Zaznacz stronę

Lodówka – wymiary lodówek do zabudowy i wolnostojących

Lodówka! Trudno wyobrazić sobie życie bez niej! Jest to jeden z tych sprzętów, które są po prostu niezbędne w naszym domu! Czasy, kiedy urządzenia te straszyły swoim topornym gabarytem i niezbyt sympatyczną aparycją już dawno minęły. Obecnie producenci oferują sprzęty wszelkiej maści i rozmiarów. Niektóre chłodziarki są nawet dodatkowo wyposażone w dozownik wody lub lodu!
Aby jednak dokonać właściwego zakupu urządzenia, musimy wiedzieć, czego oczekujemy od sprzętu. Warto też sprawdzić ile dokładnie mamy miejsca. Planując nową kuchnię lub zakup nowego sprzętu warto zapoznać się ze standardowymi wymiarami lodówek oraz dowiedzieć się, co konkretne modele dokładnie oferują.
Lodówka wymiary standardowe

Określ swoje oczekiwania względem produktu

Uświadomienie sobie własnych potrzeb i możliwości to pierwszy oraz najważniejszy krok, jaki należy wykonać, przystępując do kupna mebli lub sprzętu AGD. Choć rada ta wydaje się banalna, wbrew pozorom świadomość swoich oczekiwań potrafi pomóc zaoszczędzić pieniądze i dobrać urządzenie doskonale dostosowane do naszych preferencji. W przypadku lodówki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak dużą mam rodzinę? Ile osób będzie korzystało z chłodziarki? Czy konieczna będzie lodówka z dużym zamrażalnikiem? Wolę zamrażalnik na dole czy u góry? Czy potrzebuję dodatkowych udogodnień i nowinek elektronicznych, czy wystarczy mi podstawowy model? Poszukuję chłodziarki wolnostojącej czy do chcę ją zabudować w linii mebli?

Klasa energetyczna i hałas

W przypadku lodówek warto postawić na dobry model. Nawet jeśli będzie on trochę droższy! W końcu lodówkę wykorzystuje się na okrągło, przez całą dobę, 365 dni w roku! Dobrym wyborem będzie zakup urządzenia wysokiej klasy energetycznej. Choć ceny zakupu takich urządzeń są wyższe, to inwestycja szybko się zwróci. Bowiem roczne zużycie energii będzie znacznie mniejsze, niż w przypadku innych urządzeń. Pamiętaj, że od niedawna obowiązują zupełnie nowe klasy energetyczne! Jeśli chcesz się dowiedzieć o nich czegoś więcej, zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem.

Energooszczędne lodówki będą także cichsze. A poziom hałasu również jest istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę. A zwłaszcza, gdy nasze mieszkanie jest niewielkie i szum lodówki mógłby nam przeszkadzać okrągłą dobę! Urządzenia najwyższej jakości emitują hałas od 35 do 45 db i na takie zalecamy zwrócić uwagę.

Funkcje dodatkowe

Zanim przystąpimy do poszukiwania lodówki na wymiar naszej kuchni, musimy zastanowić się, jak ma być ona wyposażona. Czy interesują nas funkcje dodatkowe i innowacje elektroniczne? Warto, aby lodówka posiadała półki wykonane ze szkła hartowanego. Nie tylko wyglądają one bardziej elegancko. Ułatwiają one przechowywanie żywności oraz utrzymywanie higieny wewnątrz urządzenia. Takie półki łatwo wyciągnąć i oczyścić. A w razie rozlania cieczy, nie będzie ona kapała na półki położone niżej, co zdarzało się w przypadku tradycyjnych kratek.

Należy się także zastanowić nad tym, czy potrzebne są nam funkcje dodatkowe w lodówce. Nowoczesne modele, oprócz podstawowego chłodzenia, oferują także zaawansowane dozowniki do lodu, posiadają dotykowe ekrany na drzwiach, a nawet funkcje Wi-Fi czy też opcję sparowania lodówki ze… smartfonem. Oczywiście, za taki produkt zapłacimy więcej, niż za zwykłą lodówkę…

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Lodówka – jak dopasować ją do przestrzeni?

Istotnym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję o zakupie lodówki, jest posiadana przez nas przestrzeń w kuchni. Dopasowanie lodówki do miejsca może się okazać nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nasza kuchnia jest naprawdę mała. Z kolei, jeśli posiadasz dużo miejsca, warto zorientować się w charakterystyce konkretnych modeli. W końcu warto tę przestrzeń optymalnie zagospodarować! Na szczęście oferta producentów na rynku jest szeroka i pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie! I to zarówno gdy interesują nas lodówki wolnostojące, jak i lodówki do dostosowane do postawienia w zabudowie.

Lodówka wolnostojąca – wymiary

Lodówka wolnostojąca to najczęściej spotykany typ tych urządzeń. Można ustawić je w każdej kuchni. Z kolei nowoczesne modele potrafią zachwycić swoim designem i stanowić wręcz ozdobę pomieszczenia. Raczej wszystkie współczesne modele to chłodziarko-zamrażarki. Dostępne są jednak modele z zamrażalnikiem umieszczonym u góry lub na dole. To, która z nich jest lepsza, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj zamrażarka umieszczona na górze będzie mniejsza. A zatem może ona nie nadawać się do przechowywania większej ilości mrożonek.

Wolnostojąca lodówka – wymiary standardowe

Zastanawiasz się, czy ten typ lodówki się u Ciebie zmieści? Sprawdźmy, jakie są standardowe wymiary lodówek wolnostojących:

  • Wysokość: 110 – 200 cm
  • Szerokość: 55 – 60 cm
  • Głębokość: 60-65 cm

Oczywiście, dokładne wymiary, jak pojemność lodówki będą zależały od jej typu i modelu. Ważne jest to, że w tej kategorii wybór jest naprawdę szeroki. Znajdziemy także chłodziarki, których wysokość czy szerokość jest mniejsza lub wręcz większa od standardowej. Należy jednak pamiętać, że niekonwencjonalnie duża lodówka może być dość droga.

Jak wybrać dobrą lodówkę wolnostojącą?

Interesuje Cię chłodziarka wolnostojąca, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Nie masz pojęcia, na które produkty danych firm warto zwrócić uwagę, a których lepiej unikać? Lepiej Candy? Electrolux? A może Siemens? Sprawdź koniecznie nasz ranking lodówek! Znajdziesz w nim praktyczną informacją odnośnie najlepszych produktów na rynku.

Jak jest mierzona głębokość lodówki?

Wbrew pozorom, to pytanie zadaje sobie wiele osób. Głębokość lodówki to odległość od jej tylnej ściany do drzwi chłodziarki, mierzona po przekątnej. Mówiąc obrazowo, jest to odległość, na jaką lodówka będzie odstawać od ściany pomieszczenia.

Lodówka podblatowa – wymiary

Lodówka podblatowa to jedno z kuchennych rozwiązań, które najlepiej sprawdzi się w przypadku niewielkiej przestrzeni. Nie jest to co prawda urządzenie gwarantujące dużo miejsca do przechowywania, jednak dla osób mieszkających samotnie będzie wystarczająca. Taka lodówka może też być ostatecznością, jeśli kuchnia jest wyjątkowo niewielka i żadne większe urządzenie się nie zmieści. Wówczas wyjściem może być postawienie dwóch lodówek podblatowych obok siebie. Możesz znaleźć zarówno modele wolnostojące, jak i lodówko-chłodziarki dostosowane do montażu w zabudowie.

Rozmiary lodówek podblatowych

Standardowe wymiary lodówki i tego typu wynoszą:

  • Wysokość: 80-85 cm (czasami także 90 cm)
  • Szerokość: 45-56 cm
  • Głębokość: ok 60 cm

Zazwyczaj pojemność użytkowa chłodziarek podblatowych wyniesie maksymalnie 100 litrów ( czego 85-90 l to chłodziarka, a 10-15 l – zamrażarka).

Niewielkie chłodziarki podblatowe mogą służyć także pomocniczo, jako druga lodówka w domu. Sprawdzą się także dobrze w domkach letniskowych, gdzie często jest mało miejsca i każdy cm lodówki ma znaczenie!

Lodówka do zabudowy – wymiary

Chłodziarki pod zabudowę to również popularny wybór pośród urządzeń AGD. Pozwalają one na zachowanie harmonijnej przestrzeni kuchni. Lodówka w zabudowie różni się od standardowej tym, że ma płaskie drzwi. Łatwo wówczas wkomponować ją w ciąg mebli. Wymiary lodówek do zabudowy są różne i można je dopasować prawie do każdej kuchni. Na rynku dostępne są zarówno ultrawąskie, jak i duże lodówki do zabudowy. Wąska lodówka do zabudowy będzie miała szerokość do 50 cm.

Standardowe wymiary lodówki do zabudowy wynoszą:

  • Szerokość wynosi zazwyczaj 55-59 cm
  • Wysokość: 80-180 cm
  • Głębokość: minimum 50 cm

Planujesz nabyć lodówkę do zabudowy, ale nie wiesz, na który produkt powinieneś zwrócić uwagę? Sprawdź nasz ranking najlepszych kuchenek pod zabudowę. Znajdziesz w nim ważne informacje na temat produktów, które z pewnością pomogą Ci w wyborze.

Wolnostojące lodówki dwudrzwiowe – wymiary

Stosunkową nowością na rynku kuchennych urządzeń AGD są chłodziarki dwudrzwiowe typu side by side. Posiadają one dwie komory oddzielone dwoma drzwiami. Ich konstrukcja zazwyczaj przypomina otwieraną skrzydłowo szafę. Jedno skrzydło to przestrzeń chłodziarki, drugie – zamrażarki. Poza sporą ilością przestrzeni w tej komorze zaletą chłodziarki side jest możliwość długiego przechowywania produktów. Bowiem temperatura w zamrażarce może wynieść nawet – 30 stopni Celsjusza.

Niemniej jednak lodówka typu side ma swoje wady. Wymiary lodówki dwudrzwiowej są bowiem większe niż standardowych chłodziarek wolnostojących. Szerokość lodówki dwudrzwiowej może wynieść ponad 60 cm. Są to również sprzęty wyższe (200 cm lub więcej) oraz często o większej głębokości (60-65 cm). Jeżeli nasza kuchnia jest mała, to taka szeroka lodówka może się nie zmieścić.

Podobnymi do modeli Side by Side wymiarami charakteryzują się także wielodrzwiowe lodówki MultiDoor oraz nieco mniej popularne lodówki FrenchDoor.

Lodówka dwudrzwiowa do zabudowy – wymiary

Chłodziarki side by side dostępne są także w wersji pod zabudowę – w swojej ofercie takie modele ma coraz więcej firm AGD. Jednakże możesz przemyśleć zakup tego produktu, gdy posiadasz sporo przestrzeni. Prawdopodobnie lodówka side pod zabudowę sprawdzi się najlepiej w przypadku kuchni na wymiar. Wówczas takie parametry jak szerokości lodówek czy wysokość można ustalić w toku projektowania.

Jakie wymiary mają najczęściej sprzęty side by side pod zabudowę?

  • szerokość lodówki do zabudowy side waha się od 90 cm do 125 cm
  • głębokość lodówki do zabudowy wynosi zazwyczaj 63-75 cm
  • wysokość lodówki do zabudowy: od 161 do 200 cm

Wymiary od koloru do wyboru

Jak widzisz, współczesna oferta firm AGD jest szeroka i pozwoli każdemu znaleźć lodówkę odpowiednio dostosowaną do potrzeb i wymiarów pomieszczenia. Właściwy wybór pozwala maksymalnie wykorzystać każdy centymetr posiadanego miejsca w domu. A to warto wziąć pod uwagę, nawet jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń. W końcu kuchnia funkcjonalna to kuchnia wygodna i komfortowa!

Sprawdź rankingi

Znasz już swoje preferencje odnośnie typu chłodziarki, jej głębokości oraz innych wymiarów? W takim razie pora na poszukiwania konkretnego modelu, który zagości w Twoim domu! Zanim przystąpisz do zakupu, koniecznie zwróć uwagę na rankingi sprzętów AGD! Dowiesz się z nich, które modele są godne rozważenia i zapoznasz się z ofertą topowych firm! Pamiętaj, że nie zawsze najdroższe modele sprzętu AGD będą w rzeczywistości najlepsze. Dlatego właśnie rozeznanie się w temacie może ułatwić Ci dokonanie właściwego wyboru oraz po prostu – zaoszczędzić pieniądze!