia szyb.

Jak wyczyścić piekarnik octem?

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami, jest wykorzystanie octu. Ocet doskonale nadaje się do czyszczenia piekarnika z termoobiegiem. Metoda przypomina wykorzystanie tabletki do zmywarki. Do naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą należy dodać odrobinę octu. Następnie wystarczy włożyć je do wnętrza piekarnika i uruchomić urządzenie wraz z termoobiegiem i temperaturą 180 stopni. Po 30 minutach woda octowa powinna zmiękczyć większość zabrudzeń. Szybko usuniesz je przy pomocy wilgotnej szmatki lub gąbki.

Inny sposób na wykorzystanie octu

Jeżeli zanieczyszczenia we wnętrzu naszej kuchenki nie są zbyt duże, to do umycia jej zastosować możemy drugą metodę z octem. Wystarczy przygotować roztwór z wody i octu w proporcjach 1:1. Przelewamy go do przygotowanej wcześniej butelki z atomizerem i spryskujemy dokładnie wnętrze piekarnika. Po upływie 30 minut możemy przejść do usunięcia zabrudzeń wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Ten sposób na wyczyszczenie piekarnika octem pozwoli łatwo i szybko usunąć brud bez większego wysiłku.

Jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową?

Jeśli czyszczenie piekarnika octem Cię nie przekonało, możesz wypróbować inny sposób na brudny piekarnik. Jednym z dobrych domowych sposobów, do którego nie potrzeba silnych środków chemicznych, jest wykorzystanie pewnej rzeczy, którą każdy ma w domu. Jest nią folia aluminiowa! Jak najlepiej ją wykorzystać? Należy uformować z folii dużą kulkę. Polewamy ją mleczkiem do mycia lub roztworem z dodatkiem płynu do czyszczenia. Następnie kulką tą czyścimy wszelkie zabrudzenia występujące w piekarniku. Co ważne, w ten sposób możemy także czyścić wewnętrzną szybę urządzenia. Następnie wystarczy oczyścić wnętrze wilgotną ściereczką. To jeden z najlepszych domowych sposobów na zabrudzony piekarnik.

Jak czyścić piekarnik cytryną?

Mycie cytryną to kolejny sposób na czyszczenie piekarnika z pomocą rzeczy, które każdy z nas ma w kuchni. Sok z cytryny doskonale usuwa brud oraz rozpuszcza tłuszcz, pozostawiając idealnie czystą powierzchnię. Należy wycisnąć sok z 2 cytryn i umieścić w piekarniku w naczyniu żaroodpornym. Następnie nagrzewamy urządzenie do temperatury 250 stopni i ustawiamy czas działania na pół godziny. Po tym czasie możemy wyłączyć kuchenkę, a po jej ostygnięciu można przystąpić do usunięcia brudu wilgotną szmatką.

Jak umyć piekarnik i kratę do pieczenia?

Czasami łatwiej wyczyścić piekarnik niż samą kratę. A niestety, to ona często jest najbardziej zabrudzonym elementem. Jeżeli dopuścimy do mocnych zabrudzeń, to nie obejdzie się bez solidnego szorowania. Można jednak spróbować ją wyczyścić z wykorzystaniem wyżej wspomnianych środków. Najłatwiej wsadzić kratę do zmywarki – niemniej jednak musisz posiadać w domu wystarczająco duże urządzenie. Można także zanurzyć kratę w wodzie z płynem do mycia naczyń i zostawić na całą noc. Po takim czasie usunięcie zabrudzeń powinno już być bardzo łatwe.

Specjalne środki czy domowe specyfiki?

Osad z kraty możesz zmyć, stosując specjalny płyn. Kupisz go w każdym sklepie z chemią domową. Niemniej jednak czyszczenie kraty warto też przeprowadzić w inny sposób – wykorzystując roztwór octu z wodą lub pastę z sody oczyszczonej. Roztworem octu i wody wystarczy jedynie spryskać powierzchnię kraty i po chwili ją przetrzeć. Pastę z sodą musisz z kolei rozprowadzić na całej powierzchni kratki. Możesz to zrobić za pomocą kuchennej gąbki. W trudno dostępne miejsca możesz ją nałożyć szczoteczką do zębów. Zostaw na chwilę i później wyczyść kratkę przy pomocy wody i ściereczki, usuwając wszelkie brudy.

Piekarniki z funkcją samoczyszczenia

Mimo wszystkich porad i sposobów nadal zastanawiasz się czym wyczyścić piekarnik bez szorowania? I to tak, aby nie pozostał w nim żaden niepożądany brud? Często korzystasz z kuchenki i musisz czyścić piekarnik kilka razy w tygodniu, żeby utrzymać go w należytym stanie? Ciągłe mycie jest bardzo męczące? Nie załamuj się! Istnieje na to nowoczesne rozwiązanie! Pozbędziesz się troski o to, czym domyć piekarnik, jeżeli wybierzesz nowoczesny sprzęt z funkcją samoczyszczenia. Jest to rozwiązanie niezwykle ułatwiające życie.

Samoczyszczące piekarniki – podstawowe informacje

Istnieją trzy najbardziej popularne typy piekarników samoczyszczących. Najczęściej stosowaną technologią jest czyszczenie katalityczne. We wnętrzu piekarnika umieszczane są specjalne wkłady do katalizy. Posiadają one mikrootwory wyłapujące zanieczyszczenia. Czyszczenie odbywa się po skończeniu pieczenia. Urządzenie rozgrzewa się wtedy do 300-350 stopni. Następuje wówczas wypalenie zabrudzeń. Wkłady wystarczy wymieniać raz na kilkanaście-kilkadziesiąt miesięcy.

Naturalne czyszczenie z wykorzystaniem pary wodnej

Popularnym rozwiązaniem jest także mechanizm parowego czyszczenia piekarnika. W piekarniku znajduje się specjalne naczynie z wodą, która paruje podczas działającego programu czyszczenia. Pozwala to rozmiękczyć powstające zabrudzenia i na bieżąco je usuwać. To dobre rozwiązanie, jeżeli używasz urządzenia sporadycznie i nie pieczesz kilka razy w tygodniu.

Często pieczesz? Pomyśl o pyrolizie

Dużo robisz w kuchni, a Twój piekarnik jest często uruchamiany? W takim razie warto pomyśleć o piekarniku z pyrolizą. Jest to specjalna funkcja umożliwiająca czyszczenie urządzenia z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury – rzędu nawet 500 stopni. Pozwala to bardzo dokładnie wyczyścić piekarnik i pozbyć się nawet najbardziej uporczywych osadów. Należy pamiętać, że czyszczenie paralityczne nie jest całkowicie bezobsługowe. Przed rozpoczęciem procesu należy dokładnie oczyścić piekarnik z resztek jedzenia i kwaśnych osadów. Trzeba też pamiętać o tym, że samoczyszczące piekarniki z funkcją pyrolizy nie mogą stać zaraz obok lodówki. Wysoka temperatura czyszczenia mogłaby bowiem uszkodzić urządzenie.

Jak znaleźć właściwy model?

Planujesz zakup nowego urządzenia? Mimo wielu skutecznych metod domowego usuwania brudu zastanawiasz się nad piekarnikiem samoczyszczącym? Warto o tym pomyśleć! Pomoże to utrzymać kuchenkę w czystości, co przełoży się z pewnością na bezpieczeństwo i ogólną higienę przygotowywania posiłków. Jeżeli nie wiesz, jaki model urządzenia wybrać, przejrzyj nasz ranking piekarników. Znajdziesz w nim praktyczne informacje o danych technicznych urządzenia, działaniu mechanizmu samoczyszczącego i ogólnego funkcjonowania sprzętu w warunkach domowych. Pozwoli Ci to wybrać właściwy model, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: