Zaznacz stronę

Dlaczego zmywarka buczy? Co zrobić jeśli zmywarka wydaje dziwne dźwięki?

Zmywarka to urządzenie, które umożliwia nam znaczne skrócenie czasu potrzebnego na codzienne sprzątanie kuchni. Jednak czasami zdarza się, że zmywarka zaczyna buczeć podczas pracy. Może to być denerwujące i zastanawiasz się, co może być przyczyną tego dźwięku. W tym artykule postaramy się rozwiązać ten problem i przedstawić możliwe przyczyny, dla których zmywarka może buczeć podczas pracy.

Dlaczego zmywarka buczy podczas pracy

Zmywarka buczy z powodu kamienia

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że zmywarka buczy, jest zapchany osadami z kamienia płaszcz wodny. Zapewnia on dopływ wody do wnętrza zmywarki. Kamień osadzający się w płaszczu wodnym może utrudniać przepływ wody, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w układzie i może spowodować buczenie zmywarki.

Niesprawny programator

Przyczyną może nie być sprawny programator zmywarki. Jego awaria sprawia, że zmywarka samoczynnie zmienia ustawienia po pobraniu wody, skacze między programami i wysyła nieprawidłowe sygnały do elektrozaworu, przez co zmywarka nie pobiera wody i buczy. Nic nie poradzimy tu sami – programator musi iść do wymiany.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Zanieczyszczone wężyki i hydrostat

Hydrostat i jego wężyki to części, w których wnętrzu często odkładają się resztki jedzenia i tłuszcz. Element ten ma za zadanie regulować poziom oraz ciśnienie wody dopływającej do komory myjącej, w której znajdują się naczynia. Z powodu zanieczyszczeń następuje zmniejszenie wydajności pompy. Z tej przyczyny zmywarka wydaje nieprzyjemne dźwięki i buczy.

Aby ten problem rozwiązać, należy odetkać każdy wężyk. Możesz do tego użyć specjalnego preparatu do czyszczenia zmywarek i uruchomić program na wyższej temperaturze zmywania.

Do hydrostatu i wężyków najłatwiej dostaniesz się przez lewą ścianę urządzenia. Po odłączeniu hydrostatu i łączącego go wężyka wystarczy użyć odrobiny wody i sody oczyszczonej, aby za pomocą szczoteczki usunąć zanieczyszczenia.

A może problemem są resztki jedzenia? Zatkany odpływ

Inną przyczyną tego że zmywarka buczy i gorzej myje może być zapchany filtr. Znajduje się on na dnie urządzenia i działa przy wypompowywaniu wody – zatrzymuje pozostałości jedzenia. Jeśli zgromadzi się ich za dużo może dojść do zatkania odpływu kanalizacji.

Warto sprawdzić czy filtr nie jest zapchany, najlepiej po każdym użytkowaniu zmywarki. Nie ma potrzeby wstępnego płukania naczyń podczas ładowania urządzenia, należy jednak zawsze usunąć duże kawałki żywności, które mogą zablokować odpływ, filtr i wąż spustowy.

Zablokowana pompa myjąca

Awaria pompy myjącej może zaburzać cykl mycia i prowadzić do tego, że zmywarka buczy. Silnik pompy posiada łożyska, które z biegiem czasu mogą się zużywać – wtedy sprzęt hałasuje. Musisz wówczas wymienić całą pompę myjącą, co powinno odbywać się w porozumieniu z fachowcem.

Awaria pompy spustowej, odpowiedzialnej za odprowadzanie wody, także sprawi że urządzenie buczy. Pompa spustu umożliwia przepływ wody z komory zmywarki do odpływu. Należy wyczyścić filtry i sprawdzić szczelność przewodów.

„Bulgotanie” wody

Transportowana przewodami woda, jest zasysana wraz z powietrzem znajdującym się w rurach, co daje odgłos bulgotania wody. Żeby zminimalizować hałas, można skrócić przewody do odpowiedniej długości. Im są dłuższe, tym dłuższa jest droga wody do zmywarki, przez co może występować buczenie.

Uszkodzony elektrozawór

Warto wiedzieć, że elektrozawór umożliwia pobór wody do zmywarki podczas mycia naczyń. Kiedy słyszymy szum pobieranej wody, to prawdopodobnie działa właśnie ten element. W ciągu każdego cyklu mycia zmywarka kilkakrotnie pobiera wodę, co powoduje, że elektrozawór buczy.

W miarę upływu czasu, membrana w elektrozaworze odkształca się i zużywa. To może powodować buczenie podczas pracy zmywarki.

W celu sprawdzenia działania elektrozaworu wyjmij go ze zmywarki, odłącz wężyk i rury, a następnie podłącz do prądu. Jeśli nie usłyszysz żadnego dźwięku, oznacza to że elektrozawór uległ uszkodzeniu i konieczne będzie skontaktowanie się z serwisem.

Suche uszczelki silnika

Jeśli zmywarka zaczęła wydawać dziwne dźwięki, przyczyną problemu może być to, że urządzenie było nieużywane od dłuższego czasu. Wówczas woda w obiegu wysycha, zatem również uszczelki silnika mogą być suche.

Jeśli będziesz regularnie korzystać ze zmywarki, pomoże to zapobiec jej głośnej pracy, nieprzyjemnym zapachom oraz zapewni odpowiednie nawilżenie uszczelek.

Uszkodzony pływak

Buczenie może być spowodowane tym, że awarii uległ pływak, który odpowiada za odczytywanie poziomu wody w urządzeniu. Programator zmywarki z zepsutym pływakiem zmusza pompę do ciągłej pracy, nawet bez wody czy wybranego programu. Podzespoły otrzymują błędne informacje o stanie wody i wstrzymują pracę całej zmywarki. Z tej przyczyny niezbędna będzie wymiana pływaka.

Nieregularne odkamienianie/czyszczenie

Nie wolno także zapominać, jak ważny dla funkcjonowania sprzętu jest regularny proces odkamieniania i czyszczenia. Warto dbać w ten sposób o urządzenie – możliwe że twoja zmywarka buczy „z brudu”. Każdorazowe pobieranie przez zmywarkę twardej wody z rurociągu powoduje, że w przewodach osadza się kamień kotłowy, co jest w stanie zaburzyć pracę zmywarki.

Należy korzystać z oryginalnych środków chemicznych do czyszczenia urządzeń agd, ponieważ są testowane na danym sprzęcie i gwarantują, że delikatne detale mechanizmów nie ulegną uszkodzeniu. Oprócz tabletek, koniecznie wyposaż się także w sól i płyn nabłyszczający.

Regularne czyszczenie podnosi wydajność urządzenia i chroni przed zalaniem kuchni. Zmywarka Amica, Bosch czy Siemens będzie podlegała podobnym zasadom użytkowania.

Zmywarka została załadowana w nieprawidłowy sposób

Należy zwrócić szczególną uwagę na każdorazowy rozkład naczyń w komorze. Mogą one o siebie uderzać pod wpływem działania wody i powodować dźwięk taki jak „stukanie”, „brzęczenie” czy „grzechotanie”. Źle ustawione kosze na sztućce mogą zablokować obrotowy spryskiwacz i powodować uderzanie śmigła o naczynia od góry.

Sprawdź czy naczynia nie są ułożone w koszach zbyt ciasno, ponieważ mogą o siebie uderzać przez wypływającą wodę ze spryskiwaczy pod ciśnieniem. Nie myj w zmywarce drewnianych elementów, czy nadkruszonych talerzy, ponieważ rozbite fragmenty mogą uszkodzić pompę.

Kontakt z fachowcem

W przypadku, gdy nie udaje się naprawić zmywarki samodzielnie, albo mamy jakiekolwiek wątpliwości co do źródła problemu, warto złożyć wizytę w serwisie, najlepiej autoryzowanym i rekomendowanym przez producenta zmywarek.

Buczenie pojawia się, kiedy uszkodzone są spryskiwacze, śmigła albo wentylator. Ruchome elementy najczęściej ulegają obluzowaniu i pękaniu w zmywarkach różnego typu. Także uszkodzony kondensator czy wirnik pompy muszą być naprawione przez specjalistów. Samodzielne próby naprawy mogą spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia lub doprowadzić do zwarcia.

Pamiętaj, że jeśli zmywarka jest jeszcze objęta gwarancją, masz szansę na bezpłatne usunięcie usterki!

W serwisie rankingly.pl treści poradnikowych takich jak:

znajdziesz także rankingi które pozwolą Ci wybrać najlepszą zmywarkę do swojej kuchni. Poniżej kilka z nich: