Zaznacz stronę

Jaką pralkę kupić? Na co zwracać uwagę przy zakupie pralki.

Przed Tobą ważne zadanie: zakup nowej pralki, a nadmiernie bogata oferta producentów, zamiast ułatwiać sprawę, powoduje mętlik w Twojej głowie? Zastanawiasz się, jaka pralka jest najlepsza? Czytasz wszelkie możliwe opinie o pralkach, ale wciąż nie masz pewności co do wyboru? Służymy Ci pomocą! Zapoznaj się z naszym poradnikiem! Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje dotyczące tych sprzętów AGD! Dzięki temu łatwiej zdecydujesz się na to, jaką pralkę kupić.

Jaką pralkę kupić

Przede wszystkim – ustal swoje preferencje

Zanim zostaniesz zasypany tysiącem danych o różnych modelach pralek, powinieneś sobie przede wszystkim uświadomić, że szukasz sprzętu „pod siebie”. Zwrócić uwagę na swoje indywidualne preferencje, oczekiwania i możliwości przestrzenne. Powinny one być głównymi kierunkowskazami podpowiadającymi jaką pralkę kupić. Pamiętaj, że pralki automatyczne są różne i nie ma jednego uniwersalnego „top modelu”, który zadowoli wszystkich. Dlatego Twój wybór powinien przede wszystkim wyborem zadowalającym Ciebie. Sprzęt AGD zawsze powinien spełnić Twoje oczekiwania, a nie innych. Na szczęście wybór jest spory, dzięki czemu każdy ma szansę trafić na coś dla siebie.

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem!

Pamiętaj, że wysoka cena pralki nie zawsze oznacza, że dane urządzenie będzie najlepsze. Albo, że będzie najlepsze dla Ciebie! Wyższą cenę pralki nierzadko dyktują innowacyjne funkcje czy wielkość bębna. Przed wyborem musisz zastanowić się, które parametry są dla Ciebie ważne. Bo po co masz dopłacać do czegoś, co po prostu nie będzie Ci potrzebne? Poza tym bardzo przyzwoite modele pralek wcale nie muszą być drogie! Ich ceny mogą wahać się od kilkuset złotych do około 1500 złotych.

Jaką pralkę wybrać? Zaplanuj swoją przestrzeń

Zanim rozpoczniesz poszukiwania pralki, ustal swoje możliwości i oczekiwania przestrzenne. Masz dużo miejsca, czy mało? Pralkę planujesz umieścić w pralki, w łazience, a może w kuchni? Jeżeli w jakimś stopniu ogranicza Cię przestrzeń, to wymiary pralki będą rzutowały na Twój wybór. Ale sama przestrzeń to nie wszystko… W grę wchodzi także estetyka Twoich wnętrz – w końcu możemy kupić urządzenie wolnostojące lub też pralkę do zabudowy. Choć to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej popularne, to sprawdza się w określonych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy pragniemy zaoszczędzić trochę miejsca (pralka wówczas jest estetycznie i sprytnie „ukryta” na przykład pod łazienkowym blatem) lub gdy w naszym domu panuje określony styl wystroju i nie chcemy go zepsuć wyglądem pralki.

Wybór pralki a pojemność bębna

Jeżeli zastanawiasz się, jaką pralkę wybrać, to kwestia pojemności bębna będzie jedną z kluczowych, które musisz ustalić. Ładowność pralki wpływa na jej wielkość, dlatego tak ważne jest wcześniejsze ustalenie posiadanej przestrzeni i własnych potrzeb. Pojemność załadunku jest istotna. Przełoży się ona bezpośrednio na liczbę ubrań, które zmieścimy podczas jednego cyklu pracy. Może mieć też wpływ na samą częstotliwość prania, a przez to – na zużycie wody i zużycie energii. Dobra pralka to taka, która będzie właściwie dostosowana do naszych potrzeb.

Wybierając pojemność pralki, powinniśmy sugerować się ilością osób zamieszkujących nasze gospodarstwo domowe. Nie da się ukryć, że single czy pary robią pranie rzadziej (czasami nawet raz w tygodniu), dlatego w ich przypadku wystarczyć może pralka, której pojemność wynosi 4 kg -5 kg. Z kolei więcej osób w domu to więcej rzeczy do wyprania, dlatego rodziny (zwłaszcza te z małymi dziećmi) powinny zdecydować się na zakup pralki o pojemności bębna 6 kg, 7 kg, 8 kg czy nawet… 9 kg!

Ładowana od góry czy od przodu? Którą pralkę wybrać?

Pośród najlepszych pralek automatycznych znajdziemy zarówno modele ładowane od góry, jak i od przodu. Pralki ładowane od frontu stanowią dość klasyczny typ tego typu urządzeń. Posiadają one przeszklone drzwiczki, przez które wkłada i wyciąga się pranie. Jakie są główne zalety tego typ pralek? Przede wszystkim pozwalają zachować większą kontrolę podczas całego cyklu prania. Widzimy bowiem co dzieje się wewnątrz bębna pralki. Możemy także zareagować, gdy zauważymy, że w bębnie znalazło się niepożądane ubranie. Wybór pralki ładowanej od frontu będzie także najlepszy, jeśli szukamy urządzenia do zabudowy. Minusy pralek ładowanych od przodu? Modele te zajmują zazwyczaj więcej miejsca. Ponadto trzeba się schylić lub kucnąć podczas ich użytkowania.

Jesteś zdecydowany na ten typ pralki, ale nie wiesz, które spośród dostępnych urządzeń ma najlepsze parametr? Sprawdź ranking najbardziej polecanych modeli przez naszych ekspertów.

Dla kogo pralka ładowana od góry?

Przede wszystkim ten typ urządzenia zajmuje mniej miejsca. Pozwala jednocześnie zrobić nawet większe pranie. Szerokość takiej pralki do często około 40-50 cm, za to ich głębokość jest większa (są węższe, ale wyższe). Taką pralkę z łatwością możesz także przystawić do ściany tyłem lub bokiem. Jest to wybór idealny do małych przestrzeni. Dostępne na rynku modele z łatwością zmieszczą się do najmniejszej łazienki czy wkomponują się w aneks kuchenny. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać pralkę ładowaną od góry to sprawdź nasz ranking tego typu urządzeń.

Pralka ładowana od góry to także jedna z lepszych opcji dla osób starszych lub mających problemy z kręgosłupem. Jej obsługa nie wymaga ani schylania się, ani kucania. Pralkę całkowicie możemy obsłużyć w pozycji stojącej. Minusy? Mamy mniejszą kontrolę podczas prania: bęben jest poza zasięgiem naszego wzroku. Nie widzimy także ubrań, ani tego, co się z nimi dzieje.

A może pralka slim?

Rodzaje pralek, pod kątem ich konstrukcji, nie kończą się na pralkach ładowanych od góry i od przodu. W ostatnich latach pojawiły się także pralki automatyczne typu slim. Urządzenia takie charakteryzuje zazwyczaj niewielka głębokość. Dzięki temu pralki te zmieszczą się nawet w malutkim pomieszczeniu. Co ważne, wśród pralek slim znajdziemy pralki ładowane od góry, jak i te, ładowane od przodu. Pralka slim zazwyczaj wyposażona jest w taką samą ilość programów i funkcji, co pralka „pełnowymiarowa”.

Pralka slim jest to super wybór dla mniejszych mieszkań. Należy jednak pamiętać, że oszczędność miejsca wiąże się tu z nieco ograniczoną pojemnością prania. Bęben w pralce slim zazwyczaj nie pomieści więcej niż 5 kg – 6 kg. W najbardziej pojemnej pralce znajdziemy bęben o pojemności 7 kg.

Pralka slim brzmi jak doskonały wybór dla Ciebie, ale nie wiesz jak znaleć niezawodny model? Zobacz, które modele w technologii slim zostały docenione przez naszych fachowców.

Postaw na technologię

Zastanawiając się jaką pralkę najlepiej kupić, warto rozważyć nie tylko kwestie jej konstrukcji, pojemności prania czy samych wymiarów urządzenia. Wskazane jest sprecyzowanie, jeszcze przed zakupem, kilku kluczowych parametrów technicznych. Mówimy tutaj o takich aspektach jak klasa energetyczna, rodzaj bębna, maksymalna prędkość wirowania, typ silnika czy dostępność określonych trybów i funkcji.

Klasa energetyczna pralki

Zastanawiając się nad tym, jaką pralkę kupić warto zwrócić uwagę klasę energetyczną wybranego sprzętu. Wszystkie polecane modele pochodzą wyłącznie z najwyższej półki energetycznej. Dlaczego ma to takie znaczenie? Mianowicie ilość pobieranego podczas każdego prania prądu ma bezpośrednie przełożenie na roczne zużycie energii. A całoroczne zużycie prądu to nasze wydatki oraz wpływ na środowisko naturalne. Obecnie w najlepszych pralkach roczne zużycie prądu waha się od 60 do 240 k (w zależności jak często pierzemy ubrania). Najlepiej oczywiście postawić na model, który ma niewielkie zużycie energii i wody. Umożliwi to tanią eksploatację, nawet w przypadku częstego prania zaspokajającego potrzeby dużej rodziny.

Wybór dostosuj do swoich potrzeb

O ile energooszczędne pralki pozwalają zaoszczędzić w skali roku dość sporo na rachunkach za prąd, to należy pamiętać, że często są droższe od mniej wydajnych modeli. I to rzadko o kilkaset złotych! Z pewnością ten wydatek szybko się zwróci, jeżeli pierzemy ubrania dużo i często. Jeżeli jednak pierzemy sporadycznie, to należy się zastanowić czy warto dodatkowo dopłacać. Bowiem w takiej sytuacji nieco wyższy pobór energii podczas pracy pralki może nie być odczuwalny dla naszego portfela.

UWAGA – Nowe oznaczenia klas energetycznych!

Wszyscy zapewne kojarzymy oznaczenia klas energetycznych, które od wielu lat posiadają urządzenia AGD. Należy jednak pamiętać, że od 1 marca 2021 dane te posiadają zupełnie nowe oznaczenia! Zamiast charakterystycznych oznaczeń A+, A++ czy A+++, znajdziesz symbole od A do G. Przy czym obecnie najwyższą możliwą jest klasa C (odpowiednik dawnego A+++). Oznacza to, że najlepsza pralka pod względem zużycia energii (czyli pralka „eco”) będzie właśnie oznaczona literą „C”. Wyższe oznaczenia w skali (A oraz B) mają być dedykowane przyszłościowym sprzętom, wyprodukowanym w jeszcze bardziej energooszczędnej technologii.

Sprawdź ile wody zużywa pralka

Kwestia zużycia wody jest tak samo istotna jak zużycie prądu. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu stare urządzenia potrafiły bez problemu zużywać nawet ponad 100 litrów wody na cykl prania. Na szczęście te czasy już minęły i nietrudno dziś wskazać pralki ze znacznie niższym wskaźnikiem zużycia wody. Dobry wskaźnik powinien utrzymywać się na poziomie od 37 l do 50 l wody na jeden cykl prania (w zależności od wielkości bębna).

Prędkość wirowania – jaką pralkę warto kupić?

Prędkość wirowania to kolejny ważny parametr, który warto rozważyć pod kątem wyboru pralki. Prędkość wirowania to nic innego, jak liczba obrotów na minutę, jaką wykonuje bęben urządzenia w końcowej fazie prania. Każda pralka, nawet najbardziej podstawowa, posiada kilka stopni regulacji prędkości wirowania bębna pralki. Zazwyczaj skala zaczyna się od 600 obr min i kończy na poziomie 1200 obr min).

Niektóre nowoczesne modele pralek potrafią osiągać bardzo wysokie obroty – nawet do 2000 obr min. Niemniej jednak należy pamiętać, że takie urządzenie ma spory poziom hałasu. Ponadto, sam szybki tryb odwirowywania wody może być szkodliwy dla niektórych tkanin. Niektóre urządzenia posiadają wręcz funkcję bardzo niskich obrotów, przeznaczoną specjalnie pod delikatne ubrania! Przyzwoita i bezpieczna jest górna prędkość wirowania 1200 obr min -1400 obr min.

Dla kogo wysoki poziom obrotów?

Wysoka prędkość wirowania będzie ważna dla osób, dla których większą wartością jest zaoszczędzenie czasu niż cicha praca urządzenia. Im większą zastosujemy prędkość wirowania, tym więcej wody pozostanie w naszych ubraniach. Znacznie skraca to czas suszenia. Jest to istotne w przypadku częstego prania lub małej przestrzeni, w której rozstawianie dużej suszarki nie poprawia komfortu życia.

Klasa wirowania i prania

Powstała specjalna skala dla pralek automatycznych. Daje one możliwość sprawdzenia współczynnika efektywności zarówno prania, jak i wirowania danego modelu. Te dane powinniśmy znaleźć na etykiecie energetycznej urządzenia.

Ta efektywność jest wyrażona w skali od A (wysoka efektywność) do G (niska efektywność). Im wyższa klasa, tym pralka skuteczniej poradzi sobie z usuwaniem zabrudzeń i dokładniej odwiruje nasze ubrania. Najlepsze pralki automatyczne oferują efektywność wirowania i prania w klasach A i B.

