Zaznacz stronę

Dlaczego pralka cieknie od spodu? Najczęstsze przyczyny

Cieknąca pralka to sygnał, że mamy do czynienia z awarią sprzętu. Zniszczenie fartucha, problem z pompą odpływową czy zatkanie filtra to tylko niektóre przyczyny usterki. Na szczęście wiele z nich można samodzielnie naprawić. Zadanie to ułatwia prosty dostęp do części zamiennych.

Dlatego, jeśli Twoja pralka cieknie od spodu, nie panikuj! Sprawdź, co odpowiada za nieszczelność w pralce. Dzięki lekturze dowiesz się, jak usunąć awarię i uniknąć kosztownej wymiany sprzętu.

Pralka cieknie od spodu

Wyciek wody z pralki – zniszczony fartuch

Jeśli z Twojej pralki leje się woda, koniecznie sprawdź fartuch. To gumowy element, który znajduje się tuż przy bębnie. Dość często zbiera się w nim woda, co przyczynia się do powstawania pleśni i grzyba w pralce. W konsekwencji w dole fartucha może pojawić się nieszczelność.

Jeśli więc za wyciek odpowiada uszkodzony fartuch pralki, wymień go na nowy. Regularna wymiana fartucha powinna odbywać się maksimum co 3 lata. Równie ważne jest jego dokładne czyszczenie. Dlatego po każdym praniu pamiętaj, aby usunąć nieczystości i resztki wody, jakie zebrały się w fartuchu pralki. Jeśli w kołnierzu pojawi się grzyb, wykorzystaj domowe sposoby na pleśń w pralce. To uchroni sprzęt przed przeciekaniem i zapachem zgnilizny.

Uszkodzenie pompy odpływowej

Pompa odpływowa odpowiada za oprowadzanie wody przez wąż odpływowy. Jeśli jest uszkodzona, woda cieknie od spodu pralki. W takim wypadku masz dwa wyjścia.

Przede wszystkim sprawdź stan filtra pompy odpływowej. Jeśli jest zanieczyszczony, dokładnie go oczyść. W filtrze zbierają się drobne elementy z prania, na przykład guziki lub chusteczki. Gdy to nie pomoże, wymień pompę odpływową. W tym celu odszukaj na tabliczce znamionowej informacje dotyczące modelu i producenta pompy. Możesz też skontaktować się z serwisem, który wymieni pompę.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Pralka cieknie przez uszkodzony simmering

Simmering to jedna z najważniejszych części w pralce. Odpowiada za uszczelnienie bębna i pompy wodnej. Gdy dochodzi do jego awarii, woda wylewa się na łożyska, co prowadzi do ich uszkodzenia. W takiej sytuacji należy wymienić wszystkie uszkodzone elementy. Odpowiedni montaż jest gwarancją, że pralka będzie cicho pracować.

Uszkodzony wąż odpływowy

Pęknięty wąż odpływowy to kolejna możliwa przyczyna wycieku wody spod pralki. Zazwyczaj uszkodzona zostaje uszczelka węża odpływowego. Na szczęście można ją samodzielnie naprawić, wystarczy wymienić ten komponent na nowy.

Chcąc uniknąć uszkodzenia węża, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim pamiętaj, by ustawić pralkę w odpowiednim miejscu. Zadbaj, by nie stała zbyt blisko ściany. W tym celu zachowaj minimum 5 centymetrów odstępu. W przeciwnym razie wąż może się ocierać, czego konsekwencją będzie jego uszkodzenie i zalanie łazienki.

Pamiętaj również, że przepływ wody w wężu mogą blokować nieczystości. Negatywny wpływ na drożność węża ma również jego skręcenie. Dlatego regularnie sprawdzaj, czy wężyk nie jest zapchany, wygięty lub niedokręcony.

Woda spod pralki, czyli nieszczelny bęben

Niekiedy za przeciekającą pralkę odpowiada nieszczelny zbiornik. To jedna z najgorszych usterek, która dotyczy wszystkich modeli pralek. Dlatego, jeśli sprzęt nagle zaczyna przeciekać, koniecznie sprawdź stan bębna.

Zwykle przyczyną awarii jest źle wypoziomowana pralka. W efekcie nierównomiernie rozłożone pranie powoduje powstanie dziury i bęben zaczyna przeciekać. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zbiornika. Próby samodzielnego „łatania” bębna pralki są dość ryzykowne i lepiej z nich zrezygnować. Szczególnie że w ten sposób można stracić gwarancję.

Wyciek z pralki – nieszczelny elektrozawór

Pralka cieknie od spodu podczas pobierania wody? W takim razie prawdopodobną przyczyną jest nieszczelny elektrozawór. Najczęściej za usterkę tego typu odpowiada osiadający się na elektrozaworze kamień. Inną przyczyną jego uszkodzenia jest pleśń.

W przypadku nieszczelnego elektrozaworu zaleca się jego wymianę. Tę możesz wykonać samodzielnie albo wezwać fachowca. Pamiętaj jednak, by podczas zakładania opaski na elektrozaworze, nie zaciskać jej do maksimum. Wystarczy taki zacisk, aby przez opaskę nie przelewała się woda. Nie zapominaj również o stosowaniu preparatów zmiękczających wodę. Dzięki temu zapobiegniesz osadzaniu się kamienia na elektrozaworze.

Pralka cieknie od spodu – zatkanie filtra

Co jeszcze może spowodować wyciek wody? Uszkodzenie filtra pralki. Za taką usterkę odpowiadają drobne elementy, które prowadzą do jego zapchania. Zwykle są to monety, papierki oraz chusteczki higieniczne.

Dlatego, jeśli z przodu pralki zbiera się woda, sprawdź filtr. Wyjmij go i usuń wszystkie zanieczyszczenia. Następnie włóż go z powrotem do pralki i sprawdź, czy został mocno dokręcony. Jeśli nie, pralka może nadal przeciekać.

Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu filtra i… kieszeni. Zawsze przed rozpoczęciem cyklu prania sprawdzaj ich zawartość. Dzięki temu unikniesz zapchania tego elementu drobnymi przedmiotami.

Niedomknięte drzwi lub dozownik

Sytuacja, gdy woda wylewa się spod pralki, nie zawsze oznacza poważną awarię. Niekiedy przyczyny wycieku są prozaiczne. Tak dzieje się w przypadku, gdy nie domkniesz drzwi pralki. Jeśli jakimś cudem urządzenie się włączy, to dość szybko wokół pojawi się woda. Niedomknięte drzwiczki mogą również spowodować awarię, w której pralka nie pobiera wody.

Czasami za usterkę odpowiada zepsuty zamek w drzwiach pralki. Jego naprawę najlepiej zlecić fachowcom. Nieszczelne drzwi pralki to też efekt złego wypoziomowania sprzętu, co z kolei powoduje wyciek wody.

Oprócz drzwi zwróć uwagę na dozownik. Jeśli jest niedomknięty, to z przodu pralki pojawi się niewielka ilość wody. Również pęknięta komora szuflady powoduje, że pralka cieknie. Wtedy wyciek zawsze pojawia się w momencie przepływu wody przez komorę. Jeśli do tego dojdzie, to najlepszym rozwiązaniem jest wymiana dozownika.

Aby uniknąć uszkodzenia szuflady w pralce, należy regularnie ją czyścić. Tym bardziej że usuwanie resztek detergentów i wody wpływa na jakość prania. Do czyszczenia możesz wykorzystać szczoteczkę do zębów.

Czemu z dołu pralki leci woda? Podsumowanie

Pralka przecieka z kilku powodów i nie zawsze oznacza to poważną usterkę. Czasami problemem jest pośpiech i wystarczy zmiana nawyków, aby usunąć awarię. Do najbardziej prozaicznych powodów wycieku wody można zaliczyć niedomknięte drzwi lub niedomknięty dozownik na detergenty.

Niekiedy pralka cieknie od spodu, a przyczyną jest nieodpowiednie użytkowanie sprzętu. To przede wszystkim zaniechanie regularnego czyszczenia poszczególnych elementów. Dobrym przykładem jest filtr pompy odpływowej. Jego zapchanie powoduje, że spod pralki wydobywa się woda, co grozi zalaniem łazienki.

Za poważniejsze przyczyny uznaje się uszkodzenie bębna lub fartucha pralki. To części, które z biegiem czasu ulegają zużyciu. Jeśli z ich powodu pralka cieknie od spodu, to należy je wymienić. Próba ich naprawy jest nieopłacalna i w domowych warunkach przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Jeśli pralka cieknie przy pobieraniu wody, to można podejrzewać nieszczelny elektrozawór. Również problem z pompą odpływową powoduje, że cieknie spod pralki. Zazwyczaj rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonych części.

Nigdy nie bagatelizuj problemu, jakim jest woda pod pralką. Postaraj się jak najszybciej ustalić, dlaczego pralka cieknie od spodu. Konsekwencje wycieku to między innymi zalanie sąsiada, porażenie prądem czy awaria całego sprzętu. Znając przyczynę, możesz podjąć się naprawy urządzenia.

Gdy nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, skontaktuj się z serwisem. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnego stresu. Dobry fachowiec nie tylko naprawi pralkę, ale również pomoże ją wypoziomować.

Jeśli mimo szybkiej diagnozy, wskazana jest wymiana urządzenia, zobacz nasz ranking pralek. Znajdziesz tu na bieżąco aktualizowane zestawienie najlepszych modeli na rynku.