Zaznacz stronę

Pralka nie wiruje przyczyny i rozwiązania

Pralka to niezbędne urządzenie w każdym domu. Ułatwia wykonywanie obowiązków, dlatego nawet drobna awaria może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście nie każda usterka oznacza konieczność wezwania fachowca. Tak jest w tym przypadku. Jeżeli więc nie wiesz, dlaczego pralka nie wiruje, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim przyczyny wadliwego działania sprzętu oraz sposoby na ich rozwiązanie. Sprawdź już teraz, co odpowiada za tego typu usterkę i co możesz zarobić, aby ją usunąć.

Dlaczego pralka nie wiruje prania

Zapchany filtr pralki

Filtr pompy odpływowej to jeden z ważniejszych elementów w pralce. Dzięki niemu pompa, która odprowadza brudną wodę, jest chroniona przed zatkaniem. Sam filtr najczęściej znajduje się z przodu, na dole i jest zasłonięty klapką. Czasem jest umieszczony wewnątrz bębna. Z kolei w pralkach ładowanych od góry – z boku. O tym, że to zatkany filtr jest odpowiedzialny za problemy z wirowaniem, poinformuje nas kontrolka lub specyficzny zapach ubrań po praniu.

Zapchanie filtra to dość częsta usterka, która odpowiada za to, że pralka nie odpompowuje wody. Przyczyną zapchania może jedna z części garderoby lub drobny element, którego nie wyjęliśmy z kieszeni. Oczywiście, nie można zapomnieć o brudzie, który też powoduje zapchanie filtra. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie pralki. Zaniedbanie konserwacji sprawia, że odpływ staje się niedrożny. W rezultacie woda nie ma gdzie uchodzić i zostaje w pralce. A sama pralka nie jest w stanie przejść do trybu wirowania. Co więc należy zrobić w tej sytuacji? Jak odpompować wodę i usunąć problem z wirowaniem?

Odetkanie filtra pompy odpływowej należy zacząć od zakręcenia zaworu wody i odłączeniu sprzętu od gniazdka elektrycznego. To zapewni nam całkowite bezpieczeństwo pracy. Następnie musimy zająć się usunięciem wody z bębna. Pomoże w tym wężyk odpływowy, który powinien być na wyposażeniu pralki. Wystarczy podstawić pod niego pojemnik na wodę, co zapewni pozbycie się jej w kontrolowany sposób. Innymi słowy, tak aby woda nie zalała nam łazienki. Następnie trzeba odkręcić i wyczyścić zatkany filtr. (Bardzo dobrze sprawdzi się do tego płyn do mycia naczyń).

Możemy też wymienić filtr na całkiem nowy, zwłaszcza po dłuższym okresie użytkowania sprzętu. Takie działanie powinno rozwiązać problem i odpompować wodę, choć nie ma na to stuprocentowej gwarancji. Dlaczego? Ponieważ po wykonaniu wyżej wymienionych czynności dioda może nadal może sygnalizować, że problemem jest filtr. A pralka – w dalszym ciągu nie wirować. Dlatego w takim przypadku zaleca się sprawdzenie całego układu hydrostatycznego, czyli między innymi działanie pompy odpływowej.

Blokada bębna pralki

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego pralka nie odwirowuje prania, koniecznie sprawdź bęben. Dlaczego? Ponieważ być może wewnątrz znajduje się niewielki przedmiot, który go blokuje. (A o którym zapomnieliśmy, przeglądając kieszenie przed praniem, np. monety). Zwróć na to uwagę szczególnie wtedy, gdy pralka słabo wiruje lub gdy w ogóle nie załącza się tryb wirowania.

Niesprawny pasek napędowy

Pasek napędowy to jeden z ważniejszych elementów w pralce, który wprawia w ruch bęben. Aby pralka mogła działać, pasek musi być dokładnie naciągnięty na koło pasowe. Musi też pracować całą swoją powierzchnią. Jego uszkodzenie lub nawet obluzowanie może być kolejną przyczyną problemów z wirowaniem. Zwłaszcza po dłuższym okresie użytkowania pralki. W takim przypadku konieczne jest naciągnięcie paska na koło pasowe lub jego wymiana. Aby to zrobić, trzeba zdjąć tylną obudowę urządzenia. Następnie należy zaczepić pasek o oś napędową i nałożyć na koło. Potem trzeba już tylko zakręcić bębnem pralki, dzięki czemu pasek automatycznie wsunie się w obręcz.

W tym miejscu warto poruszyć dwie kwestie. Po pierwsze, wymiana paska wymaga użycia siły, (choć z drugiej strony należy uważać, aby nie uszkodzić podzespołów). Po drugie, ważne, aby decydując się na zakup paska, wybrać odpowiedni jego rodzaj. Czyli taki, który będzie elastyczny i zgodny z wytycznymi podanymi przez producenta. Co zagwarantuje, że jego założenie nie sprawi problemów – wymieniony element będzie dokładnie przylegał do koła. Na końcu trzeba sprawdzić, jak pralka pierze po naprawieniu usterki i czy już możliwe jest wirowanie. W tym celu wystarczy wybrać program i włączyć kontrolny cykl prania.

Usterka elementu sterującego

Nawet najlepsze pralki mogą mieć problem z wirowaniem. Wśród przyczyn wymienić należy usterkę elementów sterujących. W takim przypadku na wyświetlaczu pojawi się właściwy kod błędu. Czasami do jego usunięcia wystarczy sam restart. (Aby prawidłowo go zrobić, wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi sprzętu AGD. To najbezpieczniejszy sposób działania). Jeżeli jednak pralka nie chce wirować (mimo restartu), to być może należy wymienić element odpowiedzialny za tego rodzaju usterkę.

Problem z przewodami

Podczas ustalania przyczyny, dlaczego pralka nie wiruje, warto zerknąć na przewody i styki na kostce. Te pierwsze nie mogą mieć żadnych uszkodzeń, szczególnie przetarć. Z kolei styki nie powinny być ani brudne, ani zaśniedziałe, bo to może wpływać na przepływ prądu. A w konsekwencji – na wirowanie w pralce. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście to jest przyczyna problemu, musimy mieć dostęp do wszystkich kabli. Jeżeli ich stan wymaga naprawy, to tę możemy zrobić przy użyciu niewielkiej szczoteczki (choćby do zębów) lub papieru ściernego. W tej sytuacji ważne, by czyszczenie było dokładne i delikatne. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia przewodów. Przegląd kabli jest też dobrą okazją, aby sprawdzić wpięcie kostek, szczególnie tej wpiętej do złącza silnika.

Zużycie szczotek w silniku

Czemu pralka nie wiruje, a bęben z ledwością się kręci? Jeżeli jeszcze nie znasz odpowiedzi na te pytania, to być może kolejny punkt to zmieni. Otóż przyczyną tego problemu, może być zużycie szczotek w silniku. Dzieje się tak wtedy, gdy pralka pierze, ale nie wiruje. Inaczej mówiąc: bęben obraca się, ale wirowanie jest niemożliwe. Taka sytuacja oznacza, że prawdopodobnie trzeba wymienić szczotki w silniku pralki. Jak to zrobić?

Najpierw trzeba odłączyć pralkę od źródła zasilania. Kolejnym krokiem jest odkręcenie śruby i wyjęcie silnika. Szczotki znajdują się po jego dwóch stronach. Po odłączeniu przewodów elektrycznych od szczotek należy je wyjąć i zastąpić nowymi, wkładając na właściwe miejsce. Ostatnim etapem jest montaż kabli oraz umieszczenie silnika w pralce. Dopiero potem można podłączyć sprzęt AGD do prądu.

Wymiana szczotek w silniku pralki wymaga posiadania minimum wiedzy technicznej. Co oznacza, że dla niektórych użytkowników jest to temat zbyt skomplikowany. Dlatego, jeżeli podane przez naszą stronę informacje są niewystarczające, zdecyduj się na kontakt z fachowcem. To zagwarantuje właściwą naprawę sprzętu AGD.

Zbyt duża waga prania

Dlaczego pralka nie wiruje? Powiązane w tym tematem artykuły najczęściej jako przyczynę zużycie poszczególnych elementów pralki (np. uszkodzony pasek napędowy). Jest to zrozumiałe, szczególnie jeżeli sprzęt AGD, którego używamy, od dawna stoi w naszym domu. Ale nowy model pralki też może nie „przechodzić” do funkcji wirowania. Często za takiego typu usterkę odpowiada niewłaściwe użytkowanie urządzenia AGD. Ostatnie dwa punkty poruszają ten temat.

Pralka nie wiruje, gdy pranie w bębnie jest gabarytowe. Często dzieje się tak w sytuacji, gdy pierzemy kołdry, koce, pościele. Same ciężkie rzeczy, które mocno nasiąkają wodą. W konsekwencji urządzenie nie jest w stanie ich odpowiednio zbalansować i nie przechodzi do trybu wirowania. Lub też pralka wiruje, ale pranie jest mokre. W obydwu przypadkach sprzęt nie odwirowuje wody.

Czy w takim razie da się to naprawić? Jeśli tak, to jak to zrobić? Rozwiązanie jest dość proste. Trzeba przerwać pracę pralki, a potem ręcznie wycisnąć pranie z wody. Po włożeniu go z powrotem do bębna może się okazać, że pralka działa prawidłowo. Czyli przechodzi cały cykl, zaczynając od ustawienia programu i przechodząc do płukania, a później wirowania.

Oczywiście najlepiej, przed rozpoczęciem cyklu prania, włożyć mniej do bębna pralki. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z gabarytowymi rzeczami. Jednak przesada w drugą stronę też nie jest dobra, zwłaszcza gdy urządzenie ma już swoje lata. Wtedy włożenie do jego wnętrza niewielkiej ilości ubrań skutkuje tym, że pralka pierze, ale nie przechodzi do fazy wirowania.

Za dużo piany

Co oznacza brak wirowania, podczas gdy woda w bębnie mocno się pieni? Przyczyna jest jedna: detergent. A raczej za duża ilość proszku do prania, przez co urządzenie nie odpompowuje wody. Co istotne, jest to ten sam powód, dla którego czasami pralka wylewa wodę, ale nie wiruje. Dlatego podczas następnego cyklu prania ogranicz zużycie detergentu. Lub zmień go na taki, dzięki któremu woda będzie się mniej pienić. Możesz być pewien, że wtedy po praniu nastąpi wirowanie.

Jeżeli żaden z dotychczas przedstawionych punktów nie odpowiedział na pytanie, dlaczego pralka nie wiruje, to sprawdź jego ustawienia. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że wirowanie zostało zatrzymane. A przyczyną jest przypadkowe włączenie funkcji, która to reguluje. Na szczęście jest to usterka, którą da się szybko zmienić, bez konieczności naprawy pralki.

Podsumowanie

Jaka jest przyczyna problemów z pralką? Co sprawia, że pralka nie wiruje, tylko buczy? Nasz artykuł udziela odpowiedzi na pytania i podpowiada, co robić, aby naprawić usterkę.

Z drugiej strony większość pralek sama ,,podaje” informacje o tym, że nie odwirowuje wody. Dzieje się to na trzy sposoby:

  • Migające diody – gdy masz taki typ pralki, który nie posiada wyświetlacza
  • Kod błędu na wyświetlaczu – jego znaczenie można sprawdzić w instrukcji
  • Zdalnie – jeżeli masz pralkę, którą można obsługiwać za pomocą aplikacji.

W ten sam sposób można dowiedzieć się, dlaczego pralka nie pobiera wody i z jakiego powodu pralka nie grzeje wody.

Usterki możemy podzielić:

  • Usterki wynikające z dłuższego użytkowania pralki. Wśród nich wyróżniamy np. zatkany odpływ wody, uszkodzony układ hydrostatyczny. Na rynku znajdziemy wiele modeli pralek, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie (np. Electrolux, Bosch czy Siemens). Niestety, żaden ze sprzętów AGD nie będzie działał bez zarzutu. Prędzej czy później niektóre elementy układu pralki będą wymagały naprawy albo wymiany.

Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja. Brak systematycznego czyszczenia kończy się tym, że pralka nie wiruje albo tym, że pralka nie pobiera płynu do płukania. Albo innym problemem, który skutecznie dezorganizuje pracę w domu. Warto o tym pamiętać i dokładnie sprawdzać stan urządzenia AGD.

  • Usterki wynikające z błędnego użytkowania. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedokładne sprawdzenie kieszeni przed włożeniem ubrań do pralki. W rezultacie niewielki przedmiot trafia do jej wnętrza i blokuje bęben. Innym przykładem jest umieszczenie w pralce wielu grubych rzeczy, które w konsekwencji trzeba ręcznie wyżymać z wody.

Wiesz już, co stało się z Twoją pralką? Dlaczego pralka nie wiruje? Jeśli chcesz samodzielnie przywrócić fazę wirowania, to koniecznie:

Odłącz pralkę od prądu.

Jeżeli musisz odpompować wodę z pralki, wykorzystaj do tego wężyk odpływowy.

Sprawdź, czy wiesz jaka część w pralce wymaga naprawy. Artykuły zawierają przydatne informacje, ale czasami to za mało. Jeżeli więc nie jesteś pewien, co należy odkręcić, jak działa pompa i jak sprawdzić układ hydrostatyczny, zrezygnuj.

Może się zdarzyć, że nawet specjalista nie naprawi usterki lub naprawa będzie kosztować tyle, że stanie się nieopłacalna. W takiej sytuacji nie pozostanie Ci nic innego jak zakup nowej pralki. Wiemy, że wybór nowego urządzenia nie należy do najłatwiejszych dlatego postanowiliśmy przyjść pomocą przygotowując ranking najlepszych pralek ładowanych od przodu,  czy też wartych uwagi pralek ładowanych od góry.

Nie zapomnieliśmy także o właścicielach mniejszych łazienek, którzy mogą szukać kompaktowej pralki slim, czy o osobach które na pralkę chciałby wydać kwotę do maksymalnie 1500 zł.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: