Zaznacz stronę

Dlaczego lodówka głośno chodzi?

To normalne, że lodówka wydaje z siebie różne dźwięki. Buczenie, stukanie, szumienie – te hałasy oznaczają najczęściej, że chłodziarka się załączyła, by utrzymać niską temperaturę. Jeśli jednak masz wrażenie, że lodówka chodzi głośniej niż zwykle, czas się temu przyjrzeć! Być może to faktycznie objaw awarii. Dowiedz się, dlaczego lodówka głośno chodzi!

Sprawdź dlaczego Twoja lodówka głośno chodzi

Jak głośną masz lodówkę?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak głośno powinien pracować sprzęt. Jest to zależnie od producenta. Sprawdź informacje w karcie produktu – powinny tam znaleźć się dane o poziomie głośności podczas pracy sprężarki.

Zazwyczaj jest to mniej niż 30 db, jednak niektóre modele są głośniejsze. Wtedy jednak hałas pojawia się już w momencie pierwszego załączenia lodówki do prądu. Kiedy więc się zaniepokoić? Przede wszystkim jeśli nagle urządzenie działa głośniej niż zwykle. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by zrobić coś z hałaśliwą lodówką. Trzeba tylko postawić odpowiednią diagnozę.

Dlaczego lodówka głośno chodzi?

Lodówka głośno pracuje z kilku powodów. Część przyczyn jest związana z awarią urządzenia, ale niektóre wynikają z nieprawidłowej eksploatacji lodówki. Za utrzymanie niskiej temperatury w lodówce odpowiada sprężarka. To ona załącza tryb chłodzenia – wtedy w lodówce słychać charakterystyczny dźwięk. Praca sprężarki powinna trwać 10-15 minut, a urządzenie powinno włączać się co mniej więcej 45 minut.

Gorzej, jeśli lodówka zaczęła głośno pracować nagle lub wydaje inne dźwięki. Lodówka piszczy, stuka, słychać w niej trzaski i puknięcia. To faktycznie może wymagać interwencji.

Lodówka głośno chodzi – co możesz zrobić

Czasami przyczyną głośniej pracy lodówki nie jest wcale poważna awaria. Zazwyczaj problem leży w niewłaściwej eksploatacji urządzenia. Zanim więc zaczniesz szukać przyczyn we wnętrzu chłodziarki, sprawdź, czy drobne zmiany pomogą.

Lodówka głośno pracuje, kiedy nierówno stoi

Za głośną pracę często odpowiada nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki. Sklepy AGD wraz z dostawą lodówki oferują także usługę wypoziomowania. Prawidłowo ustawiona przez specjalistę lodówka początkowo chodzi dobrze. Ale wiadomo przecież, że nasze podłogi nigdy nie są idealnie równe. Wystarczy tylko lekkie przesuniecie sprzętu i już pojawia się problem głośnej pracy. Może to dotyczyć także lodówek do zabudowy.

Warto sprawdzić, czy lodówka stoi stabilnie. Nie powinna się poruszać. Powinna być pochylona do tyłu o około 5°. Ustawienie chłodziarki nie wymaga wezwania serwisanta. Wystarczy użyć poziomicy. Sprzęt ustawia się, regulując nóżki, które można wydłużyć lub skrócić w razie potrzeb. Czasami wystarczy ustawić lodówkę w odpowiedni sposób, by przestała wydawać dziwne, niepokojące odgłosy.

Głośna praca lodówki a stopień zamrożenia

Nóżki wyregulowane, lodówka idealnie pochylona do tyłu, ale problem z głośniejszą pracą dalej nie jest rozwiązany? Jeśli urządzenie głośno chodzi tylko czasami, przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej.

Czasami przyczyną może być przeładowanie lodówki. I to zarówno rozumiane jako zbyt wiele produktów przechowywanych w jej wnętrzu lub w zamrażalniku, jak i po prostu za duża ilość lodu. Lodówki starego typu, które nie mają opcji no frost, mogą mieć problem z odprowadzaniem nadmiaru wody. Szybko zamienia się ona w sople w zamrażalniku i osiada na tylnych ściankach lodówki.

W zbyt dużej ilości lodu można doszukiwać się przyczyn bardzo wielu awarii lodówki. Jeśli zaczyna głośniej pracować, być może wystarczy ją tylko rozmrozić. Starą lodówkę rozmraża się nawet kilka razy w roku, oczyszczając także zamrażalnik. Jeśli usuniesz nadmiar lodu w zamrażarce, głośna lodówka przestanie być problemem.

Lodówka głośno pracuje – przyczyny awarii

Powyższe przyczyny są bardzo częste, jeśli jednak je wyeliminowałeś, ale dalej zmagasz się z głośną pracą urządzenia, nie mamy dobrych wiadomości. Lodówka hałasuje ze względu na zużycie części wewnętrznych. Niektóre z nich możesz wymienić samodzielnie, do naprawy innych konieczny jest serwis.

Zużyta sprężarka w chłodziarce

Jeśli twoja lodówka jest nowa, ten problem raczej cię nie dotyczy. Sprężarka bowiem to podzespół elementów, które naturalnie zużywają się wraz z upływem czasu. W starszych modelach z roku na rok lodówka pracuje coraz głośnej.

Jeśli jest już tak głośno, że zaczyna cię to niepokoić albo przeszkadzać, trzeba wezwać fachowca. Serwisant będzie musiał wymienić tę część. Naprawa może zająć jednak trochę czasu i niestety nie należy do najtańszych. Być może czas na nowe urządzenie? Sprawdź nasz ranking lodówek i wybierz nowoczesny model no frost. Jeśli szukasz większej lodówki to warto także przyjrzeć się modelom wielodrzwiowym, czyli lodówkom Side by Side, czy zyskującym coraz bardziej na popularności lodówkom MultiDoor i FrenchDoor.

Lodówka głośno pracuje przez uszkodzony wentylator

To zdecydowanie najczęstsza awaria, która sprawia, że lodówka pracuje głośniej niż dotychczas. Hałas pojawia się tylko w czasie pracy, a do tego słyszysz go znacznie głośniej przy otwartych drzwiach – to oznaki, że problemem jest uszkodzony wentylator.

W takim wypadku koniecznie musisz wezwać serwis. Fachowiec oceni, czy część nie działa, czy została po prostu źle zamontowana. W obu przypadkach sprzęt wymaga naprawy. Wymiana wentylatora może zająć kilka dni.

Pęknięta uszczelka a hałas

Mogłoby się wydawać, że to taki drobiazg, jednak uszczelka w drzwiach ma ogromne znaczenie. Jeśli drzwi lodówki nie przylegają idealnie, temperatura wewnątrz jest nieco wyższa. A to wymaga intensywniejszej pracy urządzenia. Sprężarka pracuje coraz częściej i dłużej, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę.

Jeśli lodówka się nie wyłącza i pracuje cały czas oraz staje się coraz głośniejsza, można uznać, że to uszczelka jest podstawą problemu. Wystarczy ją wymienić. Można zrobić to samodzielnie, nie jest to szczególnie trudne.

Elektrozawór w lodówce z kostkarką

To problem, który dotyczy zwłaszcza lodówek z kostkarką do lodu. Przyczyną jest zakamieniony elektrozawór. To element, który odpowiada za przepływ wody. Z biegiem czasu może się w nim nagromadzić kamień. Kiedy chcesz przygotować lód, lodówka wydaje głośniejsze odgłosy, buczy lub emituje dziwne trzaski.

Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Należy zadzwonić do serwisu AGD, bo być może konieczna będzie wymiana tego elementu. Kamień zalegający wewnątrz elektrozaworu jest trudny do usunięcia. Konieczna jest wymiana części na nową.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: