Jak działa nawilżacz powietrza?
Dobry nawilżacz powietrza przyczynia się do poprawy jakości życia. Zapewnia optymalną wilgotność powietrza, zarówno zimą, jak i latem. Tym samym ułatwia oddychanie, łagodzi objawy alergii oraz zatrzymuje rozwój bakterii i grzybów.
Obecnie do wyboru mamy kilka modeli urządzeń. To nawilżacz ewaporacyjny, nawilżacz ultradźwiękowy, model parowy oraz ceramiczny. Artykuł analizuje każdy z nich. Prezentuje krok po kroku, jak działa nawilżacz powietrza oraz prezentuje najważniejsze zalety i wady. Wyjaśnia też, jak stosować nawilżacze powietrza, aby poprawić samopoczucie domowników.
Nawilżacz powietrza, czym jest i po co go stosować
Nawilżacz powietrza to niewielkie urządzenie, które znacząco wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu zwiększa komfort codziennego funkcjonowania i snu. Odpowiedni poziom wilgotności ma bowiem wpływ na nasze zdrowie.
Zbyt suche powietrze przyczynia się do osłabienia systemu immunologicznego. Powoduje wysuszenie skóry i zaostrza alergie, ponieważ w suchym powietrzu znajduje się więcej bakterii. Problem suchego powietrza nasila się szczególnie w okresie zimowym. Przyczyną jest niska wilgotność powietrza na zewnątrz (nie więcej niż 20%) i ogrzewanie domu.
Szkodliwy dla zdrowia jest również nadmiar wilgoci w mieszkaniu. Wysoka wilgotność pomieszczenia prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów. Ponadto na ścianach w całym domu może pojawić się pleśń. Jak przyczynę można wskazać między innymi niewłaściwą hydroizolację fundamentów budynków, bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych lub złe nawyki.
Jak widać, zarówno suche, jak i wilgotne powietrze może pogorszyć stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by utrzymać właściwą wilgotność powietrza w domu i nie dopuścić do przekroczenia ogólnie przyjętych norm.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Dokładny sposób działania nawilżacza zależy od jego rodzaju. Do wyboru mamy 4 rodzaje nawilżaczy: nawilżacze parowe, nawilżacze ewaporacyjne oraz modele ultradźwiękowe. Możemy też zastosować pojemnik do powieszenia na kaloryferze (model ceramiczny).
Ogólna zasada działania nawilżacza polega na wytwarzaniu przez niego pary wodnej. Dzięki temu można zachować odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że wydajność nawilżacza nie zawsze jest taka sama i zależy od wybranego modelu.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Sposoby działania różnych typów nawilżaczy powietrza
Ceramiczny nawilżacz na kaloryfer (tradycyjny)
Stosowanie nawilżacza ceramicznego to jeden z popularniejszych sposobów nawilżania powietrza. Jakie ma plusy?
W porównaniu do innych nawilżaczy model ceramiczny jest najtańszy w eksploatacji. Nie posiada bowiem żadnych elementów wymiennych i nie zużywa prądu. Poza tym, jak przekonują producenci, może być napełniany zwykłą wodą z kranu. Jest to duży atut, bo nie do każdego nawilżacza nadaje się kranówka. Przed zakupem warto sprawdzić, jaka woda do nawilżacza powietrza nadaje się najlepiej i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu i przedłużyć jego żywotność.
A zatem jak działa ceramiczny nawilżacz powietrza?
W bardzo prosty sposób. Zbiornik po napełnieniu wodą należy powiesić na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła zmienia się w parę wodną, która nawilża powietrze w pomieszczeniu. Aby nawilżacz spełniał swoje zadanie, należy regularnie napełniać go wodą. Równie ważne jest jego systematyczne czyszczenie, aby usunąć zalegające w pojemniku bakterie.
Zaletą nawilżacza na kaloryfer jest jego design. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych nawilżaczy powietrza dostępnych w różnych kolorach i kształtach. W rezultacie nawilżacze na kaloryfery mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.
Ich zaletą jest też niska cena. Taki sprzęt można kupić już za kilkanaście złotych! W porównaniu do bardziej zaawansowanych urządzeń te modele są naprawdę tanie.
Niestety, minusem jest wydajność nawilżacza. Urządzenie tego typu jest skuteczne tylko w niewielkich pomieszczaniach. Nie jest w stanie obsłużyć większych powierzchni. W takim przypadku można umieścić w domu kilka nawilżaczy, choć dużo lepszą opcją wydaje się zakup elektrycznego nawilżacza powietrza.
Nawilżacz parowy
Nawilżacz parowy to urządzenie o prostej konstrukcji, dzięki czemu sprzęt jest właściwie bezawaryjny. Urządzenie składa się z grzałki, zbiornika na wodę oraz komory rozpylającej. A jak działa?
Głównym elementem nawilżacza parowego jest wbudowana w podstawę grzałka. Jej zadaniem jest podgrzewanie wody do temperatury wrzenia. Następnie podgrzana woda jest rozprowadzana w pomieszczeniach jako lekka mgiełka. Tym samym urządzenie w prosty sposób pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza.
Parowy nawilżacz powietrza ma sporo zalet. Urządzenie nieznacznie podnosi temperaturę w pokoju i doskonale oczyszcza powietrze. Dzięki temu, że podgrzewa wodę do 100 stopni, skutecznie eliminuje bakterie i alergeny w mieszkaniach. Z tego powodu jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Sprzęt jest też wydajny, bo nie podgrzewa całej wody w zbiorniku, ale jej niewielką część. Jest to możliwe dzięki podzieleniu zbiornika z wodą na dwie części.
Wśród nawilżaczy parowych na uwagę zasługują modele z funkcją aromaterapii. Oznacza to, że do zbiornika na wodę można wkroplić olejek eteryczny. Wystarczy kilka kropel, aby mieszkanie wypełnił ulubiony aromat. To też świetny sposób na złagodzenie infekcji dróg oddechowych.
Niestety, nawilżacz parowy ma też kilka wad. Przede wszystkim cechuje go głośna praca. Z tego powodu może nie zdać egzaminu w nocy. Jeśli masz małe dzieci, to nawilżacz najlepiej ustawić poza ich zasięgiem, aby zminimalizować ryzyko poparzenia parą.
Kolejnym minusem jest spore zużycie energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że modele parowe zużywają od 150W do nawet 480w. A to oznacza, że w porównaniu do nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych czy ewaporacyjnych są najmniej ekonomiczne.
Nawilżacz ewaporacyjny
Drugim typem urządzenia jest nawilżacz ewaporacyjny zwany czasami nawilżaczem dyfuzyjnym. To najbardziej naturalny nawilżacz. W czasie pracy wykorzystuje zjawisko ewaporacji, czyli odparowania wody, które jest uznawane za najzdrowszą metodę nawilżenia. Kiedy bowiem wilgotność dochodzi do poziomu 60%, automatycznie spada wydajność nawilżania. Wiąże się to ze słabszą absorpcją wody w nawilżonym powietrzu. Oznacza to, że ryzyko przekroczenia poziomu odpowiedniej wilgotności jest znikome.
Jak w takim razie działa nawilżacz ewaporacyjny?
To sprzęt, który składa się z trzech podstawowych elementów. Są to wymienne maty, wentylator oraz zbiornik na wodę. Jego działanie polega na tym, że wentylator zasysa suche powietrze, które przechodzi przez matę ewaporacyjną. Dzięki temu zostaje oczyszczone i nawilżone, i takie trafia z powrotem do pomieszczenia.
Nawilżacz ewaporacyjny jest więc skuteczny, bezpieczny i ekonomiczny. Wyróżnia go bowiem niskie zużycie energii. Jak to wygląda w praktyce?
Nawilżacze ewaporacyjne dedykowane do niewielkich pomieszczeń zużywają do 20W. Modele przeznaczone do większych powierzchni potrzebują zazwyczaj od 10W do 50W. I chociaż koszt urządzenia jest dość spory, to w okresie użytkowania możliwe jest znaczne zaoszczędzenie energii.
Plusem urządzenia jest też możliwość dolania do zbiornika wody z kranu. Ewentualne zanieczyszczenia zatrzyma filtr. Dlatego, aby nawilżacz ewaporacyjny działał bez zarzutu, należy regularnie wymieniać filtry. W przypadku niektórych urządzeń jest to nawet co 2 miesiące. To jednak może znacznie przedłużyć żywotność nawilżacza powietrza.
Ponadto, tak jak w przypadku innych modeli kluczowe jest systematyczne czyszczenie. Zastosowanie się do zaleceń producenta pozwala uniknąć problemów ze sprzętem.
Nawilżacz ultradźwiękowy
Nawilżacz ultradźwiękowy to urządzenie o dość skomplikowanej budowie. Najważniejszymi elementami urządzenia są membrana ultradźwiękowa i generator. Oprócz tego znajdziemy w nim wentylator, zbiornik na wodę oraz filtr odwapniający. Ostatni element należy regularnie wymieniać, co zapobiegnie osadzaniu się kamienia na membranie ultradźwiękowej. Dodatkowo niektóre nawilżacze ultradźwiękowe są wyposażone w grzałkę. Dzięki temu są w stanie rozprowadzać ciepłą mgiełkę, co przydaje się szczególnie w okresie grzewczym.
A jak działa nawilżacz powietrza ultradźwiękowy?
Generator odpowiada za pobudzenie membrany do pracy. Wygląda to tak, że woda ze zbiornika dostaje się do komory rozpylania. Następnie ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, a wentylator rozprowadza je na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że fale dźwiękowe rozbijają wszystko to, co znajduje się w wodzie, również zanieczyszczenia i minerały. Dlatego w nawilżaczach ultradźwiękowych zaleca się używanie wody destylowanej.
To, jak działa nawilżacz ultradźwiękowy, jest więc różne od pracy nawilżacza ewaporacyjnego. Największymi zaletami urządzenia są cicha praca i niskie zużycie prądu, a co za tym idzie niskie koszty eksploatacji. W przypadku niewielkich pomieszczeń ultradźwiękowy nawilżacz używa do 8W. Jeśli powierzchnia jest większa, to model może potrzebować do 50W.
Ponadto nawilżacz powietrza ultradźwiękowy precyzyjnie reguluje poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu można utrzymać optymalne wartości zarówno zimą, gdy mamy niski poziom wilgoci, jak i latem, gdy wskaźnik sięga ponad 50%.
Nawilżacze ultradźwiękowe nie są jednak pozbawione wad. Nawilżacz ultradźwiękowy nie oczyszcza powietrza, jedynie je nawilża, a wytwarzana przez niego mgiełka może osiadać na meblach.
Ponadto stosowanie nawilżacza ultradźwiękowego odradza się właścicielom psów i kotów. Zwierzęta słyszą bowiem fale ultradźwiękowe, co przez dłuższy czas działania może być dla nich męczące. Działanie nawilżacza ultradźwiękowego nie jest za to szkodliwe dla ludzi.
Jak stosować nawilżacz powietrza?
Wiesz już jak działa nawilżacz powietrza, teraz pora sprawdzić, jak go stosować. Niezależnie do tego, jaki wybierzesz model do pokoju – ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, ewaporacyjny czy parowy, zasady postępowania są podobne.
Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie wody i czyszczeniu zbiornika. W stojącej wodzie szybciej rozwijają się bakterie, które następnie wraz z parą są uwalniane do powietrza. W efekcie nawilżanie powietrza może skończyć się alergią lub problemami z oddychaniem.
Oprócz wody należy regularnie wymieniać filtry. A te posiadają prawie wszystkie nawilżacze powietrza na rynku. Zaniedbania mogą prowadzić do zapchania filtrów, a w konsekwencji awarii urządzenia.
Kluczowa dla zachowania optymalnej wilgotności powietrza jest obserwacja otoczenia wokół nawilżacza. Widoczna wilgoć na ścianach jest sygnałem, aby zmniejszyć moc urządzenia. Wbrew pozorom, to gdzie ustawić nawilżacz powietrza ma spore znaczenie. Wybrane miejsce w sypialni musi być suche i oddalone od źródeł ciepła.
Czasami podczas użytkowania sprzętu może pojawić się na meblach biały nalot, czyli osad z minerałów. Rozwiązaniem może być woda destylowana. Podobnie, gdy w zbiorniku wody zaczyna zbierać się kamień. Pamiętaj jednak, że o tym, jakiej wody użyć, decyduje producent. Być może Twój model może tworzyć mgiełkę nawet z kranówki.
Wybór nawilżacza powietrza może przysporzyć trudności. Parametry, które warto wziąć pod uwagę, to między innymi pojemność zbiornika, cicha praca oraz wydajność. Model do pokoju może być też wyposażony w higrostat, higrometr i inne dodatkowe funkcje. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać, zobacz ranking nawilżaczy powietrza. Znajdziesz w nim wysokiej jakości sprzęty, czyli najlepsze na rynku modele ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Polecamy też zerknięcie na nasz ranking oczyszczaczy powietrza, które nie tylko nawilżą powietrze, ale przede wszystkim je oczyszczą co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.