Zaznacz stronę

Patelnia tytanowa czy granitowa

Dobra patelnia to niezbędny element każdej kuchni. Umożliwia smażenie, grillowanie oraz duszenie, dzięki czemu jest jednym z najbardziej uniwersalnych naczyń w domu.

Wśród dostępnych na rynku modeli na uwagę zasługują szczególnie dwie patelnie: granitowa i tytanowa. Czym się charakteryzują? Jakie są między różnice? I dlaczego ich wybór to zakupowy strzał w dziesiątkę? W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, jaką patelnię najbardziej opłaca się kupić.

Patelnia tytanowa czy granitowa

Patelnia tytanowa

Patelnia tytanowa to jeden z tych modeli, który chętnie wybierają konsumenci. Doskonale sprawdza się do smażenia naleśników, placków, mięsa oraz potraw z ryb. Warto wziąć go pod uwagę, bo to ten element kuchennego wyposażenia, który może służyć przez wiele lat.

Powłoka tytanowa jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia oraz wysokie temperatury. W przeciwieństwie do innych rodzajów patelni można na niej używać metalowych sztućców bez ryzyka zarysowania.

Smażenie na patelniach tytanowych może odbywać się z minimalną ilością tłuszczu. Umożliwia to specjalna, nieprzywierająca powłoka. Dzięki temu składniki nie kleją się do powierzchni, zachowują swój smak i aromat, a ich mieszanie jest dużo łatwiejsze. Nie mówiąc dobroczynnym wpływie na zdrowie.

Patelnie tytanowe bardzo dobrze też przewodzą ciepło, a podczas obróbki termicznej nie wydzielają toksycznych substancji. Z tego względu przyrządzanie na nich posiłku jest całkowicie bezpieczne. Nadają się do stosowania na każdej kuchence: elektrycznej, gazowej, ceramicznej oraz indukcyjnej.

Czyszczenie patelni tytanowej nie powinno sprawić Ci trudności. Wystarczy usunąć resztki żywności i przetrzeć powierzchnię mokrą ściereczką. Co istotne, ten rodzaj patelni możesz myć w zmywarce.

Patelnia granitowa

Patelnia z granitową powłoką to produkt, który ułatwia przyrządzenie wielu różnych potraw. Nadaje się do smażenia naleśników, grillowania i gotowania na wolnym ogniu. Niektórych modeli możemy używać również w piekarniku, co pozwala wzbogacić codzienne menu o nowe potrawy.

Tym, co decyduje o popularności patelni granitowej, jest nieprzywierająca powłoka non-stick. Dzięki niej możemy smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu lub wcale z niego nie korzystać. Ale nawet wtedy składniki nie będą przywierać do dna patelni. Jest więc to doskonała propozycja dla osób, które stosują niskokaloryczną dietę.

Tego typu patelnie są też odporne na zarysowania i uszkodzenia, ponieważ ich powłoka została wzmocniona drobinami granitu. Nie znajdziemy w niej toksycznych substancji, które mogłyby przenikać do jedzenia podczas obróbki termicznej. Pod tym względem naczynia zapewniają 100% bezpieczeństwo.

Patelnie z powłoką granitową są zazwyczaj dostosowane do każdego typu kuchenki. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Podczas gotowania należy używać drewnianych bądź plastikowych sztućców, które nie porysują powłoki. Po skończonym smażeniu, wystarczy przetrzeć powłokę papierowym ręcznikiem. Rozgrzanej powierzchni nie należy myć zimną wodą, bo to może ją uszkodzić. Co istotne, niektóre modele nadają się do mycia w zmywarce.

Patelnie tytanowe i granitowe – porównanie

Jakie są najważniejsze różnice między wybranymi patelniami? Zobacz, co wzięliśmy pod uwagę, oceniając dwa najlepsze modele.

Przeznaczenie

Jaka patelnia najlepiej sprawdza się w kuchni?

Zarówno patelnie granitowe, jak i patelnie z powłoką tytanową mają szerokie zastosowane. Do wyboru mamy modele zróżnicowane pod względem średnicy i głębokości, choć nie to jest w nich najważniejsze.

Smażenie na patelniach tytanowych i granitowych pozwala ograniczyć tłuszcz w posiłkach. Jest to zasługa specjalnej nieprzywierającej powłoki, dzięki czemu potrawy są zdrowsze i lepiej smakują, nie mówiąc o ich łatwym czyszczeniu. Dla wielu osób ten fakt ma decydujące znaczenie przy wyborze patelni.

Trwałość

O tych dwóch patelniach można powiedzieć jedno: są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Jednak zwróć uwagę, że tylko na patelni tytanowej można używać metalowych sztućców. To w żaden sposób nie niszczy jej wewnętrznej powłoki. Podobnie jest z czyszczeniem naczynia w zmywarce.

W przypadku używania patelni z granitu należy stosować drewniane lub plastikowe akcesoria. To da nam gwarancję, że powłoka granitowa pozostanie nietknięta. Poza tym nie każde tego typu naczynie można myć w zmywarce.

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Wybrane dwa rodzaje patelni są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Podczas przygotowywania smażonych potraw nie wydzielają toksycznych substancji, które mogłyby wchodzić w reakcję z żywnością.

Pod względem wygody naczynia tytanowe wypadają nieco lepiej. Są przede wszystkim lżejsze, więc taką patelnią łatwo jest manewrować i przestawiać na palnikach kuchenki.

Cena

Ile kosztują wybrane do porównania modele patelni?

Za patelnię granitową średnio zapłacimy około 100 zł. Podjęcie decyzji zakupowej powinien nam ułatwić duży wybór produktów.

Zakup patelni tytanowej to wydatek rzędu kilkuset złotych. Pod tym względem to najdroższa patelnia, jednak długa lista jej zalet może zrekompensować wysoką cenę.

Pamiętaj, że chcąc kupić patelnię do swojej kuchni, należy uwzględnić producenta. To da nam pewność, że zakupy będą satysfakcjonujące i taką patelnią przyrządzimy niejedno pyszne danie.

Zobacz też nasze porównanie: Patelnia ceramiczna czy granitowa.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: