Zaznacz stronę

Jak odkamienić pralkę?

W wielu miastach Polski dużym problemem jest twarda woda. Wiele osób decyduje się na założenie specjalnych filtrów na krany, aby ochronić przed jej działaniem włosy i skórę. Zapominamy jednak o tym, że twarda woda ma wpływ także na sprzęty AGD! To ona jest przyczyną nadmiernego odkładania się kamienia we wnętrzu pralki. Dowiedz się, jak odkamienić pralkę, by ustrzec się przed poważnymi awariami!
W poradniku podpowiadamy jak odkamienić pralkę

Jeśli pralka zajdzie kamieniem

Mogłoby się wydawać, że skoro w pralce ciągle znajdują się detergenty i woda, to nie ma sensu jej czyścić… czyż nie czyści się sama? Otóż nie! Już po kilku praniach na wewnętrznych częściach urządzenia, czyli w w bębnie, wewnątrz pojemnika, w filtrach i przewodach, pojawiają się poważne zabrudzenia.

Na początku jest to kamień odkładający się z twardej wody. Następnie na nim nabudowuje się warstwa nierozpuszczonych środków piorących, a w końcu pleśń i brud. Łatwo możesz wyczuć brzydki zapach z pralki. Na dodatek kamień pojawia się na ubraniach, doszczętnie je niszcząc. Drobinki zabrudzeń czasami przedostają się do wnętrza urządzenia i powodują urządzenia ważnych części. A to oznacza poważne awarie. Jeśli więc pralka nie wiruje, nie odpompowuje wody lub jej nie pobiera, przyczyn należy szukać właśnie w nadmiarze kamienia! Niestety zepsutych w ten sposób urządzeń czasami nie opłaca się w ogóle naprawiać. W takim przypadku sprawdź ranking najlepszych pralek i wybierz wśród najmniej awaryjnych sprzętów AGD.

Aby pozbyć się problemu nie wystarczy raz wyczyścić pralki! Warto pamiętać o tym, by robić to regularnie. Dzięki temu kamień nie będzie się odkładał i pralka będzie mniej podatna na awarie. Jak odkamienić pralkę? Wcale nie tak trudno rozwiązać ten problem!

Jak odkamienić pralkę – środki chemiczne

Jeśli pralka jest bardzo zakamieniona, możesz skorzystać z pomocy środków chemicznych. Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie. Sposoby ze sklepu generalnie dobrze działają, ale należy uważać, ponieważ mogą niszczyć ubrania. Niektóre dodaje się po prostu do prania, nawet przy każdym cyklu. Są delikatne dla tkanin. Inne jednak stosuje się wyłącznie podczas pustego prania. Zanim sięgniesz po detergenty, zobacz instrukcje producenta, na wszelki wypadek, by nie zniszczyć prania.

Środki odkamieniające pralkę dostępne są w formie proszku, żeli lub płynu. Ich działanie jest natychmiastowe i nie powinno się stosować ich często. Sięgaj po nie dopiero wtedy, kiedy urządzenie jest zakamienione. Najczęściej środki tego rodzaju wlewa się do dozownika lub dodaje od razu do bębna. Następnie należy włączyć standardowy cykl prania.

Odkamienianie pralki – wypłukanie środków chemicznych

Pamiętaj, że środki chemiczne trzeba dokładnie wypłukać. Nawet jeśli bęben wydaje się czysty, może się okazać, że drobinki ciągle gdzieś są w zakamarkach. Dlatego wstaw kolejny program – najlepiej z opcją dodatkowego płukania. Duża ilość wody szybko usunie wszystkie pozostałości po detergencie. Jeśli w twojej pralce nie ma takiej opcji, po prostu wstaw kolejne puste pranie w wysokiej temperaturze. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru chemii. A jeśli chcesz całkowicie się przed nią ustrzec, poratuj się domowymi sposobami.

Jak odkamienić pralkę domowymi sposobami

Metoda: ocet kwasek cytrynowy

Domowe sposoby są równie skuteczne, jak te chemiczne. Tak naprawdę do czyszczenia wszystkich powierzchni i urządzeń w domu możesz użyć jednego uniwersalnego środka: octu. W przypadku pralki najlepiej sprawdza się mikstura z octu i kwasku cytrynowego.

Ocet ma działanie odkażające, więc idealnie nadaje się do czyszczenia pralki. Usuwa pleśń i brud oraz nieco zmniejsza ilość osadu. Jednak do odkamienienia pralki może nie wystarczyć – warto dołożyć do niego nieco kwasku cytrynowego, ponieważ on jest prawdziwym pogromcą kamienia! A do tego świetnie odświeża, więc pozbędziesz się przy okazji nieprzyjemnego zapachu.

Jak odkamienić pralkę za pomocą octu i kwasku? Wystarczy wlać do bębna około 3 litrów octu i dodać 2 opakowania proszku. Następnie należy wstawić puste pranie w najwyższej możliwej temperaturze. Dodając do mikstury bardzo ciepłą wodę jeszcze zwiększasz odkamieniające działanie. Z domowych sposobów ten jest najprostszy i najbardziej skuteczny i szybko rozwiąże twój problem. Pralkę w ten sposób czyści się regularnie co 6-8 tygodni.

Czyszczenie pralki z kamienia za pomocą sody oczyszczonej

Odkamienianie pralki możesz także przeprowadzić za pomocą sody oczyszczonej. Oczywiście to też jeden z domowych sposobów, który dobrze działa w walce z kamieniem. Soda często jest używana do czyszczenia pralki, lecz raczej do mycia jej zewnętrznych części- dozownika na płyn czy proszek, uszczelek czy uchwytów na filtr.

Sodą możemy dokładnie czyścić także pralkę w środku. Najczęściej stosuje się ją jak proszek – wystarczy wsypać do zasobnika dwa opakowania sody, a następnie wstawić standardowy cykl prania. Oczywiście także lepiej wybrać wysoką temperaturę – 60 stopni to minimum. Ten sposób nie zajmuje za dużo czasu, a jest zbawienny dla pralki.

Płukanie bębna po czyszczeniu pralki

Soda w połączeniu z ciepłą wodą tworzy gęstą, aktywną pianę. Preparat niezwykle skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i radzi sobie także z zaschniętym kamieniem, ratując pralkę przed awarią. Jednak soda trudno się wypłukuje.

Zobacz, czy w bębnie nie została piana. Jeśli tak, warto nastawić dodatkowe płukanie. To oczyści urządzenie i zmniejszy ryzyko zabrudzenia ubrań przy kolejnym użyciu. Jeśli możesz poświęcić trochę czasu, to przetrzyj gumową uszczelkę ściereczką, by usunąć pozostałe resztki piany.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: