Zaznacz stronę

Czyszczenie piekarnika sodą

Czyszczenie piekarnika, obok mycia naczyń, to chyba jedna z najmniej przyjemnych czynności do wykonania w kuchni. Niemniej jednak, o ile sterta naczyń zawsze aż prosi się o wysprzątanie, o tyle o zadbaniu o piekarnik zdarza nam się zapomnieć. Niestety, brudny piekarnik nie będzie prawidłowo działał. Twoje urządzenie dawno nie było czyszczone i nie wiesz jak się za to zabrać, ani jakich środków użyć? Pocieszymy – nie potrzebujesz żadnych profesjonalnych specyfików! Zabrudzony piekarnik łatwo wyczyścisz domowymi sposobami. A my wyjaśnimy, krok po kroku, jak skutecznie wyczyścić piekarnik!

Czyszczenie piekarnika sodą

Czyszczenie piekarnika – po co i dlaczego?

Brudny piekarnik to spory problem – przypalone resztki jedzenia mogą zacząć brzydko pachnieć. Początkowo ich woń unosić się będzie jedynie we wnętrzu urządzenia, niemniej jednak z czasem może być odczuwalna w całej kuchni. Co więcej -konsekwencją brudu i osadu często bywają różne usterki. Po prostu zanieczyszczony piekarnik może przestać poprawnie działać lub nawet zepsuć się na dobre. Najgorszym scenariuszem jest możliwość pojawienia się zadymienia wewnątrz urządzenia lub nawet pożaru… Aby tego uniknąć, należy dbać o to, aby zanieczyszczenia usuwać na bieżąco. Na szczęście możemy to zrobić dość sprawnie, używając takich środków jak soda oczyszczona, ocet czy płyn do mycia naczyń!

Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną

Jeżeli wnętrze piekarnika nie jest zbyt mocno zanieczyszczone, to możesz spróbować wyczyścić zabrudzone miejsca samą sodą oczyszczoną. Wystarczy dokładnie posypać brudną powierzchnię piekarnika sodą, a następnie zwilżyć wodą. Najłatwiej będzie spryskać piekarnik z pomocą atomizera. Jeżeli go nie posiadasz, możesz wcześniej przygotować dość skoncentrowany roztwór sody i rozprowadzić po wnętrzu urządzenia. Po upływie kilku godzin wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną szmatką lub gąbką. Dla lepszego efektu możesz zamoczyć szmatkę w wodzie z octem. To powinno wystarczyć, aby tłuszcz i większość zabrudzeń zniknęły z Twojego piekarnika.

Inne domowe środki – sól

Jeżeli akurat nie posiadasz sody oczyszczonej, możesz także skutecznie wyczyścić piekarnik, wykorzystując zwykłą sól. Aby usunąć zabrudzenia, postępuj dokładnie tak, jak opisano powyżej. Wykorzystanie soli do czyszczenia piekarnika należy do najprostszych i najbardziej skutecznych domowych sposobów czyszczenia piekarnika.

Sposób na mocno zanieczyszczone piekarniki

Zastanawiasz się czym wyczyścić przypalony piekarnik? Naprawdę sporych zabrudzeń i zaschniętego tłuszczu pozbędziesz się z pomocą specjalnej pasty. Jej składniki to nic innego jak łyżka wody, soda i ocet! Po prosty sodę oczyszczoną i ocet w objętości jednej łyżki zmieszaj z wodą. Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na zanieczyszczenia i zostawić na okres godziny. Następnie można przystąpić do usunięcia zabrudzeń z powierzchni. Najlepiej zrobić to wilgotną ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli jedno takie mycie piekarnika nie wystarczy, zabieg można powtórzyć lub zostawić czyszczącą pastę na dłużej – nawet na całą noc. Ta metoda jednak najczęściej się sprawdza i brud szybko znika.

Jak wyczyścić piekarnik samym octem?

Domowe sposoby bywają genialne w swojej prostocie. Brudne wnętrze piekarnika można spróbować wyczyścić, wykorzystując szklankę octu z wodą. Wystarczy odrobinę octu zmieszać z ciepłą wodą, a następnie spryskać nią wnętrze urządzenia. Po upływie 30 minut należy przetrzeć ścianki piekarnika z użyciem wilgotnej gąbki, aby usunąć zabrudzenia. Jeśli zabrudzenia okazały się nieco bardziej uporczywe, to na powierzchnię gąbki dodaj kropelkę płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie piekarnika elektrycznego

Istnieją również sprawdzone domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika elektrycznego. Sprawdzą się zwłaszcza w urządzeniu z termoobiegiem. Ponownie kluczowymi substancjami będą woda i ocet! Jak to zrobić? Do naczynia żaroodpornego należy wlać 1-2 szklanki wody, a następnie dodać do niej trochę octu. Naczynie powinno być wypełnione roztworem co najmniej do połowy. Należy postawić je uważnie w piekarniku na środku blachy. Następnie uruchom piekarnik z termoobiegiem na 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Pod wpływem temperatury i parowania substancji, zabrudzenia powinny zostać solidnie zmiękczone. A dzięki temu znacznie łatwiej będzie je zmyć. Gdy piekarnik ostygnie, przetrzyj powierzchnię jego wnętrza. Aby jeszcze skuteczniej zedrzeć cały osad, możesz przetrzeć je szorstką ściereczką.

Jak wyczyścić blachę i ruszt?

Czyszczenie blachy i rusztu możesz wykonać bardzo podobnym sposobem. Skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń, wykorzystując znaną już pastę z sody i octu. Miksturą pokryć całą blachę. Mieszankę postaraj się dokładnie rozprowadzić także po wszystkich elementach kratki rusztu (to może zająć kilka chwil). Odczekaj 30 minut lub dłużej i na koniec spróbuj umyć elementy, przecierając je zwilżoną gąbką. Możesz dodatkowo wykorzystać płyn do mycia naczyń.

Czyszczenie w kąpieli z sodą i octem

Innym dobrym sposobem na wyczyszczenie rusztu i blachy jest zanurzenie ich w roztworze ciepłej wody, sody i octu. Można zostawić je zanurzone na całą noc. Następnie wystarczy tylko je przepłukać, aby usunąć zabrudzenia. Niestety, aby przeprowadzić czyszczenie w ten sposób, potrzebujesz wystarczająco dużego zlewu lub miednicy.

Drażni Cię zapach octu?

Wiesz, że możesz skutecznie czyścić piekarnik sodą i octem, ale zapach szklanki octu zawsze Cię odrzucał. Z tego powodu boisz się używać go do czyszczenia piekarnika? Z jednej strony owszem – ocet posiada charakterystyczny, dość ostry zapach. Niemniej jednak zazwyczaj znika on po kilku lub kilkunastu minutach. Zastosowanie octu pozwala naprawdę skutecznie usunąć tłuszcz i przypalone resztki jedzenia z piekarnika. Pamiętaj też, że pomysł użycia chemicznych substancji, aby umyć piekarnik, nie zawsze się sprawdzi. Szczególnie że potrafią one również być dość silne i także posiadać gryzącą woń, którą będzie Ci trudno znieść. Ocet, sodę i wodę zaliczamy do naturalnych i ekologicznych środków czystości. Są one w pełni bezpieczne. Żadne toksyczne pierwiastki nie przedostaną się później do potraw podczas pieczenia. A przyznasz, chyba że jest to bardzo ważne?

Czyszczenie piekarnika to wciąż koszmar?

Choć czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną pozwala dość sprawnie pozbyć się brudu, to jednak warunek sukcesu jest jeden – należy to robić regularnie. Pieczesz dużo, ale jednocześnie żyjesz intensywnie, w ciągłym biegu? Znalezienie nawet tych kilku chwil, by wyczyścić piekarnik sodą lub octem bywa trudne? W takim razie może warto pomyśleć o zakupie nowego sprzętu? Taka konieczność może też zajść, gdy Twój piekarnik jest już zbyt mocno zabrudzony, aby go doczyścić.

Może piekarnik samoczyszczący? Dziś w ofercie producentów znajdziemy oferty piekarników wyposażonych w funkcje czyszczenia pyrolitycznego, katalitycznego lub parowego. Takie urządzenie znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości. Wówczas konieczność, aby solidnie i ręcznie wyczyścić piekarnik zachodzi jedynie raz na dłuższy czas.

Jaki piekarnik wybrać?

Interesuje Cię zakup nowego piekarnika, ale nie wiesz jak zrobić pierwszy krok w kierunku właściwego wyboru? Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze wystarczy, że zapoznasz się z naszym rankingiem piekarników do zabudowy. Jego lektura ułatwi Ci wybór modelu oraz pomoże zorientować się w aktualnych właściwościach nowoczesnych sprzętów. Możesz także na koniec zapoznać się z naszymi poradnikami! Dowiesz się z nich więcej na temat mechanizmów samoczyszczących stosowanych w nowoczesnych piekarnikach. Pozwoli Ci to wybrać właściwy model, dostosowany ściśle do Twoich potrzeb.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: