Zaznacz stronę

Piekarnik w słupku z innymi sprzętami. Jak zaoszczędzić miejsce w kuchni?

Aranżując kuchnię, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę jej funkcjonalność. To oznacza między innymi wygodny dostęp do wszystkich urządzeń i mebli. Aby osiągnąć taki efekt, warto pomyśleć o zabudowie słupkowej. Dlaczego? Bo zalet takiego rozwiązania jest co najmniej kilka.

Piekarnik w słupku to doskonała alternatywa dla piekarnika pod płytą grzewczą. Jeśli myślisz o takim układzie w swojej kuchni, sprawdź jak go zrobić! W poniższym tekście odpowiadamy na najczęstsze pytania, czyli na jakiej wysokości zamontować piekarnik i gdzie umieścić inne sprzęty AGD.

Piekarnik w słupku

Czym jest zabudowa słupkowa?

Zabudowa słupkowa to coraz częściej spotykany układ w nowoczesnej kuchni. Na czym polega? To umieszczenie urządzeń AGD jedno nad drugim, w rzędzie.

W zabudowie słupkowej możemy umieścić szafki i dowolne sprzęty AGD. Zwykle jest to piekarnik, lodówka, mikrofalówka i… ekspres do kawy. Przy czym wpływ na komfort użytkowania ma rozmieszczenie sprzętów do zabudowy. Te najczęściej używane należy umieścić na wysokości wzroku. Te, z których zamierzamy korzystać okazjonalnie – w wysokiej lub dolnej zabudowie.

Umieszczenie piekarnika w słupku – wady i zalety

Nie bez powodu sprzęty w zabudowie słupkowej cieszą się tak dużą popularnością. Są trzy najważniejsze zalety takiego układu.

Montaż sprzętów AGD w słupku zapewnia większą oszczędność miejsca. W ten sposób zyskujemy wolną przestrzeń na blacie i pod płytą grzewczą. Dzięki temu nawet niewielka kuchnia staje się bardziej przestronna i funkcjonalna.

Takie rozwiązanie jest dużo bardziej komfortowe. Piekarnik umieszczony na wysokości oczu dużo łatwiej otworzyć. Nie trzeba się schylać, co jest szczególnie ważne, gdy wkładamy do środka ciężkie naczynie. Podobnie, gdy chcemy podejrzeć poszczególne etapy pieczenia w piekarniku. Piekarnik w słupku jest więc rozwiązaniem korzystnym dla naszego kręgosłupa.

Słupki mają też walor estetyczny. Jednolite fronty i blaty tworzą harmonijny wygląd kuchni, co przekłada się na optyczne powiększenie wnętrza. Poza tym piekarnik zamontowany w wysokiej zabudowie nowocześnie się prezentuje.

Jeśli chodzi o wady, to jedynym mankamentem jest wyższa cena urządzeń do zabudowy. 

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Lodówka i piekarnik w jednym słupku

Czy można umieścić piekarnik obok lodówki w zabudowie?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, dlatego spieszymy z odpowiedzią. Możesz bez obaw zabudować piekarnik z lodówką. Jest to całkowicie bezpieczny układ, ponieważ w tej sytuacji zabudowa stanowi wystarczającą izolację. Poza tym piekarniki elektryczne do zabudowy posiadają systemy chłodzące i specjalne otwory wentylacyjne. Dzięki temu nie ma ryzyka przegrzania zabudowy.

Piekarnik i mikrofala w słupku

Równie dobrym pomysłem jest montaż piekarnika z mikrofalówką. Jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach. Decydując się na taki układ, najlepiej umieścić kuchenkę mikrofalową nad piekarnikiem. Dzięki temu korzystanie ze sprzętów do zabudowy będzie bardziej komfortowe. Jedyne o czym musimy pamiętać, to zachowanie odpowiednich odległości.

I tak piekarnik w słupku należy zamontować na wysokości 54 cm. A na jakiej wysokości powinna znaleźć się mikrofalówka? Około 60 cm wyżej od piekarnika, czyli około 114 cm licząc od podłogi. Jeśli zamontujemy sprzęty odwrotnie, to drzwi piekarnika będą blokować dostęp do kuchenki.

Zmywarka, piekarnik i mikrofala w jednym słupku

Jeśli zależy nam na funkcjonalnej kuchni, to w słupku możemy umieścić trzy sprzęty: piekarnik, mikrofalówkę i zmywarkę. Takie rozwiązanie niesie wiele korzyści, chociaż nie jest często spotykane.

O czym musimy pamiętać, gdy decydujemy się na zabudowę piekarnika w słupku z innymi sprzętami?

Przede wszystkim każdy sprzęt musi mieć kompaktowe wymiary. Dobrym wyborem będzie więc piekarnik do zabudowy o wysokości 45 cm. Ponadto należy znaleźć urządzenia o podobnych gabarytach. Sprzęty, które planujemy umieścić w wysokiej zabudowie, powinny mieć drzwiczki otwierane na bok.

Pamiętajmy też, by zmywarki nie montować nad piekarnikiem. Zazwyczaj jej dolny kosz jest mocno obciążony. Z tego powodu wyżej powinien znajdować się piekarnik. Na pewno nad zmywarką można umieścić ekspres.

Umiejscowienie piekarnika w słupku – co warto wiedzieć?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, piekarnik w słupku ma wiele zalet. Pozwala zaoszczędzić miejsce pod płytą grzejną i nie trzeba się do niego schylać. Jest więc wygodny w użytkowaniu i nowocześnie wygląda.

Aby zabudować piekarnik w słupku, należy zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Tu mamy sporą dowolność. Na rynku znajdziemy różnej wielkości piekarniki do zabudowy w słupku. Możemy więc zdecydować się na model o standardowych wymiarach lub szerszy. W tym drugim przypadku należy dostosować do niego słupek.

A na jakiej wysokości piekarnik w słupku najlepiej zda egzamin? Tu zdania są podzielone i tak naprawdę mamy dwie możliwości montażu piekarnika w zabudowie słupkowej.

Część osób twierdzi, że piekarnik w szafce należy umieścić na wysokości wzroku. Czyli na wysokości 82 cm licząc od podłogi.

Inna opcja? Podczas montażu piekarnika należy uwzględnić wysokość do zgiętych rąk. Oczywiście dotyczy to osoby najczęściej korzystającej z piekarnika. Tak zamontowany sprzęt powinien maksymalnie ułatwić pracę w kuchni.

Ostatecznie wysokość zależy od preferencji. Ważne, by wkładanie i wyjmowanie potrawy z piekarnika było bezpieczne i wygodne. Z tego względu nie warto umieszczać sprzętu w słupku narożnym. Trudniej go będzie otwierać.

Montując piekarnik w wysokiej zabudowie, należy zadbać o wentylację. W tym celu musisz zostawić 2 cm odległości między urządzeniem a płytą oddzielającą od ściany. Poza tym gniazdo sieciowe musi być zabezpieczone uziemieniem, a pod blatem powinien znajdować się otwór na kabel zasilający. Sam słupek i meble w kuchni muszą być odporne na wysoką temperaturę.

Pamiętaj też, że piekarnik do zabudowy w słupku będzie bardziej funkcjonalny, jeśli obok znajdą się szuflady i szafki na akcesoria, na przykład blachy do ciast.