Zaznacz stronę

Dlaczego pralka brudzi ubrania?

Pranie w pralce skończyło się niepowodzeniem? Odzież ma brudne plamy i nie nadaje się do założenia? Zanim zdecydujesz się prać wszystko ręcznie, zobacz jakie mogą być tego przyczyny.

Z naszego artykułu dowiesz się, co sprawia, że pralka brudzi ubrania. Zebraliśmy w nim najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników i konkretne rozwiązania usterki. W rezultacie z łatwością uporasz się z problemem i to bez konieczności wzywania fachowca!

Pralka brudzi ubrania

Pralka brudzi ubrania -najczęstsze przyczyny

Dlaczego pralka brudzi pranie, gdy pierze? Skąd biorą się dziwne plamy i smugi na ulubionych ciuszkach?

Najczęściej przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie urządzenia. Dlatego czasami wystarczy proste działanie, takie jak zmiana temperatury prania. Nierzadko jednak konieczne jest porządne czyszczenie pralki. Zobacz, jak czyścić pralkę, aby ubranie po praniu nie zaskoczyło Cię nieestetycznymi plamami.

Za dużo proszku do prania

Wbrew pozorom nadmiar proszku nie poprawia jakości prania. Wręcz przeciwnie. Zbyt duża ilość detergentu zbija się w kleistą masę, która osiada na tkaninach. W efekcie stan odzieży po skończonym praniu pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego nie przesadzaj z proszkiem, szczególnie gdy pranie odbywa się w niskich temperaturach. W przeciwnym razie proszek nie zdąży się rozpuścić, a jego resztki zbiorą się na ubraniach. Staraj się też wybierać takie programy, które upiorą ciuchy w wysokiej temperaturze. Programy błyskawiczne zostaw na odświeżanie niewymagających prania rzeczy.

Podobną metodę zastosuj, gdy pralka nie dopiera ubrań. Nastaw program, który zapewni wysoką temperaturę prania.

Pamiętaj również, aby nie wlewać zbyt dużej ilości płynu do płukania tkanin. Płyn musi być odpowiednio dobrany do ilości prania i rodzaju wody. Niestosowanie się do tych zaleceń może sprawić, że pralka zacznie brudzić ubrania. W tej sytuacji sygnałem ostrzegawczym będą białe lub szare plamy na odzieży. Jeśli się pojawią, ogranicz używanie proszku, płynu do płukania tkanin i innych detergentów.

Zastosowałeś się do powyższych rad, a pralka nadal zostawia szare plamy na tkaninach? Prawdopodobnie winny jest uszkodzony hydrostat. Jego zadaniem jest dozowanie odpowiedniej ilości wody w trakcie prania. Jeśli pralka pobiera jej za mało, to można podejrzewać awarię hydrostatu. W efekcie proszek do prania może niedokładnie rozpuszczać się w wodzie. Wtedy na tkaninach pojawiają się szare grudy i plamy.

Zapchany bęben pralki

Pralka plami odzież, mimo że wsypujesz odpowiednią ilość detergentów? Na większości ubrań widoczne są ciemne plamy? W takim razie winny jest przeładowany bęben pralki.

W czasie sortowania ubrań staraj się nie zapełnić urządzenia w całości. W przeciwnym razie odzież nie będzie mogła swobodnie przemieszczać się w bębnie. A to oznacza, że pranie będzie nieskuteczne nawet po dodaniu najlepszego proszku do prania. Ponadto na ubraniach mogą osiadać nierozpuszczone resztki detergentu.

Dlatego zawsze pamiętaj o ograniczaniu wsadu pralki. Szczególnie gdy posiadany przez Ciebie model nie informuje o przeładowaniu urządzenia.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Osad w bębnie pralki

Pralka brudzi ubrania również wtedy, gdy zbiera się w niej osad. Resztki pozostałe po praniu: włosy, nitki, drobiazgi z kieszeni, a nawet nierozpuszczony proszek mogą zapychać filtry i wąż odpływowy. W ten sposób osad może zacząć brudzić ubrania w pralce.

Dlatego systematycznie sprawdzaj, co znajduje się w bębnie i w filtrze. Jeśli filtr jest brudny, dokładnie usuń z niego zanieczyszczenia.

Ponadto regularnie oglądaj gumowy kołnierz. To miejsce, w którym dość często zbierają się zabrudzenia i pojawia się pleśń. Jeśli nie chcesz, aby znalazły się w Twoim praniu, czyść wnętrze uszczelki po każdym użyciu pralki. Ostatni raz zaglądałeś tam jakiś czas temu? W takim razie sprawdź, jak wyczyścić pralkę ze szlamu i zadbać o higieniczne pranie.

Nie zapominaj również o otwieraniu drzwiczek po każdym praniu. Systematycznie wietrzenie pralki zapobiega zbieraniu się wody i powstawaniu pleśni.

Nieregularne czyszczenie pralki

Jeśli Twoja pralka brudzi ubrania rdzą, to winne jest nieregularne lub niedokładne mycie sprzętu.

Należy pamiętać, że systematyczne usuwanie zabrudzeń zapobiega powstawaniu plam na ubraniach. Wpływa też na dłuższą żywotność sprzętu i minimalizuje ryzyko awarii.

Co ważne, w czasie czyszczenia możesz skorzystać z kuchennych produktów: sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub octu. Usuwając w pralce brud, równocześnie usuniesz wszystkie nieprzyjemne zapachy z wnętrza.

Rdza w pralce, a w konsekwencji rdzawe plamy na odzieży to sygnał, że pora wyczyścić urządzenie. Mycie można zacząć od bębna. Niestety, ślady rdzy są wyjątkowo trudne do usunięcia. Dlatego najlepiej nie dopuścić do ich powstawania, a gdy się pojawią, szybko je zlikwidować.

Brudny dozownik

Czyszcząc urządzenie, w większości przypadków skupiamy się na bębnie. Tymczasem plamy na ubraniach mogą być efektem zabrudzenia dozownika.

Dlatego, jeśli bęben jest czysty, a pralka brudzi ubrania, zajrzyj do pojemnika na detergenty. Niewykluczone, że to w tym miejscu należy szukać przyczyny problemu z pralką. Co może wzbudzić Twój niepokój?

Przede wszystkim rdza. Bo ślady rdzy zazwyczaj znajdują się blisko dozownika. W samym dozowniku z kolei sygnałem alarmowym jest woda i resztki proszku do prania. W takim przypadku tylko kwestią czasu pozostaje pojawienie się pleśni. Jeśli w porę nie usuniesz nieczystości, prędzej czy później trafią one do prania.

Plamy ze smaru

Twoja pralka brudzi ubrania smarem? W taki razie przyczyną powstawania plam jest awaria pralki. Smar w pralce to efekt tego, że – mówiąc najprościej – uszczelniacz na łożysku przestał trzymać. Tego typu awaria zazwyczaj zdarza się po dłuższym czasie użytkowania sprzętu. Niestety, w tym przypadku konieczne jest wezwanie fachowca.

Specjalista oceni, czy wadliwe elementy pralki nadają się do wymiany. Jeśli nie, czeka Cię wybór nowej pralki.

Pralka brudzi pranie – praktyczne rady

Co robić, gdy pralka brudzi pranie? Jak zapobiegać pojawianiu się plam na odzieży? Sprawdź koniecznie, jak bez pomocy fachowca pozbyć się kłopotu i… na dobre zapomnieć o plamach.

Raz na jakiś czas skorzystaj z funkcji autoczyszczenia bębna. Jeśli nie masz takiej możliwości, ustaw pralkę na pusty cykl prania. Włóż do środka tkaniny, które mogą być prane w wysokich temperaturach.

Czasem zrezygnuj z detergentów i sprawdź jeden z domowych sposobów czyszczenia. W tym celu wsyp do pojemnika opakowanie sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Następnie nastaw puste pranie. Bardzo dobre efekty da też czyszczenie pralki octem. W tym przypadku użycie octu sprawi, że sprzęt będzie higienicznie czysty.

Pamiętaj o ręcznym czyszczeniu bębna. Regularnie sprawdzaj filtr i dozownik na detergent. Dodatkowo możesz stosować środki czyszczące, które zapobiegną powstawaniu rdzy.

Nie zapominaj też, aby po zakończonym praniu otworzyć drzwiczki i dozownik na proszek do prania. W ten sposób zapobiegniesz zbieraniu się wilgoci i powstawaniu pleśni.

 

Sprawdź nasze rankingi 

Czeka Cię wybór pralki? Zobacz opracowany przez naszych ekspertów ranking pralek. Nie przegap też bestsellerów polecanych przez nasz ranking pralek ładowanych od góry. Mamy także coś dla posiadaczy małych łazienek, a mianowicie nasz test pralek slim.

Zresztą kategorii urządzeń slim przyjrzeliśmy się bliżej porównując także najlepsze suszarki slim i pralko-suszarki slim.

Nie zapomnieliśmy też o osobach szukających sprzętów standardowej wielkości. Dla nich przygotowaliśmy dodatkowo ranking suszarek do prania oraz urządzeń 2w1, czyli test pralko-suszarek.