Jaka woda do nawilżacza powietrza?
Zastanawiasz się, jaka woda do nawilżacza powietrza będzie najlepsza? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego to z pozoru łatwe pytanie jest takie ważne.
Wybór wody do nawilżacza powietrza uzależniony od jego rodzaju. W tekście wyjaśniamy, jaką ciecz zastosować w modelu ewaporacyjnym, ultradźwiękowym oraz parowym. Zdradzamy też, dlaczego warto mieć tę wiedzę przed zakupem urządzenia i jakie są konsekwencje niestosowania się do zaleceń producenta.
Najlepsza woda do nawilżacza powietrza, jaką wybrać?
Nawilżacz powietrza to urządzenie, które dba o jakość powietrza w domu. Jego działanie polega na zmianie wody w mgiełkę, co pozwala utrzymać optymalny poziom wilgotności. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Ponieważ prawidłowa wilgotność powietrza w domu ma wpływ na nasze zdrowie. Może złagodzić objawy infekcji oddechowych i alergii, ograniczyć rozwój bakterii i zapewnić zdrowszy sen. Aby jednak tak się stało, należy w odpowiedni sposób stosować nawilżacz.
Znaczący wpływ na to, jak działa nawilżacz powietrza ma zastosowana woda. Dlatego wiele osób zastanawia się, jaką wodę wlewać do nawilżacza. Wybór możemy ograniczyć do trzech opcji:
Woda z kranu
Wbrew powszechnie panującej opinii można ją wlewać do wielu nawilżaczy. Nadaje się bowiem do picia i nie znajdziemy w niej mikroorganizmów. Jej stosowanie w nawilżaczu jest korzystne dla domowników, pod warunkiem że producent dopuszcza takie rozwiązanie.
Woda destylowana do nawilżacza
Jej wybór chroni urządzenie przed uszkodzeniem. Woda destylowana nie zawiera bowiem minerałów i zanieczyszczeń, dzięki czemu nie pozostawia osadu po odparowaniu. Nawilżacz nie wymaga więc częstego czyszczenia, ponadto kamień nie osiada na meblach i podłodze. Innym plusem jej stosowania jest ograniczony rozwój mikroorganizmów.
Woda demineralizowana do nawilżacza
To najlepsze rozwiązanie, gdy problemem jest twardość wody. Woda demineralizowana, podobnie jak destylowana, nie zawiera minerałów. Nie powoduje więc powstawania białego osadu na powierzchni mebli.
W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jaką wodę wlewać do konkretnego modelu nawilżacza powietrza. Omawiamy też, co powoduje niestosowanie się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Jaka woda do nawilżacza ultradźwiękowego
Nawilżacze ultradźwiękowe to modele o najbardziej skomplikowanej budowie. Wykorzystując fale ultradźwiękowe, rozbijają wodę i wszystko to, co się w niej znajduje na drobne cząsteczki. Dlatego w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych producenci zalecają stosowanie wody destylowanej. Stosując wodę z kranu, ryzykujemy wdychanie obecnych w kranówce szkodliwych substancji: białego pyłu, chemikaliów oraz patogenów.
Stosowanie wody destylowanej zapewnia więc bezpieczne działanie nawilżacza ultradźwiękowego. Minusem jest jednak wysoki koszt eksploatacji sprzętu. Warto jednak wiedzieć, że modele ultradźwiękowe umożliwiają precyzyjną regulację poziomu wilgotności. To z kolei może zrekompensować nam wyższe koszty użytkowania.
Jak woda do nawilżacza ewaporacyjnego
Model ewaporacyjny jest uznawany przez wielu użytkowników za najzdrowszy typ nawilżacza. Potwierdza to zresztą ranking nawilżaczy powietrza, w którym modele ewaporacyjne znalazły się na wysokich pozycjach. Z czego to wynika?
Ten typ nawilżacza powietrza nie dopuszcza do przekroczenia optymalnej wilgotności w mieszkaniu. Gdy tylko poziom wilgotności zaczyna wzrastać, automatycznie spada wydajność urządzenia. Co oczywiste, skuteczność nawilżania zależy między innymi od regularnej wymiany wody. A jaka woda sprawdzi się w tego typu nawilżaczu?
W modelu ewaporacyjnym możemy bez problemu stosować wodę z kranu. W przeciwieństwie do ultradźwiękowego nawilżacza powietrza takie działanie nie jest szkodliwe dla zdrowia. Wynika to ze sposobu pracy urządzenia.
W tym przypadku zamontowany w nawilżaczu wentylator zasysa suche powietrze, które przechodzi przez matę ewaporacyjną. Następnie oczyszczone i nawilżone wydostaje się na zewnątrz. Mata zatrzymuje zanieczyszczenia i obecne w kranówce minerały. Dlatego producenci pozwalają stosować wodę z kranu w tego typu nawilżaczach.
A co w przypadku twardej wody? Jeśli masz taką w swoim domu, to możesz w nawilżaczu stosować wodę demineralizowaną. Sposobem na twardość wody może być też wcześniejsza jej filtracja. Dzięki temu unikniesz osadzania się kamienia w urządzeniu.
Jaka woda do nawilżacza parowego
Jaka woda nadaje się do nawilżacza parowego? W takim modelu najlepsza będzie woda z kranu. Ten typ nawilżacza powietrza ma dość prosty sposób działania. Posiada grzałkę, która podgrzewa wodę do temperatury wrzenia. Następnie rozprowadza ją w pomieszczeniu jako mgiełkę. W tym przypadku paruje jedynie ciecz, więc wszystkie minerały z wody opadają na dno. Zastosowanie kranówki nie powoduje więc szkód zarówno dla nas, jak i dla nawilżacza powietrza.
Wiesz już, jaka woda do nawilżacza powietrza sprawdzi się najlepiej. Nie zapominaj jednak, że równie ważne jest to, gdzie ustawić nawilżacz powietrza. Szczególnie gdy mowa o nawilżaczu parowym. Sprzęt ten, ze względu na ryzyko poparzenia parą wodną należy ustawić poza zasięgiem dzieci. Lepiej też odsunąć go od ściany w celu uniknięcia zawilgocenia.
Co ile wymieniać wodę w nawilżaczu?
Wiedza o tym, jaka woda najlepiej sprawdzi się w naszym modelu, to połowa sukcesu. Równie ważna jest systematyczna wymiana cieczy. Co ile należy wymieniać wodę?
Zazwyczaj producenci urządzeń nawilżających zalecają codzienną wymianę wody. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju nawilżacza powietrza. Jeśli jest to niemożliwe, to warto wymieniać ją co 2-3 dni. Chodzi o to, by uniknąć rozwoju bakterii, które szybciej się rozmnażają w ciepłej, stojącej wodzie. Tak działa większość modeli dostępnych na rynku.
Co oczywiste, w przypadku wątpliwości najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi. Tam znajdziemy wszystkie przydatne informacje. Również to, jaka woda do nawilżacza powietrza w naszym domu będzie odpowiednia.