Zaznacz stronę

Pierwsze użycie piekarnika. Jak przepalić piekarnik?

Nowy piekarnik to nowe możliwości pieczenia. Zanim jednak przystąpisz do testowania sprzętu, zadbaj o bezpieczeństwo użytkowania. W tym celu koniecznie wykonaj tzw. przepalenie piekarnika i przygotuj go do działania.

W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, jak przepalić piekarnik. Dowiesz się, jak krok po kroku rozpakować, podłączyć i przetestować urządzenie. Już teraz sprawdź, jak powinno wyglądać pierwsze użycie piekarnika od momentu zakupu.

jak przepalić piekarnik

Wypakowanie i sprawdzenie urządzenia

Na początku usuń wszystkie zbędne elementy wykonane ze styropianu. Następnie wyjmij nowy piekarnik z opakowania. Pamiętaj jednak, aby podstawę wyjąć na samym końcu, tuż przed podłączeniem urządzenia.

Dokładnie obejrzyj blachy i ruszt, zwróć uwagę czy nie mają żadnych zabezpieczeń transportowych.

Upewnij się, że w komorze nie ma taśm, które unieruchomiły piekarnik podczas transportu, a na szybce folii ochronnej. Odsłoń wszystkie otwory wentylacyjne.

Sprawdź, czy na piekarniku nie ma zarysowań i uszkodzeń mechanicznych. Zwróć uwagę na niekompletne kable.

Ustaw piekarnik w wybranym miejscu i nie zapomnij go wypoziomować. Jeśli tego nie zrobisz, może dojść do awarii urządzenia.

W przypadku modelu do zabudowy przykręć sprzęt do ścianek. Pamiętaj o zachowaniu odległości między górną krawędzią piekarnika a blatem. W ten sposób unikniesz ryzyka poparzenia. Jeśli planujesz ustawić piekarnik obok lodówki, dowiedz się czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twojej kuchni.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Podłączenie piekarnika do prądu

Po ustawieniu sprzętu, przyszedł czas na podłączenie do sieci i pierwsze użycie.

Podłączenie nowego urządzenia do prądu nie powinno zająć Ci dużo czasu. Na początku włóż kabel zasilający do gniazdka. Zadbaj, by wtyczka nie dotykała obudowy sprzętu, która może się nagrzewać. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia przewodu zasilającego. W żadnym razie nie korzystaj z przedłużacza.

Jeśli urządzenie nie posiada wtyczki, skontaktuj się z elektrykiem. Podłączenie takiego sprzętu jest bardziej skomplikowane i wymaga technicznego wsparcia. Pamiętaj również, że w takie rozwiązanie są wyposażone głównie piekarniki do zabudowy.

Po podłączeniu do sieci możesz skonfigurować piekarnik: dokonać wyboru języka i ustawić aktualną godzinę. To też czas na przestudiowanie menu i dostępnych funkcji nowego urządzenia. To pozwoli Ci w pełni wykorzystywać jego możliwości.

W czasie podłączania sprawdź, czy nie został włączony tryb demonstracyjny. W tym celu zajrzyj do instrukcji obsługi. Jeśli tryb jest aktywny, to urządzenie nie zacznie grzać mimo prawidłowego wyboru funkcji. Takie zabezpieczenie jest stosowane na przykład w sklepach ze sprzętem AGD.

Pierwsze uruchomienie piekarnika

Zanim zaczniesz używać piekarnika, wykonaj jego przepalenie. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ od wypalania zależy pierwszy kulinarny sukces! Wystarczy więc opróżnić komorę i włączyć urządzenie, a następnie… uzbroić się w cierpliwość.

Wypalanie piekarnika krok po kroku

Wypalanie piekarnika to czynność, którą należy wykonać przed pieczeniem. Jest konieczna do bezpiecznego używania sprzętu i jego przetestowania.

Poniższa instrukcja prezentuje, jak przepalić piekarnik. Zobacz, jak przebiega cały proces i jak zlikwidować nieprzyjemną woń z jego komory.

Na początku wyjmij z wnętrza piekarnika ruszt i blachy. Następnie ustaw możliwie najwyższą temperaturę na grzanie góra – dół. Możesz skorzystać z opcji szybkiego nagrzewania, jeśli piekarnik ma taką funkcję.

W czasie przepalania może wydzielać się nieprzyjemny zapach. Z tego powodu zadbaj o odpowiednią wentylację: uchyl okna i włącz okap kuchenny. W żadnym razie nie otwieraj drzwiczek piekarnika.

Po około 1 godzinie włącz funkcję grilla. Następnie po 10 minutach włącz termoobieg i zostaw na kolejne 10 minut.

Jeśli nowy piekarnik ma funkcję czyszczenia parowego, uruchom ją na kilka minut.

Po zakończeniu przepalania otwórz drzwi piekarnika i pozostaw do przewietrzenia.

Pierwsze użycie piekarnika – co jeszcze warto wiedzieć?

Wypalanie piekarnika jest zarazem proste i konieczne. Cały proces powinien zająć nie więcej niż półtorej godziny. Należy jednak pamiętać, że poszczególne kroki mogą się od siebie różnić w zależności od modelu. Z tego powodu warto wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi.

Nie przejmuj się, jeśli z piekarnika wydobywa się przykry zapach. Zwykle nowy piekarnik śmierdzi, ale woń nie jest szkodliwa dla domowników. To po prostu pozostałość po produkcji urządzenia. Z tego powodu zapach może się utrzymywać nawet przez kilka dni. Aby się go pozbyć, należy zadbać o właściwą wentylację.

Oprócz wietrzenia dobre efekty daje też wyczyszczenie sprzętu. Wystarczy użyć do tego ciepłej wody i soku z cytryny.

Dlaczego należy wypalić nowy piekarnik?

Wiesz już, że przed pierwszym użyciem piekarnika należy go przepalić. Czynność tę wykonujemy zawsze przed włożeniem żywności. Proces ten jest ważny z kilku powodów.

Przede wszystkim to sposób na pozbycie się niepożądanych substancji z wnętrza komory. Izolacje termiczne, emalie i silikony to materiały używane do produkcji piekarników. Przepalając piekarnik, oczyszczamy jego wnętrze ze wspomnianych substancji. Jest to o tyle ważne, że część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Dzięki temu w trakcie pieczenia nie mają styczności z żywnością i nie wpływają na jej smak. Pierwsze użycie piekarnika wpływa więc na bezpieczeństwo użytkowania sprzętu i zdrowie domowników.

Ale przepalanie piekarnika to również test na to, czy urządzenie jest sprawne. Z tego powodu zaleca się ustawić możliwie najwyższą temperaturę. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak sprzęt pracuje, ponadto przetestować działanie przycisków i wybranych funkcji z menu.

Jak dbać o nowy piekarnik?

Aby nowy sprzęt spełniał swoje zadanie, należy przestrzegać kilku zasad:

Nigdy nie używaj piekarnika do innych celów niż pieczenie. Ze względu na ryzyko poparzenia, nie zostawiaj dzieci samych z gorącym piekarnikiem.

Nie wykładaj komory folią aluminiową. W ten sposób pogorszysz obieg powietrza i zniszczysz emalię. Nie kładź na dnie urządzenia blach i pojemników.

Nie stawiaj na otwartych drzwiach ciężkich naczyń. Drzwiczki to nie blat roboczy!

W przypadku awarii odłącz sprzęt od zasilania i skontaktuj się z serwisem. Nie naprawiaj usterki na własną rękę. W ten sposób możesz stracić gwarancję.

Do czyszczenia urządzenia używaj miękkich ściereczek. Zrezygnuj z druciaków, które mogą porysować emalię i drażniących środków czystości. Przetestuj domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika.