Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Kuchenka mikrofalowa to sprzęt, który zrewolucjonizował zarówno funkcjonalność naszej kuchni, jak i samo przygotowywanie posiłków! Wielu z nas nie wyobraża już sobie życia bez możliwości szybkiego podgrzania jedzenia lub napojów. Choć doceniamy możliwości dawane przez kuchenkę mikrofalową, to jednak dość często zapominamy o czyszczeniu jej wnętrza. A to niestety może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Zatem jak umyć mikrofalówkę? Czy można to zrobić szybko i tanio? Jak najbardziej można! Tą niezwykle praktyczną „wiedzę tajemną” przekażemy Ci w dalszej części naszego artykułu! Zapraszamy zatem do lektury!

Szybkie jedzenie i… szybki brud!
Kuchenka mikrofalowa to dla wielu z nas obowiązkowe wyposażenie kuchni. W końcu nie tylko pozwala na błyskawiczne podgrzanie i przyrządzenie posiłku. Z powodzeniem zastępuje nam grill, czajnik, a nawet piekarnik. Oczywiście, często można spotkać się z opinią, że to sprzęt dla leniwych, którym nie chce się tradycyjnie przyrządzać posiłków. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – tempo naszego życia bywa zawrotne! Czasami wykorzystanie mikrofali to jedyna szansa na ekspresowy, ale jednak ciepły posiłek. Niemniej jednak, w tym całym pędzie życia zazwyczaj szybko przyrządzamy jedzenie, zamykamy drzwiczki i pędzimy dalej. W tym wszystkim często zapomina się o jednym. Mikrofalówkę także trzeba czyścić…
Czyszczenie kuchenki mikrofalowej – dlaczego jest tak ważne?
Choć kuchenka mikrofalowa sama w sobie jest dość sterylnym urządzeniem, to jednak ubrudzić się potrafi. Podgrzewane w niej jedzenie często bulgoce, pryska…. Resztki jedzenia czasami chowają się pod talerzem i zostają tam na długo. O ile czasami zabierzemy się do mycia naczyń wykorzystywanych w mikrofali, to zapominamy o czyszczeniu wnętrza samej kuchenki. A to może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków! Z czasem z naszej kuchenki może zacząć się unosić nieprzyjemny zapach, a jej wewnętrzne ściany zaczną się kleić. Niezbyt fajne środowisko do podgrzewania posiłków, prawda?
Regularne mycie mikrofalówki
Regularne czyszczenie naszej kuchenki to najlepsza metoda na zachowanie w niej czystości i higieny. Oczywiście, najlepszym sposobem byłoby czyszczenie mikrofalówki po każdym użyciu. Tak – chociażby szybkie przetarcie jej wnętrza ręcznikiem papierowym! Jak już jednak wiemy, często nie mamy czasu na to, by systematycznie pielęgnować wnętrze kuchenki.
Co robić, jeżeli trochę zaniedbaliśmy sprawę? A w efekcie środek naszej kuchenki zaczyna już wyglądać nieprzyjemnie? Głowa do góry! Istnieją niezwykle szybkie i skuteczne domowe sposoby na czyszczenie mikrofali! Nie potrzebujesz do tego żadnych dedykowanych chemicznych środków czyszczących (te są wręcz niewskazane ze względu na specyfikę urządzenia)! Nie potrzeba nawet twardych szczotek i ostrych myjek! Z pomocą przyjdzie Ci niezawodne trio: cytryna, ocet i soda oczyszczona!
Jak wyczyścić mikrofalówkę cytryną?
Z pomocą cytryny możesz wyczyścić nawet mocno zabrudzone wnętrze mikrofalówki. I to w mniej niż 15 minut! Jak wygląda czyszczenie mikrofali cytryną? Jest to całkiem proste. W przypadku tej metody potrzebujesz ceramicznego naczynia, wody i 2 owoców. Sposoby są dwa. Możesz albo wycisnąć sok z cytryny do naczynia z wodą, albo pokroić ją na plasterki i zanurzyć je w naczyniu. Następnie naczynie należy wstawić do środka urządzenia i uruchomić mikrofale na pełnej mocy na około 4 minuty. Taki czas zazwyczaj wystarczy, aby para wodna z cytrynową esencją osadziła się we wnętrzu mikrofali. Następnie po prostu przetrzyj powierzchnię czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
To powinno wystarczyć, aby pozbyć się zabrudzeń. Sok z cytryny doskonale usuwa tłuszcz, drobne przypalenia czy resztki pokarmów. W znacznym stopniu neutralizuje również nieprzyjemny zapach. Co więcej, pozostawia wnętrze mikrofali przyjemnie odświeżone cytrusowy aromatem. Co, jeśli jednak zabrudzenia okazałyby się bardziej uporczywe? Możesz wówczas po prostu powtórzyć zabieg lub wydłużyć czas grzania mikrofali o kolejnych parę minut.
Jak umyć mikrofale, gdy nie mam cytryny?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić mikrofalówkę, gdy akurat nie masz cytryny? Sposobów jest kilka, ale jeżeli „cytrusowa metoda” należy do Twoich ulubionych, to możesz użyć tutaj pewnych substytutów cytryny. Wnętrze urządzenia wyczyścisz także z pomocą kwasku cytrynowego – wystarczy, że po prostu rozpuścisz go w naczyniu z wodą. Możesz użyć także innego cytrusowego owocu – chociażby pomarańczy czy grejpfruta!
Jak wyczyścić mikrofalówkę octem?
Zaschnięty osad we wnętrzu mikrofalówki możesz wyczyścić także z pomocą octu. To w pełni naturalny środek, który potrafi zdziałać prawdziwe cuda, jeśli chodzi o czyszczenie naszych domów! Jak przystąpić do czyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej z pomocą octu? Bardzo podobnie, jak w przypadku cytryny. Należy sporządzić roztwór wody z octem w proporcjach 1:1. Następnie trzeba wsadzić go do mikrofalówki i uruchomić urządzenie na około 5 minut. Cząsteczki octu będą roznosić się po mikrofalówce wraz z parą wodną. Rozpuści to uporczywy tłuszcz i brud. Wystarczy, że po chwili zetrzesz je wilgotną ściereczką. Prawda, że jest to proste?
Jeden minus – zapach…
Choć ocet to prawdziwy pogromca zabrudzeń w domu to nie każdy przekona się, aby go używać. Wynika to z charakterystycznego i niezbyt przyjemnego zapachu. Na całe jednak szczęście nie potrzeba specjalnych zabiegów do jego usunięcia. Zapach octu dość szybko neutralizuje się sam. Cóż… może i daleko mu do perfum… Należy jednak pamiętać, stanowi on jeden z najbardziej naturalnych, skutecznych i przyjaznych (zarówno człowiekowi, jak i środowisku) środków czyszczących. Mycie mikrofali octem jest wyjątkowo skuteczne. Jeżeli się na nie zdecydujesz, to pamiętaj, aby po wszystkim zostawić otwarte drzwiczki urządzenia. A najlepiej na chwile uchyl także kuchenne okna.
Kuchenka mikrofalowa z funkcją grilla a zabrudzenia
Współczesna mikrofalówka nie służy już tylko do podgrzewania jedzenia. Najnowocześniejsze modele z tych sprzętów AGD posiadają także funkcję grilla lub termoobieg. Z jednej strony pozwala to na jeszcze bardziej efektowne przygotowanie potraw. Z drugiej – pamiętaj, że takie urządzenie brudzi się bardziej, gdyż to osadów z tłuszczu i resztek jedzenia może dość spalenizna. A przygotowywanie potraw w urządzeniu pokrytym sadzą nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne! Na szczęście są sprawdzone domowe sposoby!
Czyszczenie mikrofalówki sodą oczyszczoną
Wiele osób, zastanawia się jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny. Nie zdają sobie oni sprawy, że doskonałym środkiem czyszczącym jest zwykła soda oczyszczona. Sodą, którą każdy z nas ma w domu, możemy wyczyścić mikrofalówkę. I to nawet tą najbardziej zabrudzoną. Metoda ta doskonale rozpuszcza wszelkie zaschnięte osady. Nie wiąże się ona także z pozostawieniem nieprzyjemnego zapachu. Stanowi zatem bardzo dobrą alternatywę dla octu, jeżeli dla kogoś jego woń jest nie do zniesienia.
Jak wyczyścić mikrofalówkę sodą?
Mycie kuchenki mikrofalowej z wykorzystaniem sody oczyszczonej przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku octu i cytryny. Wystarczy sporządzić roztwór wody z sodą: 2 łyżki sody na 1 szklankę wody. Następnie naczynie z roztworem wsadź do mikrofali i uruchom ją na około 5 minut. Co potem? To samo, co przy wcześniejszych metodach! Po skończonym cyklu grzania przetrzyj wnętrze urządzenia czystą szmatką. To powinno wystarczyć do usunięcia nawet sporej spalenizny. Jeżeli jednak w Twojej mikrofalówce nadal pozostał brud albo przypalony tłuszcz to możesz po prostu czynność powtórzyć.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Jak wyczyścić talerz od mikrofali?
Talerz od kuchenki mikrofalowej to element, który chyba najłatwiej wyczyścić. Można go bowiem wyciągnąć z wnętrza kuchenki. Niektórzy wkładają go nawet do zmywarki! My jednak polecamy najbardziej bezpieczny i tradycyjny sposób mycia: pod bieżącą wodą, z pomocą płynu do mycia naczyń.
Sposoby czyszczenia nowoczesnej mikrofali
Sprzęty AGD stają się coraz nowocześniejsze i bardziej przyjazne zarówno w użytku, jak i w konserwacji. Taka innowacja spotkała także mikrofalę. Niektóre modele posiadają bowiem wyjmowane elementy wnętrza. Wystarczy wyciągnąć je z kuchenki, umyć pod bieżącą wodą, a po osuszeniu – ponownie umieścić we wnętrzu. Trzeba przyznać, że takie czyszczenie mikrofalówki jest niezwykle dogodne i bardzo skuteczne. Niestety, w nieco starszych modelach takiej możliwości nie ma. Jeżeli rozglądasz się za nowym sprzętem AGD, to sprawdź koniecznie, czy dana kuchenka mikrofalowa posiada takie techniczne rozwiązanie.
Gdy już wiesz, jak umyć mikrofalówkę…
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak szybko umyć mikrofalówkę. Sprawdzone domowe sposoby bywają najlepszą metodą czyszczenia. Są nie tylko skuteczne, szybkie, ale także tanie i bardzo ekologiczne! Jak już wspomnieliśmy, czyszczenie mikrofali z wykorzystaniem chemicznych detergentów nie jest nawet zalecane. Wynika to z zamkniętego środowiska panującego w urządzeniu. Nie wszystkie cząstki detergentu dałyby radę wyparować. Mogłyby się potem przedostać do Twojego jedzenia, a to niebezpieczne dla zdrowia! Dlatego najlepiej stosuj naturalne, domowe metody!
Czy brud może uszkodzić mikrofalę?
Nagromadzone w urządzeniu zabrudzenia mogą doprowadzić do jego zniszczenia. To jeden z powodów, dla którego czyszczenie mikrofalówki jest tak ważne. Jeżeli jednak usterki coraz częściej dają się we znaki, to może warto pomyśleć o zakupie nowego urządzenia? Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem, ale nie masz pojęcia, na jakie modele zwrócić uwagę to sprawdź nasz ranking kuchenek mikrofalowych. Zawarte w nim treści ułatwią Ci zapoznanie się z istotnymi parametrami wybranych urządzeń i podpowiedzą, jak właściwie zainwestować pieniądze.
Nie tylko czyszczenie mikrofali…
Masz inny problem z kuchenką mikrofalową i zastanawiasz się, czy można mu zaradzić? Sprawdź nasze pozostałe poradniki. Być może pomogą Ci one znaleźć pomocne informacje o tym jak naprawić mikrofalę i przedłużyć jej życie! Sprawdź koniecznie!