Zaznacz stronę

Woda w lodówce. Dlaczego się zbiera?

Woda w lodówce to problem, z którym boryka się wielu konsumentów. Strużki wody na tylnej ścianie, szron, a nawet lód to sygnał, że urządzenie nie pracuje w prawidłowy sposób. Jeśli więc Twoja lodówka wykazuje podobne symptomy, to jesteś w dobrym miejscu. Nasz artykuł wyjaśnia, co powoduje zbieranie się wody w lodówce i jak temu przeciwdziałać. Znajdziesz w nim przydatne informacje i sprawdzone porady. Dzięki nim dowiesz się, kiedy konieczna jest pomoc specjalisty, a kiedy można samodzielnie usunąć awarię.

Dlaczego w lodówce zbiera się woda

Co powoduje, że woda zbiera się w lodówce? Dlaczego lodówka cieknie? Sprawdź, jakie są przyczyny nadmiaru wilgoci w lodówce i które z nich mogą być wynikiem błędnego użytkowania sprzętu.

Zatkany odpływ w lodówce

Woda w lodówce nie zawsze musi być równoznaczna z awarią sprzętu. Część usterek można naprawić samemu, bez konieczności wzywania specjalisty i ponoszenia kosztów. Jedną z nich jest zatkany odpływ wody. Przyczyną tej awarii są resztki jedzenia, których nadmiar utrudnia prawidłowe odprowadzanie płynu. W konsekwencji ciecz nie ma jak spływać i może się zbierać na dnie urządzenia.

Jak w takim razie udrożnić zapchany odpływ lodówki? Najlepiej użyć do tego niewielkich przedmiotów, które masz pod ręką: patyczka lub pęsety. Przydatna może być też wykałaczka lub twardy drucik, choć tu zalecamy ostrożność. W takiej sytuacji trzeba uważać, aby nie wepchnąć okruchów w głąb urządzenia. Najlepszym sposobem jest więc regularny przegląd i czyszczenie lodówki. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Zatkana rurka odpływowa

Jeśli odetkanie odpływu nie pomogło i nadal zbiera się woda w lodówce, to przyczyn usterki trzeba szukać na zewnątrz. Czyli w rurce odpływowej lodówki, która znajduje się z tyłu urządzenia, pod kratownicą. W tej sytuacji, aby naprawić awarię, należy lekko odkręcić kratownicę, a następnie nacisnąć rurkę. Takie działanie powinno odetkać wężyk i usunąć z niej resztki jedzenia lub inne zanieczyszczenia. Jeśli to nie rozwiąże problemu z wodą w lodówce, to znak, że rurka jest całkowicie zatkana. W takiej sytuacji konieczny będzie zakup i wymiana wężyka.

Wadliwa uszczelka

Jeśli w lodówce zbiera się woda, to często pierwsza myśl dotyczy konieczności wymiany całego sprzętu. Zupełnie niepotrzebnie. Za taką awarią może stać wadliwa uszczelka w drzwiach. Jej nieszczelność sprawia, że temperatura w lodówce jest zbyt duża, a to powoduje intensywne skraplanie wody. Miej to na uwadze, szczególnie jeśli Twoja lodówka lata świetności ma już dawno za sobą.

Nasza rada: zanim wybierzesz się na zakupy, uważnie przyjrzyj się uszczelce. Możesz też zrobić prosty test, czyli włożyć w drzwi lodówki kartkę papieru. Jeśli po zamknięciu drzwi, kartka zaczynie się zsuwać, to złapałeś winowajcę na gorącym uczynku. Uszczelka nie trzyma tak, jak powinna, więc z zewnątrz dostaje się ciepłe powietrze. Konieczne jest wezwanie fachowca.

Dlaczego? Ponieważ wymiana uszczelki to nie jest przysłowiowa buła z masłem. Potrzebne są do tego odpowiednie umiejętności, więc lepiej to zadanie zostawić specjaliście. Zwłaszcza jeśli uszczelka jest zintegrowana z drzwiami. W takim przypadku, aby raz a dobrze usunąć wodę, należy wymienić całe drzwi lodówki.

Awaria układu chłodzącego

Czasami pojawienie się wody w lodówce wymaga wezwania fachowca. Tak dzieje się w przypadku awarii układu chłodzącego, którego istotnym elementem jest sprężarka. Co w takim razie powinno zapalić czerwoną lampkę? Omówmy ten problem krok po kroku.

Awaria sprężarki skutkuje nieprawidłowym działaniem termostatu. Oznacza to, że termostat zbyt rzadko „informuje” agregat o konieczności wyrównania temperatury. Temperatura wewnątrz staje się więc wyższa, co prowadzi do stopniowego rozmrożenia sprzętu. A w konsekwencji sprawia, że w lodówce zbiera się woda.

Niedobór czynnika chłodzącego

Co jeszcze powoduje awarię układu chłodniczego? Jego nieszczelność. Woda w lodówce to sygnał, że problemem może być wyciek chłodziwa. Chłodziwo to specjalny płyn w lodówce, który odpowiada za przenoszenie ciepła. O jego ubytku mogą najczęściej świadczyć cieknące strużki wody na tylnej ścianie lodówki. Poza tym niepokojącym sygnałem jest woda, która pojawia się na zewnątrz urządzenia.

W takiej sytuacji można podejrzewać, że doszło do wycieku czynnika chłodzącego. Oznacza to, że system nie jest w stanie utrzymać temperatury na odpowiednio niskim poziomie.

Niestety, tego typu awaria wymusza konieczność kontaktu z fachowcem. Celem naprawy jest bowiem uszczelnienie układu chłodzącego.

Niewłaściwe ustawienie lodówki

Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Co możesz zrobić, aby uniknąć tego rodzaju problemu? Na początku proponujemy najprostsze rozwiązanie: ustaw lodówkę w dobrym miejscu. Niewłaściwe ustawienie sprzętu może być przyczyną pojawienia się wody na ściankach lodówki.

Przestrzeń blisko grzejnika powinna być zarezerwowana dla innego urządzenia, podobnie jak wolne centymetry przy oknie. Lodówkę najlepiej ustawić w zacienionym miejscu. Zbyt duże nasłonecznienie może prowadzić do awarii systemu chłodzącego, czego konsekwencją jest skraplanie wody w lodówce.

Niewłaściwe użytkowanie lodówki

Lodówka działa prawidłowo, a mimo tego zbiera się w niej woda. Dlaczego? Jeśli wykluczyłeś awarię, to koniecznie zajrzyj do wnętrza lodówki. Sprawdź wszystkie znajdujące się tam potrawy. To z pozoru dziwne zachowanie może skutecznie rozwiązać Twój problem.

Woda w lodówce pojawia się w sytuacji, gdy na tylnych półkach stawiasz gorące naczynia z potrawami. Dochodzi wtedy do zmiany temperatur we wnętrzu urządzenia, czego najczęściej efektem jest skraplająca się woda. Dlatego przed włożeniem garnków do lodówki warto upewnić się, że potrawy zdążyły całkowicie ostygnąć.

Kiedy jeszcze woda może pojawić się na ściankach? Gdy urządzeniu umieścisz za dużo produktów. W rezultacie temperatura wewnątrz wzrośnie i tylko kwestią czasu będzie woda na półkach w lodówce.

A co w sytuacji, kiedy w lodówce widoczny jest lód? Tutaj również duże znaczenie ma sposób użytkowania lodówki. Jeśli do środka włożyłeś mokre owoce lub warzywa, to jest spore prawdopodobieństwo, że na ściankach zagości lód.

Aby uniknąć problemu z wodą w lodówce, warto więc w odpowiedni sposób przechowywać produkty na półkach. Z tych samych powodów należy sprawdzać temperaturę naczyń, które mamy zamiar włożyć do środka.

Woda w lodówce z systemem No Frost

No Frost to nowoczesny system, którego zadaniem jest osuszanie powietrza wewnątrz lodówki oraz kontrola ilości pary wodnej. Dzięki niemu szron nie pojawia się na ściankach czy przechowywanych produktach. Sprzęt nie wymaga więc tak częstego rozmrażania, jak ma to miejsce w przypadku starszych urządzeń. Można więc powiedzieć, że woda w lodówce No Frost to nie kłopot. Teoretycznie tak. Bo w praktyce problem ten dotyczy również nowoczesnych lodówek.

Co w takim razie jest przyczyną zbierania się wody w lodówkach z systemem No Frost? Czy oznacza konieczność oddania sprzętu do naprawy? Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Często sami jesteśmy w stanie uporać się z problemem, wystarczy pamiętać o kilku przydatnych radach.

Przede wszystkim zanim zadzwonisz do serwisu lodówek, sprawdź uszczelkę w drzwiach. Czy na pewno jest szczelna? Czy drzwi „dobrze trzymają”? Jeśli ten element nie wzbudza Twoich zastrzeżeń, to odłącz lodówkę z prądu. Rozmrożenie i dokładne czyszczenie urządzenia, powinny definitywne rozwiązać problem.

Jeśli mimo tego nadal w lodówce zbiera się woda, a inne przyczyny nie wchodzą w grę, to zostaje już tylko kontakt z fachowcem. Być może Twoja cieknąca lodówka to zadanie wyłącznie dla specjalisty.

Dlaczego woda zbiera się w lodówce? W jaki sposób dochodzi do skraplania wody na ściankach urządzenia? Jak już wiesz, przyczyny tego stanu mogą być różne. Zaczynając od nieszczelności uszczelki, poprzez zatkanie odpływu, aż po ubytek czynnika chłodzącego. Nie bez znaczenia są też złe nawyki konsumenckie. Wkładanie gorących naczyń do lodówki nigdy nie jest dobrym pomysłem. Podobnie jak aranżacja kuchni, w której lodówka stoi w pobliżu grzejnika.

Nasz artykuł dokładnie wyjaśnia, dlaczego lodówka cieknie. Warto przy tym pamiętać, że podstawą prawidłowego działania urządzeń AGD, jest ich regularna konserwacja. Domowe sposoby czyszczenia lodówki w skuteczny i w pełni ekologiczny sposób pomogą Ci utrzymać sprzęt w czystości.

Reasumując: dobre rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu nie musisz za każdym razem oddawać sprzętu do naprawy. Często część usterek możesz naprawić samodzielnie. To da Ci nie tylko satysfakcję, ale przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup nowej lodówki to przed zakupem sprawdź koniecznie nasz ranking lodówek wolnostojących oraz zestawienie najlepszych lodówek do zabudowy.

Jeśli lodówka standardowych wymiarów jest dla Twojej rodziny zbyt mała to być może zainteresują Cię bardziej pojemne lodówki Side by Side, Multidoor czy French Door. Pamiętaj jednak, że wymiary lodówek dwu, trzy czy czterodrzwiowych są jednak dużo większe i przez zakupem musisz sprawdzić czy taka lodówka na pewno zmieści się w Twojej kuchni.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: