Jak umyć lodówkę? Domowe sposoby na mycie lodówki
Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Ułatwia przechowywanie żywności i pozwala gospodarować nadmiarem jedzenia. W każdej kuchni ma swoje stałe miejsce. Jej regularne czyszczenie gwarantuje, że będzie służyć nam przez lata. Należy jednak podkreślić, że mycie lodówki nie musi oznaczać stosowania środków chemicznych. Istnieją domowe, sprawdzone sposoby na to, aby pozbyć się zabrudzeń, brzydkich zapachów, czy nawet pleśni. Nasz artykuł krok po kroku wyjaśnia, jak wyczyścić lodówkę przy użyciu naturalnych środków. Zobacz, które z kuchennych produktów możesz do tego wykorzystać.

Czym myć lodówkę w środku
Czym myć lodówkę wewnątrz? Zdecydowanie odradzamy detergenty. Te, ze względu na możliwość kontaktu z jedzeniem, nie są w 100% bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że do sprzątania, pozostaje nam sama woda. Wystarczy zajrzeć do kuchni, aby przekonać się, że do wyboru mamy kilka popularnych składników spożywczych. Zobacz, które produkty mogą wyczyścić lodówkę i z powodzeniem zastąpić środki chemiczne.
Czyszczenie lodówki octem
Wykorzystanie wody z octem to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów mycia lodówki. Ocet wykazuje właściwości odkażające i czyszczące, dlatego nie ma sobie równych w likwidacji brzydkich zapachów. Bez problemu usuwa resztki jedzenia, rozlane płyny, zapobiega też rozwojowi pleśni. Jest całkowicie ekologiczny i niedrogi, dlatego warto przekonać się o jego skuteczności.
Jak umyć lodówkę octem? Najpierw wyjmij wszystkie produkty. Do czyszczenia możesz wykorzystać ściereczkę oraz patyczki kosmetyczne, które pozwolą dokładnie wyczyścić każdy centymetr lodówki. Jeśli chcesz usunąć pleśń, możesz wykorzystać sam ocet. Ma nieprzyjemny zapach, ale działa silnie odkażająco. Dlatego w opinii wielu konsumentów mycie lodówki octem jest jednym ze skuteczniejszych sposobów czyszczenia. Bez obaw możesz go stosować raz w miesiącu.
Druga, często wykorzystywana metoda, to mycie lodówki wodą z octem. Aby to zrobić, wymieszaj szklankę octu z 3 szklankami wody, pamiętając, by woda nie była zbyt ciepła. Tak przygotowanym płynem nasącz ściereczkę i dokładnie umyj urządzenie. Odczekaj 5 minut, po czym wytrzyj wilgotne miejsca, aby lodówka po zamknięciu pozostała sucha.
Płyn do mycia lodówek z cytryny
Aby dokładnie wyczyścić lodówkę, możesz też użyć soku z cytryny. To sprawdzony środek na szybkie i ekologiczne odświeżenie sprzętu. Dokładnie usuwa zabrudzenia, nie niszczy powierzchni, a po myciu pozostawia przyjemny, naturalny zapach. Nadaje się do czyszczenia szuflad, półek i pozostałych elementów lodówki.
Jak go stosować? Na początku przygotuj sok z 3 cytryn i pół szklanki ciepłej wody. Następnie nasącz delikatnie ściereczkę i przetrzyj wnętrze. Odczekaj 10 minut i wyczyścić powierzchnię samą wodą. Pamiętaj, że przed włożeniem do środka produktów, należy wytrzeć wszystkie półki i szuflady do sucha. Nie zapominaj też, że sok możesz zastąpić kwaskiem cytrynowym, który cechuje się podobną skutecznością działania.
Czyszczenie lodówki sodą oczyszczoną
Innym środkiem polecanym do czyszczenia lodówki jest soda oczyszczona. Dzięki temu, że ma właściwości odtłuszczające i antybakteryjne, doskonale radzi sobie z zabrudzeniami i zwalcza pleśń w lodówce. Jest też całkowicie bezpieczna, dlatego z powodzeniem możesz ją stosować co najmniej raz w tygodniu.
A jak się zabrać do mycia lodówki z użyciem sody? Na początku przygotuj mieszkankę: połącz 3 łyżki sody oczyszczonej i pół szklanki letniej wody. Następnie mieszaj je dotąd, aż powstanie papka. Tak przygotowanym roztworem możesz myć półki, szuflady i ścianki urządzenia. Po umyciu odczekaj 10 minut i wytrzyj do sucha wnętrze lodówki.
Nie zapominaj przy tym, że sodę możesz też wykorzystać w inny sposób. Jest to środek, który świetnie neutralizuje zapachy, dlatego warto wysypać ją na spodek i trzymać na dolnej półce w lodówce. Dzięki temu po otworzeniu lodówki żaden z aromatów nie powinien Cię zaskoczyć. A jeśli jest inaczej, to nie wpadaj w panikę! Zobacz, jak pozbyć się zapachu z lodówki i poznaj porady ekspertów dotyczące usuwania nieprzyjemnej woni.
Czyszczenie lodówki roztworem z soli
Jeśli nie wiesz, czym umyć lodówkę, żeby nie śmierdziała, to polecamy sól z wodą. Sól skutecznie usuwa zabrudzenia oraz drobnoustroje i w przeciwieństwie do innych produktów, zawsze jest pod ręką. Poza tym doskonale neutralizuje zapachy. Z tego powodu warto wsypać jej szczyptę na spodek i umieścić na dolnej półce we wnętrzu lodówki.
Aby umyć lodówkę roztworem z soli, należy rozpuścić jej 2 łyżki w 1 litrze ciepłej wody. Potem wystarczy zmoczyć w roztworze ściereczkę i przetrzeć nią wnętrze lodówki. Jeśli po upływie 10 minut, półki i szuflady nadal będą wilgotne, to należy je osuszyć np. przy użyciu papierowego ręcznika.
Czyszczenie lodówki olejkiem z drzewa herbacianego
Jest to jeden z najmniej popularnych sposobów czyszczenia lodówki, jednak warto sprawdzić jego skuteczność. Olejek z drzewa herbacianego likwiduje nieprzyjemne zapachy, ma też właściwości dezynfekujące. Jak możemy go wykorzystać?
Najpierw musimy przygotować płyn, czyli rozpuścić 2 łyżki olejku w 1 szklance wody. Tak przygotowanym roztworem możemy umyć wnętrze lodówki. Warto jednak pamiętać, że olejek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z pozostałościami po jedzeniu. Dlatego, jeżeli pozostaną jakieś zabrudzenia, to warto wykorzystać inne, polecane przez nas sposoby czyszczenia lodówki.
Utrzymanie w czystości lodówki nie musi być trudne, pod warunkiem, że będziemy to robić regularnie. Do wyboru mamy między innymi sok z cytryny, sól, czy sodę, czyli najlepsze produkty dostępne w każdym sklepie spożywczym. Warto wykorzystać ich dobroczynne działanie i dowiedzieć się, jak umyć lodówkę bez rozmrażania. To da nam gwarancję, że żywność jest przechowywana w odpowiednich warunkach. Nie mówiąc już o tym, że dzięki temu będziemy mogli przedłużyć żywotność samej lodówki.
Czym myć lodówkę z zewnątrz
Po umyciu wnętrza lodówki, czas na czyszczenie urządzenia z zewnątrz. Ślady po palcach czy opary z tłuszczu to najczęstsze zabrudzenia widoczne na powierzchni sprzętu. Pojawiają się niemal codziennie. Aby skutecznie się ich pozbyć, możemy użyć środków chemicznych, albo znów postawić na najlepsze polecane sposoby.
Czym czyścić lodówkę z zewnątrz? Najlepiej tymi samymi preparatami, które wykorzystaliśmy do mycia wnętrza urządzenia. Roztwór wody i białego octu zapewni doskonałe efekty i bardzo dobrze wyczyści elementy ze stali nierdzewnej. To też niedrogi produkt dostępny na wyciągnięcie ręki i niewykluczone, że masz go już w swojej kuchni. Warto przy tym podkreślić, że sprawdzi się za każdym razem, bez względu na kolor urządzenia.
Jeśli chcesz umyć lodówkę, to bez względu na rodzaj płynu, pamiętaj o kilku zasadach. Przygotuj do mycia gąbki lub ściereczki, a do wycierania najlepiej papierowe ręczniki. Nie zapominaj też o gumowych rękawicach, które pomogą zadbać Ci o dłonie i paznokcie.
Jak czyścić lodówkę? Najogólniej mówiąc: nie ograniczaj się do mycia powierzchni, szuflad czy samych półek. Regularnie czyść otwór odpływowy (np. wspomnianymi wcześniej patyczkami kosmetycznymi). Sprawdzaj też uszczelki w lodówce, bo to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia i pojawianie się drobnoustrojów. A chyba nie chcesz, aby te pojawiły się również na Twoim jedzeniu?
Podczas mycia lodówki szczególnie uważaj na elementy oświetlenia i system odpowiadający za regulację temperatury w lodówce. Zamoczenie ich wodą, nawet przypadkowe, grozi awarią sprzętu. Zachowaj też ostrożność, jeśli chodzi o alkohol. Dlaczego? Ponieważ dezynfekcja lodówki alkoholem może skutkować uszkodzeniem powłoki sprzętu. Dlatego do odkażania najlepiej stosować bezpieczne środki, np. sodę oczyszczoną.
Jeśli planujesz umyć lodówkę, to najpierw przejrzyj jej zawartość. To dobry moment, aby sprawdzić przydatność do spożycia przechowywanej w niej żywności. Zwróć szczególną uwagę na produkty, których opakowania łatwo uszkodzić, np. jogurty. Wystarczy niewielkie uszkodzenie albo niewłaściwie zamknięte wieczko, aby ich zawartość znalazła się na półce. Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu jedzenia, zwłaszcza produktów, które wydzielają intensywny zapach.
Jak często myć lodówkę
Wiesz już, czym czyścić lodówkę, a czy wiesz, jak często to robić? Niestety, nie ma na to jednej, dobrej odpowiedzi. Półki i ustawiane na nich produkty najlepiej przeglądać kilka razy w tygodniu, w zależności od stopnia zabrudzenia i intensywności zapachu. Gruntowne czyszczenie lodówki należy wykonywać minimum raz na pół roku. W tym celu musimy rozmrozić urządzenie i usunąć kawałki lodu, a następnie zdecydować się na wybór najlepszego środka do zmywania.
Czym umyć lodówkę? Jak usunąć plamy z powierzchni urządzenia i w jego wnętrzu? W naszym artykule przedstawiliśmy tylko sprawdzone porady. Sól, soda czy sok z cytryny to środki, które możemy stosować bez obaw, ponieważ są w 100% bezpieczne zarówno dla żywności, jak i dla lodówki. Są też niezwykle skuteczne, łatwo dostępne i wiele nie kosztują. Dzięki nim Twoja lodówka może wyglądać jak nowa.
Czas na zakup nowej lodówki
Jeśli planujesz zakup nowej lodówki to koniecznie sprawdź nasz ranking lodówek wolnostojących w którym wyselekcjonowaliśmy najlepsze modele obecnie na rynku. Zobacz także zdobywające coraz większą popularność lodówki Side by Side oraz modele FrenchDoor oraz MultiDoor.
Alternatywą do lodówki wolnostojącej będzie oczywiście model do zabudowy. Także i w tym przypadku postanowiliśmy pomóc w podjęciu właściwej decyzji przygotowując ranking lodówek do zabudowy w kuchni.
