Zaznacz stronę

Dlaczego zmywarka nie chce się włączyć?

Zmywarka jak każdy sprzęt w domu może ulec awarii. Niekiedy już na wstępie odmawia posłuszeństwa i nie reaguje na kolejne próby uruchomienia. Stos brudnych naczyń rośnie, gdy tymczasem my próbujemy odnaleźć źródło problemu. Dlaczego zmywarka nie chce się włączyć? I co można z tym zrobić?

W artykule wyjaśniamy, jakie są prawdopodobne przyczyny usterki. Podpowiadamy też, jak uruchomić zmywarkę i ograniczyć ryzyko wystąpienia tego typu problemów w przyszłości.

Zmywarka nie chce się włączyć

Uszkodzony włącznik lub przewód

Jeśli zmywarka nie działa, to na początku sprawdź zasilanie.

Naderwany, przycięty czy przygnieciony przewód, to ryzyko, że sprzęt odmówi posłuszeństwa. W takiej sytuacji kabel zasilający należy po prostu wymienić. Podobnie ma się rzecz z uszkodzonym gniazdkiem. Aby sprawdzić, czy gniazdko działa, podłącz do niego inne urządzenie. Jeśli po podłączeniu sprzęt nie zacznie pracować, to gniazdko jest do wymiany.

Oprócz kabla, sprawdź jak wygląda włącznik. Zazwyczaj po latach użytkowania jest on dość mocno wyrobiony. Na szczęście jego wymiana nie jest ani kosztowna, ani skomplikowana.

Zmywarka nie włącza się, mimo że kabel zasilający jest sprawny, a gniazdko wymienione? Zanim zaczniesz podejrzewać poważną awarię zmywarki, sprawdź czy nie nastąpiła przerwa w dostawie prądu.

Pamiętaj też, że niektórych usterek można uniknąć. Wystarczy zrezygnować z przedłużaczy i podłączyć sprzęt bezpośrednio do gniazdka. Takie są wytyczne producentów zmywarek. Jeśli Twój problem to mała kuchnia, to dobrym wyborem jest zmywarka pod zlewem. Dzięki temu dobrze zagospodarujesz przestrzeń nawet w niedużej kuchni.

Awaria panelu sterowania

Czasami urządzenie nie chce się włączyć, bo uszkodzony został panel (inaczej moduł) sterowania. Jego zadaniem jest koordynowanie pracy zmywarki.

W modelach Amica, Beko, Bosch, Electrolux i innych sterowniki modułu mają zabezpieczenie przed zalaniem i zanieczyszczeniami. Jednak panel sterowania, jak każda inna część w zmywarce, może ulec awarii. Sygnałem alarmowym jest niewłączający się wyświetlacz. Jak włączyć zmywarkę w tego typu sytuacji?

Przyczyną usterki sprzętu jest prawdopodobnie rozłączenie obwodu programatora. Często winne jest też zbyt słabe napięcie. Jeśli moduł wymaga naprawy, a nie czujesz się na siłach, by wykonać to samodzielnie, wezwij fachowca. To też najlepsza opcja, jeśli konieczna jest wymiana panelu sterowania w zmywarce.

Co oczywiste, prawidłowo działający moduł umożliwia wybór ustawień i programów… choć nie tylko. Przydaje się również wtedy, gdy sprawdzasz, jak zrobić reset zmywarki. Z tego powodu naprawa modułu musi się odbywać pod okiem fachowca.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Zwarcie grzałki

Zmywarka nie chce się włączyć, również wtedy, gdy dochodzi do zwarcia systemu grzewczego.

W nowoczesnych zmywarkach Amica, Siemens, Bosch i innych stosuje się filtr przeciwzakłóceniowy. Jego zadaniem jest stabilizacja urządzenia w przypadku zwarcia systemu.

Niestety, takie rozwiązanie zawodzi w przypadku wycieku. Grzałka zostaje uszkodzona, a na wyświetlaczu pojawia się kod błędu. Co oczywiste, problemy z grzałką skutkują tym, że zmywarka nie grzeje wody. Również wtedy, gdy zmywarka nie domywa naczyń, można podejrzewać, że winny jest ten element urządzenia.

Opóźniony start programu

Zmywarka nie uruchamia się, mimo że jeszcze wczoraj rozprawiła się ze stertą brudnych naczyń? W takim razie sprawdź, czy zostało włączone opóźnienie startu. To przydatna funkcja, która pozwala na rozpoczęcie programu zmywania o określonej porze. Jeśli jest aktywowana, urządzenie nie podejmie pracy. Musisz najpierw wyłączyć funkcję, a następnie uruchomić preferowany program mycia.

Inny prosty do rozwiązania problem? Zmywarka ma niedomknięte drzwi.

Po prawidłowym zamknięciu drzwi zmywarki zawsze słychać charakterystyczny dźwięk. Kliknięcie. Jego brak oznacza, że należy otworzyć i ponownie zamknąć zmywarkę. Chcesz mieć pewność, że urządzenie włączy się i umyje naczynia? Odłącz je od sieci, odczekaj chwilę i ponownie włącz, wybierając właściwy program.

Teoretycznie więc niedomykające się drzwi zmywarki to błahy problem, który da się szybko rozwiązać. Z drugiej strony to zawsze ryzyko, że cieknąca zmywarka zaleje nam podłogę. A to z kolei może nas słono kosztować.

Dlaczego zmywarka nie włącza się –podsumowanie

Problem z niewłączającą się zmywarką nie zawsze oznacza awarię. Nierzadko jest to wynik braku zasilania lub niewłaściwego użytkowania sprzętu, np. niedomkniętych drzwi.

Inne opcje? Jeśli urządzenie się nie włącza, należy wymienić uszkodzone części, np. programator. Tu przydadzą się kody błędów, których objaśnienie zazwyczaj znajduje się w instrukcji obsługi.

A jeśli problemy z urządzeniem powtarzają się coraz częściej? To być może pora kupić nową zmywarkę. Do wyboru masz różne wymiary zmywarek do zabudowy i wolnostojących. Aby jednak nie zgubić się w gąszczu ofert, warto prześwietlić nasz ranking zmywarek. W aktualizowanym na bieżąco zestawieniu znajdziesz urządzenia wiodących producentów sprzętu AGD. Są to między innymi Amica, Bosch, Electrolux, Samsung i inne.