Zmywarka nie rozpuszcza tabletki
Tabletka to jeden z najchętniej wybieranych detergentów do mycia naczyń w zmywarce. Jest wygodna w aplikacji i zazwyczaj wieloskładnikowa. Dzięki temu możemy ograniczyć dozowanie soli i nabłyszczacza bez wpływu na efekt zmywania.
Tabletka nie jest jednak pozbawiona wad. Nie zawsze dokładnie się rozpuszcza, a przyczyn tego problemu jest wiele. Najczęściej jest to niewłaściwe użytkowanie zmywarki, czasami awaria. W tekście odpowiadamy na pytanie, co zrobić jeśli zmywarka nie rozpuszcza tabletki. Zobacz, jak najlepiej poradzić sobie z problemem i usunąć usterkę w mgnieniu oka!
Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Odpowiedzi na zadane wyżej pytanie jest co najmniej kilka. Zaczynając od najmniej problematycznych, czyli przeładowania zmywarki, poprzez problemy z twardą wodą i niskim ciśnieniem. Czasami w ogóle zmywarka nie pobiera tabletki.
Na końcu jednak zawsze jest to samo: tabletki nie rozpuszczają się dokładnie, w wyniku czego zmywarka nie domywa naczyń.
Nie otwiera się dozownik z tabletką
Jak najszybciej zdiagnozować problem z nierozpuszczoną tabletką? Na początku wystarczy sprawdzić, czy jest w pojemniku.
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki, jeśli środek czyszczący znajduje się w niewłaściwym miejscu. Sprawdźmy więc, gdzie powinniśmy go umieścić i co się dzieje z tabletką w zmywarce.
Aby zmywanie było skuteczne, musisz włożyć tabletkę do specjalnego dozownika na detergenty. Nie wrzucaj tabletki do środka komory! Jeśli nie wiesz, gdzie umieszczony jest dozownik, zajrzyj do instrukcji obsługi. Z zawartych w niej informacji dowiesz się, w którym miejscu go szukać.
Tabletkę włóż przed rozpoczęciem cyklu mycia. Po pobraniu wody nastąpi otwarcie klapki z tabletką. Dopiero wtedy detergent trafi do komory, gdzie zostanie dokładnie rozpuszczony.
Niestety, sytuacja w której dozownik z tabletką nie chce się otworzyć, nie należy do rzadkości. Dlaczego zmywarka nie otwiera pojemnika na tabletki? Odpowiedź jest dość prosta: pojemnik jest brudny lub osiada na nim kamień.
Ryzyko jest większe, jeśli na przemian korzystasz ze środków dostępnych w proszku i tabletek, a po zmywaniu zapominasz o myciu pojemnika. Jego niedokładne czyszczenie sprawia, że tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce tak jak powinna.
Dlaczego jeszcze zmywarka nie pobiera tabletki z dozownika?
Ponieważ tabletka się do niego przykleiła. W takiej sytuacji sprawdź stan siłownika w dozowniku i w razie konieczności wymień wadliwą część. Pamiętaj też, aby tabletki przechowywać w suchym miejscu, co ochroni je przez zawilgoceniem.
Nieodpowiednia temperatura wody
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki, chociaż zadbałeś o czystość dozownika? Być może przyczyną jest zbyt niska temperatura wody. Optymalna temperatura do rozpuszczania tabletek wynosi 40 – 50 stopni. Niestety, w przypadku niektórych delikatnych naczyń to o kilka stopni za dużo.
Z tego powodu wiele zmywarek zostało wyposażonych w programy umożliwiające mycie w niższej temperaturze. Dzięki temu nawet szklane i „wymagające” naczynia można czyścić w zmywarce. A minusy? W chłodniejszej wodzie dużo trudniej rozpuścić tabletkę w całości. Miej to na uwadze, szczególnie jeśli na co dzień korzystasz z tego typu programu.
Jeśli zmywarka nie grzeje wody i nie jest w stanie rozpuszczać tabletki, to winowajcą może być też grzałka. Nie masz co do tego pewności? Możesz wezwać serwis lub samodzielnie zdiagnozować problem. W tym celu wyjmij grzałkę z urządzenia i sprawdź, czy nie ma przepaleń oraz widocznej korozji. Możesz też ustawić zmywarkę na zmywanie w wysokiej temperaturze. Jeśli po skończeniu cyklu naczynia nie będą ciepłe, wezwij serwis. Urządzenie AGD potrzebuje ręki fachowca.
Twarda woda
Zbyt twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych. Niekorzystnie wpływa na pracę sprzętów AGD, w tym zmywarki. Osad z kamienia to tylko jeden z jej symptomów. Innym sygnałem alarmowym jest to, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki w czasie zmywania. Jak temu przeciwdziałać, gdy woda w kranie pozostawia wiele do życzenia?
Przede wszystkim ustaw wskaźnik twardości wody na maksymalny poziom. Jeśli Twoje urządzenie nie ma takiej opcji, pomyśl o zamontowaniu filtra przed wlotem zmywarki. To powinno rozwiązać problemy z nierozpuszczonymi tabletkami.
Jest też jeszcze inne, równie proste rozwiązanie. Stosowanie od czasu do czasu soli regeneracyjnej. Sól wspomaga działanie wymiennika jonowego, który zmiękcza wodę, a w efekcie zapobiega powstawaniu zacieków na szklankach czy talerzach.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Zbyt niskie ciśnienie wody w zmywarce
Twarda woda i niska temperatura to nie jedyne czynniki, które wpływają na działanie zmywarki. Również małe ciśnienie może negatywnie odbić się na pracy urządzenia.
Minimalne ciśnienie wody podczas zmywania musi wynosić 0,5 bar. Optymalne ciśnienie powinno być nieco wyższe, czyli 2 bar.
Dlatego już na etapie montażu warto zadbać o odpowiednią moc strumienia i podłączając zmywarkę, ograniczyć liczbę dodatkowych rurek. Woda musi pokonać jak najkrótszą trasę z wodociągu do zmywarki. To sposób, aby w przyszłości uniknąć problemu ze zbyt niskim ciśnieniem. Dlaczego jest to tak ważne?
Ponieważ zbyt niskie ciśnienie wody obniża efektywność mycia. Weź na to uwagę, jeśli kolejny raz zmywarka nie rozpuszcza tabletek i na dnie urządzenia znalazłeś resztki detergentu.
Co oczywiste, niskie ciśnienie może być też efektem zapchania się dysz w ramionach spryskujących. W takim przypadku konieczne jest przeczyszczenie części doprowadzających wodę. Oznacza to, że musisz zająć się nie tylko resztkami jedzenia, ale też ewentualnym osadem z kamienia.
Ale drożność wężyków sprawdź również wtedy, gdy zmywarka nie pobiera wody. Być może ich zatkanie jest źródłem problemów nie tylko z rozpuszczaniem tabletek.
Dlatego nasza rada: nie czekaj, aż pojawi się problem. Przed zmywaniem usuwaj resztki jedzenia z naczyń. Nie zapominaj też o włączeniu raz na jakiś czas cyklu z pustym wsadem. Dzięki temu unikniesz awarii urządzenia AGD i kosztownej naprawy części.
Nieodpowiednio dobrany program zmywarki
Jeśli zmywarka nie rozpuszcza tabletki, to przyczyną może być niewłaściwy program zmywania. Dotyczy to szczególnie odświeżania naczyń w niskiej temperaturze i niemal każdego szybkiego programu. W takim przypadku zmywarka zamiast zmywać, płucze naczynia w wodzie. A to oznacza, że ilość czasu na rozpuszczenie tabletki, jest niewystarczająca.
W takiej sytuacji spróbuj zastosować detergent w proszku. Jest to zresztą rozwiązanie zalecane przez niektórych producentów zmywarek. Dzięki temu bez względu na wybrany program mycie powinno być skuteczne i efektowne.
Przeładowana zmywarka
Wpływ na prawidłowe zmywanie ma również odpowiednie ułożenie naczyń w zmywarce. Na dole powinny być ustawione najcięższe naczynia i garnki. Na samej górze – garnuszki, talerzyki i kubki. Podczas układania, zwróć uwagę, czy naczynia nie blokują spryskiwaczy. Jeśli nie zadbasz o właściwe ustawienie, tabletka może się nie rozpuścić do samego końca.
Przeterminowane tabelki do zmywarki
Tabletki do zmywania mają swój termin ważności. Przeterminowane, mogą stracić swoje właściwości np. w wyniku złego przechowywania i ekspozycji na słońce. Dlatego, zanim zdecydujesz się kupić tabletki w promocyjnej cenie, sprawdź do kiedy należy je zużyć. Niewykluczone, że z powodu krótkiej daty ważności, taki zakup będzie nieopłacalny.
Zbyt dużo detergentów
Co za dużo to niezdrowo. Zasada ta dotyczy również stosowania detergentów. Zbyt duża ilość środków czyszczących nie sprawi, że naczynia będą dokładnie umyte. Może jednak skutkować problemem z rozpuszczeniem tabletek.
Dlatego wybierając tabletki 3w1, pamiętaj że nie musisz dodawać soli i nabłyszczacza. Składniki te znajdują się w składzie wymienionych tabletek.
Wiesz już co sprawia, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki i jak pozbyć się problemu. A jaka zmywarka najlepiej sprawdzi się w domu? Nie szukaj w ciemno! Zamiast tego zobacz najlepsze modele wolnostojące i do zabudowy wytypowane przez nasz ranking zmywarek.