Dlaczego lodówka się nie wyłącza? Najczęstsze przyczyny
Temperatura w sprawnie działającej lodówce utrzymywana jest na mniej więcej stałym poziomie. Kiedy z różnych przyczyn zaczyna się podnosić, automatycznie włącza się sprężarka (którą dobrze słychać nawet w nowoczesnych modelach). Po chwili temperatura w urządzeniu spada i lodówka przestaje pracować. Czasami jednak zdarza się, że lodówka nie wyłącza się i działa non stop. Czy jest to powód do zmartwienia? Czy możemy sami temu zaradzić, czy potrzebna jest pomoc specjalisty? Podpowiadamy!

Lodówka się nie wyłącza – najczęstsze przyczyny
Dlaczego lodówka się nie wyłącza? Przyczyną mogą być awarie najróżniejszych elementów urządzenia w tym na przykład samego układu chłodniczego. W takich wypadkach konieczne jest wezwanie serwisu, ponieważ samodzielna naprawa nie zawsze się udaje. Czasami niestety okazuje się, że koszt serwisu jest tak wysoki, że bardziej opłaca się kupić zupełnie nowy sprzęt. W takiej sytuacji, polecamy zapoznać się z rankingiem lodówek. Wybór jednego z najnowszych modeli no frost to nie tylko koniec z rozmrażaniem. Nowa lodówka to również mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek problemów.
Z myślą o osobach stojących przed wyzwaniem związanych z zakupem lodówki przygotowaliśmy porównania najlepszych lodówek różnych typów:
- Lodówki do zabudowy kuchennej
- Najlepsze lodówki MultiDoor
- Pojemne lodówki Side by Side
- Designerskie lodówki FrenchDoor
Jednak najczęstszą przyczyną ciągłej pracy lodówki jest jej nieodpowiednia eksploatacja. Na przykład jeśli drzwi się prawidłowo nie domykają lub zbyt rzadko rozmrażasz lodówkę. Wtedy może okazać się, że wewnętrzne elementy są oblodzone i przez to lodówka cały czas pracuje. Zanim wezwiesz specjalistę, upewnij się, czy proste zabiegi, które możesz wykonać samodzielnie, nie poprawią stanu chłodziarki.
Co ile powinna włączać się lodówka?
To normalne, że czasami słyszysz pracę lodówki. Każdy model, nawet ten najnowszy i najbardziej zaawansowany, działa na tej samej zasadzie. Wewnątrz urządzenia znajduje się termostat, który jest ustawiony na wybraną temperaturę. Jeśli wewnątrz jest nieco cieplej, załącza się sprężarka, by rozpoczęło się chłodzenie. To właśnie ten element wydaje dźwięk – charakterystyczne buczenie czy stukanie, które oznaczają, że lodówka jest w trakcie pracy.
Masz wrażenie, że lodówka pracuje za dużo? Nie jest łatwo określić, kiedy następuje moment, w którym możemy mówić o awarii. Przeciętnie lodówki włączają się raz na 45 minut i pracują od 5 do 10 minut. Jak długo pracuje nowa lodówka po włączeniu lub po jakim czasie lodówka powinna się wyłączyć po rozmrożeniu? W takich przypadkach praca może trwać sporo dłużej, nawet do 30-45 minut.
Nie oznacza to jednak, że kwadrans pracy sprężarki to już za dużo! Zależy to od wielu czynników: ustawień termostatu, temperatury panującej w pomieszczeniu, znaczenie ma nawet… miejsce, w którym stoi urządzenie! W lodówce stojącej obok sprzętu AGD emitującego ciepło, jak zmywarka czy piekarnik, może być wyższa temperatura. Dlatego urządzenie częściej będzie musiało włączać tryb chłodzenia. Lodówki w zabudowie są mniej podatne na ten problem – sprawdź, czy wybrać lodówkę w zabudowie czy wolnostojącą.
Lodówka nie wyłącza się z powodu złej eksploatacji
Lodówka nie wyłącza się najczęściej z powodu nieprawidłowej eksploatacji. To, czy będzie działała bez zastrzeżeń przez wiele lat, zależy od tego, jak się z nią obchodzisz każdego dnia. Jak dbać o lodówkę, by mogła działać bez zarzutu?
Pamiętaj o tym, by regularnie ją czyścić. Należy usuwać wszystkie zanieczyszczenia z tylnej ścianki oraz czujnika temperatury – to ważna część układu chłodniczego. Do tego warto pilnować, by do lodówki nie dostawało się za wiele ciepłego powietrza. W takim wypadku sprężarka może pracować bez przerwy. Zadbaj także o miejsce dla lodówki, tak aby nie stała obok kaloryfera czy innego sprzętu emitującego ciepło. Lodówka obok piekarnika to przykładowo nie zawsze najlepszy pomysł. Konieczne jest także systematyczne rozmrażanie. Nawet nowy i nowoczesny sprzęt no frost powinien być rozmrażany regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.
1. Brudne zwoje skraplacza
Ta przyczyna występuje na samym szczycie listy winowajców . Lodówka nie wyłącza się często po prostu z powodu niewłaściwej konserwacji urządzenia. Zabrudzenia zwojów skraplacza sprawiają, że lodówka nie chłodzi prawidłowo. Pomimo tego, że ciągle intensywne pracuje, nie może utrzymać odpowiedniej temperatury.
Dlatego też jeśli lodówka pracuje cały czas, warto najpierw zajrzeć do niej i dokładnie ją oczyścić. Awaria jest łatwa do usunięcia – wystarczy wyczyścić zwoje skraplacza i usunąć brud oraz lód, który gromadzi się z tyłu urządzenia.
2. Oblodzony czujnik temperatury
Jeśli lodówka ciągle pracuje i nie wyłącza się nawet przez chwilę, przyczyną może być także odkładanie się lodu na różnych elementach urządzenia. Część z nich jest na to szczególnie wrażliwa – jednym z nich jest czujnik temperatury. To on włącza i wyłącza układ chłodzenia, rozpoznaje jaka jest temperatura wewnątrz urządzenia i kiedy osiąga oczekiwany poziom, przekazuje impuls do wyłączenia chłodzenia.
Wystarczy, że na czujniku nagromadzi się odrobina lodu, a pojawi się problem z błędnymi odczytami. To natychmiast wpływa na pracę lodówki. Lód czy brud na czujniku może powodować, że urządzenie w ogóle przestanie pracować, będzię się włączać bardzo rzadko lub przeciwnie – zacznie pracować cały czas.
W tym przypadku nie trzeba dzwonić do serwisu AGD. Wystarczy odlodzenie czujnika, czyli po prostu zwykłe rozmrożenie lodówki. Jeśli po ponownym załączeniu lodówka zacznie działać prawidłowo, nie masz się czym przejmować.
3. Nieszczelne drzwi lodówki
Lodówka nie wyłącza się także wtedy, gdy do jej wnętrza (a dokładnie czujnika) dociera ciepłe powietrze. Dzieje się tak, jeśli drzwi urządzenia nie są do końca szczelne. Może być to spowodowane na przykład złym ustawieniem lodówki na nierównej podłodze. Inną przyczyną mogą być uszkodzenia mechaniczne drzwi lub uszczelki.
Nawet niewielka szczelina w drzwiach może doprowadzić do tego, że do lodówki wpadać będzie ciepłe powietrze. Nawet mała jego ilość może doprowadzić do tego, że wewnątrz sprzętu będzie zbyt wysoka temperatura. W konsekwencji, czujnik będzie bez przerwy aktywował działanie systemu chłodniczego.
W takim przypadku wystarczy udać się do sklepu ze sprzętem AGD i kupić odpowiednią uszczelkę. Niestety są one bardzo awaryjne i często odklejają się. Jednak ta naprawa jest niezwykle prosta! Wystarczy odkleić starą uszczelkę i w tym samym miejscu nakleić nową.
Jeśli to nie pomoże, zweryfikuj, czy lodówka ma równe podłoże i czy jest dobrze wywarzona. Wskazówki jak to zrobić znajdziesz w instrukcji obsługi sprzętu lub na stronie producenta.
Lodówka się nie wyłącza – awaria części wewnętrznych
Zdarza się jednak, że ciągła praca lodówki to nie kwestia złej konserwacji urządzenia, tylko wynik uszkodzenia pojedynczych części. Nawet drobna awaria może sprawić, że agregat lodówki nie wyłączy się przez bardzo długi czas, a grzałki nie będą działały prawidłowo. W takim wypadku konieczna jest naprawa wykonana przez specjalistę i wymiana wadliwych elementów układu. Takie problemy mogą pojawić się zarówno w przypadku starych, jak i nowszych lodówek.
4. Awaria termostatu
Uszkodzenie termostatu to jeden z najczęstszych powodów ciągłej pracy lodówki. Choć nie jest łatwo zdiagnozować przyczynę – jest na to kilka sposobów.
Pierwszym z nich jest sprawdzenie czy w lodówce jest odpowiednio zimno. Uszkodzony termostat nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury. Rozmrażające się produkty lub na zmianę roztopiona woda i lód wewnątrz lodówki to pierwsze sygnały. Drugim sposobem jest sprawdzenie w instrukcji sprzętu, jaka temperatura powinna być utrzymywana na konkretnej półce przy danym ustawieniu termostatu. Jeśli wstawiony do lodówki termometr wskaże inne watrości, bardzo prawdopodobne, że przyczyną jest właśnie uszkodznie termostatu.
Jego samodzielna wymiana jest możliwa, ale potrzeba trochę doświadczenia w naprawianiu urządzenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, koniecznie wezwij serwis.
5. Rozszczelniony czynnik chłodzący
Jak już wiemy, lodówka pracuje cały czas, kiedy nie jest w stanie osiągnąć temperatury ustawionej na termostacie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również niedobór substancji chłodzącej. Jakie może być tego źródło? Zazwyczaj jest nim rozszczelnienie układu i wyciek czynnika chłodzącego.
W takim przypadku pomimo, że lodówka chłodzi, ma zazwyczaj nieco wyższą temperaturę. Często po tylnej ściance spływają krople wody. Problem ten może dotyczyć również zamrażarki. Jeśli ta sie rozmraża i nie utrzymuje ujemnej temperatury, bardzo prawdopodobne, że problem dotyczy niedoborów czynnika chłodzącego.
Najczęściej wynika to z nieszczelności lub z uszkodzenia przewodów znajdujących się w sprzęcie AGD. Zanim wezwiemy specjalistę, spróbujmy rozmrozić urządzenie, gdyż przyczyną może być zapchanie przewodów substancji chłodzącej. Od tego powinniśmy zacząć i dopiero jeśli lodówka dalej nie chce się wyłączać, można już mówić o awarii czynnika chłodzącego. Wtedy już konieczne jest wezwanie specjalisty. Nieszczelność powodująca wyciek substancji chłodzącej nie jest łatwa do samodzielnej naprawy.
6. Moduł sterujący – awaria
Lodówka nie wyłącza się także wtedy, jeśli problem dotyczy modułu sterującego. Jest to urządzenie, które ma za zadanie włączyć i wyłączyć system chłodzący. Odpowiada także za załączenie grzałki rozgrzewającej. Ma to zapobiec odkładaniu się szronu na parowniku. Uszkodzony moduł sterujący sprawia, że urządzenie ciągle pracuje, a wewnątrz lodówki osadza się szron. To ten rodzaj awarii, z którą raczej nie poradzisz sobie samodzielnie. Zgłoszenie awarii do serwisu jest koniecznością, inaczej lodówka nie będzie prawidłowo pracować.
