Zaznacz stronę

Frytkownica bez tłuszczu, czyli jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Frytki to jedna z naszych ulubionych przekąsek. Złociste, chrupiące i pełne smaku – trudno się zatem dziwić, że każdy je uwielbia! Tradycyjna frytkownica pozwala na przygotowanie frytek we własnym domu. Jej działanie opiera się jednak na smażeniu w głębokim tłuszczu, co nie jest zdrowe. Istnieje jednak inne rozwiązanie do Twojej kuchni! Mamy tu na myśli frytkownicę beztłuszczową! Czy ona również pozwala przygotować chrupiąc frytki? Jaka jest zasada działania frytkownicy beztłuszczowej? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak działa frytkownica beztłuszczowa

Frytkownica beztłuszczowa – czym jest?

Frytkownice beztłuszczowe to urządzenia, które do przygotowania potrawy wykorzystują cyrkulujące gorące powietrze. Umożliwia to przygotowanie frytek lub innych potraw bez dodatku tłuszczu lub z wykorzystaniem jego symbolicznej ilości. Co istotne, pieczenie beztłuszczowe pozwala zachować więcej wartości odżywczych w pożywieniu. Nic zatem dziwnego, że sprzęty te cieszą się rosnącym zainteresowaniem!

Dlaczego właśnie gorące powietrze jest tak istotne? To ono umożliwia optymalną obróbkę termiczną produktów spożywczych! Pozwala osiągnąć chrupiącą skórkę przy zachowaniu maksimum składników odżywczych. I co ważne – nie wymaga dodania tłuszczu do gotowanej potrawy!

Zasada działania frytkownicy beztłuszczowej

No dobrze, ale jak właściwie działa frytkownica beztłuszczowa? Urządzenie to, poza nazwą, niewiele ma wspólnego z frytkownicą tradycyjną. Nie znajdziemy tu bowiem charakterystycznego sitka oraz misy, do której wlewa się olej. Jak zatem działa frytkownica beztłuszczowa i jak jest skonstruowana?

Większość nowoczesnych frytkownic beztłuszczowych to urządzenia wolnostojące, wyposażone w szufladę. To do niej wsypuje się frytki lub wkłada inne potrawy, które chcemy przyrządzić. Taką zapełnioną szufladę wystarczy umieścić w urządzeniu i uruchomić właściwy tryb pracy.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa gorące powietrze?

We frytkownicy beztłuszczowej mamy do czynienia z gorącym powietrzem. Podczas pracy urządzenia krąży ono w jego wnętrzu i oddziaływuje na jedzenie. Dzięki temu uzyskać można pyszne frytki, posiadające chrupiącą skórkę. Natomiast sam proces pieczenia nie wymaga stosowania tłuszczu. Jedynie dla smaku można delikatnie spryskać frytki oliwą przed smażeniem, ale nie jest to wymagane.

Co jednak istotne, to należy pamiętać, aby smażone produkty pozbawić nadmiaru wody, a w połowie procesu smażenia przemieszać je w misie. Dzięki temu, będą idealnie podsmażone z każdej strony!

Frytkownica beztłuszczowa nie jest trudna w obsłudze. Nowoczesne urządzenia posiadają bardzo intuicyjny panel sterowania. Wystarczy włożyć produkty do szuflady, szufladę wsunąć do urządzenia, ustawić oczekiwany tryb pracy i… czekać na rezultaty! Większość modeli posiada sygnał dźwiękowy, który powiadomi Was o skończonym procesie smażenia!

Frytkownice beztłuszczowe pozwalają nie tylko wyeliminować nadmiar tłuszczu. Dzięki temu, że pieczenie odbywa się bez oleju możliwe jest zachowanie większej ilości składników odżywczych w pożywieniu. A to istotna informacja dla osób dbających o zdrowe odżywianie! Smażenie we frytkownicy beztłuszczowej pozwala także na przygotowanie posiłków w krótkim czasie.

Dotykowy panel sterowania w nowoczesnej frytkownicy beztłuszczowej TEFAL

Dotykowy panel sterowania w nowoczesnej frytkownicy beztłuszczowej TEFAL

Frytki z frytkownicy beztłuszczowej – jak smakują?

No dobrze, to z grubsza wiemy już jak działa frytkownica beztłuszczowa. Trzeba przyznać, że przygotowywanie frytek bez użycia oleju to całkiem prosta sprawa. Jak jednak te frytki smakują?

Smak frytek z frytkownicy beztłuszczowej jest nieco inny niż w przypadku frytkownic tradycyjnej. Wynika to z faktu, iż pieczenie odbywa się bez użycia oleju. Nie oznacza to jednak, że takie frytki są gorsze!

Z frytkownicy beztłuszczowej uzyskać można chrupiące, rumiane i pełne smaku frytki. Umożliwia to nowoczesna technologia cyrkulacji powietrza. Prawidłowego przygotowywania frytek należy się także nauczyć. Wiele będzie zależało od konkretnego modelu frytkownicy, jej mocy, a także ilości i grubości samych frytek. Te cieńsze będą piekły się krócej. Należy po prostu przypilnować, aby nie wysuszyły się za bardzo.

Jeżeli jednak opanujesz obsługę frytkownicy to gwarantujemy, że z łatwością przygotujesz zdrowsze i chrupiące frytki!

Czyszczenie frytkownicy beztłuszczowej

To, jak działa frytkownica beztłuszczowa to jedno. Inną sprawą jest zadbanie o higienę sprzętu. Czy frytkownica jest trudna w czyszczeniu? Wiele zależy od modelu, ale nowoczesne sprzęty posiadają konstrukcję, która ułatwia to zadanie.

W gruncie rzeczy, elementem wymagającym mycia jest wnętrze szuflady frytkownicy (tzw. misa lub garnek) oraz ewentualnie żeliwna tacka. Zazwyczaj pokryte są specjalną powłoką, która ułatwia czyszczenie. Poszczególne modele oferują także opcję mycia w zmywarce. A to już w ogóle spora wygoda!

Jaka jest pojemność frytkownicy beztłuszczowej?

Frytkownice różnią się między sobą wielkością i pojemnością. Wiele modeli daje możliwość pieczenia dla całej rodziny! Frytkownica beztłuszczowa powinna być jednak dopasowana do wielkości rodziny. Standardowo, urządzenia te mają pojemność od 1 do 5 l. Można jednak znaleźć także bardziej pojemne sprzęty! Przykładem może być chociażby frytkownica TEFAL 201815, która może poszczycić się pojemnością 6,5l! Taka frytkownica z pewnością przyda się w większych rodzinach.

Do czego jeszcze można wykorzystać frytkownicę beztłuszczową?

Wiesz już, jak działa frytkownica beztłuszczowa w kwestii smażenia frytek. Nietrudno jednak trafić na wielofunkcyjne modele, które oferują różne tryby pracy! Zaawansowana frytkownica beztłuszczowa może oferować także funkcję grillowania lub gotowania na parze. A to daje już całkiem szerokie możliwości, aby przyrządzać dania z mięs, ryb czy warzyw!

Pośród takich wielofunkcyjnych frytkownic beztłuszczowych dobrym przykładem jest model TEFAL 201815 o zwiększonej pojemności. Frytkownica wykorzystuje gorące powietrze nie tylko do smażenia frytek, ale pozwala też grillować i gotować mięsa, ryby oraz warzywa bez dodatku tłuszczu. Można się wręcz zdziwić, jak wiele ciekawych potraw można przygotować w takim urządzeniu. To doskonały sposób na to, aby każdego dnia cieszyć się smakiem innego dania.

Jak działa frytkownica beztłuszczowa 3 w 1?

Zaawansowana frytkownica beztłuszczowa – jak działa urządzenie 3 w 1? Wbrew pozorom, nie jest to sprzęt trudny w obsłudze. Zasada przygotowywania dań jest podobna do smażenia frytek. Produkty należy umieścić w tzw. szufladzie i po prostu załączyć odpowiedni tryb. W niektórych modelach będzie to po prostu grillowanie, smażenie lub gotowanie na parze.

Bardziej rozbudowane urządzenia mogą mieć jeszcze dostępne tryby automatyczne (np. do mięsa, ryby czy nuggetsów) oraz panel sterowania pozwalający ręcznie ustawić czas oraz temperaturę frytkownicy.

Panel sterowania frytkownicy beztłuszczowej TEFAL 201815. Dostępne są tu podstawowe opcje „smażenie”, „grillowanie” „gotowanie na parze”, ręczny panel sterowania oraz tryby automatyczne

Większość modeli wyposażonych w funkcję grillowania będzie posiadało wymienną grillową tackę. Należy ją umieścić na dnie szuflady przed rozpoczęciem gotowania. Dzięki niej przygotowywane mięso lub warzywa nabiorą apetycznego, grillowego wyglądu. A jak wiemy, dobrze wyglądające potrawy jeszcze lepiej pobudzają apetyt!

Frytkownica beztłuszczowa Tefal 201815 i jej tacka grillowa

Zakup frytkownicy beztłuszczowej – na co zwrócić uwagę?

Wiesz już jak działa frytkownica beztłuszczowa i jakie możliwości daje. Jeśli tak jak my, jesteś przekonany, że taki sprzęt warto mieć w swojej kuchni, to nie pozostaje Ci nic innego, jak poszukać sprzętu dla siebie! Poszczególne modele potrafią mocno różnić się od siebie. Na co warto zwrócić uwagę przeglądając frytkownice beztłuszczowe?

Nie bez znaczenia jest moc frytkownicy. To od niej zależy to czy urządzenie nagrzewa się w krótkim czasie oraz jak szybko przygotowywane będą Twoje dania. Duża moc frytkownicy pozwala osiągnąć lepsze i szybsze efekty niż podczas pieczenia w piekarniku.

Kolejnym aspektem, o którym już wcześniej wspominaliśmy, jest pojemność. Na rynku dostępne są urządzenia o pojemności od 1 do 6,5 l. Jeśli masz dużą rodzinę, lub planujesz przygotowywanie większej ilości dań, koniecznie wybierz większą frytkownicę beztłuszczową. Jeśli natomiast jesteś singlem, który poza sporadycznym smażeniem frytek czy mięs nie planuje większych wyczynów kulinarnych to możesz wybrać mniejszy model.

Funkcje i programy pracy. Przygotowywanie posiłków bez oleju jest zdrowsze. Jeśli zależy Ci, aby oprócz możliwości pieczenia, Twoja frytkownica pozwalała także grillować lub gotować, musisz się zaopatrzyć w urządzenie 3w1. Dużą wygodą jest, jeśli urządzenie posiada wbudowane programy działania. Dzięki temu frytkownica taka jest prostsza w obsłudze, a Twoje ulubione potrawy (takie jak mięsa czy ryby) będą gotowe szybciej.

Frytkownica beztłuszczowa powinna posiadać stosunkowo szeroki zakres temperatur. Istotna jest także prosta możliwość ich regulacji. Pozwoli Ci to łatwo dostosować działanie urządzenia do konkretnych potraw. Minimalny zakres regulacji, jaki uznajemy za godny uwagi to 180-200 stopni.

Niezwykle istotne jest bezpieczeństwo oraz jakość wykonania frytkownicy beztłuszczowej. Obudowa urządzenia powinna izolować od ciepła i nie nagrzewać się. Należy zwrócić uwagę, czy dana frytkownica beztłuszczowa posiada sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pracy.

Ważne są także zabezpieczenia chroniące użytkownika w trakcie pieczenia. Przykładem może być mechanizm we frytkownicy Tefal 201815, który zatrzymuje pracę sprzętu w momencie wyciągnięcia szuflady z frytkownicy. Minimalizuje to ryzyko poparzenia! Wybierając swój sprzęt zwracaj uwagę nie tylko na to, jak działa frytkownica beztłuszczowa, ale także czy jest stabilna! Zwłaszcza, jeśli domu masz małe dzieci!

Zwróć także uwagę, czy modele, którymi się interesujesz to na pewno frytkownice beztłuszczowe a nie frytkownice niskotłuszczowe. Te drugie nie wymagają co prawda gotowania w głębokim oleju, ale z drugiej strony nie dają możliwości całkowitego wyeliminowania tłuszczu z procesu smażenia.

Frytkownice beztłuszczowe – sprawdź ranking urządzeń

Frytkownice beztłuszczowe i gorące powietrze Cię przekonały? Również chcesz robić frytki na małej ilości oleju? A może spodobała Ci się opcja pieczenia i gotowania bez tłuszczu? W końcu takie mięsa czy warzywa też są zdrowe i pełne smaku!

Jeśli tak, to koniecznie sprawdź nasz ranking frytkownic beztłuszczowych 2022. Znajdziesz w nim godne uwagi modele sprawdzone przez naszych ekspertów. Zachęcamy również do zapoznania się z testem modelu Tefal 201815 – jednej z najbardziej zaawansowanych frytkownic 3w1 na rynku.