Czy lodówkę można przewozić na leżąco?
Przewiezienie lodówki jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią przeprowadzki. Wymaga odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu i dodatkowych rąk do pomocy. Dlatego warto wcześniej je zaplanować i odpowiednio się przygotować.
W tekście podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczny transport lodówki. A zaczynamy od pytania, które nurtuje wielu użytkowników: czy lodówkę można przewozić na leżąco? Zobacz, jak przewieźć jeden z najważniejszych sprzętów AGD bez ryzyka awarii.
Przewożenie lodówki – najważniejsze zasady
Planując przeprowadzkę, zastanawiamy się, czy lodówkę można przewozić na leżąco. W końcu to urządzenie o dużych gabarytach i najprostszy byłby transport poziomo. Tym bardziej że większość osób dysponuje autem osobowym. A w takim samochodzie lodówka w pionie raczej się nie zmieści.
Tu jednak dochodzimy do sedna problemu.
W czasie przewożenia kluczowe jest odpowiednie ułożenie sprzętu AGD. Od tego zależy, w jakim stanie chłodziarko-zamrażarka dotrze do nowego domu i czy będzie sprawna. Dlatego pozycja, w jakiej będzie transportowana, ma kolosalne znaczenie.
Z tego powodu lodówki nie należy przewozić na leżąco. Jeśli umieścimy ją w pozycji poziomej, olej wleje się do instalacji chłodzącej. Efektem będzie trwałe uszkodzenie sprzętu.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc transport lodówki w pozycji pionowej. Takie są zresztą zalecenia producentów. Z tego powodu konieczne będzie odpowiednie auto o wysokości 2,3 m. Przy czym trzeba doliczyć dodatkowe centymetry na opakowanie. Jeśli nie masz tak dużego samochodu, rozważ wynajęcie firmy przewozowej. Co prawda koszt takiej usługi jest dość wysoki, masz jednak znacznie większe szanse na bezpieczne dowiezienie sprzętu i uniknięcie kosztownej awarii. Ekipa od przeprowadzek ma bowiem do dyspozycji odpowiednie pojazdy, nie mówiąc o doświadczeniu w transporcie sprzętów.
Jeżeli planujesz transportować lodówkę samodzielnie, poproś kogoś o pomoc. Aby przewozić lodówkę, potrzeba co najmniej dwóch osób. Przenoszenie urządzenia w pojedynkę jest praktycznie niemożliwe! Szczególnie, gdy mowa o modelach typu French Door czy Multi Door. A dodatkowa para rąk przyda się chociażby do wnoszenia sprzętu po schodach czy wypoziomowania lodówki.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Przygotowanie lodówki do transportu
Aby przewieść lodówkę bez szwanku, należy ją odpowiednio zabezpieczyć.
Kilka godzin wcześniej odłącz sprzęt od prądu. Producenci zalecają, by zrobić to minimum 2 godziny przed transportem.
W kolejnym kroku wyjmij z wnętrza lodówki wszystkie produkty spożywcze. Dotyczy to zarówno części chłodzącej, jak i zamrażarki. Pamiętaj, by mrożonki z zamrażalnika dodatkowo zabezpieczyć przed rozmrożeniem. W tym celu włóż je do miski i przykryj folią aluminiową. Dobrym pomysłem jest przechowanie produktów spożywczych w lodówce turystycznej. Nie zapominaj, że rozmrożona żywność nie nadaje się do ponownego zamrożenia!
Oprócz jedzenia wyłóż z lodówki półki, balkoniki na jajka i szuflady. Jeśli zostawisz je w środku, będą w czasie jazdy hałasować. W najgorszym wypadku mogą się uszkodzić. Aby do tego nie dopuścić, zapakuj osobno każdą półkę i przegródkę.
Następnie przejdź do czyszczenia lodówki. Musisz się rozmrozić, a następnie umyć i dokładnie osuszyć wnętrze. Zamrażarkę dokładnie oczyść z lodu. Wyjątkiem są modele z technologią No Frost lub z funkcją automatycznego rozmrażania.
Chcąc przewieźć lodówkę bez uszkodzeń, zadbaj o solidne zabezpieczenie drzwi. W tym celu użyj specjalnych taśm, które możesz znaleźć na przykład w sklepie budowlanym. Lepiej zrezygnuj z szarej taśmy, która może zostawić nieestetyczne ślady na obudowie. Do zabezpieczenia rogów wykorzystaj styropian.
Jeśli chłodziarko-zamrażarka posiada dystrybutor wody lub kostkarkę, odłącz przewody. W ten sposób unikniesz cieknącej wody w trakcie transportu. Całe urządzenie owiń folią bąbelkową, co dodatkowo zabezpieczy obudowę przed uszkodzeniem.
Tak zabezpieczona i opróżniona lodówka jest gotowa do przewiezienia.
Transport lodówki w pozycji pionowej
Po przygotowaniu urządzenia do transportu należy umieścić je na aucie. To dla wielu osób najbardziej problematyczny moment przeprowadzki.
Przenoszenie lodówki do samochodu będzie jednak łatwiejsze, jeśli zastosujesz się do pewnych zasad. Przede wszystkim nie przenoś urządzenia AGD za wystające elementy! W przeciwnym razie możesz trwale je uszkodzić! W czasie przemieszczania trzymaj wyłącznie za obudowę lodówki.
Zadbaj, by w czasie przenoszenia, urządzenie się nie przechylało. W tym celu druga osoba musi tak chwycić lodówkę, aby była ustawiona pionowo. Nie narzucaj zbyt szybkiego tempa! Nawet pusta lodówka ma sporą wagę i znoszenie jej zawsze jest trudne.
Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli masz do pokonania schody. Pamiętaj, że osoba, która schodzi jako pierwsza, bierze na siebie cały ciężar sprzętu – dźwiga najwięcej kilogramów. Aby ułatwić sobie to zadanie, powinna chwycić za część z kółkami. Druga osoba musi natomiast zadbać o stabilizację lodówki, aby się nie chwiała. Najlepiej, gdy trzyma urządzenie płaskimi, otwartymi dłońmi. Pamiętaj, że w podobny sposób należy wnosić lodówkę do mieszkania.
W czasie przenoszenia najlepsze będzie ułożenie sprzętu pod kątem 75 stopni. Ponadto drzwi lodówki muszą się znajdować z przodu, a skraplacz z tyłu. Urządzenie najlepiej ustawić w rogu kontenera. Pozostałe przewożone rzeczy powinny znajdować się w pewnej odległości od lodówki. Umieszczone zbyt blisko mogą w czasie hamowania spaść i trwale uszkodzić chłodziarkę.
Po umieszczeniu sprzętu na pojeździe zadbaj o jego zabezpieczenie. W tym celu użyj pasów, aby przymocować go do samochodu. Podczas jazdy lodówka nie może się ruszać ani tym bardziej przemieszczać. Kierowca nie powinien też wykonywać gwałtownych ruchów. Jazda musi być spokojna i płynna, szczególnie na zakrętach. Tylko w ten sposób unikniesz zarysowań i uszkodzenia obudowy.
Jak przewozić lodówkę na leżąco
Jak już wiesz, przewożenie lodówki na leżąco grozi uszkodzeniem sprzętu. W żadnym razie nie należy jej przewozić płasko tyłem ani przodem. Nie oznacza to jednak, że transport urządzenia w pionie jest jedyną opcją. Lodówkę można też przewozić na boku.
Producenci zalecają, by przewożenie lodówki odbywało się na jednej stronie. Aby dowiedzieć się na której, musisz zajrzeć do instrukcji obsługi i sprawdzić, gdzie umieszczony jest element ssawny i tłoczny agregatu. Dlaczego jest to tak ważne?
Ponieważ element ssawny musi leżeć wyżej niż agregat. Dzięki temu unikniemy awarii i poważnych uszkodzeń sprzętu w czasie transportu. To jednak nie jedyne zasady, o których należy pamiętać.
Jeśli chcemy przewozić lodówkę poziomo, to koniecznie musimy ją zabezpieczyć. W tym celu możemy użyć pasów, podobnie jak podczas transportu lodówki w pionie. To sposób, aby uniknąć nawet niewielkich zagnieceń w obudowie.
Jak widzisz, transport lodówki na leżąco jest możliwy pod pewnymi warunkami. Jest to jednak dość ryzykowne posunięcie. Dlatego najlepiej zastosować się do zaleceń producenta i przewozić sprzęt wyłącznie w pozycji pionowej.
Ponowne podłączenie lodówki
Po transporcie lodówki w poziomie nie podłączaj sprzętu do zasilania. Odczekaj, aby olej znalazł się na swoim miejscu. Niektórzy producenci zalecają odczekanie nawet 24 godzin przed ponownym podłączeniem urządzenia.
O tym, ile lodówka musi odstać po transporcie, w głównej mierze decyduje… pora roku. Dlatego sprawdź wcześniej, kiedy dokładnie możesz zacząć korzystać z lodówki.
Pamiętaj też, że sprzęt należy odpowiednio ustawić. Jeśli robisz to pierwszy raz, sprawdź jak wypoziomować lodówkę. Dzięki temu chłodziarka będzie cicho i wydajnie pracować. O czym jeszcze warto pamiętać?
Umieszczenie lodówki bardzo blisko ściany może wpływać na jej pracę. Z tego powodu zostaw co najmniej 5 centymetrów odstępu, tak aby powietrze miało dostęp do kratek wentylacyjnych. Na pewno kiepskim pomysłem jest ulokowanie lodówki w pobliżu grzejnika lub w nasłonecznionym miejscu. Taka lokalizacja sprawi, że urządzenie będzie pobierać więcej prądu.
Jak bezpiecznie przewozić lodówkę – podsumowanie
Planujesz samodzielnie przewozić lodówkę? Sprawdź jeszcze raz, jak zrobić to krok po kroku.
Po pierwsze musisz wyłączyć chłodziarko-zamrażarkę i opróżnić z całej zawartości. Dotyczy to nie tylko produktów spożywczych, ale też szuflad, półek czy balkoników. W kolejnym etapie trzeba umyć, wysuszyć i zaplanować sposób przewożenia sprzętu.
Najlepiej przewozić lodówkę pionowo. To sposób polecany przez producentów. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia sprzętu, bo olej nie przedostanie się do instalacji chłodzącej. Niestety, transport sprzętu w pionie jest sporym wyzwaniem. Dlatego możesz spróbować przewieźć lodówkę bokiem.
Pamiętaj jednak, by lodówkę transportować na odpowiednim boku. Tak, by agregat znajdował się poniżej elementu ssawnego. To pozwoli Ci uniknąć kosztownej awarii. Potrzebne informacje na ten temat powinieneś znaleźć w instrukcji obsługi.
Niezależnie od tego, jak planujesz przewozić lodówkę – w pozycji leżącej czy w pionie, nie zapomnij jej zabezpieczyć. Urządzenie nie powinno się przemieszczać ani ruszać podczas jazdy. W tym celu przymocuj je pasami do auta. Zadbaj też, aby drzwi nie otwierały się podczas skręcania.
Lodówka to najcięższy sprzęt AGD w kuchni. Zwykle ma około 2 metrów wysokości i około 1 metra szerokości. Z tego powodu jedna osoba nie jest w stanie go transportować. Szczególnie gdy ma do pokonania sporą liczbę schodów. Pomoc innych osób jest więc niezbędna i wpływa na bezpieczeństwo przenoszenia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, rozważ wynajęcie ekipy od przeprowadzek.
Po przetransportowaniu lodówki do nowej kuchni odczekaj z jej podłączeniem. Zwykle po upływie doby jest na to gotowa. Poza tym nie zapomnij o wypoziomowaniu chłodziarko-zamrażarki. Odpowiednia lokalizacja sprzętu zagwarantuje Ci niższe rachunki za prąd.