Co oznacza klasa efektywności wirowania:

  • klasa wirowania A – wilgotność reszktowa < 45%
  • klasa wirowania B – wilgotność resztkowa 45 – 54%
  • klasa wirowania C – wilgotność resztkowa 54 – 63 %
  • klasa wirowania D – wilgotność resztkowa 63 – 72 %
  • klasa wirowania E – wilgotność resztkowa 45 – 54%
  • klasa wirowania F – wilgotność resztkowa 81 – 90 %
  • klasa wirowania G – wilgotność resztkowa powyżej 90 %

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki? Silnik!

Niestety, wielu konsumentów nie sprawdza typu silnika, zastanawiając się jaką pralkę kupić. A jest to bardzo ważna kwestia! Starsze i podstawowe modele pralek posiadają silniki szczotkowe. Pracują one dobrze, ale niestety – ten typ silnika generuje hałas. A zwłaszcza w szczytowym momencie wirowania. Jeżeli posiadamy osobną pralnię, umiejscowioną z dala od codziennej przestrzeni życiowej, to nie musimy się aż tak przejmować hałasem czynionym przez wirowanie. Ale co zrobić, jeśli pralka jest w łazience lub w kuchni?

To może silnik inwerterowy?

Dość ciche, zarówno w trakcie prania jak i wirowania, są bezszczotkowe silniki indukcyjne. Mają one jednak jedną wadę – umożliwiają one wirowanie jedynie na poziomie bardzo niskich obrotów. Lepszym wyjściem może się okazać pralka wyposażona w silnik inwerterowy. Jest on zasilany prądem zmiennym, dzięki czemu hałas podczas jego pracy nie jest wysoki. Zachowana została natomiast funkcja wysokich obrotów. To rozwiązanie jest coraz częściej dostępne i cieszy się rosnącą popularnością pośród użytkowników pralek.

Jaką pralkę wybrać? Wymienne łożysko

Jeśli nadal zastanawiasz się jaką pralkę kupić to z pewnością warto rozglądnąć się za modelem z wymiennym łożyskiem. Dlaczego? Dzięki tej funkcji możesz zaoszczędzić sporo na ewentualnych naprawach pralki oraz znacznie przedłużyć żywotność swojego urządzenia. W pralkach automatycznych łożysko to część podlegająca intensywnej eksploatacji. Nic więc dziwnego, że często się zużywa. A naprawa nie zawsze jest opłacalna.

Możliwość wymiany łożyska daje nam szansę na szybkie i tanie przywrócenie pralki do sprawności. Niestety, nie wszystkie pralki automatyczne posiadają funkcję wymiennego łożyska. Jeśli chcesz sprawdzić, które zostały wyposażone w tę funkcję – sprawdź nasz ranking pralek z wymiennymi łożyskami.

Jaką pralkę wybrać – programy prania

Nawet najtańsze i najbardziej podstawowe modele pralek automatycznych posiadają przynajmniej kilka programów prania. Zazwyczaj są to tryby, z których pomocą skutecznie wyprać można bawełnę czy ubrania wykonane z tkanin syntetycznych. Najczęściej jednak polecane pralki posiadają więcej programów prania. Dzięki nim urządzenie zwiększa swoją funkcjonalność i pozwalają prać także bardziej wymagające tkaniny. Obecnie znaleźć możemy modele posiadające np. specjalny program do jedwabiów i delikatnych tkanin (skutecznie imitujący pranie ręczne), program do odzieży sportowej, program do prania kurtek, koszul lub nawet płaszczy. Wśród użytkowników dużą popularnością cieszą się także pralki posiadające szybkie programy prania. Dają one możliwość uruchomienia cyklu nietrwającego dłużej niż 15-20 minut.

Dodatkowe funkcje pralki

Zastanawiając się, jaką pralkę wybrać, warto rozważyć czy potrzebne nam są różne dodatkowe funkcje. Wiele nowoczesnych urządzeń posiada szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę XXI wieku. Oferują one zdecydowanie więcej, niż tylko skuteczność w usuwaniu zabrudzeń czy wysoką klasę energetyczną. Obecność, chociażby kilku takich dodatkowych funkcji potrafi sprawić, że eksploatacja urządzenia będzie jeszcze bardziej komfortowa.

A zatem jakie dodatkowe funkcje pralek są dostępne na rynku?

  • Opóźnienie startu prania – dzięki zastosowaniu funkcji opóźnienia startu możemy załadować pralkę wieczorem i ustawić start programu na następny dzień w godzinach pracy, kiedy przybywamy poza domem.
  • Pranie wstępne – pozwala na ręczne dodatnie trybu prania wstępnego przed każdym programem prania. Bardzo dobre rozwiązanie w przypadku uporczywie zabrudzonych ubrań.
  • Pranie bąbelkowe – funkcja prania bąbelkowego występuję w pralkach Samsung pod nazwą Eco Bubble. Podczas mieszania proszku z wodą wytwarzane są aktywne bąbelki. Skuteczniej wnikają one w ubrania i usuwają zabrudzenia. Z tą funkcją z pewnością polubią się delikatniejsze tkaniny.
  • System kontroli piany – w przypadku wsypania zbyt dużej ilości proszku do prania pralka automatycznie rozpozna zbyt dużą ilość piany. Urządzenie uruchamia wówczas dodatkowe płukanie.
  • Sterowanie za pomocą smartfona – w dobie mobilnego internetu i dążenia do podłączania wszystkich sprzętów do sieci nikogo nie zaskoczą zapewne najlepsze pralki sterowane smartfonem. Dedykowane aplikacje producentów pozwalają zdalnie wyznaczać start pracy, kontrolować proces prania czy informować o zbliżających się cyklach płukania lub wirowania.
  • Podwójna pralka (pralka dwukomorowa) – jest to pralka z dwoma bębnami. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednocześnie możemy zrobić dwa prania z użyciem osobnych programów czy różnych temperatur prania. Należy pamiętać, że może się to wiązać z nieco wyższym poziomem hałasu.

A może pralko-suszarka?

Pralko-suszarka to osobny typ urządzenia, który również znaleźć można na rynku. Poza samym praniem takie urządzenie oferuje dodatkowo także opcję suszenia. Jest to super opcja dla osób wiecznie zabieganych, które lubią mieć szybko wyprane i wysuszone ubranie. Sprawdzi się także w przypadku właścicieli małych mieszkań. Dzięki funkcji suszenia praktycznie pozbywamy się konieczności kłopotliwego rozwieszania mokrych ubrań.

Oczywiście, pralko-suszarki będą miały pewne zalety oraz pewne wady. Na pewno mogą zajmować nieco większą przestrzeń (i nie zawsze nadadzą się np. jako urządzenie do zabudowy), z uwagi na zastosowaną technologię będą też mniej energooszczędne.

Pralki automatyczne czy wirnikowe?

Każdemu, kto zastanawia się, jaką pralkę kupić, zdecydowanie będziemy odradzać pralki wirnikowe, a zalecać automatyczne. Choć wielu z nas z pewnością posiada sentyment do kultowej „Frani”, to jednak w przypadku praktyczności i efektywności pralka wirnikowa nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Przede wszystkim – trzeba ręcznie nalewać do niej wody, nie daje także możliwości odwirowania ubrań… Czyli tego, co jest standardem w przypadku pralek automatycznych.

Jednakże ten typ sprzętu nadal jest produkowany. I co ciekawe, nowoczesne pralki wirnikowe niewiele różnią się od kultowej „Frani”. Jako że nie trzeba ich podłączać do sieci wodociągowej, to możemy skutecznie wykorzystać je w miejscach, gdzie jej nie ma: na ogródkach działkowych, campingach, domkach letniskowych lub nawet pod namiotem!

Jakiej firmy pralkę kupić?

Wiele osób, przystępując do wyboru urządzenia zastanawia się, jakiej firmy kupić pralkę. Samsung? Bosch? LG? A może Whirlpool? Na rynku producentów jest wielu, a pośród nich jeszcze więcej dostępnych modeli. Głowisz się jak znaleźć ten, który okaże się dobry i niezawodny? Zapoznaj się z naszym rankingiem: sprawdziliśmy bowiem, które modele pralek są najmniej awaryjne na rynku!

Dlaczego warto poznać rankingi pralek?

Nasze rankingi opracowywane są przez ekspertów, którzy doskonale wiedzą, na jakie parametry zwrócić uwagę. W rankingach możesz zapoznać się z rezultatami ich pracy. Dzięki temu sam dowiesz się, czego spodziewać się po danym modelu pralki oraz łatwiej będzie Ci się zdecydować jaką pralkę kupić. Zaoszczędzisz przy tym czas oraz prawdopodobnie pieniędzy, gdyż dzięki nam trafisz wyłącznie na najlepsze pralki automatyczne – zarówno te ładowane od góry, jak i od dołu!

Czy musisz nową pralkę kupić?

Poszukujesz nowej pralki, bo Twój stary sprzęt przestał działać albo szwankuje? Czy jesteś pewien, że z daną usterką nie da się już nic zrobić? Czasami warto pojąć się naprawy pralek automatycznych! Sprawdź nasze poradniki i zobacz, czy Twoje urządzenie da się uratować! Zdecydowanie warto próbować – ma to uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: