Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?
Mało co jest chyba w stanie tak zirytować człowieka, jak otwarcie zmywarki i ujrzenie… sterty niedomytych naczyń! W końcu zmywarka jest tym urządzeniem, które ma nas wyzwolić od konieczności ręcznego szorowania talerzy, garnków i szklanek. Czasami jednak zdarza się, że nie działa ona właściwie, a my musimy poradzić sobie z zastawą oblepioną resztkami jedzenia. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny takiej awarii oraz co robić, gdy zmywarka nie domywa? Dowiesz się z tego z niniejszego artykułu.

Dlaczego zmywarka nie domywa?
Jeżeli po skończonym cyklu pracy zmywarki Twoja zastawa wciąż jest niedomyta, oznacza to wystąpienie jakiegoś problemu. Czasami jest on błahy i łatwy w rozwiązaniu. Niekiedy jednak objawy wskazują na większą usterkę (dzieje się tak np. gdy zmywarka nie pobiera wody lub ma uszkodzoną grzałkę). Zaraz jednak przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Przyczyn zabrudzonych po zmywaniu naczyń może być wiele. Zanim zaczniesz głębiej dociekać, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, rzuć dokładniej okiem na to, co dokładnie na tych naczyniach się znajduje. Czy pozostały na nich resztki jedzenia albo charakterystycznego osadu z herbaty? A może raczej zebrał się na nich dziwny, biały osad? Jeśli właściwa jest odpowiedź numer dwa to Twoja zmywarka… jest po prostu brudna! Pamiętaj, regularne czyszczenie zmywarki jest najlepszą metodą dbania o urządzenie. Bez odpowiedniej konserwacji działanie każdego z czasem przestanie być prawidłowe.
Przyjrzyj się swojej zmywarce
Mogłeś po prostu uruchomić nieadekwatny program zmywania. Przyczyną mogło być również użycie zbyt słabego detergentu lub brak odpowiedniego ułożenia naczyń wewnątrz kosza zmywarki. Każde urządzenie wyposażone jest w wiele ustawień mycia i programów o różnych stopniach intensywności czy temperatury. Warto spróbować uruchomić inny program, niż poprzednio i sprawdzić jego działanie. Może się okazać, że naczynia były po prostu zbyt brudne, a wybrany tryb za słaby. To samo z detergentem – on też mógł być po prostu źle dobrany do potrzeb zmywania. Koniecznie sprawdź też, czy w zmywarce nie brakuje soli! Od czasu do czasu powinno się kontrolować jej poziom.
Powodem, dla którego dość często zmywarka nie domywa, są naczynia ustawione blisko siebie. Blokuje to swobodny przepływ wody w trakcie zmywania i w efekcie nasze sztućce i talerze nie są domyte. Szczególnie należy uważać na garnki: mogą one powodować blokowanie elementów spryskujących. Podobnie może się dziać w przypadku wysokich kubków umieszczanych w górnym koszu.
Gdy nadal zmywarka źle myje
Zmieniłeś ustawienie naczyń, dosypałeś soli, ustawiłeś zmywanie z wyższą temperaturą, a naczynia pozostają zabrudzone? Głowisz się, czemu zmywarka nie domywa? Przyczyną może być wadliwy rozdzielacz wody. Zwłaszcza jeśli zmywarka nie domywa naczyń głównie w dolnym koszu. Nie każdy model zmywarki jest w niego wyposażony. Najczęściej posiadają go urządzenia Bosch, Whirlpool czy Siemens. Rozdzielacz to osobny silniczek do sterowania przepływem wody. Może on zostać uszkodzony lub zatkany przez resztki jedzenia lub osad, który będzie go blokować. Możesz oczyścić go poprzez uruchomienie silnego programu myjącego. Nie zaszkodzi co jakiś czas uruchamiać taki program dla profilaktycznego czyszczenia urządzenia.
Inne przyczyny i rozwiązania
Jeśli problem ze zmywarką trwa i dalej nie chce ona domywać naczyń, to sprawdź dozownik detergentu. Po upływie czasu mycia nadal znajduje się w nim cała tabletka? Bywa, że nie jest on prawidłowo otwierany i zamykany, co staje się przyczyną uszkodzeń jego elementów, np. sprężynki lub mikroprzełącznika. Wówczas dozownik nie otwiera się, a woda nie rozpuszcza tabletki.
A może zapchane spryskiwacze?
Spryskiwacze kojarzyły Ci się tylko z wyposażeniem samochodu? Ma je również Twoja zmywarka i są to bardzo ważne części! Uszkodzone, mogą powodować, że zmywarka nie domywa naczyń. Dzielą się na dolne i górne. Aby przyspieszyć ewentualną diagnozę, spróbuj stwierdzić na której półce zmywarki naczynia są bardziej brudne. Co powoduje zatkanie spryskiwaczy? Jeśli masz twardą wodę to kamień, powodem mogą być też resztki jedzenia… W przypadku takiej usterki to próba przeczyszczenia spryskiwaczy nie pomoże. Należy usunąć zatkane elementy i wymienić go na nowy.
Inna przyczyna niedomytych naczyń?
Filtry w zmywarce stanowią swoisty system, który również lubi się zapychać. Powodem ich awarii jest nieregularne usuwanie resztek jedzenia przed wsadzeniem naczyń do zmywarki. Mogą zostać zapchane także przez inne elementy, które zawieruszyły się w urządzeniu (np. potłuczone szkło). Jeśli twoja zmywarka nie odprowadza wody lub nie chce poprawnie zmywać, sprawdź, czy to właśnie filtr się nie zatkał. Jeśli tak, spróbuj wyjąć go z urządzenia, a następnie dokładnie, ręcznie wyczyścić. Aby problem się nie powtarzał, staraj się odpowiednio dbać o zmywarkę. Najlepiej regularnie kontroluj okolice filtrów. Warto też usuwać większe resztki jedzenia z talerzy przed każdym włożeniem ich do zmywarki.
Jeszcze innym elementem, który lubi się zatkać, jest elektrozawór. Do właśnie on doprowadza wodę do zmywarki. Uszkodzony elektrozawór dostarcza jej zbyt mało. Wskutek tego mycie jest nieefektywne, a naczynia brudne. Niekiedy zdarza się, że elektrozawór jest sprawny, ale winę za sytuację ponosi zbyt niskie ciśnienie wody. Wówczas również nie jest dostarczana w odpowiedniej ilości, a naczynia pozostają niedomyte. Wadliwe ciśnienie możesz zweryfikować, obserwując zamieszczone w bębnie maszyny ramiona. Jeżeli choć jedno z ramion w zmywarce nie obraca się wcale (lub zakres tego ruchu jest ograniczony), może to wskazywać na wystąpienie właśnie tego rodzaju awarii.
Co w przypadku poważniejszej usterki?
Sprzęty AGD bywają bardzo technicznie skomplikowanymi urządzeniami. Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, to może zajść potrzeba oddania jej w ręce fachowca lub odesłania do serwisu. Co może stanowić poważniejszy problem urządzenia? Na przykład uszkodzona grzałka. Owszem, niekiedy zmywarkę można podłączyć bezpośrednio do ciepłej wody. Jednakże większość modeli zasilana jest zimną wodą z sieci, podgrzewaną właśnie przez grzałkę. Jeżeli grzałka zawodzi, to woda jest zimna, przez co naczynia nie są do końca domyte. Możesz oczywiście próbować samemu naprawić zmywarkę, jednak czasami lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.
Poważny problem z Twoim urządzeniem zacznie się także wtedy, gdy dojdzie do awarii pompy. Pompa myjąca to bardzo istotna część Twojej zmywarki. Wykorzystuje ona silnik i wirnik, aby dostarczyć wodę do spryskiwaczy na górnym i dolnym koszu. Jeżeli pompa zostanie uszkodzona, to po prostu nie ma szans na właściwe rezultaty zmywania. Zanim załamiesz ręce to sprawdź jeszcze, czy otwory pompy nie są niczym zablokowane. Być może uda się po prostu usunąć istniejące zabrudzenia. Jeżeli jednak doszło do spalenia silnika lub zebrane zanieczyszczenia uszkodziły całą pompę, to zmywarki po prostu nie da się używać. Pozostaje jedynie wymiana tych części na nowe. Niestety, są one bardzo drogie i nie zawsze naprawa tej usterki może się okazać opłacalna.
Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa mimo napraw i konserwacji?
Próbowałeś naprawiać swoje urządzenie, odsyłałeś je do serwisu, a mimo to nadal Twoja zmywarka nie domywa naczyń? Często przyczyną wadliwego działania urządzenia jest, bezlitosny dla urządzeń AGD, czas. Wówczas może się okazać, że kolejna naprawa nie ma sensu i lepiej po prostu kupić nową zmywarkę. W takiej sytuacji polecamy zerknąć na ranking zmywarek. Porównujemy w nim modele między innymi takich czołowych marek sprzętu AGD jak Bosch, Beko, Amica, Hotpoint Ariston czy Electrolux.
